Skocz do zawartości

Macierz ICY BOX IB-RD3621-C31 + 2x Seagate IronWolf 4TB - jak inicjować?


Recommended Posts

Dzień dobry,

będę stawiał macierz do archiwizowania danych. Kupiłem następujące urządzenie:

ICY BOX 2x 2.5"/3.5" SATA - USB-C 3.2 Gen 2 (IB-RD3621-C31)

https://www.morele.net/kieszen-icy-box-2x-2-5-3-5-sata-usb-c-3-2-gen-2-ib-rd3621-c31-7245089/

 

oraz dwa dyski Seagate IronWolf ST4000VN008 SATA3 3,5" 4TB

https://www.euro.com.pl/dyski-twarde-wewnetrzne/seagate-ironwolf-st4000vn008-sata3-3-5-4tb.bhtml?gclid=Cj0KCQjwm6KUBhC3ARIsACIwxBjB1j6Fi1IBrPzYDy8Ih4B8oXpcQtTooLEiXs2UBg9syZuc_Ul8yjMaAsIREALw_wcB&gclsrc=aw.ds

 

Macierz będzie funkcjonowała w trybie RAID 1. Mam jednak dwa pytania.

 

1. Diagnostyka

Przed instalacją dysków w macierzy zrobiłem diagnostykę CrystalDiskInfo. Poniżej wrzucam screeny.

Czy wszystko jest ok?

 

2. Zainicjowanie dysków

Czy dyski powinienem osobno inicjować oraz formatować bezpośrednio podłączone do płyty głównej przez SATA, dopiero potem włożyć do macierzy, czy włożyć obydwa do macierzy z włączonym trybem RAID1 i formatować przez USB? Jak to powinno wyglądać?

 

Będę zobowiązany za poradę w tej materii.

 

Dziękuję, pozdrowienia

R.

CrystalDiskInfo_20220521145515.png

CrystalDiskInfo_20220521145957.png

Link to post
Share on other sites

ad1) jest OK (jeden dysk ma prawie 100 Godzin przepracowanych, rozumiem że to już u ciebie pracował ) 
ad2) obudowa i tak usunie wszystko co jest na tych dyskach, więc dopiero jak podłączysz po USB inicjujesz i robisz partycje.    

Link to post
Share on other sites

No właśnie, nie pracował u mnie w ogóle... To zaległy prezent pod choinkę, którego potrzeba uruchomienia pojawiła się teraz. Więc ewentualna reklamacja pewnie trudna by była.

 

Czyli wrzucam obydwa dyski do macierzy, ustawiam tryb RAID1, a potem spod Windowsa poprzez "Zarządzanie dyskami" tworzę jedną partycję?

Link to post
Share on other sites

mniej więcej tak (pewnie jeszcze musisz zainicjować, przed zrobieniem partycji, system sam ci podpowie, wyskoczy powiadomienie). 

Masz jakąś instrukcje do tej kieszeni, jak ją odpalać. Tam jest jeszcze przycisk OK obok tych dip switchy (pewnie musisz go wcisnąć, aby potwierdzić zmianę, choć tylko zgaduję, bo nie znalazłem instrukcji na stronie producenta)     

Link to post
Share on other sites

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Myślałem, że najpierw trzeba sformatować i zainicjować każdy z dysków osobno, a potem tak przygotowane wrzucić do macierzy, która złączy je w RAID1. Faktycznie wygląda na to, że "confirmation button" formatuje dyski już wewnątrz macierzy i je odpowiednio ustawia. Mogłem wcześniej zajrzeć do instrukcji, my bad.

 

Wrzucam screen instrukcji, może komuś się przyda.

 

Dwa ostatnie pytania:
1. Czy dyski są zdrowe? Niepokoi mnie, że zauważyli Państwo, że nie wyglądają na nowe. To zły znak.

2. Czy po postawieniu macierzy jest jakaś opcja na sprawdzenie w jakiś ręczny sposób, czy działają poprawnie? To znaczy co znajduje się na dysku A a co na dysku B? (czyli czy na jednym i drugim znajduje się to samo). Wszak teraz system widzi jeden dysk. Jest opcja dostać się do każdego z nich osobno?

 

Dziękuję bardzo za wsparcie.

IMG_20220521_220513.jpg

Link to post
Share on other sites

No właśnie pokazuje dwa osobno (ostatnie dwie pozycje z literą M), wrzucam screen. Czy powinienem zwrócić szczególną uwagę na którykolwiek parametr, który mógłby oznaczać ryzyko awarii?

