Skocz do zawartości

Sieć wifi w domu jednorodzinnym


Recommended Posts

Cześć,

 

Jestem w trakcie budowy domu jednorodzinnego i w przyszłym tygodniu zaczynamy kłaść instalację.  Dom jest piętrowy - parter oraz poddasze użytkowe, strop betonowy. Dom nie duży bryła ma mniej więcej 9x10m.  Chciałbym się poradzić w kwestii pokrycia mojego domu siecią wifi. Elektryk doradzał mi montaż dwóch access pointów w formie talerzy na suficie tak żeby np wchodząc po schodach telefon przełączał się na to górne urządzenie. Czy to jest dobre rozwiązanie? Jak Wy macie to rozwiązane lub aktualnie byście zrobili mając stan surowy domu? może podpowiecie jakie konkretnie urządzenia już zakupić?

Niestety całe życie mieszkałem w bloku i ograniczałem się do jednego routera który "siał" na całe mieszkanie i nie mam żadnego doświadczenia w tym temacie.

Wifi wykorzystywane będzie napewno do vod oraz grania, podpięty będzie światłowód także nie chciałbym żeby coś ograniczało przepustowość. 

 

Przy okazji, czy jest sens w dzisiejszych czasach rozprowadzać również sieć po kablu lan? wydaje mi się to już zbędne, ale może się mylę?

Link to post
Share on other sites

Prowadź kable bo poźniej się zapłaczesz. Dwa w każdy punkt pod komputer i po jednym pod każdy ap sufitowy. Całość spięta na patchpanelu i w szafce, najlepiej tam gdzie jest łącze do Internetu. Kable u/utp kategorii 6 w zupełności wystarcza. U mnie przewiduje ok. 500m samego lanu, nie licząc monitoringu, alarmu i automatyki.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Zainwestuj w kable cat. 6 jak będą w ścianach lub listwach bo różnica w cenie cat 5e, a cat 6 jest nie wielka, a cat 6 bez problemu pociągnie ponad 1Gb/s jakby kiedyś było po światłowodzie.  Ja gdybym budował dom kupił bym z 5 metrów światłowodu i wkopał koło domu i doprowadził w domu, żeby potem nie kombinować, a ci co będą instalować poradzą sobie z dołączeniem do tego. Nie jest to wielki koszt.

Edytowane przez Arnold
Link to post
Share on other sites

Dzięki za sugestie, czyli kabel dobrze byłoby puścić. A jeśli chodzi o wifi, bo wiadomo większość komputerów w domu to laptopy, do tego tv ze smartem + smartfony będą śmigać bezprzewodowo. Czy jakieś sugestie co do rozmieszczenia access pointów i konkretne modele możecie podpowiedzieć? Ewentualnie na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wydaje mi się że mniej więcej po środku domu na suficie na dole oraz na górze powinno być ok? Widziałem też że są teraz takie kostki meshowe ale nie wiem czy jest to substytut takich "talerzowych" ?

Link to post
Share on other sites

Jak bedziesz mial kable po pokojach to AP porozmieszczać, ewentualnie WiFi Mesh łączysz kablem z głównym routerem  Ja jakbym mial kable sieciowe po pokojach tak bym zrobil, ale poki co mi to zbedne  Jak ktos z laptopem wiecej czasu bedzie spedzal przy gniazku sieciowym w scianie to tez jak ma port RJ-45 zawsze lepiej kablem :)

Link to post
Share on other sites
6 godzin temu, grip3r napisał:

 Czy jakieś sugestie co do rozmieszczenia access pointów i konkretne modele możecie podpowiedzieć? Ewentualnie na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wydaje mi się że mniej więcej po środku domu na suficie na dole oraz na górze powinno być ok? 

 

Rozmieszczenie jest zależne od układu ścian. Co do samego WiFi to najlepsze rozwiązanie to jedne z lepszych rozwiązań ma Ubiquiti. Nawiasem mówiąc mają tez narzędzie do rozmieszczania APków z symulacją zasięgu. Dobrze by było, żeby się zjawił ktoś kto jest z ich rozwiązaniami na bieżąco bo ja niestety nie jestem a za bardzo nie mam czasu na odświeżanie wiedzy teraz.

Link to post
Share on other sites

Też jestem w trakcie budowy i u mnie będzie tak:

 

Sypialnie po dwa gniazdka RJ45, salon i pokój audio/video po cztery. Dodatkowo po jednym gdzieś w korytarzach na paterze i piętrze (sufit to dobra opcja) dla APków. W ten sposób pokoje będą miały sieć po kablu, a WiFi posłuży sprzętom mobilnym i Thermomixowi w kuchni. Gdyby w którymś pomieszczeniu WiFi nie domagało, to dodatkowe gniazdka sieciowe pozwolą podłączyć kolejne AP. Wszystkie kable będą wyprowadzone w pomieszczeniu gospodarczym i zakończę je też gniazdkami RJ45 w ścianie. Patchpanela nie robię, bo wtedy trzeba wyprowadzić ze ściany gołe kable o arbitralnej długości, co ani nie jest elastyczne, ani eleganckie. Może kiedyś będę chciał przestawić szafę rack i wówczas łatwiej będzie ją podpiąć kablami o odpowiedniej długości.

