Skocz do zawartości

Ryzen 7 5700X temperatury wariują


Recommended Posts

Witam, jestem zmuszony prosić o pomoc tęgie głowy, ręce mi już opadają. Kupiłem procesor R7 5700X i jestem trochę zdumiony temperaturami jakie odczytuje. Procesor zachowuje się strasznie dziwnie. Z tego co się orientowałem przed zakupem miał to być procesor dosyć chłodny, max 60C w stresie. U mnie sytuacja wygląda tak, że w biosie procesor ma stałą temperaturę 79C. W spoczynku min. 47C. Podczas granie praktycznie w każdą grę już w menu głównym temperatura dochodzi do 77C, w grze czasem do 80C podczas zużycia procesora mniej niż 20%. Podczas obciążenia cinebenchem, czy OCCT.nie przekracza 70C. Mam sytuację kiedy gram w Shadow Of The Tomb Raider mam 65C, a kiedy otwieram mapę w grze temperatura w dwie sekundy winduje do 79C. Zastanawiałem się czy może chłodzenie nie jest źle zamontowane, ale wtedy temperatury by były po prostu wyższe, a tutaj zachowują się w sposób moim zdaniem irracjonalny, bo w przypadku kiedy procesor jest obciążony na 100% są niższe niż podczas lekkiego obciążenia, w biosie sięgają 70C, a w grach wręcz procesor się gotuje. Bios jest wgrany najnowszy jaki jest, chłodzenie AIO Alphacool Eisbaer 240, płyta ASUS PRIME X470-PRO, grafika EVGA RTX 2070 Super, zasilacz EVGA 750GA. Z całą pewnością nie jest to normalne zachowanie procesora, ale szczerze nie mam pomysłu co mogło by być tego przyczyną, wada biosu, procesora, coś z ustawieniami?. Z góry dziękuję za jakąkolwiek odpowiedź.

IMG_20220618_193948.jpg

IMG_20220619_154203.jpg

Link to post
Share on other sites

Może być, że płyta sztucznie podbija Vcore (widzę 1.38V), albo źle założone AiO nie przylega, zapowietrzone (radiator niżej niż pompka na CPU).

 

Przy mniejszym obciążeniu masz wyższe temperatury, ponieważ masz wyższe taktowanie turbo boost i zapewne wyższe Vcore.

Edytowane przez CrisPell
Link to post
Share on other sites

Radiator jest na topie obudowy, z poprzednim procesorem nie miałem problemów z temperaturami, nie zmieniałem ułożenia radiatora. Powiedzmy, że płyta faktycznie sztucznie podbija Vcore, Czym to może być spowodowane, jak to rozwiązać, ustawić ręcznie jakieś napięcie, zresetować biosa? 

Link to post
Share on other sites

Jaka jest temperatura pomieszczenia? Stawiam, że 27-30 ale może się myle.

O ile dobrze pamiętam 5700x to wafelek który się nie nadawał żeby zostać 5800x. Miałem kiedyś 5800x i po tym jak mu temperatury skakały do 90 a wentylki odstawiały 747 to go oddałem i z niewielką stratą wydajności ale ciszą i akceptowalnymi temperaturami kupiłem 5600x. 5700x zapewne jest tak samo trudny do schłodzenia.

Co do napięcia ja bym tutaj nie szalał z martwieniem się. Odpal hwinfo albo cokolwiek i monitoruj jakie ma skrajne i średnie napięcie bo mój 5600x np teraz skacze od 0,2v do 1,419v, a średnia po kilkunastu minutach to 0,98v. Możesz też wyłączyć w biosie Asus Performance Enhancement może też troche pomoże.

Ja bym raczej szukał przyczyny w samym położeniu bloku. Odkręć i sprawdz czy równomiernie pasta się rozłożyła i czy jest na bloku i procesorze. Jeżeli to możliwe to zamontuj blok w innej pozycji może wtedy lepiej będzie stykał gorące miejsce i temperatury spadną. A blok się nie zapowietrzył?

