Skocz do zawartości

Kompter w obudowie mini z kartą graficzną


Recommended Posts

Witam.
Potrzebuję zbudować bardzo mały komputer który będzie stał na biurku. Oprócz małych rozmiarów powinien być cichy, będzie stał obok monitora. W grę wchodzi tylko konstrukcja z płytą mini ITX. Wiem że zależnie od obudowy długość karty graficznej jest ograniczona do 170 mm lub np. do 200 mm. (pełnowymiarowa karta, z 3 wentylatorami odpada). Wysokość chłodzenia procesora maksymalnie 37 mm, 47 mm, 60 mm... Obudowy jeszcze nie wybrałem.
Wiem co niektórzy zaraz pomyślą: za mała, słabe chłodzenie, ograniczone możliwości rozbudowy, hałas... Ale komputer który chcę zbudować ma zastąpić mój zabytek Athlon II 640, 8GB RAM, ATI Radeon 4650 HD, dysk SSD. Ten staroć jakoś daje radę, ale chwilami jest słabiutko. 80% czasu to internet, reszta proste programy graficzne, edycja krótkich filmów Full HD prymitywnym programem, trochę edycji małych plików dźwiękowych w Audacity, ogladanie filmów. Nieraz jakaś gra, ale bez szaleństw - może być GTA5. Monitor mam na razie 24", rozdzielczość HD, ale jest tak samo stary i gdy siądzie następny będzie z wyższą rozdzielczością.
Byłoby fajnie móc zainstalować Windows 11 więc celuję w nowe podzespoły. Budżetu nie określiłem, ale szaleć z najlepszymi podzespołami nie zamierzam bo byłyby to pieniądze wyrzucone w błoto.

 

Obudowa może K39 v2. Może minimalnie większa?

Myślę o płycie głównej mini ITX z chipsetem B450 (taniej niż B550). Dobrze żeby był bluetooth. Może być bez wi-fi.
AMD 5 5600X albo 7 3700X?
Asrock Radeon RX 6600 XT Challenger ITX 8GB GDDR6 lub Asus GeForce RTX 3060 Phoenix LHR 12GB GDDR6?
16GB (2x8GB) RAM
dysk 1TB (ten komp będzie połączony z serwerem NAS który służy jako serwer plików).

Wentylator w obudowie konieczny będzie?

 

Ważne żeby bez dużego obciążenia chłodzenie nie wyło (internet, oglądanie filmów). Jeżeli będzie hałas podczas renderowania filmu to nie będzie przeszkadzało. Czy dobrym pomysłem będzie szukanie chłodzenia z wentylatorem o dużej średnicy (wolniejsze obroty)? 

Co o tym myślicie? Jakieś pomysły odnośnie podzespołów?
 

Link to post
Share on other sites

Za 3300 zł masz https://proline.pl/koszyk/f8d3e451 razem z F240, i5 12400 na miTX i do tego co ważne, masz sporo miejsca na GPU, bo zmieścisz tutaj 3 slotwą kartę o długości do 322 mm. Dysk https://proline.pl/dysk-adata-ssd-xpg-sx8200-pro-1tb-m-2-pcie-nvme-gen3-asx8200pnp-1tt-c-p1329048 albo taniej https://proline.pl/dysk-adata-ssd-swordfish-1tb-m-2-pcie-nvme-gen3-p8113790

 

Zdecydowanie trzymałbym się takiego mITX'a. 

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź. Ta obudowa trochę większa niż planowałem, miejsca mam mało. Ale fajna, ma USB z przodu. Mniejsze obudowy często nie mają. Tylko czy po dołożeniu karty graficznej zasilacz 500W wystarczyłby?

Link to post
Share on other sites

Może z tańszych budek CM NR200? Tu chyba jest też wersja z riserem?

Albo coś z przeszłości jak InterTech EM5 - gdzie można było poza ITX wsadzić dwuramowe płyty mATX, ale to chyba już niedostępne... a szkoda, bo te płyty są za grosze.

Może ktoś podpowie czy bywają jeszcze takie budki małe gdzie się wcisną mATX

 

Albo - wiem zaraz będzie kontra że nie ta liga sprzętu dla gracza, że mega grafy trzeba hehe - rozwiązanie najprostsze czyli 5600G? W piątek box był w skandalicznej cenie 799 zł... Nie wspominając o koszcie całej budki bez obecnie grafy. Skoro "nieraz jakaś gra typu gta5" to po kiego przesadzać z inwestycjami...?

Edytowane przez Barszczu
2 wersja
Link to post
Share on other sites

Raczej jakaś tania obudowa. Myślałem o tych naprawdę małych Velka 3, K39 v2, coś z Metalfish... Są krótkie karty graficzne z jednym wentylatorem. Tylko boję się, że będzie chłodzenie wyło. Szukałem na forach zagranicznych, na YouTube. Niestety nie mam jak ocenić głośności a to ma stać obok monitora i klawiatury. Może procek 5600G wystarczy? Ja mogę na tym kompie nawet nie grać. Mam inny do dyspozycji. 

Link to post
Share on other sites

Mała obudowa. Karta grafiki co żre 250W. 50 cm od uszu. Skrajności :-)

5600G do Twoich celów bym uznał jako full. Plus jakieś chłodzenie - gdzie box wraith na ciepłowodach MOŻE będzie cichy - jak nie to nisko profilowe osobne cudo.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...