Skocz do zawartości

X570 Aorus Elite problem z XMP 3000Mhz


Recommended Posts

Kupiłem kiedyś ramy Goodram IRDM X 3000 16-18-18. 

Działały prawidłowo na B450 Aorus Elite. Przez jakiś czas też i na w/w X570 Aorus Elite. 

Ostatnio musiałem zainstalować system na nowo i sprawdziłem w CPU Z czy prawidłowo jest ustawiona prędkość CPU. Zorientowałem się, że z jakiegoś powodu pamięci były ustawione na 2133Mhz. Pewnie jak sprawdzałem OC procka tak ustawiłem je i zapomniałem włączyć XMP. Teraz jak to uczyniłem zauważyłem, że mimo włączenia XMP w CPU Z podaje, że pamięci działają asynchronicznie (FSB:DRAM : asynch.) Pewnie dlatego, że IF ustawia się na podstawie BUS SPEED a ten wynosi 99,94 zamiast 100Mhz co powoduje, że Uncore Frequency nie wynosi 1500 tylko 1499,1 (15 x 99,94) a pamięci ustawiły się z XMP i wynosi równe 1500Mhz czyli właśnie 3000. Szybciej takiego problemu nie miałem na tej płycie. Bus Speed w bios jest ustawione równe 100. 

Jak to ustawić by działały synchronicznie? Włączenie XMP ustawia taki sam dzielnik dla IF jak i pamięci a prędkości są mimo to różne. 

Link to post
Share on other sites

Bus speed 99.94 MHz to prawidłowy odczyt chwilowy, efektywnie masz 100 MHz. Jeśli Cię to denerwuje to wyłącz Spread Spectrum. Nie siedzę dobrze w biosach Gigabyte ale poza wczytaniem profilu xmp musisz jeszcze ustawić właśnie dzielnik dla magistrali infinity fabric, czyli bodajże System Memory Multiplayer. 

 

 

Link to post
Share on other sites

Jak mam ustawione w biosie 100 mhz to 99,94 utrzymuje się ciągle jak ustawię na auto to ogólnie spada do 99,80 i też się tak utrzymuje. Ogólnie jak był jeden setup to było ok. Jak zacząłem mieszać różne cpu/ram to teraz nawet jak dam w biosie przywracanie ustawień domyślnych to w cpu podaje asynch. 

 

Spread spectrum i enable i disable nic nie zmienia.  Teraz zauważyłem że IF ma ustawienie do wyboru tylko AUTO. Nie ma dzielników. Nie pamietam jak było z ryzenem 3100 bo trochę już testuje 3200 i na nim to zauważyłem. Nic już nie umiem wymyśleć. Pozostało mi jeszcze sprawdzić na innym procku mam jakąś sztukę 5600G i 5800X. Jak na nich będzie to samo to nie wiem co jest nie halo. Raczej jakbym uszkodził płytę to tak, że by nie wstała z systemem a nie brakowało jakiś ustawień. 

 

Bios już dawno wgrałem najnowszy i po tym pamiętam, że też było okej więc raczej kwestia samej wersji biosu odpada. 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
W dniu 18.05.2022 o 19:30, someone89 napisał:

Teraz jak to uczyniłem zauważyłem, że mimo włączenia XMP w CPU Z podaje, że pamięci działają asynchronicznie (FSB:DRAM : asynch.)

 

Ale tak jest napisane czy sam to stwierdziłeś, że proporcja jest asynchroniczna, bo =/= 1:1?

 

U mnie wyświetla FSB:DRAM = 3:56

 

 1866,2 * ( 3 / 56 ) = 99,975 Mhz

 

Bus u mnie 99,98 Mhz, więc wszystko się zgadza. 

 

image.png.21060aeb1a97306ce508916078f509ee.png

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...