Link to post
Share on other sites

Tak, temperatura pomieszczenia to 25, 26 stopni. Przed zakupem sprawdziłem kilka testów (artykuły, YT), wszędzie procesor jest bardzo chłodny i jest polecany zamiast 5800X właśnie ze względu na to, że jest od niego dużo chłodniejszy. Maksymalnie widziałem, że ktoś miał nie całe 60 stopni. Co do Asus Performance Enhancement nie jestem w stanie znaleźć tej opcji w biosie, raczej nie sądzę żeby się u mnie inaczej nazywała skoro to opcja od ASUSa. Zdjąłem chłodzenie, pasta była równo rozłożona, założyłem na nowo oczywiście z nową pastą, pompa na pewno pracuje, nigdzie nie ma gorących węży ani chłodnicy, sprawdzałem dotykając i termometrem laserowym, jedynie przy wyjściu z bloku jest parę stopni więcej niż w innych miejscach chłodzenia, także z AIO wszystko ok. Jestem w stanie zaakceptować temperatury rzędu 80C jeśli to by były pojedyncze skoki, chwilowe jak przy poprzednim procku miał skoki do 65 stopni ale to było widoczne tylko na wykresie. Ale jest to co najmniej dziwne moim zdaniem, że procesor, który w testach obciążeniowych miał mieć powiedzmy zawyżę 60C u mnie podczas obciążenia 100% w cinebench ma 70C, w biosie ma 60C, a w grach gdzie obciążenie wynoci 15% dochodzi do 82 stopni w samym menu gry, a podczas grania spada momentami do 70. Dołączam zrzut z HWM po dwóch godzinach monitorowania (kilka gier, cinebench, IDLE, YT). Jest szansa, że trafiła mi się po prostu taka dziwna sztuka? Uszkodzony raczej nie jest, nie ma żadnych błędów nic się nie zawiesza. Ktoś potrafi powiedzieć czemu temperatury przy obciążeniu 100% są niższe niż przy 15%?

hwm idle one hour.jpg

Link to post
Share on other sites

Popatrzyłem sobie na 5700x i faktycznie jest to procesor chłodny jak 5600x więc temperatury masz nawet ok (z wyjatkiem w grach). Syntetyki korzystają tylko z CPU a GPU sobie odpoczywa, za to w grach całe gorące powierze od GPU zasysa radiator na górze obudowy i zapewne dlatego pojawiają się tak wysokie temperatury CPU w grach. Dla potwierdzenia mojej teorii można by było przełożyć chłodnice na przód, podniesie to temperature GPU ale jeżeli temperatura CPU spadnie to masz wytłumaczenie.

W biosie CPU nie działają w idle dlatego mogą być cieplejsze.

Edytowane przez LordAnpu
Link to post
Share on other sites

Poprzedni procesor miałem R5 3600, z tego co sprawdzałem jest kilka stopni chłodniejszy od 5600X, a temperatury miałem maksymalnie 63C punktowo w grach, średnia 50 parę stopni. Karta grzeje się max 63C, raczej chyba nie podgrzeje procesora chłodzonego AIO aż o 25 stopni. 

Link to post
Share on other sites

Płyta ma najnowszy bios 6042 więc raczej mało prawdopodobne, że to płyta. AMD Chipset Drivers też jest najnowszy?

Przy problemach z chłodzeniem samego CPU temperatury rosły by bez względu na to czy to gra czy syntetyk, a tutaj jest to tylko w grach kiedy inne komponenty jak GPU, VRM, RAM, HDD dodają swoje a nie wiem jaką masz obudowe i jej wentylacje. U mnie przy kontrolowanych 22-24 w całkiem nieźle wentylowanej ale cichej obudowie w czasie gry potrafi być 33-35 ale CPU i GPU nie przekracza 75 i 70. Możesz otworzyć bok obudowy i zobaczyć czy da to jakieś zmiany bez przekładania chłodnicy.

