Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć! 

 

Z racji, że ostatnio naszło mnie na zmiany... Chcę wymienić komputer na lepszy. Używany lub nowy.

Zastosowanie to głównie programowanie (nie tylko), obróbka wideo i gry FPS, gdzie muszę mieć dużą płynność. Nacisk głównie na procesor. Chciałbym go złożyć w czerwcu, ponieważ jestem obecnie za granicą. Na zakup karty mógłbym poczekać. Chyba, że warto? :D
Potrzebuję też doradztwa w sprawie monitora. Czy warto przesiadać się z 144Hz (1080p) na 240? Zakupiłem ostatnio polecany monitor, w promocyjnej cenie. Jednak pojawił się problem, że dostawa w sklepie będzie dopiero w lipcu. Rozważam nad matrycą NanoIPS, max '27/1440p (będą 2 monitory).
Do wszystkiego, dorzućmy jeszcze propozycję wygodnego fotela - musi być praktyczny.
Budżet nad jakim myślałem (o PC) to około 5000 zł, ale nie wykluczam 10000 zł. Najważniejszym kryterium jest stosunek cena/wydajność oraz przyszłość o rozbudowie.
Z moich wymagań:
-potrzebuję szybkiego dysku SSD 1TB,
-RAM min. 16 lub 32GB w 2 modułach,
-fajnie jakby płyta miała dobrą kartę dźwiękową,
-tylko wydajność.
 
Resztę sobie darowałem, dla wyświetleń. Dziękuję za każdą odpowiedź, pozdrawiam. :)

Link to post
Share on other sites
39 minut temu, blue father napisał:

Zakupiłem ostatnio polecany monitor, w promocyjnej cenie. Jednak pojawił się problem, że dostawa w sklepie będzie dopiero w lipcu. Rozważam nad matrycą NanoIPS, max '27/1440p (będą 2 monitory).

W jakie gry grasz i na jakich ustawieniach że rozważasz 240 Hz 1080p? 

39 minut temu, blue father napisał:

Budżet nad jakim myślałem (o PC) to około 5000 zł, ale nie wykluczam 10000 zł. Najważniejszym kryterium jest stosunek cena/wydajność oraz przyszłość o rozbudowie.

Panie, to są dwa różne światy, 5000 zł razem z GPU czy bez? 

Link to post
Share on other sites

Może coś takiego? 

1. Procesor: AMD Ryzen 7 5700G 
2. Płyta główna: ASUS ROG STRIX B550-F GAMING (socket AM4) 
3. Pamięć RAM: ADATA XPG SPECTRIX D14 16GB [2x8GB 3200MHz DDR4 CL16 DIMM]
4. Dysk twardy: Samsung 1 TB M.2 PCIe Gen4 NVMe 980 PRO
5. Zasilacz: SilentiumPC Supremo FM2 750W 80 Plus Gold

 

Do tego buda: BE QUIET! Pure Base 500DX

Schłodziłbym go Noctua NH-D15

Link to post
Share on other sites
13 godzin temu, blue father napisał:

Dla przykładu: CS:GO, Paladins, Overwatch w 1080p lub mniejsze rozdziałki.

 

Pod fpsy online, ok - 1080p 240 Hz ma sens. 

 

No i tutaj nawet w ten niższy budżet możesz ogarnąć spoko zestaw. 

 

https://proline.pl/koszyk/1e4de7af do tego dokładasz sobie RX 6600 XT czy RTX 3060 i do w/w gierek spokojnie wystarczy

Jeżeli jednak będziesz chciał pograć w bardziej wymagające gry w 1440p, to idziesz wyżej w RTX 3070, RTX 3080 przy czym do RTX 3080 zasilacz warto zmienić na 750/850W. 

 

Procesor masz na wypasie na długie lata, ilość rdzeni, wątków, iGPU z qsv (w zależności od softu do obróbki) przyda się i będzie git. Taniej możesz dać 10 rdzeni i 16 wątków w postaci i5 12600K i tutaj też jakby co możesz wrzucić tańsze chłodzenie. 

 

W górny budżet masz https://proline.pl/koszyk/850abcb8 i masz zestaw i do pracy i do gier w 1440p 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Wpadłem na pomysł, że będę szukał okazji i zacząłem szukać części w internecie. Procesorem będzie i9-12900k, którego nie planuję na razie podkręcać. Moim zdaniem to mało opłacalne, tak samo jak platforma DDR5. Karta graficzna to pewnie RTX 3070 Ti lub jakaś alternatywa, chcę poczekać co będzie działo się z ich cenami do końca roku. Kości RAM - ile MHz potrzebuję w kościach RAM, aby wykorzystać możliwości i9? Jakie chłodzenie powinno fajnie odprowadzać ciepło z tego procka? Chodzi też o temperatury. Jeśli myślę o kartach pokroju RTX 3090 Ti - czy konieczny będzie zasilacz 1000W, czy 850 wystarczy? Płyta główna na chipsecie Z690, tylko która w stosunku ceny do jakości? 

Kupiłem też monitory: LG 27GP850-B, Dell Alienware AW2521H, Dell Alienware AW2521HF. Czym różnią się (oba Dell) poza odświeżaniem? Dedykowanymi kartami do nich jest nVidia - dlatego pewnie wybór padnie na nie.

 

 

Link to post
Share on other sites

Odświeżę temat dla potomnych.

Pamięć RAM za jaką będę rozglądał się już niebawem - DDR4 3200MHz lub 3600MHz - czy warto?

Moja propozycja wygląda póki co tak: 

 

Procesor: i9-12900k

Płyta główna: MSI PRO Z690-A DDR4

Chłodzenie wodne procesora: be quiet! Silent Loop 2 360mm 

Które chłodzenie będzie lepiej zbijało temperatury podczas pracy? 

be quiet! Silent Loop 2 360mm vs Arctic Liquid Freezer II 420? Z tego co wiem, obudowy do LF 420 są drogie - czy warto dopłacić tylko z tego powodu?

Zasilacz: Seasonic Prime GX-1000W

Jaką obudowę ostatecznie wybrać? Obudowa musi być przewiewna, może być z oknem ale nie musi. Bez żadnego RGB. Im taniej, tym lepiej. 

Karta graficzna do wyboru, czekam na propozycje. Stosunek jakości do ceny, aby była stosunkowo wydajna w 1080p lub 1440p.

Okazuje się, że będę jeszcze potrzebował 2 szybkich dysków - jakieś 1TB każdy lub jeden z nich może być max 512GB. (popieści to się zmieści)

 

Dzięki za udzielanie się w temacie. :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...