Skocz do zawartości

Nowa karta graficzna - RTX 3060?


Recommended Posts

Witam,

Od jakiegoś czasu zanoszę się z zamiarem wymiany GPU w upgrade'owanym w styczniu zestawie:

Intel Core i5-12600KF

Gigabyte B660M GAMING DDR4

Corsair 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Vengeance LPX Black

SilentiumPC Fera 5 120mm

SilentiumPC Signum SG1 TG

Ze starego zestawu składanego w 2013 roku został jedynie zasilacz - Corsair VS450 (pytanie czy 450W uciągnie nową kartę), monitor LC24F390FHUXEN (Full HD, 60Hz ale możliwe, że niedługo też go zmienię chociaż wątpię żeby nowa karta dała radę z większym odświeżaniem i nowy monitor też będzie miał 60Hz) i główny problem założonego tematu - Gigabyte GTX 1060 6G.

 

Kartę chcę wymienić ze względu na brak wydajności w niektórych grach - RDR2 na najniższych detalach trzyma te 60 klatek ale fajnie by było pograć na wyższych ustawieniach, celuję w 60 klatek Full HD w nowszych grach (planuję ograć Cyberpunka i Horizony na PC, nowego Stalkera czy GTA 6 odpalić w sensownych ustawieniach i klatkażu) ale od razu mówię, że RT to dla mnie raczej ciekawy bajer aniżeli must-have.

 

Dysponuję budżetem około 2500 zł i z tego co patrzę raczej nic ciekawszego niż RTX 3060 w tej cenie nie znajdę, dlatego pytam o ewentualne alternatywy/poardy odnośnie konkretnego modelu (słyszałem chociażby, że wersje od Gigabyte są awaryjne)

W grę wchodzą tylko i wyłącznie nowe sztuki ze sklepu.

 

Słyszałem, że Etherium ma dostać jakiś "upgrade" we wrześniu przez co kopalnie upadną i ceny kart powinny spaść jescze bardziej stąd też kolejne pytanie poza konkursem - czekać na łut szczęścia czy jednak dać spokój i odpuścić sobie?

Link to post
Share on other sites
14 godzin temu, Piechutus napisał:

Corsair VS450

Jest to mocno budżetowa konstrukcja i bałbym się do niej montować gpu za 2500, zacznij od zmiany zasilacza, kup coś z zapasem myślę że sensowny budżet to 300-400pln i moc około 600w

Link to post
Share on other sites
16 godzin temu, Piechutus napisał:

Corsair VS450 (pytanie czy 450W uciągnie nową kartę),

Certifikat "80+ white", 36A na linii 12V

 

Rx 6700 XT ma peak pwr consumption 220W, na 12600k 120W max - w zupełności wystarczy Korsarz (a jeszcze mozeż takiemu Radkowi zapodać symboliczbe UV i urwać kolejne 30-40W.

 

14 godzin temu, Suchywilk79 napisał:

Za 2550zł można wyrwać nowego Sapphire Rx6700xt Nitro+. Sklep KR System.

 

2389 pln w tej chwili, https://www.krsystem.pl/sapphire_pulse_amd_radeon_rx_6700_xt_gaming_12gb-item-68467.html

 

16 godzin temu, Piechutus napisał:

Słyszałem, że Etherium ma dostać jakiś "upgrade" we wrześniu przez co kopalnie upadną i ceny kart powinny spaść jescze bardziej stąd też kolejne pytanie poza konkursem - czekać na łut szczęścia czy jednak dać spokój i odpuścić sobie?

Jesli szkoda Ci kasy i nie boisz się używek po koparkach to jest szansa, że na jesień ceny spadną jeszcze bardziej - przy czy wątpię żeby karta klasy 6700 kosztowała szybko mniej niż te 1500 pln... 

 

Chcesz czekać? Czekaj™

Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, czorcik696 napisał:

+ jakiś nowy zasilacz 650W w goldzie, bo ten Twój już nie wystarczy

6700 XT szczytowo pobierze do 220W (50% obciążenia na linii 12V jego obecnego PSU); nawet przy 12600k biorącym 120W oraz reszcie zlomu, biorącej 20-30W to i tak skończy z chwilowym szczytowym poborem w okolicach ~80% tego, co max poda zasilacz... 

Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, Rebelmind napisał:

6700 XT szczytowo pobierze do 220W (50% obciążenia na linii 12V jego obecnego PSU); nawet przy 12600k biorącym 120W oraz reszcie zlomu, biorącej 20-30W to i tak skończy z chwilowym szczytowym poborem w okolicach ~80% tego, co max poda zasilacz... 

Tak, bazując na samej matematyce, to wszystko się zgadza, ale nie wiemy ile lat ma zasilacz i w jakim jest stanie. Podłączać sprzęt za ok 5 tyś do zasilacza, który nie radził sobie za dobrze przy obciążeniu powyżej 50%, nawet jak był nowy, to jednak profanacja.