 

Kable biorę kat. 6A. Na odległościach, jakie są w domu jednorodzinnym powinno być do 40Gbps, co wydaje się rozsądnym zapasem. Dekadę temu miałem 15Mbps, a dzisiaj 1Gbps. Dwa rządy różnicy we względnie krótkim okresie czasu. Szkoda kuć ściany za naście lat. Prawdopodobnie wybiorę nieekranowane, ale jeszcze się waham. Zasilanie AP obowiązkowo PoE. Wi-Fi mesh z ethernet backhaul, żeby urządzenia mobile automatycznie się przełączały między APkami o lepszym zasięgu podczas przemieszczania się po domu. Producenta jeszcze nie wybrałem, ale wspomniane już Ubiquiti robi dobry sprzęt.

 

W szafie rack będzie router spięty ze switchem wspierającym PoE, listwa zasilająca i pewnie jakiś NAS. Urządzenia stacjonarne wezmą neta po kablu ze switcha, a mobilne z WiFi od APków.

 

Jak ktoś nie chce kłaść tylko drutów ze względu na koszty, to można po jednym gniazdku do każdego pokoju i w razie potrzeby postawić mały switch. Tyle że to kolejne urządzenie, które będzie zajmować miejsce, wymagać zasilania, itd. IMO lepiej od razu pociągnąć wszystko w ścianach.

 

Nie myślałem jeszcze nad monitoringiem, ale jeśli, to kamerki po kablu LAN z PoE.

Edytowane przez Karister
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
W dniu 21.06.2022 o 01:24, Karister napisał:

Patchpanela nie robię, bo wtedy trzeba wyprowadzić ze ściany gołe kable o arbitralnej długości, co ani nie jest elastyczne, ani eleganckie. Może kiedyś będę chciał przestawić szafę rack i wówczas łatwiej będzie ją podpiąć kablami o odpowiedniej długości.

 

 

Serio? I te wiszące kable będą elastyczne i eleganckie? Jaja sobie robisz. W szafie normalnie dajesz pewien nadmiar gdybyś ją chciał kawałek przestawić. Nie wiem jak sobie wyobrażasz wystające ze ściany kable idące luzem i szafę 2m obok.

5 godzin temu, wiktor9302 napisał:

No tylko nie wszystko podłączysz za pomocą kabla przez sieć lan.

 

 

Dlatego na końcu możesz dać WiFi, ale nie dla urządzeń gdzie krytyczny jest czas dostępu czy stabilność transferu.

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, cooger napisał:

Serio? I te wiszące kable będą elastyczne i eleganckie? Jaja sobie robisz. W szafie normalnie dajesz pewien nadmiar gdybyś ją chciał kawałek przestawić. Nie wiem jak sobie wyobrażasz wystające ze ściany kable idące luzem i szafę 2m obok.

 

Serio. Jakie wiszące kable? Jaja sobie robisz. Tych kabli będzie dokładnie tyle, ile trzeba. Jak mi się zechce przestawić szafę rack na przeciwległą ścianę, to kupię kilkanaście/dziesiąt metrów kabli, które ponownie zepnę w jedną wiązkę i z głowy. Zapas w szafie rack starczy na raptem kilkadziesiąt cm - zero elastyczności. Chyba, że chcesz tam trzymać kilkaset metrów drutów. XD Wyobrażam je sobie chociażby w jakimś korycie.

naroznik-wewnetrzny-11-20-aks.jpg

Tak też mogę postawić szafę rack tuż przy gniazdach i mieć kable schowane. Mogę też ją dowolnie przestawić i poprowadzić dłuższe kable w razie kaprysu. Z drutami wystającymi ze ściany o arbitralnej długości nic już nie mogę. Ja stawiam na elastyczność i możliwość rekonfiguracji w przyszłości.

Edytowane przez Karister
Link to post
Share on other sites
22 godziny temu, Karister napisał:

 

Serio. Jakie wiszące kable? Jaja sobie robisz. Tych kabli będzie dokładnie tyle, ile trzeba. Jak mi się zechce przestawić szafę rack na przeciwległą ścianę, to kupię kilkanaście/dziesiąt metrów kabli, które ponownie zepnę w jedną wiązkę i z głowy. Zapas w szafie rack starczy na raptem kilkadziesiąt cm - zero elastyczności. Chyba, że chcesz tam trzymać kilkaset metrów drutów. XD Wyobrażam je sobie chociażby w jakimś korycie.

naroznik-wewnetrzny-11-20-aks.jpg

Tak też mogę postawić szafę rack tuż przy gniazdach i mieć kable schowane. Mogę też ją dowolnie przestawić i poprowadzić dłuższe kable w razie kaprysu. Z drutami wystającymi ze ściany o arbitralnej długości nic już nie mogę. Ja stawiam na elastyczność i możliwość rekonfiguracji w przyszłości.

 

Nie no, rób sobie co jak i uważasz. Inaczej niż cały świat :) Zazwyczaj nikt nie przemeblowuje serwerownie, ale co tam stryjenka uważa. Zwróć tylko uwagę na to co to jest kanał. Tak, żeby nie generować kolejnych złączy.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...