Skocz do zawartości

Najtańszy laptop do neta


Recommended Posts

Potrzebuję czegoś taniego ale żeby w miarę to chodziło do przeglądania neta, facebooka i youtuba. Tylko te 3 rzeczy dla starszej osoby.

Teściu ma teraz laptop ale chodzi strasznie wolno, podłączyliśmy mu światłowód ale niewiele to zmieniło w prędkości otwierania stron. 
Teraz ma N3060 1.6GHz z 4GB 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

hahahahaha Podłączyli światłowód i myśleli że coś drgnie...

Z doświadczenia wiem że nawet łacze 10 mb na dobrze skonfigurowanym laptopie działa idealnie.

To nie łącze odpowiada za szybkość otwierania stron na laptopie - min 10 mb i laptop bez wirusów blokad tysięcy aplikacji na starcie...

Link to post
Share on other sites

Światłowód drgnął bo leci 35mb także ziomeczku przestrzeliłeś ale tak, myśleliśmy że chociaż strony będą trochę lepiej chodzić niż na tym gównianym internecie mobilnym co wyciąga ok nic do 1mb. Jeszcze mogę włożyć w tego gównianego laptopa swój dysk ssd ale nie wiem czy to jest sens. Laptop jest czyściutki, nic praktycznie nie jest zainstalowane ale to było jakieś gó**o (pierwsze lepsze z półki) kupione kiedyś tam za 1000zł czy mniej.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Jeśli może być Chromebook to Laptop Acer Chromebook CB315-3H-C2UK 15,6" Intel® Celeron™ N4020 4GB RAM - 64GB Dysk - ChromeOS wystarczy https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki/acer-laptop-chrome-n4020-4gb-64gb-chr-os.bhtml

 

Jeśli ma być Windows to niezbędnym minimum będzie Laptop Lenovo IdeaPad 3 15IIL05 15,6" Intel® Core™ i3-1005G1 - 8GB RAM - 256GB Dysk - Win10S https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki/lenovo-laptop-ip3-i3-8gb-256ssd-w10.bhtml

 

Zasada przy wybieraniu lapka z Windowsem:

Minimum 8 GB RAM bo 4 GB W10 zeżre na gapieniu się w pulpit na aktualizacji w tle a po otworzeniu kilku drobnych kart w przeglądarce na 4 GB RAM mogą być problemy;

Nie brać Celeronów i innych 2-wątkowych procesorów bo będą zbyt powolne do normalnej pracy, procki 2-rdzeniowe 4-wątkowe to niezbędne minimum gdy mają min 3 GHz;

W przypadków chromebooków mogą być słabsze parametry bo Chrome OS prawie nic nie żre.

Edytowane przez Chomik Tomek
Poprawienie linku
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

To jeszcze pytanie na kiego mu lapek. Ani to wygodne, ani bezpieczne - jeszcze pościel go zadusi i się spali albo co, no chyba że gość jest demon i zasuwa po całym mieście z lapkiem pod pachą i nie ma tematu. Ani to łatwo modernizowalne - co właśnie jest źródłem tematu.

Nie prościej kupić jakieś skromne spokojne stacjo ze starszym monitorem i normalną klawiaturą i postawić wygodnie w jakimś kącie? Że o wpięciu tego w tiwi nie wspomnę...

  • Że co, proszę? 1
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Że co - że już księżej obory patrzy i szkoda w chłopa na dłużej inwestować? Znaczy stąd ten zakup badziewia za tysiaka bo miało być na krótko a teściu bezczelny i przekroczył limity? Mój starszy i niech żyje 100 lat bo szacun za ustawienie swojej rodziny mu się należy. Teściowa ma lapka. On już paluchy poskręcane i na widok klawy lapka k... latają jak skowronki. No i wzrok nie ten, stąd ma 24 cale, a podłączony do tiwi ma 55. Co kto lubi...

Link to post
Share on other sites

Nie no kupie mu gamingowego za 15000 tysi niech chłop jeszcze ponapierdala przed śmiercią. Nie wiem po co te Twoje komentarze? Gość potrzebuje lapka to będzie miał lapka, nikt mu za kilka tysięcy sprzętu kupować nie będzie bo nawet nie ma po co.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Żeby nie było że nie ma czegoś lepszego niż jak mówisz g... z N3060 (ten chrombook to drugie g... ale widać łatwo się przywiązać)

https://www.olx.pl/d/oferta/dell-vostro-3800-gigabyte-b450m-athlon-200ge-480ssd-8gb-w10-pro-CID99-IDOIqRg.html?bs=olx_pro_listing

Byle jaki monitor plus zestaw km bez kabli. Dla jasności to moje ale nie wysyłam bo za duże - szukać czegoś podobnego w regionie.

