Skocz do zawartości

Bardzo dobry monitor 21:9; send elp


Recommended Posts

Witam, szukam monitora o proporcjach 21:9, 120 - 160hz (więcej mi niepotrzebne) który nie smuży. Obecnie mam Iiyame na matrycy VA i po 2h zaczyna mnie mdlić, bo przy szybkich ruchach tekst i inne części obrazu są po prostu nie ostre i lekko rozmyte. Moja wina bo chciałem zaoszczędzić kupując tani monitor... Przez jakiś tydzień używałem starego LG na nano IPS (21:9) nie pamiętam jaki model i tego problemu nie miałem. Obraz był żyleta. 

 

Tak więc proszę niech ktoś poradzi co jest obecnie warte kupna (matryce VA odpadają). Monitor ma służyć do grania - wygląd samego monitora nie ma znaczenia, ważna jest dobra matryca jakby była 10bit to już kosmos . W innym poście ktoś polecał LG 34gp83a-b, tylko że takiego monitora nigdzie nie ma prócz Amazon US. Jedyny LG 34" jaki znalazłem to 34gn850 tylko ktoś z pracy mi mówił że to już stary model i lepiej szukać czegoś nowszego. Niby wiem o nowym Alienware QD OLED ale boję się wypalenia, a grywam czasami po 17h, więc jak już mam wydać sporo kasy, to wolałbym nie wydawać znów za 2/3 lata. 

 

Kolejne pytanie to czy warto dopłacać grube pieniądze do modelu LG 38"?

 

Kwestia budżetu - tyle ile trzeba o ile warto. Nie jestem grafikiem nie potrzebuje monitora "super pro". Ma nie smużyć podczas grania i mieć ładne kolory. (HDR nie biorę nawet pod uwagę - mam ciemny pokój i nie chce wypalić sobie jeszcze bardziej oczu).

Link to post
Share on other sites

Popatrz na tego acera: https://www.ceneo.pl/91781717

 

Recka:

https://www.rtings.com/monitor/reviews/acer/nitro-xv340ck-pbmiipphzx

 

Lepszy ale też droższy Gigabyte:

https://www.morele.net/monitor-gigabyte-m34wq-kvm-9493863/

 

Recka:

https://www.rtings.com/monitor/reviews/gigabyte/m34wq

Wolałbym dopłacić do gigabyte, zwłaszcza że Ci na kolorach zalezy, nie ma wprawidzie pełnego 10bit ale ma 8bit + frc:

Cytat

The Gigabyte M34WQ has incredible gradient handling, with very little banding in areas of similar colors. Although advertised as an 8-bit panel, this model accepts a 10-bit signal and displays it well, so it's most likely using dithering to approximate a 10-bit panel. It's also known as 8-bit + FRC.

 

Prawdziwe 10bit to już wyższa połka cenowa - LG 34GN850-B:

https://www.ceneo.pl/95254394

 

Wg mnie nie warty tej ceny

Link to post
Share on other sites

Ja posiadam : Monitor Huawei 34” MateView GT Standard Edition i dla mnie smużenia praktycznie nie ma. No chyba że bym się przyglądał pikselom zamiast grać w jakąś grę to rzeczywiście delikatne smużenie jest. VA 165Hz Global Elite w cs:go wbity na tym monitorze. W tej grze żadnego smużenia nie uswiadczyłem a jest bardzo dynamiczna. 

 

Link to post
Share on other sites
54 minuty temu, joker5513 napisał:

https://www.ceneo.pl/85936266#tab=reviews

 

Posiadam od dobrych 2 lat ten monitor - jestem mega zadowolony. Ma on jednak matrycę VA ale ja żadnego smużenia na nim nie widzę. Swego czasu był to jedyny monitor 3440x1440 144Hz na rynku. 

 

Próbowałeś oglądać ciemną scenerię o niskim kontraście? Umieść w paincie ciemnoszary prostokąt na czarnym tle, zobaczysz co to smużenie. Fakt jest jednak, że jak grasz w gierki o jasnej scenerii, to nie ma możliwości zaobserwowania smużenia. 

