Skocz do zawartości

Rozdzielacz wentylatorów 3pin Be Quiet Pure Wings2


Recommended Posts

Witam 

Zakupiłem taki spliter Darkflash RC2 :

https://www.darkflash.com/tw/product/show.php?num=23

Ale niestety nie jest w stanie sterować moimi wentylatorami 3pin , chodzą cały czas na maxa :(

Podłączony 4pinowy z CPU był w pełni kontrolowany w Windowsie i UEFI przez ten spliter.

Muszę ten oddać i zakupić coś innego .

Co proponujecie sprawdzonego z kontrolą Fan 3 pin ?

Link to post
Share on other sites

Bo to jest spliter PWM i jak podłączysz 3pin DC do PWM to zawsze taki 3pin dostaje 12v i leci na pełnej prędkości. Dla producenta zrobienie "kontrolera" PWM jest super proste i tanie, zewnętrzne zasilanie daje 12v a płyta sygnal PWM i monitoruje obroty. W przypadku 3pin DC i zewnętrznego zasilania budowa jest bardziej skomplikowana i droższa.

Ile masz tych wentylatorów 3pin do podłączenia?

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Ogólnie chciałem podłączyć 4 wentylatory nie licząc tego na CPU.

Na płycie głównej nie mam tyle wejść aby je obsłużyć.

3 wentylatory Be Quiet! Puere Wings 2  3 pin i jeden 2 pniowy Aerocool Edge 14 140 mm. Ten Aerocool też mogę sterować z płyty głównej ale że ma tylko dwa piny to nie mam informacji zwrotnej o obrotach.

Link to post
Share on other sites

Na płycie masz CH2 i CH3 które same wykryją DC/PWM, a każdy z nich da rade obsłużyć 1 amper. Na wentylatorze masz opisane ile każdy pobiera maksymalnie np 0,2A czy 0,3A. Jeżeli nie przekroczysz 1A dla gniazda to możesz podłączyć bez problemu nawet 3x PureWings 2 120mm czy 140mm używając np "Gelid rozgałęziacz 3x 4pin PWM 30cm". Sam mam taki i jeszcze wersje 2x. W tym wypadku nie ma co przejmować się napisem PWM bo to tylko kabel i płyta główna i tak rozpozna 3pin DC. Nie musi być koniecznie ten gelid może być jakikolwiek spliter co jest tylko kablem i będzie ok.

Link to post
Share on other sites

Znalazłem jeszcze coś takiego . Napisane jest że współpracuje z 3pin .

Wejścia argb by się mi przydały , zsynchronizował bym oświetlenie z mojej obudowy z wentylatorem argb .

https://allegro.pl/oferta/hub-rozdzielacz-sata-pwm-argb-7x-wentylatorow-12471282410?utm_feed=3dca5096-1f0f-4ca6-9f37-f55ca2fec4f7&utm_source=ceneo&utm_medium=cpc&utm_campaign=feed&ceneo_cid=b1f82746-fae3-dd6e-c940-4ca266c2cc33

Link to post
Share on other sites

Ciężko powiedzieć czy ten układ konwertuje sygnał PWM na DC dla 3 pinowych wentylatorów czy raczej pozwala kontrolować pilotem ich prędkość a co za tym idzie stracisz możliwość automatycznej kontroli przez płytę główną. Jeżeli masz smart to możesz go sprawdzić nic nie stracisz jeżeli nie będzie działał tak jak chcesz.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Witam,

Mam podobne pytanie. Posiadam ten splitter gelida 3x4 pin PWM i chciałem podłączyć do niego 3 x pure wings 2 140mm bez PWM ( 2 takie już są podpięte pod płytę i z tego co znalazłem zostało jedno gniazdo). Raz jest napisane że mają 0.3 A, innym razem że 0.36 A, więc nie wiem czy da radę połączyć bez szkody czy nie. Płyta mortar max b450.

 

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Uukasz napisał:

Mam podobne pytanie. Posiadam ten splitter gelida 3x4 pin PWM i chciałem podłączyć do niego 3 x pure wings 2 140mm bez PWM ( 2 takie już są podpięte pod płytę i z tego co znalazłem zostało jedno gniazdo). Raz jest napisane że mają 0.3 A, innym razem że 0.36 A, więc nie wiem czy da radę połączyć bez szkody czy nie. Płyta mortar max b450.

Wentylatory są w dwóch wersjach normalnej 0,3A i highspeed 0,5A. Najlepiej przeczytać jaki jest pobór prądu na naklejce na wentylatorze.

Link to post
Share on other sites
W dniu 6.09.2022 o 18:43, LordAnpu napisał:

Wentylatory są w dwóch wersjach normalnej 0,3A i highspeed 0,5A. Najlepiej przeczytać jaki jest pobór prądu na naklejce na wentylatorze.

Właśnie z tyłu opakowania na naklejce jest 0.36A. ale wersja wentylatorów jest ta zwykła nie highspeed. 

Link to post
Share on other sites

Wszystkie PureWings2 jakie ja miełem w rękach były albo 0,3A albo 0,5A i nie spotkałem się z 0,36A, a jeżeli wierzyć stronie BeQuiet oni też nie. Gniazda wentylatorów na płytach mają standard 1A/12V zdarzają się też gniazda dla pomp które potrafią dostarczyć 1,5-2A. Czy gniazdo może nie spełniać standardu i dostarczyć wiecej lub mniej prądu zapewne może, czy wentylator może pobierać wiecej lub mniej niż deklaruje producent też może, czy ktoś normalny weźmie odpowiedzialność i powie żebyś podłączył - raczej NIE. Czy ewentualne uszkodzenie płyty jest warte 12zł za drugi rozdzielacz?

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 9.09.2022 o 09:43, LordAnpu napisał:

Wszystkie PureWings2 jakie ja miełem w rękach były albo 0,3A albo 0,5A i nie spotkałem się z 0,36A, a jeżeli wierzyć stronie BeQuiet oni też nie. Gniazda wentylatorów na płytach mają standard 1A/12V zdarzają się też gniazda dla pomp które potrafią dostarczyć 1,5-2A. Czy gniazdo może nie spełniać standardu i dostarczyć wiecej lub mniej prądu zapewne może, czy wentylator może pobierać wiecej lub mniej niż deklaruje producent też może, czy ktoś normalny weźmie odpowiedzialność i powie żebyś podłączył - raczej NIE. Czy ewentualne uszkodzenie płyty jest warte 12zł za drugi rozdzielacz?

 

Mój błąd, źle sprawdziłem, wszystko działa.

Dzięki 

Link to post
Share on other sites

Przetestowałem ten rozdzielacz ale albo ja czegoś nie rozumiem albo tak ma działać.

Podłączony wentylator od CPU (czerwone złącze ) normalnie reaguje na sygnał PWM czyli zwiększa automatycznie swoje obroty w zależności od temperatury .

Ale pod te inne złącza podłączone wentylatory nie reagują na zmianę sygnału PWM, czy to wentylator 4 pinowy czy 3 pionowy działa na maksymalnych obrotach cały czas :/.

Myślałem że ten główny sygnał PWM będzie rozdzielany na wszystkie wentylatory ale tak się nie dzieje :(  

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...