W ilu grach zaobserowałeś takie zachowanie, 2-3 tytuły w które grasz aktualnie czy we wszystkich, są może "pożyczone" czy oryginalne?. Zainstaluj coś jak Cyberpunk albo Hitman 3 czy coś innego nowszego i zobacz czy nadal tak masz z temperaturą (mi Relicta mocno obciążała CPU i GPU).

Powiem, że jeszcze nigdy nie spotkałem się z procesorem który wybierał by sobie żeby w grach być cieplejszy niż w testach wielordzeniowych tak sam z siebie. Oczywiście zawsze możesz się uprzeć, że to wina CPU i tyle. Niezmiania to faktu, że 5700x ma przewidziane 90 bez uszczerbku na żywotności wiec jesteś 10 poniżej.

 

Edytowane przez LordAnpu
Link to post
Share on other sites

Zaktualizowałem za twoją radą sterowniki chipsetu, nie ma różnicy. Obudowę mam Bequiet pure base 500, z przodu dwa razy po 140mm też od bequiet ustawione stale na max czyli koło 1000rpm, z tyłu też 140mm. Nie miałem w tej konfiguracji żadnych problemów z temperaturami, zresztą karta grzeje się max do 63C.

W różnych grach temperatury wyglądają mniej więcej tak:

Cyberpunk       76C

Wiedzmin 3      73C

FarCry 5           80C

AC Odyssey     73C

Warzone           77C

Days Gone       80C

Tomb Raider najnowszy 63C (przy czym po włączeniu mapy w grze temp. błyskawicznie dochodzi do 75C)

 

Te temperatury nie są skokowe tylko utrzymują się praktycznie bez przerwy przy dosyć nie wielkim zużyciu procesora  oczywiście z wahaniami paru stopni i to w dodatku już od wczytywania gier i samo menu.

 

Żeby wykluczyć grzanie się procka od karty graficznej włączyłem jednocześnie Furmarka i Cenebencha, temp. CPU 70C.

furmark, cinebench.jpg

Link to post
Share on other sites

Jeżeli nie masz aktywnego PBO to jednak ten typ tak ma, czyli 5700x ma zachowanie i temperatury podobnie jak 5800x tylko 10 stopni niższe. Szkoda, że AMD nie zrobiło ich na dwóch chipletach po 4 jajka każdy.

Niby możesz próbować za radą CrisPell undervolting ale nie wiem czy to coś pomoże na temperatury przy małym obciążeniu.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Moja rada - powtarzana już wielokrotnie - dla posiadaczy Zen3, którym przeszkadzają piki temperatur. Są dwie opcje:

 

1) ustawić offset dla VCore i dać mu spokojnie -150mV 

 

2) zrobić minimalny UnderClock. Moj 5800x a nastepnie 5900x pozostawały chłodne z praktycznie niezauważalną stratą w wydajności z zegarem 4500 MHz i przy 1.2V VCore na sztywno. Wysokie napięcie potrzebne jest do Boostu najmocniejszych rdzeni, tak po prostu działa Ryszard. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Rebelmind napisał:

zrobić minimalny UnderClock. Moj 5800x a nastepnie 5900x pozostawały chłodne z praktycznie niezauważalną stratą w wydajności

Laptopowcy, którzy w BIOSie zbytnio gmerać nie mogą, również znaleźli rozwiązanie na ten problem. Mianowicie ustawiają w planie zasilania maksymalne wykorzystanie procesora na poziomie 99%. Schładzają w ten sposób 5800H nawet o kilkanaście stopni. 

Edytowane przez Artok
Literówka
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 1 rok później...