Link to post
Share on other sites

Chodzi mi głównie o brak ostrości obrazu. Mam jeszcze 2 monitor MSI MAG274QRF QD, i na tym monitorze obraz jest ostry zawsze, zero rozmazania, zero smużenia i to bez żadnych specjalnych ustawień typu override, a kolory na nim to "bajka". Najchętniej właśnie kupiłbym ten monitor tylko w formacie 21:9 gdyby taki istniał. Ale  raczej skłaniam się ku temu LG na nano IPS 34GN850 albo ewentualnie jeśli uda mi się znaleźć w dobrej cenie 38GN950 nawet używany kilkumiesięczny to dla mnie nie problem, dawno temu kupiłem rocznego Asusa 27 z Gsync (chyba pierwszy ever model z tym) i działa do dziś, więc jakoś nie boję się używanych na gwarancji.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Może komuś pomogę w wyborze ultrawide 34... Od dłuższego czasu marzył mi się ekran 34 cale 21:9 więc zacząłem poszukiwania. Pierwszy typ padł na polecany xiaomi ze względu na cenę vs możliwości. 

 

1) Xiaomi 34

Pierwszy monitor przeszedł z tragicznym podświetleniem - nie wiem jak to przeszło jakiekolwiek testy QA w fabryce .  W dzień było widać prześwietlenia na skrajnych częściach ekranu (dół - góra) - wyglądało to tragicznie.  Pomyślałem, że trafiłem na złą sztukę... wymieniałem na drugi taki sam - podświetlenie matrycy trochę lepsze jednak 2 jasne badpixele.. Podstawa monitora w Xiaomi jest super. Dodatkowo jako jedyna z tych które testowałem pozwoliła obracać ekran na boki. Duży plus dla xiaomi za to. 

 

2) Dell S3422DWG (polecany na forach)

Pierwsze uruchomienie - wow mega plus w porównaniu do Xiaomi (podświetleniem, kolory, czas reakcji).  Po przesiadce z Xiaomi widziałem same plusy w tym monitorze - jednak po jakiejś godzinie -> bad pixel (martwy... czarny co oczywiście nie zostałoby uznane przez gwarancje della zero bad pikseli - sprecyzuje Dell bierze pod uwagę bad pixele świecące jak jest martwy całkowicie to nie uznają 1BP). Ekran zwróciłem chociaż podświetlenie było idealne - pod kątem 60 stopni zero wycieku co w matrycach VA jest naprawdę bardzo rzadkie. Ogólnie ekran zrobił na mnie wrażenie w tym budżecie. Matryca jak na VA bardzo szybka - ja osobiście nei zauważyłem smużenai w trybie ultra fast. G-sync po isntalcji sterowniak ze strony Della na RTX3080 działa Bardzo dobrze.

 

3) Iiyama GB3467WQSU-B1

Po Dellu przeszedł czas na kolejna sztukę - chciałem zoabczyć co oferuje Iiyama. Jakość wykonania bardzo dobra, ekran sporo lżejszy od Della S3422DWG. Czas reakacji matrycy ustawiany na 2  - nie widać smużenia czyli jest bardzo dobrze. Oczywiście te wartości podane przez producenta to raczej z przymrużeniem oka i to mocnym.. 0.4ms czas reakcji - raczej sporo większy w trybach w których nie występuje okrutny overshoot.  Co mnie natomiast denerwowało najbardziej? To że boki ekranu (1-2cm od krawędzi) na białym tle były sporo ciemniejsze niż reszta ekranu - wpadały w szary.  Kolory także bardzo średnie..  Głośniki jeśli ktoś zwraca na nie uwagę są tragiczne.  Matryca 8 bit bez obsługi FRC

 

Mając jeszcze IIyame postanowiłem dać szansę jeszcze jednej sztuce Della - tym razem przyszedł z delikatnie gorszym podświetleniem niż 1sza sztuka chociaż i tak lepszym niż iiyama. Kolory są lepsze od iiyamy, brak szarych boków na ekranie przy wyświetlaniu białego tła.   Matryca Della jest naprawdę szybka jak na VA - nie ma dużej różnicy jeśli chodzi o smużenie "najszybszej" iiyamy vs Dell.

 

 

Po tych kilku monitorach jakie miałem w ciągu 2 miesięcy nie rozumiem zachwyty nad iiyama - większość recenzji jest raczej reklamą...  Natomiast nie widzem nigdzie w Polsce recenzji ekranu Della. Co mi się jeszcze nie spodobało to oficjalny sklep iiyamy w Polsce. Jakiekolwiek komentarze / opinie na ich stronei na temat tego modelu jak nie mają 5 gwiazdek i nie zachwalają tego ekranu są kasowane - to trochę chyba nie uczciwe podejście? Mi pozostał niesmak jak mój komentarz został skasowany przez ten sklep także polecam zastanowić się 2 razy... 

Edytowane przez maciekcz
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...