Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,  mam internet światłowodowy z Multimedii i ostatnio zwiększyli mi szybkość do 600 mb/s. Do tej pory korzystałem z routera TP Link TL-WR740N ale już się nie sprawdza i szukam nowego. Zależy mi na tym by nowe urządzenie zapewniało stabilny sygnał w całym domu. Obecnie jest tak, że sygnał jest dobry w pokoju gdzie stoi router a w sąsiednich lub na piętro wyżej są problemy ze spadkiem lub całkowitym zgubieniem sygnału.  Pracuję zdalnie więc zależy mi by nic nie przerywało płynności połączenia. Ogólnie konfiguracja urządzeń korzystających z internetu w domu jest taka : komputer stacjonarny podpięty kablem do routera, 2 laptopy i 3 smartfony łączące się z routerem przez WiFi. Nie zdarza się by wszystkie te urządzenia na raz korzystały ale tak z 3 już tak. Proszę o polecenie jakiegoś urządzenia w granicach 200 maks 300zł. Na innym forum polecili mi router Tenda TX3 czy to będzie dobry wybór?

Link to post
Share on other sites

Za 200-300 zł nie ma szans, żeby był porządny zasięg, nie ważne jakiej firmy. Tenda id TP-Linka niczym się nie różni poza nazwą. Ten sam segment producenta, czyli najgorszy.

 

Proponuje przemyśleć sprawę i obejrzeć się za Xiaomi AX3600. W promocjach jest do 400 zł/ Tylko nie stawiać go w koncie lub miedzy innymi urządzeniami, tylko na tyle na ile możliwe nawet na ścianie w maile na środku pokoju na tej ścianie. Myślę, ze będzie o wiele lepszy niż Tenda. Wyłączyć w nim "inteligentne wi-fi" i dwie nazwy wi-fi dla 5 i 2.4Ghz. Hasło może być takie samo.

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Arnold napisał:

Tenda id TP-Linka niczym się nie różni poza nazwą. Ten sam segment producenta, czyli najgorszy.

 

Proponuje przemyśleć sprawę i obejrzeć się za Xiaomi AX3600.

 

Myślę, ze będzie o wiele lepszy niż Tenda. 

 

Ale masz na to jakieś realne wyniki testów porównawczych różnych modeli w tym samym środowisku, na różnych zakresach, w tym up/down itd. czy po prostu jesteś fanboyem Xiaomi?

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, cooger napisał:

 

Ale masz na to jakieś realne wyniki testów porównawczych różnych modeli w tym samym środowisku, na różnych zakresach, w tym up/down itd. czy po prostu jesteś fanboyem Xiaomi?

Nie mam zrzutów∑ itp, ale testowałem. Jestem fanboyem samego siebie :P 

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, Arnold napisał:

Nie mam zrzutów∑ itp, ale testowałem. Jestem fanboyem samego siebie :P 

 

Testowałeś porównawczo? To przedstaw wyniki, bo ja w kilku miejscach czytałem, że z czym jak czym ale z zasięgiem tego Xiaomi w 2.4GHz jest słabo.

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, Bambam napisał:

Obecnie jest tak, że sygnał jest dobry w pokoju gdzie stoi router a w sąsiednich lub na piętro wyżej są problemy ze spadkiem lub całkowitym zgubieniem sygnału.

 

Dlatego proponuje system mesh, bez konretnych pomiarow i weryfikacji ciezko powiedziec czy jak wymienisz router na lepszy nowszy i mocniejszy i tak mozesz miec problemy z zasiegiem na kolejnym pietrze. Bez rozpisywania sie system mesh rozwiaze Twoje problemy.

Link to post
Share on other sites

@cooger jak ja ostatnio sugerowałem komuś aby się dokształcił w temacie sieci, aby można było kontynuować merytoryczną dyskusję, to się skończyło "ripostą roszczeniowca" ;)

 

aby nie było OT:

Jeśli chodzi o mniejsze mieszkania, na jednej kondygnacji, to jeden router może wystarczyć. Jeśli jednak w grę wchodzą betonowe stropy i więcej ścian to nie ma siły - trzeba iść w kierunku sieci mesh, oczywiście najlepiej spiętych kablowo (ethernet backhaul). Dlaczego? Bo urządzenia klienckie są różne - mają moduły radiowe o różnych mocach (w uproszczeniu) oraz wbudowane anteny o różnych zyskach. Jeden "supermocny" router owszem może się przebić sygnałem do urządzenia 2 piętra wyżej, ale ono już może mieć problem z komunikacją zwrotną do routera.

Z dobrze przemyślanym meshem chodzi o to by nadawać z małą mocą ale w wielu punktach. Dzięki małej liczbie przeszkód całość może działać np. na 5GHz (oczywiście jeśli urządzenia klienckie wspierają), gdzie router 2 piętra niżej może już operować tylko na 2,4 przy znośnych parametrach.

 

Z meshem jest też o tyle fajna sprawa, że można stopniowo go rozszerzać o kolejne sztuki - gdy na początku mamy napięty budżet.

Link to post
Share on other sites

Rozumiem, może w takim wypadku faktycznie zdecyduję się na sieć mesh. Faktycznie są w domu betonowe stropy i miejscami dość grube ściany. Dom jest dwupiętrowy ale zależy mi na dobrym odbiorze na pierwszy i drugim piętrze. Czyli gdybym kupił dwie sztuki takich urządzeń to dobra była by taka konfiguracja: jedna urządzenie stoi na pierwszym piętrze podpięte kablem ethernet do routera od operatora a drugie na drugim piętrze w moim pokoju (tam chcę mieć najlepszy zasięg na całym piętrze), połączone z pierwszym przez WiFi? Średnio uśmiechało by mi się teraz wiercenie dziur w suficie by puścić kabel. Jakie urządzenia w takim razie kupić do tej sieci? Czy te z artykułu TP-Link Deco M4 2 sztuki to minimum czy znajdę coś tańszego godnego uwagi?