Link to post
Share on other sites
48 minut temu, czorcik696 napisał:

+ jakiś nowy zasilacz 650W w goldzie, bo ten Twój już nie wystarczy.

Teoretycznie wystarczy...

41 minut temu, Rebelmind napisał:

6700 XT szczytowo pobierze do 220W (50% obciążenia na linii 12V jego obecnego PSU); nawet przy 12600k biorącym 120W oraz reszcie zlomu, biorącej 20-30W to i tak skończy z chwilowym szczytowym poborem w okolicach ~80% tego, co max poda zasilacz...

 

Ale to mocno budżetowy zasilacz

17 godzin temu, Piechutus napisał:

Ze starego zestawu składanego w 2013 roku został jedynie zasilacz - Corsair VS450

 do tego z 2013 roku to już 9 lat !!! Czas na emeryturę....

 

Już nie jedna osoba się przekonała boleśnie że na zasilaczu nie warto oszczędzać. Pomimo, że teoretycznie ten zasilacz powinien dać radę to ja radzę nie ryzykować i kupić coś nowego, najlepiej Dc-dc lub przynajmniej z niezależną regulacją napięć, tu masz test

 

Test zasilacza Corsair VS450 - jednostka (prawie) dobra | ITHardware

 

Zastosowano kondensatory o żywotności 2000 godzin, czyli jak podzielisz 2000 na 3 godziny dziennie korzystania z pc to masz około 666 dni czyli około 2 lata jak używasz pc co drugi dzień to 4 lata jak co czwarty to 8 lat a ten zasilacz ma 9 lat i w każdej chwili może powiedzieć że ma dość i zrobić pufff i gpu pójdzie z dymem.

 

Wiem, czarnowidztwo.... ale po co ryzykować??? Wybór należy oczywiście do autora tematu...

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

To zamknijmy ten offtop z takim podsumowaniem: JESLI ten korsarz jest w pełni sprawny, trzyma napięcia (i jeszcze dodatkowo autor byłby w stanie ogarnąć symboliczne UV) to na biedę może zostać, bo POWINIEN sobie dać radę. 

 

JEŻELI jednak jest to sztuka bardzo stara, co do której autor mógłby już nie mieć zaufania ORAZ dolożenie 100-150 pln do budzetu to nie problem (2389 Gpu, 300 nowe PSU) to niech pomyśli nad nowym.

 

@olo163 @czorcik696mam w budzie u seniora Tagan BZ 600W, kupiony ponad 12 lat temu. Przeżył wiele kart i wsztstko wskazuje na to, że jeszcze kilka może przeżyć.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, Rebelmind napisał:

Przeżył wiele kart i wsztstko wskazuje na to, że jeszcze kilka może przeżyć.

To tak jak z totolotkiem możesz trafić ale nie musisz, są tacy co trafiają i tacy co grają całe życie i nic;), też mam w budzie BQ dark power pro p7 550W z 2009 roku i żyje jeszcze:D tylko to mój zasilacz i moje ryzyko i jestem tego ryzyka świadomy. Jak autor jest świadomy czym ryzykuje to jego wolna wola....

Link to post
Share on other sites

Ten nieszczęsny Corsair to jeden z niewielu elementów, który został po upgrade więc liczyłem się z tym, że nie uciągnie nowej karty i w domyśle też jest do wymiany, po prostu na początku roku stwierdziłem, że jeśli do nowego zestawu (ze starą kartą) jeszcze pociągnie to kupię nowy dopiero kiedy będzie to konieczne (czyli w tym momencie). Z tego co patrzę to 80 Plus Gold kosztuje około 200-300 zł także jest to "dodatkowy" wydatek do przeżycia. Jakiś konkretny model wart polecenia?

 

Odnośnie rynku krypto - wiadomo, że to wróżenie z fusów bo przewidzieć sytuacji z rynkiem GPU na podstawie plotek się nie da ale bardziej patrzyłem na to z perspektywy "skonczy się kopanie więc rynek się ustabilizuje i ceny polecą w dół" niż chęci kupna używki.

 

Składniam się raczej ku nVidii więc będę brał RTX 3060 Ti tylko z tego co patrzyłem do nie warto brać Dual-Fan (myślałem nad ASUS GeForce RTX 3060 Ti DUAL OC V2 LHR 8GB GDDR6 w X-Komie) a niestety warianty z trzema wiatrakami zaczynją się od 3 tysięcy. Niby różnica 200 zł ale chciałoby się wydać jak najmniej...

Chyba jednak nie ma co oszczędzać i wybiorę droższy model z potrójnym chłodzeniem. Warto dopłacać?

Link to post
Share on other sites

https://cultists.network/140/psu-tier-list/

Szukaj czegoś w B-Tier - na złoto zaznaczone najlepsze w grupie.

Odnośnie modelu 3060 Ti to miałem doczynienia tylko z wersjami od MSI - Gaming X Trio i Ventus 3x. Ventus wystarczy, jest zapas pod oc, i powinien Ci wejść do budy.

