Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć,

 

Proszę o pomoc w doborze podzespołów i odpowiedź na kilka pytań. Chcę kupić wydajny PC do pracy w budżecie około 10k. Jeśli budżet jest zbyt mały to mogę coś dołożyć o ile będzie to miało sens tzn. będzie widoczny wzrost wydajności przy stosownej dopłacie.

 

Potrzebuję: procesor, ram, płyta główna, chłodzenie wszelakie, zasilacz, obudowa.

Karta graficzna w przyszłości.

Dysk mam.

 

Sprzęt ma służyć do:
- codziennego użytkowania tzn. głównie wiele okien przeglądarki chrome z wieloma kartami, podłączone 3 monitory - priorytet,
- programowanie (visual studio, visual studio code, unity, frontend, backend) - priorytet,
- gry - raczej rzadko, ale chcę mieć taką możliwość.

 

Zależy mi na:
- szybkim działaniu sprzętu, szybkim działaniu systemu itp.,
- 32 GB RAM,
- procesor z zintegrowanym GPU,
- cichej pracy,
- chłodzeniu "pasywno-aktywnym?" tzn. żeby wiatraki włączały się dopiero po przekroczeniu jakiejś temperatury,
- takim sprzęcie, który kupię i od razu będzie działał na dobrych ustawieniach tzn. nie będę musiał nic podkręcać ani ustawiać XMP,
- możliwości podłączenia 3 monitorów,
- możliwości podłączenia rtx 3070 lub 3070 ti lub 4070 lub 4070 ti (czyli musi być wystarczająco głęboka obudowa + odpowiednie zasilanie płyty głównej chyba, żeby to uciągnęło, nie wiem),
- płycie głównej z wbudowanym wifi i bluetooth,
- chyba duża obudowa skoro będzie zapewniała lepsze chłodzenie i cichą pracę. Fajnie gdyby miała filtry przeciwkurzowe.

 

NIE zależy mi na:
- wyglądzie, kolorach itd.
- podkręcaniu (nie będę tego robił)

 

1. Czy w powyższych zastosowaniach Intel góruje nad AMD lub odwrotnie czy wyniki są zbliżone? Nigdy nie miałem styczności z AMD i bardziej jestem nastawiony na Intel + Nvidia.

 

2. Zakładałem, że wezmę któryś z tych:
12700
12700K
12900
12900K

12900KS odpada, zbyt mały wzrost wydajności względem 12900K jak na taką dopłatę.

 

3. Warto brać procek z możliwością podkręcania skoro na pewno nie będę tego robił? Chodzi mi o jego wzrost wydajności względem modelu bez "K". Może wydajność jest bardzo zbliżona i nie ma sensu a może jednak różnica mimo braku podkręcenia będzie zauważalna?

 

4. Który rodzaj pamięci powinienem wybrać: DDR4 czy DDR5? Wiem, że ceny DDR5 są obecnie wysokie, ale czy będą wydajniejsze? DDR5 mają większe taktowanie ale też dużo większe timingi. Wzrost taktowania jest zauważalny przy 1% LOW w FPS w grach ale czy w moich zastosowaniach też będzie widoczny?

 

5. Według:
12900K
procesor obsługuje RAM:
Up to DDR5 4800 MT/s
Up to DDR4 3200 MT/s

To znaczy, że mogę kupić DDR5 o maksymalnym taktowaniu tylko 4800 MHz? A jak kupię 6000 MHz to w ogóle nie będą działać czy po prostu będą działać wolniej tzn. z taktowaniem 4800 MHz?

 

6. Skoro zależy mi na cichej pracy to powinienem wybrać chłodzenie powietrzne czy wodne? Zakładam, że wodne później odpali wiatraki niż powietrzne tzn. jeśli procesor będzie średnio obciążony to chłodne będzie dawało radę bez wiatraków a powietrzne pewnie już je odpali. Czy może nie tak to zadziała?

 

7. Skoro płyta ma wbudowane wifi to znaczy, że będę się z nią mógł od razu podłączyć czy będę musiał kupić antenkę wifi, którą podepnę do płyty głównej i dopiero wówczas będę się mógł podłączyć?

 

8. Mam dysk Samsung 980 Pro 1 TB. Będzie ok?

 

Karty graficznej na razie nie kupuję, nie potrzebuję. Wybiorę jakąś po premierze rtx 4070.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez adamzz1
Fix url
  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem dopłąta do DDR5 w Twoim przypadku nic nie da, a w cenie 2x16 DDR5 masz praktycznie 2x32 DDR4

 

Za 7200 zł masz już top https://proline.pl/koszyk/4a8e769f

 

Jak nie podkręcasz to i9 12900 non-k, profil pamięci musisz i tak wczytać chyba że zrobisz to ze złożeniem to wtedy podczas montażu może Ci wczytają.

