Skocz do zawartości

Ada Lovelace - wątek o kartach RTX 4000


Recommended Posts

@Up są ludzie tacy jak @MiKczy @mutissj, dla których jest to piękne. O gustach się nie dyskutuje :p

 

Ale tłumaczenie dlaczego DLSS3 nie został wstecznie-kompatybilny jest debilne co najmniej... 

 

Because then customers would feel that DLSS3 is laggy, has bad image quality and doesn’t boost FPS.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
30 minut temu, Rebelmind napisał:

No właśnie zapomniałem, że wszystkie materiały dotąd pokazane przez Nv były DLSS3 only... :/

 

Moja drobna, subtelna rada dla Ciebie, @EH_Gosu(jeśli mogę, nie obraź się proszę): 

To samo powiedziałeś kiedyś przy własnym teście Veganki V64 vs 1080 Ti - i ogólnie przekrojowo miałeś rację. Ale wyszło kilka dużych tytułów, gdzie stockowy, dobrze schłodzony V64 nie tylko zrównał się z topowym Pascalem, ale i nawet był go o długość paznokcia wyprzedzić ;) Zatem z tym "nie ma na to szans" to musisz trochę uważać ;)

 

Nie ma powodu żebym się obrażał :) Warto przeanalizować silniki gier oraz zachowanie GPU w kontekście VEGI vs GTX 1080 Ti, a patrząc nadal na całokształt to rzec można "jedna jaskółka wiosny nie czyni". Niemniej to są zupełnie inne archi, inne stery etc. VEGA hardwarowo nie była kasztanem, po prostu były ogromne problemy z wykorzystaniem jej potencjału zazwyczaj.

 

Co do RTX 4070 oraz tego, że nie ma szans powalczyć z RTX 3090 oraz RTX 3090 Ti, wyjaśnij mi proszę na podstawie czego można wyciągnąć inne wnioski?

 

Już RTX 4080 12 GB aka RTX 4070 (więc to co wrzucone zostanie jako RTX 4070 to realnie pewnie wcześniejsza wersja RTX 4060 Ti) ma za mało pary.

 

Sama specka niech Ci temat mocno naświetli

 

RTX 4080 12 GB

 

7680 CUDA / 60 RT / 80 ROP / 240 Tensor / 328 TMU / Szyna 192 Bit przepustowość 504 GB/s

 

RTX 3090

 

10496 CUDA / 82 RT / 112 ROP / 328 Tensor / 328 TMU / Szyna 384 Bit przepustowość 935 GB/s

 

RTX 3090 Ti

 

10752 CUDA / 84 RT / 112 ROP / 336 Tensor / 336 TMU / Szyna 384 Bit przepustowość 1008 GB/s

 

Takiej przepaści taktowania nie nadrobią, Ada musiałaby mieć ogromne wzrosty IPC rdzeni żeby to w ogóle mogło jakkolwiek się zrealizować.

Jedyna opcja gdzie ten kasztan udający 4080 może coś powalczyć to RT pod warunkiem, że rdzenie RT Gen 3 są zauważalnie wydajniejsze od rdzeni RT Gen 2 bo to nadal 60 RT vs 82 oraz 84 RT. No i naturalnie DLSS 3 i wtedy stanie się magia. Niemniej nie licz na taki stan rzeczy w standardowej rasteryzacji, nawet RT bez DLSS 3 tutaj szału nie zrobi. No i sama przepustowość, też leży i kwiczy na RTX 4080 12 GB, przy tych marnych 192 Bitach.

 

Szczególnie weź pod uwagę sytuację jak zestawisz jakieś "wypasione" autorskie modele RTX 4080 12 GB z modelami 3090 innymi niż anemiczne albo każdą 3090 Ti. Nie ma co się czarować, to co dostaniemy jako RTX 4070 z szyną 160 Bit to będzie totalna padlina. Taktowaniami takich braków sprzętowych się nie nadrobi, musiałaby być zupełnie inna architektura niosąca za sobą wzrosty IPC rzędu 50% oraz ten cache L2 większy zdziałać cuda tam gdzie przepustowości zabraknie. Patrząc nawet na to na czym NVIDIA opiera ich główną narrację marketingową, nie nie zanosi się na żadne rewelacje.

Edytowane przez EH_Gosu
Link to post
Share on other sites
7 minut temu, MiK napisał:

Według mnie idealnie pasuje do takiego odpustu. 

Płaczę ze śmiechu :hahaha::hahaha::hahaha:

 

To tylko pokazuje, że Gosu jest ponad tym - i jeśli klient chce tak to dostanie tak, jakkolwiek nie w smak by to było. 

2 minuty temu, EH_Gosu napisał:

Co do RTX 4070 oraz tego, że nie ma szans powalczyć z RTX 3090 oraz RTX 3090 Ti, wyjaśnić mi proszę na podstawie czego można wyciągnąć inne wnioski?

