Skocz do zawartości

Komputer do bardzo szybkiej kompilacji kodu (głównie C++)


Recommended Posts

Potrzebuje komputer do dev'u gier na UE4 i UE5. Generalnie problematyczny jest tutaj czas kompilacji kodu C++, rzadziej materiałów.

Z mojej lektury internetowej wynika, że potrzebuję maksymalnie zwiększyć czas dostępu pomiędzy CPU, RAM i DYSKIEM.

 

Nie chcę iść w tematy typu Threadripper, bo moim zdaniem uzysk prędkości już jest nie adekwatny do ceny.

Myślę o komputerze który będzie miał CPU z około 16 rdzeniami, 64gb ramu i 2 dyski SSD 1gb na NVMe spięte w raid 0. Tutaj z dyskami nie jestem pewien czy to dobry pomysł. Pytanie czy to prawda, że prędkość SSD spada z jego zapełnieniem? bo może lepiej by to było podzielić jakoś, tzn. system osobno na jakimś zwykłym SSD, a projekt osobno na raid. Cieżko mi stwierdzić jednoznacznie co byłoby lepsze.

 

Dodatkowo zleży mi na dość małej awaryjności, wolę dopłacić parę złotych więcej za brak przerw w pracy. Nie chcę też żadnych świecidełek. Nie chciałbym się bawić w OC, chyba, że to przestawienie przycisku w Windows, ale też nie wiem na ile jest ryzyko destabilizacji pracy i czy podniesienie zegarów daje odczuwalny wzrost wydajności i czy jakoś mocno przełoży się na zużywanie prądu (komputer będzie działał 10-12 godzin, 6 dni w tygodniu).

 

Budżet 15-20k pln.

 

Ciężko mi powiedzieć co lepsze czy Intel czy AMD, więc przygotowałem sobie dwa zestawy.

Intel => https://proline.pl/koszyk/bbe8f961

Core i9-12900
Gigabyte Z690 GAMING X

 

AMD => https://proline.pl/koszyk/6855712b

Ryzen 9 5950X AM4
Gigabyte X570 AORUS PRO

 

Reszta => https://proline.pl/koszyk/c9ef7d95

G.Skill RipjawsV DDR4 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16 XMP2 F4-3600C16D-32GVKC
Gigabyte GeForce RTX 3080 Ti Gaming OC 12GB GDDR6X (GV-N308TGAMING OC-12GD)
Samsung SSD 980 PRO MZ-V8P1T0BW 1TB M.2 PCIe NVMe Gen4
SanDisk Ultra 3D SSD 1TB 560/530 Sata III 2,5 (SDSSDH3-1T00-G25)
Seasonic PRIME PX-1000 80Plus Platinum 1000W
Dark Base 900 Black / Orange (BG010)
Chłodzenie procesora Noctua NH-D15

 

Generalnie nie wiem też, jak wysoko powinienem iść z częstotliwością pamięci i czy CL jest tu jakoś mega ważne.

 

Z góry dzięki z wszelką krytykę i sugestie :)

Pozdrawiam.

Edytowane przez enone_masta
Zapomniałem dopisać adnotacji odnośnie pamięci
Link to post
Share on other sites

Brałbym chyba i9 z racji zdecydowanie mocniejszego rdzenia. Ilość wątków i rdzeni będzie tutaj i tak wystarczająca. 

Pamięci weź 2x32 GB bo przy 4 kostkach będzie problem z zegarami. 

Dark Base trochę taki mało przewiewny i nie wiem czy nie poszedłbym w coś innego. 

Łączenie dysków Gen4 w RAID bym sobie darował, bo i tak tutaj nie wykorzystasz ich potencjału. 

 

https://proline.pl/koszyk/c670ff73

 

- pamięci 2x32GB

- SSD 980 Pro system i soft i co do pracy

- SSD KC2500 2TB magazyn danych

- PX850 Prime - spokojnie wystarczy a Prime to najwyższa i najlpesza seria

- zamiast NH D15 brałbym LF 360, ciszej i wydajniej, co prawda wersja z ARGB bo zwykłej teraz nie mają, ale podświetlenia po prostu nie musisz włączać. 

Nie masz się też co martwić o awaryjność itp, masz 6 lat gwarancji. Jeżeli jednak nie AiO, to zostań na NH D15 choć zwykłej nie mają to i pewnie https://proline.pl/chlodzenie-procesora-noctua-nh-d15-chromax-black-p7103157

- bardziej przewiewna obudowa, co przy takim CPU i jego ewentualnym pełnym obciążeniem zrobi sporą różnicę. 

 

18 minut temu, enone_masta napisał:

Generalnie nie wiem też, jak wysoko powinienem iść z częstotliwością pamięci i czy CL jest tu jakoś mega ważne.

 

Tutaj bardziej potrzebna będzie ilość, 3600 MHz CL18 będą i tak spoko. 

OC i9 nie ma sensu, bo zegary prosto z pudła są już i tak bardzo wysokie.

No chyba, że np potrzebujesz sporej mocy na pojedynczych rdzeniach, wtedy można dać sobie i9 12900K pod OC 1-3 rdzeni znacznie powyżej 5.0 GHz ale też nie wiem czy gry warta świeczki. Z drugiej strony mając LF II 360, Z690 ... czemu nie. Wzrost prądu będzie odczuwalny, temperatury wyższe - ogólnie osobiście darowałbym sobie. 

 

Montaż jakby co masz taniej o 149 zł z kodem PROPRO

Link to post
Share on other sites

Przy zajętych 4 slotach ciężko będzie wycisnąć nawet taktowania z XMP dlatego lepiej dać 2x32 w Dual Rankach. 

Nie ma sensu dopłacać do DDR4 +3600 MHz, bo przeskoczy to w Gear2 a jak to będę jeszcze 4 kostki, to to całkiem nie ma sensu. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...