Dysk możesz zostawić swój. 

 

Znacznie taniej i też nadal bardzo wydajnie i moim zdaniem wystarczająco z wielkim zapasem pod Twoje zastosowania. 

https://proline.pl/koszyk/48414eb2

Link to post
Share on other sites

Czyli 12900 jest tak samo wydajny jak 129000K bez podkręcania? Różnicy nie ma żadnej? Jeśli tak to oczywiście wezmę bez K, ale jeśli różnica jest widoczna to wolę wziąć z K, mimo, że nie będę podkręcał.

 

Kiedy wybór DDR5 byłby lepszym rozwiązaniem? W innym używaniu sprzętu czy może chodzi o to, że aktualnie opóźnienia DDR5 są zbyt wysokie i koniec końców DDR5 nie są wydajniejsze od DDR4? Czy jednak są?

 

Raczej nie potrzebuję 64 GB RAM, więc wezmę 32, chcę tylko wziąć te szybsze. Czy jest jakieś minimum, którym powinienem się kierować np. minimum xxx MHz i maksimum yy CL? Lepiej więcej MHz czy mniejsze CL?

Link to post
Share on other sites
47 minut temu, adamzz1 napisał:

Czyli 12900 jest tak samo wydajny jak 129000K bez podkręcania? Różnicy nie ma żadnej? Jeśli tak to oczywiście wezmę bez K, ale jeśli różnica jest widoczna to wolę wziąć z K, mimo, że nie będę podkręcał.

 

Tam chyba 100 MHz różnicy - nie warto dopłacać do K

 

48 minut temu, adamzz1 napisał:

Kiedy wybór DDR5 byłby lepszym rozwiązaniem? W innym używaniu sprzętu czy może chodzi o to, że aktualnie opóźnienia DDR5 są zbyt wysokie i koniec końców DDR5 nie są wydajniejsze od DDR4? Czy jednak są?

 

Jedyny plus DDR5 to taki, że masz pamięci na przyszłość jak przyszłe podstawki będą obsługiwać tylko DDR5, chociażby jak AM5. 

Z drugiej strony zanim będziesz zmieniać i9 12900 na coś innego, to DDR5 będą zdecydowanie lepsze na rynku

Druga sprawa to taka, że obecne kontrolery pamięci w CPU nie dają sobie często rady z taktowaniami DDR5 - szczególnie przy 4 zajętych slotach.

 

Różnic wydajności w swoich zastosowaniach nie odczujesz żadnych.

 

49 minut temu, adamzz1 napisał:

Raczej nie potrzebuję 64 GB RAM, więc wezmę 32, chcę tylko wziąć te szybsze. Czy jest jakieś minimum, którym powinienem się kierować np. minimum xxx MHz i maksimum yy CL? Lepiej więcej MHz czy mniejsze CL?

 

Nie ma sensu brać wyżej taktowanych od 3600 MHz, bo przeskoczą Ci w mniej wydajny tryb Gear2 i wyjdzie na to samo. Wyżej masz te G.Skille 2x16 3600 MHz CL16 w Dual Rankach i jest to jeden z lepszych wyborów. 

Link to post
Share on other sites

Zakładając teoretycznie, że kiedyś chciałbym pograć w 4k to czy w takim przypadku DDR4 również będą podobnie wydajne co DDR5 czy może DDR5 będą znacznie lepszym wyjściem?

 

Czyli 3600 MHz jest maksymalną wartością dla DDR4 aby procesor pracował w gear 1. Jaka jest maksymalna wartość dla DDR5?

 

Wezmę 12900. Które chłodzenie będzie najbardziej wydajne i najbardziej ciche? Chciałbym też aby wiatraki odpalały się dopiero pod obciążeniem a nie w czasie spoczynku (ale taką opcję mają chyba wszystkie 3):
https://proline.pl/silentiumpc-navis-f240-spc330-p8114352
https://proline.pl/chlodzenie-wodne-arctic-liquid-freezer-ii-240-acfre00046a-p4834806
https://proline.pl/chlodzenie-wodne-arctic-liquid-freezer-ii-360-acfre00068a-p6755309
Arctic liquid freezer ii 360 najbardziej do mnie przemawia. Chyba, że są jeszcze jakieś inne ciekawe modele?

