Skocz do zawartości

Recommended Posts

Panowie, proszę o pomoc.

 

Padł mi SSD ADATA taki jak w tytule.

 

Objawy:

W blaszaku dysk jest w ogóle niewidoczny dla BIOSu.

Kupiłem obudowę zewnętrzną dla niego na USB i podłączyłem do laptopa: Dysk jest widoczny dla Windows, ale nie można nic z nim zrobić. Otworzyć też nie.

 

I teraz mam pytanie: czy są jeszcze jakieś możliwości, aby próbować go postawic na nogi domowymi sposobami, czy tylko firma odzyskująca dane ?

 

Dzięki.

 

B.

Link to post
Share on other sites

Ajć, tak. To drugi dysk w laptopie. Przypadkiem też ma 1TB. Pomiń to info o HGST :)

 

ADATA w obudowie jest widoczny jako "REALTEK RTL9210B-CG USB Device"

Ah, podłączyłem samą obudowe, bez dysku w środku i zglasza się tak samo (Realtek...)

 

Czyli dysk pewnie martwy.

Link to post
Share on other sites

W Komputer Świat jest program do odzyskiwania danych, kup E wydanie lub wersię papierową masz tam programy o wartości ok. 5000zł.

Nazywa się Lazesoft Recorvery Suite Professional link do programu 

https://www.dobreprogramy.pl/lazesoft-recovery-suite,program,windows,6628428694402689

Ja dostałem darmowy kod po kupnie Komputer Swiat 

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Wik-Mar napisał:

W Komputer Świat jest program do odzyskiwania danych, kup E wydanie lub wersię papierową masz tam programy o wartości ok. 5000zł.

Nazywa się Lazesoft Recorvery Suite Professional link do programu 

kolego zeby tego typu program prubował odzyskac dane trzeba mu wskazać dysk ,jak niby kolega ma to zrobic skoro dysk jest całkowicie niewidoczny .

A teraz względem odzyskania tych danych z dysku ssd czy m2 jest to wręcz nie mozliwe bo pada elektronika pamięc flash i tylko nieliczne dane sa wstanie odzyskać firmy w tym specjalizujące się , tylko czy skórka warta jest wyprawki bo to nie sa tanie rzeczy

Link to post
Share on other sites

Nie rozumiem zbytnio pytania o satafirm S11 (to dotyczy zupełnie innego kontrolera AHCI, a tu mowa o SX8200 pro która miała SM2262EN w dwóch wersjach). 

To co ci się pokazuje pod Windowsem to most USB NVME realteka https://www.realtek.com/en/products/communications-network-ics/item/rtl9210b-cg 
Czyli widzisz obudowę NVMe i tak jest zawsze... 

Jeśli się nie pokazuje nigdzie to bym sobie dał spokój, bo pewnie niestety SSD zdechł (zakładam że sam slot i obudowa NVME są ok).       
Koszt odzyskania danych zależy od konkretnego przypadku, ale raczej tysiące zł gdyby na danych zależało.      
Osobiście nie korzystałem, więc nie polecę nikogo, ale możesz w google wpisać...    

Backup, backup, backup... 

Sam SSD jest w miarę ok (oczywiście później była cała afera z podmiana kontrolera i pamięci, czyli loterii wydajnościowej, przynajmniej 5 wersji sprzętowych było pod tym modelem), one mimo to one dość rzadko padają. Ale każdy model może paść, koledze na forum Samsung 960 pro padł...                   

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
47 minut temu, kokosnh napisał:

Nie rozumiem zbytnio pytania o satafirm S11 (to dotyczy zupełnie innego kontrolera AHCI, a tu mowa o SX8200 pro która miała SM2262EN w dwóch wersjach).

To  był mój błąd, nie doczytałam, że nie chodzi o dysk SATA, przyznaję się do błędu.

Link to post
Share on other sites
23 godziny temu, Bart1278 napisał:

Bardzo polecane te dyski były :/

 

Dobrze, czy moglibyście podpowiedzieć jakąś firmę do odzysku danych ? I ile takie coś może kosztować ?

 

Toyoty także są bardzo polecane, a w modelu elektrycznym BZ4X odpadają koła podczas jazdy (a producent nie wie jak to naprawić i oferuje wykupy). Każdemu może podwinąć się noga - zawsze może wyjść wadliwa partia. 
Tak samo myśliwce F35 - uziemione parę dni temu (wszystkie) ze względu na wadę systemu katapultacji pilota (coś z pirotechniką). 

 

Dla tego mamy systemy RAID1 jeżeli musimy trzymać dane wrażliwe. 

 

PS: HDD ma dużo większe szanse awarii - jest to produkt pracujący "mechanicznie" i dużo bardziej wrażliwy na efekty zewnętrzne takie jak wibracje czy uderzenia. 

Osobiście przytuliłem już z 30-40 dyskow SSD i żaden nie padł, nawet najstarsze TLC które były opluwane (i słusznie, bo były słabe). A dysków HDD sporo odesłałem na gwarę (konsumenckich, z Ironwolfów na razie żaden nie padł a orają 24/7)... 

 

Co do odzyskania danych z SSD... to może się okazać trudne. HDD ma fizyczny talerz z danymi a w przypadku SSD nie mam pojęcia - istnieje ryzyko permanentnej utraty danych na logikę. Ale musisz pogooglowac i podzwonić po firmach.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Przy SSD bardzo możliwe że będzie trzeba wyciągać dane bezpośrednio z kości NAND (bardzo możliwe że będą poszatkowane bo FTL, oraz mogą być szyfrowane, co może bardzo windować cenę, zależnie od ilości danych które trzeba odzyskać)
Tu dość ważne jest aby nie trzymać SSD zasilanego (aby TRIM-a nie zrobił, bo może padł tylko kontroler PCIE, a sam kontroler działa i jest zasilany), ale też w miarę szybko przekazać do firmy (po roku leżenia, danych już tam może nie być w NAND, lub będą błędy które uniemożliwia poskładanie niektórych plików w całość).  

Dużo nowych płyt oferuje funkcjonalność RAID dla SSD M.2 NVME, więc można pomyśleć na przyszłość, jeśli twoja obsługuje. 
A na teraz można się zastanowić nad codziennym backupie całego dysku systemowego, lub synchronizacją plików oprócz backupu.    

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...