Skocz do zawartości

Ada Lovelace - wątek o kartach RTX 4000


Recommended Posts

3 minuty temu, joker5513 napisał:

3080Ti - ostatnio kumpel wyrwał za 4500zł Suprim X z 2,5 roczną gwarancją

Zaskakująco dobrze trzymają cenę. Dla porównania to Suprim X 3080 10GB sprzedaje się na Allegro w przedziale 3000-3300. Więc jakby nie patrzeć co najmniej 1200 zł dopłaty.

Link to post
Share on other sites
27 minut temu, Rebelmind napisał:

600W mało, skoro spiki są do 620W bez OC @kampers... Referent + blok z Ali wyjdzie taniej niż Strix = to moim zdaniem temat zamyka. Tyle że też czuje, że NV czeka z liftingiem 4090/4080 o właśnie szybszy ram na premierę RDNA3. 

Nie miałem wczesniej wody wiec pytam czy Referent też ma dobry potencjał OC tam samo jak np strix czy różni się czymś innym ? Wiem że strix czy inne nie referenty z pudełka wychodzą podkręcone:) OK czyli może też być opcja nowego ramu  hmmm ...

Link to post
Share on other sites
W dniu 5.10.2022 o 17:17, Rebelmind napisał:

Jak na allegro będą stały po 10.000 to deal u Rebela nagle nabierze innego wymiaru, c'nie? 

 

Tylko czy są jakieś przesłanki ku temu że znowu ceny poszybują w kosmos? Na moje raczej nie - kilofy górników oklapły, cała seria 4 ma wyjątkowo zły PR jeszcze przed premierą, Amperki w coraz lepszych cenach. Wątpię czy akurat teraz kupować karty "na handel" będzie dobrym posunięciem. Ja tam spokojnie czekam na premierę 4090 jak jakiś ętuzjasta sprzeda mi w dobrej cenie swoją 3090ti

Link to post
Share on other sites

Ętuzjasta Dżokiero to swojego 3090 Ti wymieni najwcześniej na 4090 Ti. Już bez szklanej kuli mogę Ci zdradzić, że dobrze wykręcony 3090 Ti wcale tak wiele nie traci do 4090 w resteryzacji, o czym oficjalnie powinniśmy się już niedługo przekonać. 

  • Haha 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
17 godzin temu, kampers napisał:

4090 fe u mnie 9500pln a 4090strix oc po rabacie 11 300 pln co do wody bedzie lepsze ? Fe tez sie dobrze kreci i ma dobre temp? 

 

Dopiero jak się pojawią testy (też będę się bawił zarówno 4090 FE jak i 4090 STRIX) to można będzie powiedzieć jak to lata. Niemniej przykładowo przy Ampere na 3090 FE miałeś PT 350W z mozliwością podniesienia do 400W, na 3090 STRIX PT def 380W z możliwością podniesienia do 480W.

 

I to robi różnicę taką, że na modelach 3090 z PT 450W po dodatkowych regulacjach osiągasz wydajność jak na RTX 3090 Ti nawet ją przekraczając co niemożliwe jest bez shunt modów na 3090 FE, czy anemicznych konstrukcjach 3090 z niskimi PT i słabymi sekcjami.

 

Na 4090 STRIX dostaniesz dowaloną sekcję oraz PT ponad 600W realnie. Tylko żeby to wykorzystać to musisz konkretne LC sobie zrobić, absolutne minimum i nic poniżej to 360/60 + 360/45 + 360/30 na jednej D5, wentyle z wysokim ciśnieniem statycznym. Koncepcja dla konfigu gdzie wodujesz CPU + GPU. I jest to tak jak napisałem absolutne minimum jeśli chcesz mieć wysoką kulturę pracy, optymalnie niskie temperatury i wydajność, wykorzystać potencjał sprzętu i nie chodzi to o konkretne OC, a po prostu potencjał. Kolejna sprawa, jeśli nigdy nie robiłeś LC, a inwestujesz  w taki sprzęt to polecam zgłosić się do mnie, wolne terminy będziemy mieli w Listopadzie (raczej druga połowa) dopiero jeśli chodzi o kolejne konfigi (chyba, że nam się coś przedłuży przy budowach). Wtedy masz pewność że będziesz miał wszystko zrobione należycie, wyregulowane, uszytę na miarę Twoich potrzeb, zajawek etc. Jak coś to wal do mnie na PW.

