Skocz do zawartości

Ryzen 7 5800X + Silent loop 2 = skoki temperatur i nieznośny hałas


Recommended Posts

Dzień dobry!

Piszę ponieważ, zamontowane chłodzenie Silent Loop 2 pracuje bardzo głośno przy skokach temperatur procesora. W pulpicie mam temperatury w zakresie 35°C do 40°C. Przy włączaniu aplikacji jest skok do nawet 70°C na kilka sekund i przy tym hałas który dobija wszystkich w domu. W grach temperatury trzymają się około 60°C, ale nie testowałem za mocno jeszcze. Wiem, że dużo osób zmienia krzywe chłodzenia. Spotkałem się z opinią, że chłodzenie trzeba mocno przesunąć, aby pracowało cicho i wydajnie, ale jest to poza mną na ten moment. Póki co obejrzałem parę poradników, ale mam wrażenie, że nie trafiło to do mnie prawidłowo.

Specyfikacja:
1. Płyta główna Gigabyte B550 AORUS ELITE
2. Zasilacz be quiet! 750 platinum
3. Procesor AMD Ryzen 7 5800X
4. be quiet Silent loop 2 360
5. NVIDIA Gigabyte GeForce RTX 3070 TI gaming OC
6. Pamięć G.Skill Ripjaws V, DDR4, 16 GB, 3200MHz, CL16
7. Dysk SSD Kingston A2000 500 GB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe
8. Karta sieciowa TP-Link
9. Obudowa SilentiumPC Signum SG7V TG

 

Wyniki z Cinebench23: 15656 pkt, temperatury odczytane z HWMonitor w trakcie 10 minut testu max 86°C

Wartości krzywej: W załączeniu wykres krzywej ze Smart Fan 5 (tryb silent) W załączeniu krzywa.


Poziom 1. 20°C i 28% mocy wentylatorów.
Poziom 2. 30°C i 35%.
Poziom 3. 40°C i 42%
Poziom 4. 50°C i 50%
Poziom 5. 65°C i 100% mocy wentylatorów.
Czy pomógłby mi ktoś wyznaczyć nową krzywą? Tak aby intensywne chłodzenie włączało się kiedy jest naprawdę potrzebne.

Będę bardzo wdzięczny za opinię.

Krzywa.jpg

Link to post
Share on other sites

Praktyką najwięcej zdziałasz tutaj, ustaw tak jak pasuje i testuj, jest źle znowu zmień i tak w koło macieju. Nikt ci idealnych wartości nie poda chyba że ma identyko sprzęt, tylko wtedy dochodzi czynnik ludzki w postaci jak głośno to dla kogoś głośno, a jak cicho. %-)

Ewentualnie można ci doradzić jakiej temperatury byś nie przekraczał, ale z tą krzywą to tak jak ci wyżej napisałem.

 

Link to post
Share on other sites

Mam 5800x i na niego jest sposób. Zrobić sztywne OC i UV, ustawic wentylatory od 0 do 70 stopni na taki poziom gdzie są niesłyszalne/nie przeszkadzają. Powyżej 70 dać 80%, powyżej 85 100%. Warto też zwiększyć opóźnienie reakcji zmiany prędkości wentylatorów na zmianę temperatury. Te temperatury i wartości obrotow to tak z pamięci trochę dałem bo jestem na urlopie. Sam musisz pokombinować.

 

Generalnie skoki na auto na jednym rdzeniu do 80 stopni są normalne na tym CPU nawet u mnie z aio arcitic 360. To jest procek że względu na gęsto upchane 8 rdzeni w i ccd bardzo gorący mimo że nie bardzo prądożerny.

 

Zamiast sztywnego OC można też zrobić offset napięciana pbo ale mi się z tym nie chciało bawić

Link to post
Share on other sites

W AIO/LC krzywą wentylatorów ustawia się dość płasko. Wynika to z zasady działania tego chłodzenia. 

Np. 800rpm od początku do określonej temperatury, a potem stopniowy do 1000 i 1200rpm (2 i 3 bieg jak ja to nazywam). 

 

Na początku zakresu temperatur masz pewnie za niskie obroty a potem bezsensowny wzrost RPM jak na chłodzeniu AC. Nijak ma się to do schładzania płynu w układzie. 

Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, Revenant napisał:

W AIO/LC krzywą wentylatorów ustawia się dość płasko. Wynika to z zasady działania tego chłodzenia. 

Np. 800rpm od początku do określonej temperatury, a potem stopniowy do 1000 i 1200rpm (2 i 3 bieg jak ja to nazywam). 

 

Na początku zakresu temperatur masz pewnie za niskie obroty a potem bezsensowny wzrost RPM jak na chłodzeniu AC. Nijak ma się to do schładzania płynu w układzie. 

@Revenant, a jakbyś czysto teoretycznie widział tą krzywą? Nie mam kompletnie wyobraźni do tego. Ważny byłby dla mnie wzorzec którym mógłbym popróbować w jakimś zakresie. Bo boje się, że coś źle zrobię.

6 godzin temu, Rebelmind napisał:

A ja moze zaczynę z innej beczki: @vergiliusmelusjak i gdzie masz zainstalowany rad od AiO? Front czy top? Jesli front to wężami do góry czy dołu? 

Rebelmind, top. I zamieszczam zdjęcia jak to wygląda.

P.S.

dziękuje wszystkim za odpowiedzi

Radiator.jpg

Blokopompka.jpg

Edytowane przez vergiliusmelus
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Jeśli to jeszcze aktualne, to u mnie ustawienie AiO wygląda następująco, posiadam EKWB 280 DRGB.

 

MSI_SnapShot.thumb.png.498ac3f72b488b7b064bc62243463b45.png

 

Gdzie te 30% to jak widać na screenie ok. 650 RPM, a 55% to 1200 RPM jeśli się nie mylę. Ważne, to jakiś stary zrzut, obecnie mam ustawione "CPU Fan1 step up time" na bodajże 0.3s.

 

W idle jest bardziej słyszalna pompka aniżeli wentyle, aczkolwiek takie ustawienie nie pozwala na całkowite pozbycie się skoków (taki procek), to jest to dla mnie zupełnie akceptowalne. Zawsze możesz to potraktować jako ustawienia wyjściowe i dostosować pod siebie.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...