Skocz do zawartości

Szybki ram w MSI P67A-GD65, jaka opcja najlepsza


Recommended Posts

Witam,

Mam MSI P67A-GD65 (z 2500k w OC) i chce zrobić mały upgrade ramu na przeczekanie, teraz mam kingstony 2x4GB 1600CL9 XMP, ale brakuje mi ramu więc zamówiłem G.skille 2x8GB 2133@cl11 1,5V

dokładnie takie https://www.gskill.com/search?keywords=f3-2133c11d-16gzl

to była szybka decyzja, wiec za bardzo nie było czasu na rozkminy, dzisiaj powinny do mnie dojechać więc zobacze czy pójdą bez problemów, powinny

wg rozpiski producenta powinno być ok, szybkość jest max i napięcie też

• Współpraca z 4 modułami DIMM niebuforowanej pamięci DDR3 1066/1333/1600*/2133*(OC) DRAM zasilanej napięciem 1.5V, maksymalnie 32GB
- obsługa DRAM 1GB/ 2GB/ 4GB/ 8GB
- możliwość pracy w trybie 2-kanałowym

Narazie zakładam że będą pracować w XMP i oby bez problemów, moje pytanie jest takie, mam sloty na ram niebieskie(1 i 3) i czarne (2 i 4) - jakoś tak, chyba scythe mugen zasłania mi slot 1 i na styk slot 2, ale powinienem się zmieścic (wentylator scythe zmieniony na bequiet i jest nieco luzu na zapinkach), teraz mam pamieci w 2 i 4, czy kolory slotów dyktują tryb pracy dual channel czy też wszystko rozbija sie wylącznie o to aby kości były takie same i moge np. obsadzić 3 i 4?

kolejne pytanie czy jakbym miał kości 4x4 GB to będzie na tej plycie dual channel? quad channel? czy nic nie bedzie, tylko same problemy :D

czy ktoś miał te kostki G.skille 2x8GB 2133@cl11 1,5V i czy jest w nich jakiś potencjał na niższe CL, czy też tak jak producent napisał 1.5V to max co płyta ogarnie?

mam jeszcze do rozważenia inne g.skill trident x f3-2400c10d-8gtx ale one standardowo chodzą 1,65V i niewiem czy po pierwsze płyta obsłuży, a po drugie czy nie bedzie za duzo pajacowania ze chłodzeniem proca zeby weszły, poza tym te co mam na oku byłyby 4x 4GB, wiec mniej korzystne rozwiązanie, moze ktoś mi tak na szybko podpowie co i jak, zeby było najlepiej ;)

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Ahoj...

Jeśli te nowe pójdą SAME w profilu od strzała to grzecznie trzeba sprzedać poprzednie - bez sentymentów.

Nie wierzę że pójdą w dualu znaczy 2x4 + 2x8 bo albo to będzie profil 1600 dla wszystkich albo jazda bez trzymanki...

Więc nie psuj Kolego sobie konfiga zbędnymi 2x4 o ile to nie jest kwestia życia i śmierci.

 

a tak btw to mam 2x4 2133 10 adaty extremy na zbycie...

Link to post
Share on other sites

kostki zainstalowane (sloty 2,4) był problem z wentylem od mugena, ale ogarnięte :)

mam tylko pytanie, do wyboru mialem dwa profile xmp -  szybkosci i CL w obu wyglądały na takie same, czym to się rożni?

tutaj porównanie stare kości nowe kości

kingstony 1600@CL9 XMP (2x4GB)
https://www.userbenchmark.com/UserRun/52429058

g.skill 2133@CL11 XMP1 (2x8GB)
https://www.userbenchmark.com/UserRun/52528334

 

jako że kupiłem używki, stare potrzymam awaryjnie jeszcze jakiś czas jakby cos z tymi było nie tak,

pisałem z gościem od którego brałem, nieźle ogarnięty, jezeli chodzi o potencjał to "2400-11-12-12@1.65v na Asus z97i-plus i i7 4790k. Stabilność testowana TM5."

ciekawe jaki jest potencał na mojej płycie i czy jest o co walczyć, właściwie to jedynie CL, bo szybkosc to 2133 to max na mojej P67

 

druga sprawa to moze mi ktoś napisać czy zeby tryb pracy dual channel był zachowany to musze mieć obsadzone sloty wg kolor tzn? albo 2 4 albo 1 3? czy tez mogę np. 34 ?

 

 

Link to post
Share on other sites

no zwykle 1-3/2-4 z tym ze producenci płyt najczęściej wskazują że jak dwie to lepiej tu i tu...

na starcie płyty przy biosie widać czy w dualu, przy uruchomieniu od nowa czytelniej

prostym cpuz tez to zweryfikować można, tam jest wszystko w kolejnych zakładkach

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Tafari napisał:

czy tez mogę np. 34 ?

Nie będzie wtedy dual channel, niestety.

Godzinę temu, Tafari napisał:

właściwie to jedynie CL, bo szybkosc to 2133 to max na mojej P67

Zgadza się.

11 godzin temu, Tafari napisał:

poza tym te co mam na oku byłyby 4x 4GB,

1. Większe obciążenie kontrolera pamięci przy 4 modułach = gorszy potencjał OC lub nawet problemy z XMP

2. Konieczność wymiany chłodzenia na np. AiO, bo jak sam zauważyłeś Mugen zasłania 1. slot

11 godzin temu, Tafari napisał:

jakbym miał kości 4x4 GB to będzie na tej plycie dual channel? quad channel?

Wciąż dual channel. 1. i 2. slot to 1. kanał, 3. i 4. slot to 2. kanał. Quad jest tylko w płytach serwerowych i HEDT, w konsumenckich nie występuje.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...