Skocz do zawartości

Iteracyjna modernizacja komputera


Recommended Posts

Cześć!

Chciałbym iteracyjnie zmodernizować swojego PCta. Niekoniecznie wszystko na raz. Zamysł był taki, żeby kupować te rzeczy, które są opłacalne w danym momencie. Jeżeli przykładowo karty graficzne są stosunkowo drogie- mogę odpuścić i kupić np. za rok czy dwa. 

 

Jedyna bardziej wymagające zadanie to gry- liczę tutaj na stosunkowo nowe tytuły takie jak God of War, Elden Ring, jakieś strzelanki etc.

 

Aktualnie:

i5 6400 + stockowe chłodzenie

GTX 970 EVGA

MSI M5 Gaming Z170

2x8GB 3000MHz + 2x8GB 2133MHz (będę wymieniał te drugie kości na inne 3000+)

2x1TB WD blue ezex

SPCC M.2 PCIe SSD 512 GB (ten czerwony) -> właśnie sprawdziłem stan z CrystalDiskInfo. Mam się czego obawiać? (screen w spoilerze poniżej)

Plextor 128 GB M6S

SilentiumPC 550W Bronze

SilentiumPC Aquarius X70W

 

Monitory:

2x Dell P2314h 1080p

1x Dell S2721DGFA 1440p 165Hz

 

Zmiana jakiej części powinienem się zainteresować jako pierwszą? Które części mają aktualnie "dobre" ceny? Co sądzicie o stanie dysku?

Spoiler

ZLrtxyd.png

 

 

Link to post
Share on other sites

W jakiej rozdzielczości to granie?

Na teraz możesz pomyśleć nad zmianą podstawki, bo ceny niestety idą w górę i nie wiadomo kiedy to się zatrzyma.

 

Ile mniej więcej możesz wydać na start oraz ile mniej więcej będziesz miał na drugi zakup? 

Link to post
Share on other sites

Aktualnie 1440p i chyba nie zamierza się na to, żeby coś miało się zmienić. 

Jako podstawkę masz na myśli mobo +CPU?

Ciężko mi określić ile chce wydać na start i w drugim etapie. Wszystko zależy od tego jak dużą różnicę odczuję w grach. Aktualnie na tym pc jestem w stanie grać w 1440p w wiedźmina na średnich w około 50-60 fpsach. 

Żeby nie rzeźbić w powietrzu, załóżmy na start 2k. Jak znajdziemy coś sensownego za 1.5k albo 2.5k to też będzie okay.

Link to post
Share on other sites

@Genghis Khan dlaczego? Chyba nie ma sensu sprzedawać chociażby dysków, obudowy, zasilacza itd. Myślałem, że tam do zmiany jest jedynie CPU (siłą rzeczy również mobo) i grafika. Ram zostawić jedynie ten 3000mhz, a dokupić kiedyś kolejne kości.

Uważasz, że pozostałe rzeczy też są do zmiany? Dlaczego?

 

Link to post
Share on other sites

Tak jak napisales do zmiany jest procek, mobo, pamiec, ram takze caly komputer, naprawde chcesz zostawic stary zasilacz? to nie jest dobry pomysl? ile on ma lat?

Grafika tez jest do wymiany, 970 za chwile bedzie miala 10 lat

Dyski mozesz tak zostawic ale reszta jest do zmiany.

Ja bym zmienil to na platwofre i5-12xx z grafika 6600 / xt lub 3060 w zaleznosci od preferencji i budzetu

Link to post
Share on other sites

Ciężko jest sprzedać pc w całości, łatwiej na części, ale można spróbować wystawić wszystko.

Problem jest taki że by było lepiej to warto i kartę i procka zmienić. Zmiana procka z tym gpu to nie da nic w grach. Jak głownie do gier to już lepiej kupić moim zdaniem na początek GPU, taki 6600xt jeszcze tak bardzo nie byłby blokowany w 1440p w grach.

Link to post
Share on other sites
  • 4 miesiące temu...

Cześć!

Odkopuję temat bo finalnie biorę się za tę modernizajcę, o której rozmawialiśmy. 

Założenie takie samo- wymiana mojego i5 6400 na coś nowszego. 

 

@kajtek.- czy i5 12400F + ta płyta główna są nadal dobrym wyborem według Ciebie? 

Widziałem, że niedawno polecałeś u kogoś Procesor AMD Ryzen 5 5600 AM4 + Płyta główna Gigabyte B550 GAMING X V2 AM4 w pełnym ATX'ie.

Ewentualnie zobaczyłem nawet AMD Ryzen 5 5600G za 590zł, ale z tego co również widziałem to jest trochę słabszy od wersji bez "G".

 

Pytam głównie dlatego, że Twój post tutaj jest z lipca więc chciałem się upewnić czy nic się nie zmieniło.

Jeżeli to cokolwiek wniesie to oprócz gier pracuję jako programista- to tak w kontekście jeżeli AMD lepiej miałby sobie radzić w kompilowaniu etc.

 

Więc:

Intel i5 + MOBO -> 1513zł

AMD 5 5600 + MOBO -> 1290 zł (plus trzy gry, w które i tak nie będę grał)

AMD 5 5600G + MOBO -> ~1200 zł

 

Co o tym sądzisz?

 

#Edit, zacząłem ostatnio grać w 1080p, na monitorze 1440p. Znacznie bardziej wolę zwiększoną płynność (monitor 165Hz) niż więcej pikseli na ekranie...

Edytowane przez maxxam97
Link to post
Share on other sites

A tam, może nikt się nie obrazi. Bump 8-)

 

...

 

W międzyczasie- udało mi się kupić 5600 z zadowolenie.pl za 628zł. Do tego teraz jeszcze płytę B550 Gaming X V2 AM4, Spartan MAX (chociaż trochę boję się czy poradzę sobie z montażem bo słyszałem, że jest problematycznie) + arctic MX-2 4g. Ewentualnie- odpuścić pastę i czyszczenie i zostać przy tej, która jest fabrycznie nałożona?

 

Plus drugie pytanie- są jakieś kody rabatowe do proline (oprócz tego na tańsze złożenie zestawu) np. na darmową przesyłkę?

Edytowane przez maxxam97
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...