Skocz do zawartości

Brak sygnału z grafiki po uśpieniu komputera


Recommended Posts

Cześć! 

Przed chwilą pojawił mi się dość dziwny problem. Komputer przeszedł w stan uśpienia z powodu braku aktywności. Kliknąłem włącznik, wiatraki zaczęły się kręcić, ale ekrany nie "czuły" obrazu (oczywiście były ustawione poprawnie). Zrobiłem reset komputera- to samo. Wyłączyłem, poczekałem chwilę i włączyłem- pojawił się monit o tym, że BIOS został przywrócony do ustawień fabrycznych- w tym rzekomy overclocked (miałem jedynie XMP ustawione). Uruchomiłem i po 5-10 minutach zamroziło mi ekran na youtube (dźwięk dalej leciał). Próbowałem kombinacji Ctrl + shift + win + B, ale bez skutku.

Uruchomiłem ponownie- znowu brak obrazu. Powtarzałem czynność kilka razy. Odpinałem monitory i przypinałem ponownie. W końcu udało się uruchomić.

 

Spodziewam się, że to wina karty tj. GTX 970. Czy mogę liczyć na Wasze potwierdzenie lub ewentualne miejsce gdzie mogę znaleźć informacje o przyczynie błędu? W podglądzie zdarzeń mam kernel power 41 (63), ale to chyba przez wyłączanie komputera przytrzymując włącznik. 

 

#edit

Win10 Pro, Mobo MSI Z170 M5, i5 6400, 2x8GB 3000MHz, Zasilacz- SilentiumPC 550W Bronze, ale nie pamiętam dokładnego modelu

Edytowane przez maxxam97
Link to post
Share on other sites
  • maxxam97 zmienił tytuł na Brak sygnału z grafiki po uśpieniu komputera

Pasuje na problem z kartą graficzną. Szkoda, że w czasie tego problemu nie podłączyłeś jednego z monitorów pod integrę, byśmy bardziej wiedzieli czyja to wina. Bo jakby też nie było obrazu to mogła by być wina BIOSu, który się "zawiesił".

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Więc na przyszłość - jeżeli komputer ponownie uśpi mi się do stanu, że po uruchomieniu (wiatraki działają, klawiatura się świeci) to wpiąć monitor pod mobo i zobaczyć czy to pomoże?

Rozumiem, że może to się przełączyć "w locie" bez konieczności restartu? 

Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, BlackCoffe napisał:

Chodzi o to by sprawdzić czy to wina grafy, jeżeli na integrze będzie obraz znaczy, że grafa nawala.

Tak, zrozumiałem. Bardziej miałem na myśli czy mogę się przepiąć na integrę "w locie".
Czyli czy taki test powinien zadziałać: 

1. komputer mi usypia

2. włączam- nie ma obrazu na karcie graficznej.

3. Wyciągam kable z grafiki i wpinam do mobo

Czy muszę wyłączyć komputer, przepiąć na mobo i ponownie uruchomić? 

Link to post
Share on other sites

@BlackCoffe Nie myślałem o wyciąganiu karty graficznej z komputera. Tak jak wyżej pisałem, chodziło mi o jedynie wyciągnięcie kabli (HDMI, DP etc) z grafiki i włożenie któregoś z nich do mobo. 

Inaczej. Miałem na myśli "Co muszę zrobić, żeby przełączyć się na zintegrowaną grafikę?"

a) wyłączyć komputer z prądu, wypiąć grafikę fizycznie z kompa

b) restart i gdzieś w biosie to ustawić

c) po prostu podpiąć kable do dvi-d na mobo przy włączonym komputerze

d) jw. ale komputer musi być wyłączony

 

Edytowane przez maxxam97
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Finalnie nie wyciągałem karty graficznej. Chciałem jedynie zmienić softwarowo na zintegrowaną, ale nie mogłem jej zainstalować (System nie spełnia minimalnych wymagań sprzętowych).

Jednocześnie, udało mi się zobaczyć ciekawą zależność. Wczoraj komputer poprawnie pracował. Dzisiaj rano, gdy go chciałem włączyć miałem brak obrazu. Myszka/klawiatura się świeciły, wiatraki pracowały, ale niestety monitory nie widziały sygnału. Naprawiłem to następująco:

1. Wyłączyłem komputer
2. Odpiąłem kable z monitorów z grafiki zostawiając wyłącznie jeden

3. Odpaliłem komputer jak za każdym razem
4. Gdy już byłem na pulpicie windowsa, podpiąłem pozostałe dwa monitory

5. Wszystko zadziałało

 

Co o tym sądzicie? Czy pozwala to ocenić, że na 100% to już wina grafiki?