4 godziny temu, Rebelmind napisał:

Ętuzjasta Dżokiero to swojego 3090 Ti wymieni najwcześniej na 4090 Ti. Już bez szklanej kuli mogę Ci zdradzić, że dobrze wykręcony 3090 Ti wcale tak wiele nie traci do 4090 w resteryzacji, o czym oficjalnie powinniśmy się już niedługo przekonać. 

 

Ale 4090 nadal odstaje od 3090 Ti wykręconej wcale nie mało. Przy czym jak podkręcisz 4090 to  proporcje +60/70% na korzyść RTX 4090  się utrzymają, a to nie jest mało w tym segmencie, z RT nawet więcej. DLSS 3.0 nie liczę bo nie jest to porównanie 1:1.

 

Nie ma co na siłę obrzydzać 4090 bo to miazgator nawet w obecnej tak mocno przyciętej w kontekście pełnego rdzenia formie. Przyjemny przedsmak przed RTX 4090 Ti jaka będzie po za zasięgiem nawet mocno kręconego 4090 z racji tego jak mocno 4090 jest wykastrowany względem pełnego AD102.

4 godziny temu, joker5513 napisał:

 

Tylko czy są jakieś przesłanki ku temu że znowu ceny poszybują w kosmos? Na moje raczej nie - kilofy górników oklapły, cała seria 4 ma wyjątkowo zły PR jeszcze przed premierą, Amperki w coraz lepszych cenach. Wątpię czy akurat teraz kupować karty "na handel" będzie dobrym posunięciem. Ja tam spokojnie czekam na premierę 4090 jak jakiś ętuzjasta sprzeda mi w dobrej cenie swoją 3090ti

 

Ętuzjasta albo desperat nie jeden się znajdzie który za grosze pchnie 3090 czy 3090 Ti, już sporo takich desperatów nieogarniających rynku się znalazło. Natomiast na niską cenę za 3090 czy 3090 Ti od entuzjasty, pasjonata czy kogoś kto po prostu widzi w czym rzecz z cenami na rynku, nie upolujesz. Także udanych łowów, tuż po premierze sklepowej 4090 będzie jeszcze większy wysyp używek 3090 / 3090 Ti, a potem kiedy znikną to stagnacja i ceny za topowe Ampere będą lecieć w górę, 4090ki też poleca w góre. Jeszcze jest dobry czas na kupno, jak przegapisz to będziesz żałował i wtedy warto dorzucić do 4090 czy po prostu poczekać na 4090 Ti.

Edytowane przez EH_Gosu
Link to post
Share on other sites

A czemu desperat? Ja swoją 3090 będę chciał sprzedać. Sprzedać, nie sprzedawać. Sprawdzę ceny takich używek na Allegro, zdejmę z 25% i puszczę w świat. To nie jest desperacja, tylko wygoda. Chcę mieć temat szybko z głowy. Desperacko nie chce mi się czekać z kartonem na nadanie.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
38 minut temu, Karister napisał:

A czemu desperat? Ja swoją 3090 będę chciał sprzedać. Sprzedać, nie sprzedawać. Sprawdzę ceny takich używek na Allegro, zdejmę z 25% i puszczę w świat. To nie jest desperacja, tylko wygoda. Chcę mieć temat szybko z głowy. Desperacko nie chce mi się czekać z kartonem na nadanie.

 

Desperatami nazywam tych którzy RTX 3090 szczególnie modele takie jak STRIX / FTW3 / SUPRIM-X sprzedawali po 4000/4500 zł, bo były takie przypadki.

Analogicznie jak sprzedający RTX 2080 Ti po 1800/2000 zł.

 

To się odbije czkawką i odkupowaniem słabszych kart za więcej, no ale tacy ludzie nigdy nie uczą się na błędach i nie mają pojęcia o rynku na którym tracą i tracą. Więc, w sumie ich problem :) Polecam Ci jednak nie sprzedawać swojej karty za grosze chyba, że obojętnie Ci ile za nią weźmiesz to też temat rozumiem, jaki tak swoją drogą masz dokładnie model tego 3090?