Link to post
Share on other sites

No właśnie. Nie ma innego sprzętu sieciowego tylko najlepszy na świecie w cudzysłowiu TP-Link, a efekt jest taki, ze potem na forach jak pandemia narzekania, a jakoś takiej pandemii na forach nie widzę nad Xiaomi czy Asus. A fakt jak coś ludzie mniej kupują to nie maja na co narzekać.

 

W dniu 11.05.2022 o 17:06, cooger napisał:

 

Testowałeś porównawczo? To przedstaw wyniki, bo ja w kilku miejscach czytałem, że z czym jak czym ale z zasięgiem tego Xiaomi w 2.4GHz jest słabo.

Skoro jesteś Ekspert to chyba wiesz, ze najlepszy i najzajebistrzy router świata (jeśli taki istnieje w ogóle), żeby popisał się możliwościami to raz ustawienie, dwa ustawienie anten, trzy konfiguracja. 99% ludzi wpisze hasło do routera, nazwę SSID oraz haslow WiFi i oczekuje cudów.

 

Oczywiście nigdzie nie napisałem, ze pokrywa super, hiper cały dom i nic nie trzeba więcej, tylko ty to tak odczytujesz.

 

Wiesz co ja myślę o testach i wykresach z testów? To, ze potem okazuje się, ze i tak nikt nawet w 50% nie osiąga tego samego w testach, a większość testów, które pokazują możliwości routerów jest robione w nowych domach z cienkich pustaków tak jak się teraz buduje, a nie w domach z lat 90 20 wieku kiedy ściany były z grubych pustaków, a stropy miały w sobie tyle metalu, ze szok.

 

W tym wszystkim zapomniałem, ze ludzie łykają jak pelikany reklamy operatorów światłowodu o super inteligentnym wifi 6 i nawet na swoich routerach to używają, a bez wczuwania się w aspekty techniczne tego wiadomo, ze to działa jak chce.

 

Reasumując powiem tobie i innym. Mam dom z grubych pustaków, 3 piętra po plus/minus 100 m2. Router stoi na pietrze, a aktualnie używa się parter i piętro. Router stoi na pietrze (AX9000) w największym pokoju od południa, na ścianie od zachodu, bliżej ściany zachodniej, ale nie w rogu.

Biorę iPhone SE z 2022 roku, który ma AX, a nawet Wi-Fi 6E 6Ghz. Idę na drugi koniec domu na pietrze, wyłączam w nim transfer danych mobilnych, stale przy drzwiach balkonowych i połączony jest w 5Ghz. Nie będę tu pisał czy ma jedna kreskę wifi czy trzy bo to w sumie najmniej istotne, skaczą te kreski z jednej do trzech. Ważniejsze co pokazuje Speedtest w download. OD 40-80Mb/s. Bez Mech. Router ma na sztywno szerokość ustawioną na 160Mhz i kanał 60 w 5Ghz.

Poprzedni Asus AX55 w tym miejscu nie miał w ogóle zasięgu, a stal w tym samym miejscu co Xiaomi.

 

Jak wam potrzebne cyferki to zrobię te testy jeszcze raz z zrzutami.

 

Poniżej jeden z pomiarów.Ten z wynikiem 6,48 to piętro niżej w pokoju od wschodu największym. 155Mb/s to właśnie na pietrze  od północy, a 388Mb/s piętro niżej po środku domu przy schodach, 621Mb to piętro niżej pod pokojem z routerem, czyli piętro niżej w AX jest wynik jak w pokoju z routerem i po kablu na smartfonie.

1018338507_WiFiiphoneSE3GenzAX9000.thumb.PNG.38517ebe1e0fdd18e75e3784f0fad838.PNG

Swoją drogą myślałem na Mech jak kupowałem Xiaomi, ale opinie są różne, że nie zawsze to super płynnie działa, dlatego w tym momencie jak mi będzie niezbędne kupię jeden Xiaomi Mech AX3000 i zobaczę co mi to da i ile, na razie nie jest mi to niezbędne. Tam gdzie smartfon w 5Ghz ma 6,48Mb/s, w 2.4Ghz potrafi do 200Mb.s dojść, a najczęściej 100-120Mb/s

Link to post
Share on other sites

Podłączę się pod temat, bo w sumie potrzeby podobne, budżet podobny, więc szkoda zaśmiecać.

 

Ja mam zawrotny internet radiowy 50 Mb, więc wymagania minimalne, ale dopóki nie pociągną światłowodu, nie zamierzam inwestować w nic drogiego.

Na ten moment wystarczał tani router Tenda F3, zasięg zadowalający, bliźniak szeregowy ok. 80m2 więc nawet ogródek i podjazd ten mały nadajnik obejmuje.

Pojawiło się trochę urządzeń, w tym telefony z WiFi 6 i szukam taniego routera z tym właśnie standardem. Parametr prędkości jak widać jest nieistotny, złącze USB również, zależy mi na stabilnej pracy i możliwie dużym zasięgu w możliwie najniższej cenie. Po prostu szkoda inwestować w coś, co nie wykorzysta nawet połowy swojego potencjału. 

Chwilowo skłaniam się do Tenda RX3, ewentualnie coś w tym przedziale cenowym. Jakieś wasze propozycje?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...