 

a to sorki jak stacjo są tylko za 15k to ja kończę temat.

Ave

Edytowane przez Barszczu
Link to post
Share on other sites

@Barszczu @segunin jeszcze jedno przekleństwo i polecą ostrzeżenia, można wyrazić swoje zdanie bez tak niskiego poziomu.

**************

Co do laptopa teścia, wystarczy wymiana dysku na SSD i dokupienie kości RAM by było 8GB [czy jako jedna kość 8GB czy dokupienie 4GB, nie napisałeś co to za laptop] i będzie jeszcze śmigał. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zjeżdżaj gościu z mojego tematu, idź trollować gdzie indziej ze swoimi mądrościami.
 

22 minuty temu, BlackCoffe napisał:

Co do laptopa teścia, wystarczy wymiana dysku na SSD i dokupienie kości RAM by było 8GB [czy jako jedna kość 8GB czy dokupienie 4GB, nie napisałeś co to za laptop] i będzie jeszcze śmigał. 

Ram wiem jaki jest i właśnie go zamówiłem, do tego wrzucę mu mój dysk SSD. Jak to nie przyspieszy kompa to kupie tego chromebooka :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Pani Szefowo jeśli już :P

 

A poza tym posiadam jako drugi laptop sprzęt z Celeronem N2840, dyskiem HDD 500GB i Win 8.1 64bit. Po dorzuceniu mu pamięci laptop odżył, można na nim spokojnie przeglądać internet z kilkoma zakładkami na chrome'ie. Podejrzewam, że gdybym zmieniła dysk na SSD już by w ogóle było super. Nie wiem co się działo z lapkiem teścia autora wątku, ale on posiada mocniejszy procesor więc tym bardziej powinien odżyć. Możliwe, że trzeba mu wyczyścić chłodzenie bo nawet pasywne trzeba od czasu do czasu wyczyścić. A jeżeli dysk jest HDD to może być zajechany. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Nie wiem, ten laptop od początku był mega, mega wolny. Nic z nim nie robiłem bo to nie moja sprawa, teraz powiedzmy że już mogę się za to zabrać :)

Zostaje mi ssd z lapka akurat bo zmieniam kompy i wrzucę go do teścia, ram zakupiłem. To powinno mocno go przyspieszyć.
Nic nie jest na nim zainstalowane, zawsze czyszczony, aktualizowany ale chodzi strasznie wolno. Może ten brak ramu, tam jest jedna kość 4GB 1600MHz CL11

Link to post
Share on other sites
45 minut temu, segunin napisał:

Kiedyś żyliśmy bez ssd i nie było takich dramatów, teraz bez ssd żyć się nie da

 

Powiem więcej, pamiętam jak wsadziłem do mojego PC 128 MB RAM i ludzie krzyczeli "PO KI GRZYBA CI TYLE, 64 jest optymalnie". Takie czasy to były.

 

Z tym lapciakiem, to ram i dodatkowy ssd powinien go ożywić. Co do teścia, to się nie dziwię, mój też tak ma, on tylko laptop, bo może postawić sobie go przy ulubionym fotelu, a jak mu już przeszkadza, to łatwo "sprzątnąć". 

Link to post
Share on other sites

Mój tata też używa lapka, ale dlatego, że bierze mała prądu. Ma stacjonarkę do obróbki foto (9600k i jedzie na igpu z 32gb ramu bo obrabia rawy). Jednak jak ogląda YT i czyta wiadomości z neta to odpala lapka i mówi, że lapek pobiera max 30W a stacjonarka z monitorem 130W. Starsi ludzie są oszczędni bo żyli w innych czasach. Laptop zawsze można zamknąć i schować do szuflady, stacjonarka to jak mebel, musisz mieć na nią miejsce, a nie każdy starszy człowiek ma w domu biurko. Mój akurat mieszka w domu a nie w bloku i ma biurko.

11 godzin temu, segunin napisał:

To powinno mocno go przyspieszyć.

Szczerze to bardzo w to wątpię.