 

Bo jak rozumiem, ręczne rozpięcie macierzy w postaci wyjęcia jednego dysku celem sprawdzenia ich w trybie solo poskutkuje utratą danych? ;)

CristalDiskMacierze.png

Link to post
Share on other sites

patrząc na to co tu jest, to ja bym wolał dać je w tryb "single" i sam RAID 1 zrobić z poziomu zarządzania dyskami w Windowsie. Moim zdaniem bezpieczniej, choć nie wiem jak z wydajnością, względem RAID 1 na obudowie. Warto zrobić benchmark w tych 2 koncepcjach. I jeśli nie ma strat wydajności, to bym ustawił na single i wtedy to windows będzie odpowiadać za to, aby na obu było to samo.    


Swoją drogą ciekawe że dostajesz SMART nawet w RAID 1 (wiele tanich wynalazków nie przesyła SMART). Więc tu bardzo fajna ta obudowa że przesyła smart. Co do interpretacji, to za dużo tego trochę. Są poradniki, ale trzeba umieć czytać. np parametr 01 w twoim przypadku jest bezużyteczny. https://en.wikipedia.org/wiki/S.M.A.R.T.  

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No tak, tylko to jest archiwum w razie W, nazwijmy to. W takim sensie, że mając tam wszystko, odpinam kable, pakuję do plecaka i mam to ze sobą. Kluczowe pytanie - czy spięcie tych dysków w RAID1 z poziomu zarządzania dyskami w Windowsie nie determinuje możliwości otwierania tak utworzonej macierzy, tylko spod tego konkretnego systemu? Czy będzie to działało jak każdy inny dysk zewnętrzny na USB?

Link to post
Share on other sites

Nie testowałem, wiec nie powiem na 100% ale według mojej wiedzy pod windowsem powinny być rozpoznawane jako dyski dynamiczne, nie jestem jednak pewien czy będziesz miał dostęp do danych tak od kopa.

Masz sprzęt wiec możesz przetestować sam jak to działa na innym PC z windowsem. Przetestuj i napisz, bo sam jestem ciekawy.


Ten windowsowy mirror nie zachowuje się jak prawdziwy RAID 1, dlatego niestety nie udzielę ci odpowiedzi ( bo nie korzystałem z tego przy zewnętrznych zatokach ).

Link to post
Share on other sites

Problem w tym, że uzbroiłem już dyski w RAID1 z poziomu sprzętowego i zacząłem przenosić dane. Jeżeli jednak będę miał wolną chwilę żeby poczynić takie testy (i miejsce żeby przenieść na czas testów dane gdzieś indziej) to sprawdzę i dam znać, bo sam jestem ciekaw.

 

Natomiast zależy mi na uniwersalności, żeby dane były możliwe do odczytania przez Windows, macOS, Linux czy cokolwiek innego, z Androidem włącznie. 

 

"ja bym wolał dać je w tryb "single" i sam RAID 1 zrobić z poziomu zarządzania dyskami w Windowsie"
vs
"Ten windowsowy mirror nie zachowuje się jak prawdziwy RAID 1"

 

To jak działa ten RAID1 windowsowski zatem, skoro nie zachowuje się jak prawdziwy RAID1? Czemu miałby być bezpieczniejszy właściwie?

Link to post
Share on other sites
48 minut temu, Robert1x napisał:

Natomiast zależy mi na uniwersalności, żeby dane były możliwe do odczytania przez Windows, macOS, Linux czy cokolwiek innego, z Androidem włącznie. 

 

No to niestety tylko sprzętowy na to pozwoli (ale nie wiem czy tu nawet wszystko będzie obsługiwane, bo też nie wygląda na czysto hardware RAID, w spec jest Windows® and macOS®). 

 

50 minut temu, Robert1x napisał:

To jak działa ten RAID1 windowsowski zatem, skoro nie zachowuje się jak prawdziwy RAID1? Czemu miałby być bezpieczniejszy właściwie?

Bezpieczniejszy będzie, bo zostawiasz sprawdzanie poprawności danych windowsowi, a nie czemukolwiek co jest w tej zatoce. 
A działa inaczej, bo np jak odepniesz jeden, to nie masz dostępu do danych (musisz rozwalić mirror z zarządzania dyskami, aby mieć dostęp do danych).    

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...