Link to post
Share on other sites

po przeczytaniu:

" takim sprzęcie, który kupię i od razu będzie działał na dobrych ustawieniach tzn. nie będę musiał nic podkręcać ani ustawiać XMP"

 

- to chłopie kup gotowca z sklepie w swoim budżecie... / stację roboczą..... XMP nie ustawisz bo co? śmiechłem i skończyłem dalej czytać... każda propozycja podana przez kolegę vs Twoje półpasywne /wydajne życzenie prosi się o ustawienie krzywej wentylatorów i włączenie XMP

 

doradzanie pamięci 3600 a on nie włączy XMP bo nie chce i tyle

 

"Wezmę 12900. Które chłodzenie będzie najbardziej wydajne i najbardziej ciche? Chciałbym też aby wiatraki odpalały się dopiero pod obciążeniem a nie w czasie spoczynku (ale taką opcję mają chyba wszystkie 3):
https://proline.pl/silentiumpc-navis-f240-spc330-p8114352
https://proline.pl/chlodzenie-wodne-arctic-liquid-freezer-ii-240-acfre00046a-p4834806
https://proline.pl/chlodzenie-wodne-arctic-liquid-freezer-ii-360-acfre00068a-p6755309
Arctic liquid freezer ii 360 najbardziej do mnie przemawia. Chyba, że są jeszcze jakieś inne ciekawe modele?"

 

śmiechłem znowu - żaden z nich nie ma takiej możliwości jak wiatraki odpalają się pod obciążeniem out-of-box : )))) po pierwsze same nie zapłoną, po drugie nie mają funkcji pół/pasywnej / 0 RPM

 

są takie ale nie kosztują <500zł

 

wersja k jest 0,8ghz szybsza - bardziej elastyczna jednostka ~ 30% szybciej za zaledwie 13% drożej

 

jakiejkolwiek byś pamięci nie kupił - przyjmij do wiadomości, że profil XMP musisz włączyć aby optymalnie wykorzystać jej prędkość i tym samym wydajność procesora, chyba że domyślny profil std jedec 2400Mhz Ci wystarczy, ale nie szkoda wtedy hajsu na niewykorzystany potencjał i9?

 

półpasywne wentyle na dobrej płycie zrobisz sobie sam konfigurując krzywą wentylatorów - nie płacz, że to skomplikowane bo wcale nie jest, po drugie takie freezer jest dość cichy w idlu

 

BIOS też radzę zaktualizować jako pierwszą czynność po złożeniu maszyny

 

pytanie - czemu nie AMD? i9 jest dość drogi i gorący, a przewagę nad AMD uświadczysz tylko w  grach.... w zastosowaniach półprof i powyżej, w wielowątkowych aplikacjach i przy multitaskingu AMD może być i szybciej i/lub taniej

 

płyty pod AMD też można wybrać tańszą, bo przecież nie będziesz robił OC, a bajerów i gamingowego designu nie potrzebujesz

 

jeśli zostajemy przy intelu - po co Z690 jak nie będzie podkręcał? są tańsze chipsety

 

 

Edytowane przez geforce_tm
Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, geforce_tm napisał:

wersja k jest 0,8ghz szybsza - bardziej elastyczna jednostka ~ 30% szybciej za zaledwie 13% drożej

Że co? 

8 godzin temu, geforce_tm napisał:

jeśli zostajemy przy intelu - po co Z690 jak nie będzie podkręcał? są tańsze chipsety

 

Bo chce z WIFI a w B660 tam za bardzo nie ma co dobrać. 

 

9 godzin temu, adamzz1 napisał:

Wezmę 12900. Które chłodzenie będzie najbardziej wydajne i najbardziej ciche? Chciałbym też aby wiatraki odpalały się dopiero pod obciążeniem a nie w czasie spoczynku (ale taką opcję mają chyba wszystkie 3):

Pod i9 bierz LFII 360 tylko pilnuj obudowy żeby to chłodzenie weszło Ci najlepiej na top, a ma grubą chłodnice. 

 

9 godzin temu, adamzz1 napisał:

Czyli 3600 MHz jest maksymalną wartością dla DDR4 aby procesor pracował w gear 1. Jaka jest maksymalna wartość dla DDR5?

 

Tam chyba nawet 3733 ale to ciężko wbić już będzie w Gear1. 

 

9 godzin temu, adamzz1 napisał:

Zakładając teoretycznie, że kiedyś chciałbym pograć w 4k to czy w takim przypadku DDR4 również będą podobnie wydajne co DDR5 czy może DDR5 będą znacznie lepszym wyjściem?

 

To będzie nadal praktycznie taka sama wydajność. 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...