 

Edytowane przez EH_Gosu
Link to post
Share on other sites
36 minut temu, Karister napisał:

Ja mam Asusa TUF OC. Nie sądzę, że po premierze RTX4000 sprzeda się on od ręki za 4k. W tej chwili wiszą na Allegro i OLX po 4500. Suprim-Xy i Strixy tak samo, a po premierze serii 4000 pewnie ich wysypie jak grzyby po deszczu. :D

 

Najgorszy okres na sprzedaż karty jest wtedy kiedy jest ich wysyp, tak to działa. Co do cen i tego za ile można puścić sprzęt to podam Ci przykład jak to wygląda u mnie. W tym momencie mam dwóch klientów na moją kartę z syga, czyli RTX 3090 STRIX który ma zrobioną kanapkę z bloków, EK Vector dla STRIX oraz aktywny backplate dla STRIX, termopady to Gelidy 15 W/Mk oraz Krynoaut Extreme na rdzeniu. Jeden klient daje od ręki 9000 zł, drugi daje 10 000 zł. Więc wiadomo która oferta mnie bardziej interesuje. Przy czym nie mam spiny ze sprzedażą i obydwaj mają informację, że w razie jakby co to mogę kartą poratować i możliwe, że poratuje. Przy czym za 2-3 miechy, jestem przekonany, iż za ten sprzęcik spokojnie wezmę blisko 11/12k. Raz, że RTXy 4090 STRIX i inne 4090 autorskie, jak i FE szybko się rozejdą, nie będzie zbyt radośnie z ich liczbą dostępną oraz cenami które po początkowych 12/13k wzrosnąć mają w późniejszym czasie do 14/15k za topowe autorskie, dwa właśnie problemy z dostępnością swoje zrobią. Generalnie jak na Allegro czy OLX wyprztykają się ludzie z RTX 3090 / 3090 Ti etc. Ceny poszybują w górę. W moim wypadku jest o tyle łatwiej sprzęt puścić bez straty (kartę kupowałem za 7961zł równo, tuż po premierze, a układ chłodzenia wyszedł niecałe 2000 zł na nią, w sensie bloki, termopady) gdyż w moim segmencie komponenty selekcjonowane (a, to selekt) oraz już pod custom LC, inaczej trzymają ceny. Warto też brać zawsze topowy model z danej serii gdyż takie konstrukcje najlepiej trzymają wartość. Na Allegro czy OLX masz od groma ofert, jednak spójrz też na jakość zdjęć, niedbałe opisy itd. W niszy którą się zajmuje tego typu aukcje od razu odpadają bo nacechowane są niedbalstwem, od takich sprzedających ludzie nie chcą kupować. A, czy ktoś dorzuci 2000/3000 zł do sprzętu to już rybka, jeśli ma pewność jakości, zadbania i też bierze od renomowanej osoby. Inny świat, inne zasady :)

Link to post
Share on other sites

Na pewno masz rację, że moment premiery nowych GPU to nie jest najlepszy moment na sprzedaż poprzedniej generacji, ale... Moja GPU przestaje mi być potrzebna w dniu, gdy nowa trafia do PC i w tym dniu trafia na sprzedaż. Sprzedawanie wcześniej i męczenie się do zakupu nowej na integrze uważam za patologię, a czekanie na nie wiadomo co za x miesięcy za bezsens. Równie dobrze przez ten czas monitor, który chcę kupić, może podrożeć i wyjdzie na jedno. Albo w plecy. A może i do przodu. Cena samej GPU też może powędrować w górę, jak i w dół. Kto nie sprawdzi, ten się dowie, wiec zamiast kombinować - kupuję, sprzedaję, zapominam o temacie. Gambling to nie moje bajka, a GPU to nie jest towar inwestycyjny. Te tematy już przerabiałem i dziękuję, postoję. Tak, wiem, co było z serią 3000, ale uważam to za wyjątek potwierdzający regułę).