Mój ryzen 5700x na seryjnym chłodzeniu ma temperatury poniżej 40 a w stresie dochodzi do 75 więc stestuj sobie to super chłodzenie bo może pompka coś się przypchała, albo masz jakiś wadliwy proc ale obstawiałbym problem z chłodzeniem... Ewentualnie z cyrkulacją w obudowie. A ten gość co napisał że ten procek to piec i że 5800x to jest taki nie dopracowany to nie ma pojęcia co jest 5...ten procek ma 65w i jest stabilniejszy i ma niższe temperatury. ps. Temperatura niebezpieczna to 90 więc nie bój bidy. Dobrą pastę połóż. Pozdro mordeczki. XD

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...
W dniu 23.06.2022 o 19:30, alkantare napisał:

Te temperatury nie są skokowe tylko utrzymują się praktycznie bez przerwy przy dosyć nie wielkim zużyciu procesora  oczywiście z wahaniami paru stopni i to w dodatku już od wczytywania gier i samo menu.

Ładowanie zawsze obciąża proca, więc zużycie w samym menu też może być spore. W samej grze już bardziej ruchome zużycie. 

 

Kwestia jest kilku czynników, i musisz pamiętać, że TDP procka masz do wartości Bazowych a nie Turbo, także w turbo pobiera więcej prądu i bardziej się grzeje. Nie musi być wysokie zużycie procka by turbo rozgrzało chłodzenie.  

Kolega dał ci użyteczną radę by...

W dniu 13.07.2022 o 11:40, Rebelmind napisał:

1) ustawić offset dla VCore i dać mu spokojnie -150mV 

albo 

2) zrobić minimalny UnderClock. Moj 5800x a nastepnie 5900x pozostawały chłodne z praktycznie niezauważalną stratą w wydajności z zegarem 4500 MHz i przy 1.2V VCore na sztywno. Wysokie napięcie potrzebne jest do Boostu najmocniejszych rdzeni, tak po prostu działa Ryszard. 

Możesz też ustawić offset Vcore oraz ustawić zegary, bez ustawiania napięcia na sztywno. 

 

Kolejny kolega dał inną propozycje, ale nie powiedział z czym się równa...

W dniu 13.07.2022 o 12:18, Artok napisał:

Laptopowcy, którzy w BIOSie zbytnio gmerać nie mogą, również znaleźli rozwiązanie na ten problem. Mianowicie ustawiają w planie zasilania maksymalne wykorzystanie procesora na poziomie 99%. Schładzają w ten sposób 5800H nawet o kilkanaście stopni. 

 

Wydajność procka mierzona jest w Bazowym taktowaniu, i po ustawieniu 99% blokujemy możliwość odpalania się turbo.

Tj. 

100% - Taktowanie do 4,6GHz (dla 5700X),

99% - Taktowanie do 3,4GHz.

 

Brak załączonego turbo to niższe napięcia pracy i niższa temperatura, jednocześnie niższa wydajność która może wynosić nawet 10%.

Niestety owa dodatkowa wydajność z turbo jest obciążona wyższym poborem i temperaturami nie współmiernymi do wydajności.

 

Dlatego w przypadku użycia jednego rdzenia dobrze jak jest turbo, bo nie każda apka korzysta z wielu rdzeni, więc wydajność na pierwszym rdzeniu jest bardzo ważna, a w przypadku reszty rdzeniu taktowanie nawet z turbo powinno być niższe, bo nie zawsze przekłada się do wydajności. 

 

(Trzeba pamiętać, że np. 20% użycia procka przy 3,4GHz, nie jest równe 20% użycia procka przy 4,6GHz, dlatego przy 20% obciążenia w taktowaniu turbo może się grzać)  

 

Więc oprócz propozycji kolegów, możesz zastosować jeszcze na sztywno pobór mocy (u Ciebie procek pokazuje 78W) i ustawiając np 70W lub mniej, i proc więcej nie będzie pobierał, ale będzie skutkowało to obniżeniem zegarów Turbo w użyciu wielordzeniowym. (Oczywiście jeśli ustawisz zegary na sztywno, to ustawienie poboru mocy nie będzie miało sensu :) ) 

 

A, i co ważne wyłącz PBO

Edytowane przez Pudell
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...