Monitory, których używam to dwa Delle P2314h (1080p, podpięte po DVI-D i HDMI) oraz jeden Dell 27" (120Hz, 1440p, podpięty po DP).

 

Możliwe, że to zbyt duże obciążenie na taką grafikę i nie może wstać? Trochę dziwnie to brzmi skoro na tym 1440p grałem w Wiedźmina...

Link to post
Share on other sites

Z każdej sytuacji jest wyjście, nie wyrzucaj tej karty na śmietnik! Możesz spróbować zrobić flash biosu ze słabszego modelu GTX 970. Czasami to działą, czasami nie. Możesz też spróbować uruchomić komputer na integrze i w MSI Afterburner obniżyć traktowanie rdzenia. Miałem taki sam błąd z GTX 1080, obraz po lekkim obciążeniu stawał w miejscu, a dzwięk był. Pomógł mi Undervolting karty, może tobie też pomoże ;)

Edytowane przez Kolter997
Gramatyka :P
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

@Kolter997Wybacz, chwilę mnie nie było.

Niestety, nie mam takiej możliwości. 

Co zabawne, od tamtego czasu grafika (odpukać w niemalowane) działać bez żadnych zastrzeżeń. 

Mamy więc około 2 tygodnie na przeciągu, których problem ani razu nie wystąpił. Ciężko tutaj w jakikolwiek sposób przeprowadzić jakieś testy na innym sprzęcie. Musiałbym podmienić swoją grafikę na kilka miesięcy... 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Cześć wszystkim ponownie i witam w nowym roku!

Postanowiłem odkopać temat, ponieważ sądzę, że problem może dotyczyć tego samego.

 

Miałem kiedyś sytuacje, że po uśpieniu komputera (najczęściej samoczynnym) nie chciał się wybudzić. Wentylatory działały, ale nie było obrazu.

 

Aktualnie, po zmianie procesora i mobo na Ryzena 5600 + Asus B550 TUF pojawił się podobny problem.

  1. Komputer samoczynnie się uśpił po 30 minutach bezczynności.
  2. Kliknąłem włącznik
  3. Wentylatory zaczęły pracować; myszka i klawiatura się świeciły, natomiast na ekranie nic się nie wyświetlało.
  4. Kilka sekund później komputer ponownie się uruchomił. 
  5. Co ciekawe, na panelu wpisywania hasła miałem wyłączonego numlocka oraz np. nie mogło nawiązać połączenia z siecią (USB stick) (nie chciało nawet się automatycznie połączyć do sieci. Konieczny był restart)

Dokładnie taka sama sytuacja jak powyżej (wliczając nawet ten numlock) miała miejsce już 3 razy. 

 

Pomyślałem, że może wyświetlił się na ekranie BSOD, ale nie było go widać, a potem po prostu komputer ponownie się uruchomił. 

Wszedłem w podgląd zdarzeń i stworzyłem filtr na błędy Windowsa. Rezultat jak poniżej:

mPUUfl4.png

 

Jak bardzo prawdopodobny jest fakt, że to grafika jest problemem? Do głowy przychodzi mi jeszcze zasilacz - 550W od SPC, kupowany z 5 lat temu.

 

Z góry dzięki za pomoc!

Edytowane przez maxxam97
Link to post
Share on other sites
41 minut temu, BlackCoffe napisał:

To bardzo stara seria zasilaczy tej firmy, do wymiany zanim narobi szkód! 

Myślisz, że może być to powodem problemu ze wstaniem po hibernacji?

 

Proponujesz jakiś konkretny zasilacz?

Dodam, że aktualnie mam GTX 970 od EVGA, ale w przyszłości planuję jakąś kartę do okolic 2000zł, nawet używaną.

Edytowane przez maxxam97
Link to post
Share on other sites

Sądzę, że "możliwie tanio". Kojarzę, że kiedyś najtańsze sensowne zasilacze kosztowały po 200zl. Jeżeli warto to nie jest dla mnie problemem dołożyć 100zl czy więcej, o ile różnica byłaby tego warta.

Podsumowując, do około 300zl, chyba że uda się coś taniej to też nie narzekam 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...