 

Na Allegro i OLX widzę obecnie ładnie opisane oferty z dobrymi fotami i niezależnie czy to model top, czy nie top, wszystkie te 3090 cierpliwie sobie leżą za 4000-4500, więc nie widzę tutaj tego trzymania wartości. To, że ktoś wystawi Strixa za 1k więcej, nie znaczy jeszcze, że go sprzeda. Nie chciałbym narażać swojej GPU na odleżyny. :D Biorąc pod uwagę pogarszającą się obecnie sytuację finansową wielu ludzi w kraju, zaryzykowałbym stwierdzenie, że wezmą tą tańszą, a droższe sobie dalej poleżą. Jak ktoś ma kasę, weźmie nówkę, a jak ktoś jej nie ma, weźmie tą tańszą (albo w ogóle). Czy będą problemy z dostępnością RTX4000, też się dopiero okaże. IMO z tego samego powodu, co wyżej oraz końca krypto-pierdolca - niekoniecznie. I dobrze. Kto miał na tym zarobić - zarobił, kto się spóźnił albo w ogóle olał temat - jego sprawa. Niech GPU znowu służą do tego, do czego zostały stworzone: do obróbki grafiki, nie do zgadywania liczby, której nie ma.

 

Swoją drogą seria TUF w poprzedniej generacji okazała się bardzo udana i jako jedna z niewielu nie miała problemów ze skopanymi kondensatorami, które wywalały gry na początku.

Edytowane przez Karister
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Jak ktoś ma monitor FHD a chce sobie bardzo dobrze wygładzić obraz, to polecam DRS z DL(SS) w sterownikach nV. Wybrać w grze żądaną rozdzielczość wyższą od natywnej i wyłączyć wszelakie antialiasingi. Jest to odwrócony DLSS który z wyższej rozdzielczości robi niższą. 

 

nvidia-control-panel-dldsr-configuration

Edytowane przez MiK
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 7.10.2022 o 22:23, MiK napisał:

Jak ktoś ma monitor FHD a chce sobie bardzo dobrze wygładzić obraz, to polecam DRS z DL(SS) w sterownikach nV. Wybrać w grze żądaną rozdzielczość wyższą od natywnej i wyłączyć wszelakie antialiasingi. Jest to odwrócony DLSS który z wyższej rozdzielczości robi niższą. 

 

nvidia-control-panel-dldsr-configuration

Używam od dawna i też polecam :) . O wiele ładniej obraz wygląda niż z włączonym AA w 1080p.

Link to post
Share on other sites

Owszem ceny idą w górę, tak samo o 300 zł poszły w górę ceny za nierefy różne. Waluty, te sprawy etc.

Przy czym RTX 4090 FE kozacki będzie pod LC, cholerstwo ma odblokowany PT do 600W :) Od środy klienci na konfigi, koczują na stronie NV.

Jak upolują to będą mieli mega wypasy pod wodę. Jak nie to cóż, dorzutka do AIB przy czym trzeba idąc w ten segment uważać co się bierze bo wiele 4090 AIB to anemiki z PT 450 bez możliwości ruszenia. Więc spora strata będzie do lepszych kart, a w tym FE.

 

Kilka dni temu robiłem porównanie na mojej karcie z syga przy PT na 375W vs PT na 480W, zegary tak samo ustawione i tu i tu zachowawcze +80/+800. No i przy PT 480W z miejsca zysk wydajności 10%, to jest konkret w tym segmencie. Też istotne, że na kartach z max PT 375W vs karta z 480W zyski rosną do nawet 15%. Inaczej nieco się to skaluje niż symulacja na modelu z dowaloną sekcją któremu się ogranicza PT bo i tak będzie efektywniej boostował. Także to co przy Ampere miało duże znaczenie w wypadku PT, przy Ada będzie miało jeszcze większe. Także uczulam każdego kto poluje na 4090, unikać cholerstw anemicznych bo ani radości i wydajności takiej nie dadzą jak mocniejsze karty i też wartość będą tracić szybciej gdzie z topkami jest zupełnie inna historia.

 

Z innej beczki, zobaczcie jaki smaczek na kanale NV :hahaha:

 

 

 

obraz.thumb.png.37ffeb4aefdc2322601a2daddf0548e2.png

 

304365919_527009139240886_92068220331940

Edytowane przez EH_Gosu
  • Haha 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...