Edytowane przez czorcik696
Link to post
Share on other sites
14 minut temu, Piechutus napisał:

"skonczy się kopanie więc rynek się ustabilizuje i ceny polecą w dół" niż chęci kupna używki.

Możesz spokojnie wyjść z założenia, że kopanie się nie skończy nigdy, niestety... 

 

Na wieksze obnizki Amperów ze średniego segmentu na jesien/zime bym nie liczyl, bo chodzą plotki iż rtx 4070 i tansze dopiero w 2023.

 

Nie wiem też po co partysz na 3060 Ti w takim razie skoro nowy 3070 jest poniżej 3000?

 

https://www.krsystem.pl/gainward_geforce_rtx_3070_phoenix_8gb-item-64969.html

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Głównym warunkiem zakupu karty, o czym wcześniej nie wspomniałem, jest wystawienie faktury VAT więc patrzyłem głównie na renomowane sklepy (czyt. X-Kom :D). O KR System wcześniej nie słyszałem ale widzę, że skep w Polsce, opinie mają dobre, z ewentualnym zwrotami nie ma problemów, jedyne co to czas zamówienia w kilku przypadkach się wydłuża więc chyba się skuszę.

 

Taki zestaw:

https://www.krsystem.pl/be_quiet_pure_power_11_500w_cm_120mm_80gold-item-64578.html

https://www.krsystem.pl/gainward_geforce_rtx_3070_phoenix_8gb-item-64969.html

Jak mniemam wystarczy?

1 minutę temu, Rebelmind napisał:

Uparł się na NV to musi liczyć się z kosztami. 

Nie uparłem się tylko wolałbym kupić kartę od zielonych co nie znaczy, że nie rozważę innych opcji, jeśli faktycznie będzie się opłacało wziąć coś innego.

Link to post
Share on other sites
Teraz, Rebelmind napisał:

RTX seria 3000 to seria dość wybredna, i ogólnie poleca się zasilacze min z B-Tier. Ja 2 lata działałem na Supremo FM2 750W z RTX 3080 i było git. Zasilacz polecam.

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o zasilacz - nie znam się kompletnie więc tak jak czorcik696 napisał szukałem czegoś ze standardem Gold (mimo tego, że nie mam pojęcia co to znaczy :D)

 

Chciałbym po prostu wydając +/- te 2800 zł (2500 karta i 300 zasilacz) kupić najlepsze co będzie w stosunku jakości do ceny. Już nauczyłem się, że kupując sprzęt na dłuższy czas lepiej wybrać coś porządnego niż bawić się w półśrodki. Zestaw ma starczyć na jakieś 5 lat, w 2017 kupiłem GTX 1060 i chciałbym żeby nowa konfiguracja pozwoliła mi powtórzyć ten scenariusz. Zdaję sobię sprawę z tego, że w tym 2027 (jak nie szybciej) będę musiał mierzyć siłę na zamiary ale przeszedłem 2x RDR2 na niskich detalach na obecnym sprzęcie i żyję więc jeśli teraz mogę pozwolić sobie na skok jakościowy to chcę to zrobić (z takim zamysłem kupiłem "bazę" pod nową kartę na początku roku).

 

Aktualnie gram w 1080p i 60 Hz, nie wiem czy nowy zestaw pozwoli mi bawić się w coś więcej (i tak musiałbym do tego kupić nowy monitor ale tym będzie się martwił przyszły ja :D). Nie orientuję się szczerze mówiąc jaki potencjał mają obecnie karty graficzne, chociaż z tego co patrzę to zarówno 3070 jak i RX 6700 XT są w stanie uciągnąć takiego Cyberpunka w 1440p bez Ray Tracingu w 60 klatkach.

Link to post
Share on other sites
18 minut temu, Piechutus napisał:

Jeśli chodzi o zasilacz - nie znam się kompletnie więc tak jak czorcik696 napisał szukałem czegoś ze standardem Gold (mimo tego, że nie mam pojęcia co to znaczy :D)

https://proline.pl/?n=certyfikat-80plus-kilka-przydatnych-informacji

 

Jak dla mnie różnica w specyfikacji nie uzasadnia doplaty 40% do ceny. W takim przypadku porównać należy model do modelu, 1:1. 

 

Mam prywatnie podobnie jak @czorcik696pozytywne doswiadczenie z PSU od SPC. Co więcej, gdyby miał zgadywać to bym powiedział, że 600W Bronze pozyje dluzej niż 500W Gold ;)

Link to post
Share on other sites

Certyfikat 80+ jest już przestarzały. Lista którą zlinkowałem ma za zadanie ułatwić wybór, bo bierze pod uwagę też stabilność, oraz zabezpieczenia zasilaczy. Tak więc to, że zasilacz ma certyfikat Platinium, nie oznacza, że jest lepszy od Golda, ale najlepsze zasilacze to praktycznie zawsze Gold/Platinium/Titanium

Edytowane przez czorcik696
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...