Racja racja, posypałem głowę popiołem wcześniej ^^. Po prostu marketing Nv zamydlił mi oczy cudownym DLSS3. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@MiK

 

Różni ludzie, różne gusta :) Każdy konfig budujemy pod zajawki, pasje, wizję naszych klientów także no cóż o gustach się nie dyskutuje. Człek był zachwycony i zachwycony jest do dziś. Ja osobiście nie preferuje tego typu konfigów niemniej jeśli realizując taki projekt spełniam kogoś marzenie to dla mnie jest to najważniejsze bo to jego marzenie, a nie moje. Projekt ma podobać się tej osobie dla której powstał, jeśli chcesz mieć wypas sprzęt uszyty na miarę pod Twoje zajawki również wizualne to zapraszam :)

 

To co podoba się Tobie dla kogoś innego będzie festynem i odwrotnie. No ale dla mnie EH "HYDRO MADNESS" to specyficzny projekt, fajna przygoda i mega radocha z wykonania tego. Przy czym sam bym takiego kompa nie chciał, mam zupełnie inne gusta. Niemniej tak jak napisałem na początku, różni ludzie, różne zajawki więc to tak działa.

 

Zdecydowanie bardziej generalnie nie mogę się doczekać aż zaprentujemy EH "DARK KNIGHT" w klimatach Batmana.

 

301040703_1365217920639052_1195119833988

 

301486193_750807189534724_50979501358117

 

301200647_1240633660090155_8394055456918

 

301265962_1826022247738825_4525677984039

 

 

Edytowane przez EH_Gosu
  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W sumie ma taki komp w klimatach anime mega potencjał. Tylko ja nie czuje klimatu bab z wielkimi cycorami jako motyw przewodni. No chyba, że jakoś tak ugryziony temat co smacznie na zmysły działa to czemu nie. Generalnie nie ma co się na nic zamykać, gusta i zajawki są różne. Kwestia tego jak taki projekt ciekawie wyrazić.

 

Teraz przykładowo pracujemy nad EH "NORMANDY SR2" w klimatach Mass Effecta (akurat konfig z AIO) oraz EH "SCYLLA II" w klimatach mitycznych potworów morskich, tutaj dowalone LC. Obydwa konfigi na Z690 z i9-12900K SP95 oraz i9-12900KS SP 111 no i "stare" dobre Amperki, RTX 3080 Ti SUPRIM X oraz RTX 3090 STRIX.

 

I powiem Wam, że jakoś mnie nawet budowanie kompów z tymi RTX 4090 nie cieszy co wpadły zamówienia. Jakiś niesmak mam do tej serii 4000.

Strasznie ta premiera śliska jest.

Edytowane przez EH_Gosu
  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites

Mi nie raz po głowie chodziła koncepcja kompa w stylu Warhammera Fantasy lub 40K. Nawet z berserka mialem pomysł. Ale na to trzeba mieć kupę czasu i dostęp do drukarki żeby zrobić fajną folię do oklejania. :/ I najlepiej drukarkę 3D żeby zrobić backplate odpowiedni albo nakładkę na backplate.

 

1 minutę temu, Lord_Krecitsqa napisał:

Ja tylko czekam na używki 3080ti :D

Mam nadzieję że się pojawią.

 

Doubt, dostępność w EU będzie pewnie znikoma. Część ludzi się też nauczyła żeby nie sprzedawać GPU przed premierą.

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
38 minut temu, Revenant napisał:

Część ludzi się też nauczyła żeby nie sprzedawać GPU przed premierą.

Nie część - większość. Teraz jeszcze nauczmy ich, żeby przy takich cyrkach ze specyfikacją / cenami w zupełności wystarczy jeśli wymienia się GPU co dwie generacje. 

 

I nie mówię tu o osobach służbowo korzystających z mocy kart, a ludzi hobbystycznie przepalających kWh... 

Edytowane przez Rebelmind
Link to post
Share on other sites
43 minuty temu, Revenant napisał:

Część ludzi się też nauczyła żeby nie sprzedawać GPU przed premierą.

Nic się nie nauczyli, po prostu zaporowe ceny wybiły im to z głowy. Gdyby taki 4080 16GB kosztował 4000 zł (po amerykańskiemu: 699$) to dopiero by była jazda na Allegro.

 

Z resztą - od kilku dni robię sobie excela z liczbą kart na Allegro. Dane zbieram o godz. 19:00. Widełki cenowe - 2500/3000/3500. Na razie wygląda to tak:

f18E7kD6WWDA.png?o=1

  • Dzięki 4
Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Artok napisał:

Mi wpadł w ręce fragment takiego wykresu, zna ktoś jego źródło?

LPic632ad3a0b1f251932479350.jpg

Tj oficjalny slajd od Nv! 

 

geforce-rtx-40-series-gaming-performance

Czytajcie przypis drobnym druczkiem na dole wykresu. CP2077 testowany z nowym presetem RT, tak co by nie dało rady bezpośrednio odnieść od wyników testów! 

 

Tj bezczelna manipulacja :/

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...