Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam mam pytanie do doświadczonych kolegów z forum:) Posiadam cpu 8700k na płycie głównej asrock z370 taichi. Z racji tego że ostatnio zakupiłem asus tuf 3080 oc zauważyłem że trochę cpu mi zaczyna niedomagać zwłaszcza w cyberpunku. Nigdy tego cpu nie kręciłem jedynie co zrobiłem to boostowanie na wszystkie rdzenie. W większości gier mam taktowania 4.3 ghz czasami od święta skoczy na 4.7ghz ale na krótki czas. Domyślnie na tym procu mam ustawione oszczędzanie energii które zrzuca automatycznie zegary jak nic nie robię i to mi pasuje. Jednakże moje pytanie jest takie : Czy da się zrobić żeby na czas obciążenia np gry wszystkie rdzenie boostowały na 4.7 ghz jednocześnie ,a w czasie spoczynku on sobie zrzucał zegary. Jedynie co znalazłem na necie to podkręcanie w taki sposób że zegary są cały czas na max nawet podczas idle co jest dla mnie dziwne i nie do zaakceptowania. Dodam że cpu nie skalpowany , ale temp są ok przy dark rock pro 4 więc nie powinno być problemu z temperaturami. W niedalekiej przyszłości planuje zmienić cpu (niestety lub stety) na amd 5900x ale na razie nie mam takiej opcji więc chciałbym chociaż trochę swój obecny podciągnąć. Proszę o pomoc i dziękuje :)

Link to post
Share on other sites

Miałem tą płytę Z370 Taichi również z procesorem i7-8700K i takie ustawienia używałem przy @core 5,0GHz

 

LafTxso.png

 

dodatkowo uncore / cache ratio możesz podbić do 4,70GHz

i oczywiście musisz się napięciem pobawić (Fixed Voltage) może być za wysokie albo za niskie dla twojej sztuki 8700K,

 

do tego przydały by się pamięci ram minimum 3600MHz (najlepiej b-die) 

i myślę że powinno być sensownie z RTX3080

 

 

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dałem 4.7ghz i lekko przeraziły mnie temperatury myślę że bez skalpowania nie ma co tego ruszać ;/ chyba jednak szybciej wymienię tego proca ogólnie to lepiej 5900x czy 5800x z tym 3d cache czy czekać na nową generacje? przy czym ramy też miałbym do zmiany a ddr 5 raczej za tanie nie będą ... dzieki za pomoc

Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, Joint21 napisał:

Dałem 4.7ghz i lekko przeraziły mnie temperatury myślę że bez skalpowania nie ma co tego ruszać ;/

 

Jak kupiłem 8700K to prosto ze sklepu wysłałem go na Delida, z glutem ten proc u mnie na płycie nie siedział :D,

delid warto na nim zrobić, nie jest specjalnie trudny ani drogi, a ryzyko uszkodzenia jest bardzo małe bo gluta się łatwo ściąga

 

jbc. mogę polecić doświadczoną osobę od delid-ów, z której usług korzystałem nie raz, jedyny minus to musisz się uzbroić w cierpliwość (5-7 dni)

 

 

 

 

11 godzin temu, Joint21 napisał:

chyba jednak szybciej wymienię tego proca ogólnie to lepiej 5900x czy 5800x z tym 3d cache czy czekać na nową generacje?

 

generalnie aby wykarmić grafiki pokroju RTX3080 / RTX3080 12GB / RTX3080Ti / RTX3090 / RTX3090Ti w 1920x1080 lub 2560x1440 potrzeba mocnego CPU z szybkim RAM, z tego co widziałem to każdy proc na rynku potrafi złapać małego bottlenecka z tymi kartami^, OC oczywiście znacząco pomaga ale w dalszym ciągu ten problem występuję (choć nie w każdej grze).

 

Jak ci się nie śpieszy możesz poczekać, a jak już to z tych rajzenów co wymieniłeś to zdecydowanie 5800X3D z 3D cachem, ewentualnie od intela Core i7-12700K

 

 

 

 

11 godzin temu, Joint21 napisał:

przy czym ramy też miałbym do zmiany a ddr 5 raczej za tanie nie będą

 

w aktualnej cenie i poziomie wydajności - to dla mnie te pamięci DDR5 nie istnieją

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

A po tym delidzie ile tak stopni mniej miałeś? gra warta zachodu?? ogólnie proc już po gwarancji więc raczej będę chciał to zrobić. Na początek poszukam kogoś z mojej okolicy bo być 5-7 dni bez kompa to trochę bolesne by było :D

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

13 minut temu, Joint21 napisał:

A po tym delidzie ile tak stopni mniej miałeś? gra warta zachodu?? ogólnie proc już po gwarancji więc raczej będę chciał to zrobić. Na początek poszukam kogoś z mojej okolicy bo być 5-7 dni bez kompa to trochę bolesne by było :D

Jak ktoś wiec co i jak to OC CPU to jest 2 dni max. Jak ma duże doświadczenie i przeczucie to zdarza się zaledwie 6h +  czas na test stabilności (2h albo nawet 24h).

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Joint21 napisał:

A po tym delidzie ile tak stopni mniej miałeś? gra warta zachodu??

 

o ile dobrze pamiętam przy 5,0GHz i obciążeniu w AIDA64 / SST max:

  • zimą ~ 83'C
  • latem ~ 89'C

 

 

 

4 godziny temu, Joint21 napisał:

ogólnie proc już po gwarancji więc raczej będę chciał to zrobić.

 

ja do dziś nie rozumiem, w przypadku procesorów intela, do czego służy ta gwarancja...

 

 

 

4 godziny temu, Joint21 napisał:

Na początek poszukam kogoś z mojej okolicy bo być 5-7 dni bez kompa to trochę bolesne by było :D

 

zawsze możesz jakiegoś Pentium-a pożyczyć na okres delidowania 8700K

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...