 

Spójrz

Intel Celeron N3060 - Benchmark, Test and specs (cpu-monkey.com)

 

Ten cpu gołe 2 rdzenie a integra tam zamieszczona nie wspiera sprzętowego dekodowania h265 oraz vp9 a to kodeki mocno wykorzystywane w YT i innych platformach streamingowych. Poza tym 2 słabe rdzenie (architektura) w 2022 kiedy na każdej stronie z automatu masz "milion" reklam to nie ma prawa szybko działać. Brutalna prawda jest taka że tu potrzeba nowego lapka minimum 2 rdzenie/4 wątki wspierającego sprzętowe kodowanie h264/265/vp8/vp9 minimum 8gb ramu (lapka można kupić z 4gb i rozbudować samemu jak bedzie to opłacalne cenowo) i ssd (najlepiej nvme) minimum 256gb.

 

Tego lapka za 1100 z chromOS też bym nie polecał bo dam jest 64gb pamięci sMMC a to nie jest ssd!

 

Sensowny budżetowy lapek to wydatek niestety około 2 tys. za nowy. I to posłuży starszej osobie bez nerwów i stresów dość długo.

 

Np.:

Laptop HP 15s-eq2152nw 15,6" AMD Ryzen 3 5300U - 8GB RAM - 256GB Dysk - Win11 (euro.com.pl)

 

AMD Ryzen 3 5300U - Benchmark, Test and specs (cpu-monkey.com)

 

 

Promocja do 12.07.22

CPU 4/8, wolny slot na ram także za 3 lata można dołożyć do 16gb obsługuje sprzętowo nowe kodeki.

13 godzin temu, Chomik Tomek napisał:

eśli ma być Windows to niezbędnym minimum będzie Laptop Lenovo IdeaPad 3 15IIL05 15,6" Intel® Core™ i3-1005G1 - 8GB RAM - 256GB Dysk - Win10S https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki/lenovo-laptop-ip3-i3-8gb-256ssd-w10.bhtml

Tego lapka też nie polecam dla starszej osoby!

Matryca TN 220nitów - bardzo ciemna (w słoneczny dzień będzie bardzo ciężko na nią patrzeć, mało będzie widać a po drugie to TN więc bardzo słabe kąty widzenia.

Tu masz w promo asusa ale ma słabszy cpu a cena taka sama

ASUS VivoBook D515DA-EJ1396W 15.6" R3-3250U 8GB RAM 256GB SSD Windows 11 Home S Laptop - niskie ceny i opinie w Media Expert

  • Dzięki 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
19 godzin temu, segunin napisał:

Światłowód drgnął bo leci 35mb także ziomeczku przestrzeliłeś ale tak, myśleliśmy że chociaż strony będą trochę lepiej chodzić niż na tym gównianym internecie mobilnym co wyciąga ok nic do 1mb. Jeszcze mogę włożyć w tego gównianego laptopa swój dysk ssd ale nie wiem czy to jest sens. Laptop jest czyściutki, nic praktycznie nie jest zainstalowane ale to było jakieś gó**o (pierwsze lepsze z półki) kupione kiedyś tam za 1000zł czy mniej.

Możesz mu spróbować na tym co ma teraz zainstalować blis os 

To taki zmodyfikowany android na pc możesz to pobrać i odpalić na pendrive na próbę i zobaczyć czy ci pasuje 

https://blissos.org/

Obczaj sobie bo może to załatwi temad bez wydawania kasy

 

Link to post
Share on other sites
  • 8 miesięcy temu...

8 miesięcy teściu przeżył na tym gównie bo laptopem tego nie nazwę ale mam już dość laptopa i marudzenia że internet wolny (teściu nie rozumie że to laptop gó**o i wszystko blokuje). Co na ten moment najtańszego byście polecili do facebook i youtube głównie? Jeszcze strony teściu przegląda i podgląd kamery.

To gó**o jest już tak porozwalane że nie wkładałem ssd bo szkoda dysku, ramu się nie da.
Z wymagań to 15 cali żeby było aby teściu ekran widział :D 
Jako że teściu mnie wkurza to maksymalnie najtańszy sprzęt :) 

Coś z tych? :
Laptopy

Edytowane przez segunin
Link to post
Share on other sites

jak szukasz w okolicy tysiaka to brałbym używkę.

 

https://allegro.pl/oferta/laptop-lenovo-thinkpad-e580-i5-8250u-8-256gb-w10p-13011564730

 

tu masz te same bebechy ale w solidniejszej obudowie, moim zdaniem warto dopłacić parę stówek.

https://allegro.pl/oferta/lenovo-thinkpad-t580-i5-8250u-8-256gb-ssd-win10pro-12842546023

 

taka i5 mimo ze 8 generacji wciąż zjada intel celerony, masz więcej ramu, i ekran FullHD.

Edytowane przez liptongreen
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...