Skocz do zawartości

Router do 400zł, Asus czy TP-Link?


Recommended Posts

Zastanawiam się nad wyborem routera do użytku domowego, budżet to 400zł. Głównie chodzi mi o dobry zasięg.

Światłowód: 600/200

Aktualnie posiadam R6220 i ma bardzo kiepskie radio i transfery na 5GHz. Na razie brak urządzeń pod AX, tylko same AC.

 

Myślałem nad:

  • TP-Link Archer AX55
  • ASUS RT-AX55

 

Link to post
Share on other sites

Ani jedno, ani drugie. Testowałem Asusa ten model co wymieniasz i 2-3 pokoje i w 5Ghz na smartfonach koniec.

 

Wiem, ze większość na forach nie poleca routerów Xiaomi, ale w takiej cenie uważam za najlepszy:

 

https://www.ceneo.pl/98865712

 

Tym bardziej, ze promocje znowu są jak widać na Ceneo. Ja zainwestowałem (tylko podam model i nie namawiam nikogo, aczkolwiek najlepszy jaki w życiu mialem), AX9000 od Xiaomi. Poprafi w 5Ghz łapać zasięg tam gdzie żaden inny nawet na smartfonach z samym AC i mimo jednej kreski potrafi download mieć na poziomie do 50Mb/s, w AX na iPhone SE 3 generacji (2022) na jednej kresce piętro niżej potrafił dojść do ponad 120Mb/s co mnie zaszokowało/

 

AX3600 jest minimalnie gorszy, może nie jest urokliwy i trochę sporo miejsca zajmuje ale jest fajny, u mnie był nie wiele gorszy od AX9000, ale stwierdziłem, ze lepiej raz a dobrze, tym bardziej ze na raty zero.

 

AX3600 nie ma USB i tylko 3xLAN 1Gb/s plus WAN 1Gb/s.

 

Ogólnie jaki byś nie kupił wyłączaj te inteligentne Wi-Fi bo każdy dzisiaj router z AX to ma i oddzielnie 2.4 i 5Ghz zawsze działa to lepiej, a te inteligentne to masakra, przy 40-50% 5Ghz na urządzeniu odbiorczym w większości od razu przełącza na 2.4Ghz co według mnie totalnie bez sensu.

Xiaomi ma prosty firmware na routerze po angielsku ale w pace Mi Home  na randka i iOS jest nawet po polsku już teraz i troszkę więcej opcji niż w firmware routera. AX3600 ma już VLAN dodany, a w AX9000 jeszcze nie dodali w firmware Globalnym, w chińskim firmware podobno z tego co wygeooglowalem już jest, czego tak długo robią globalny firmware nie wiem.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem jak AX55, aczkolwiek od jakiegoś 1,5 roku posiadam u siebie AX50 i szczerze nie narzekam. Gdyby nie przerwy w dostawie prądu, to praktycznie nie jest resetowany. Ostatni restart był 4 miesiące temu - tak wynika z logów.

W sieci ogólnie pracuje koło 30 urządzeń. Większość po WiFi na paśmie 2,4GHz - wszelkie oświetlenia smart etc. Ogólnie 18 żarówek/listew LED + oczyszczacz Xiaomi.

Reszta tj. telefony sztuk 3, dwa laptopy - 5GHz. Laptopy wszystkie z Intelem AX201.

Stacjonarka, laptop prywatny, telewizor, drukarka po kablu przez switcha.

W sieci 24h pracuje też Synology, do którego mam dostęp z zewnątrz, pracuje na nim Apache, do tego serwer VPN.

AX50 mógłbym polecić z czystym sumieniem pod warunkiem jego dostępności. Jeśli AX55 utrzymuje taką samą, jak nie lepszą klasę - polecam.

Większa różnica, którą widziałem między nimi to SoC. W moim AX50 jest to Intel, w AX55 Qualcomm.

 

Tyle ode mnie :)

Oprócz AX50, w domu jeszcze urzęduje AX10, ale to kompletna budżetówka pod teściów brana, żeby mieli swoją podsieć.

Link to post
Share on other sites

Google nie kłamie :)

Ponadto, napisałem że AX50 ma SoC Intela.

A na deser dodałem, że w domu pracuje jeszcze AX10, którego to modelu również nie ma w ofercie Asusa.

Wiem, być może za dużo rzeczy z mojej poprzedniej wypowiedzi trzeba było wykoncypować samemu.

Kontynuując - tak, posiadam obydwa routery Wi-Fi chińskiej firmy TP-Link.

 

Swoją drogą pierwszą odpowiedzią jaka mi się nasuwała na pytanie zawarte w temacie był Mikrotik hEX. Niestety w treści posta wszystko stało się jasne - Router Wi-Fi :)

Edytowane przez LuziQ
Link to post
Share on other sites
W dniu 11.05.2022 o 17:10, LuziQ napisał:

Kontynuując - tak, posiadam obydwa routery Wi-Fi chińskiej firmy TP-Link.

Xiaomi tez chińskie i nie tylko w kwestii składania :) 

 

Mi chodzi bardziej o to, ze kupujemy router i nas, najczęściej poleca się tp-linki. Większość ludzi nie płaci za sprzęt bo wgra alternatywny, niby lepszy firmware, tylko płaci za sprzęt i firmware, a nie oszukujmy się TP-Link jeden i ten sam firmware, tak samo dopracowany wgrywa do routera za 300 zł, 500 czy ponad 1000 zł. Xiaomi niby też, ale jednak niekoniecznie bo jak się mocno. to zagłębić, pooglądać pare filmików na YT, czy jak ktoś nie spreja po angielsku super z pomocą tle,acza Google poczyta pare opinii, głównie chińskich firmware w takim AX3600, a AX9000 to odrębną wersja ze względu chociażby na obsługę USB.

 

Czy w domu komuś potrzebny nadmiar zaawansowanych funkcji firmware jak w takim Asusie? Wątpię, większość i tka nic nie przestawia. Miałem AX55 Asusa, który domyślnie ma wyłączone dla 2.4 jak i 5Ghz MIMO i QAM, co powoduje, ze na wszystkich urządzeniach po wifi bez znaczenia 2.4 czy 5 Gaz leci maks 40-60Mb/s w speedtestach. Czemu to wyłączają domyślnie, nie mam pojęcia.

Link to post
Share on other sites

TP-Linki są polecane bo są dobrze wycenione w stosunku do możliwości i jakości. Firma od dawna ukorzeniona na rynku IT, a przez popularność bardziej prawdziwe mogą być opinie w internecie - bo wystawia je dużo więcej użytkowników.

Jeśli chodzi o firmware, to ten sam layout nie oznacza tego samego firmware'u (co sugerujesz odnośnie różnych półek cenowych).

Ze sprzętem TP-Linka mam styczność od ponad 15 lat i z racji mojej pracy styczność miałem naprawdę z tysiącami sztuk, więc jakieś tam pojęcie o tym mam.

W mniejszym stopniu ale również obcowałem z Asusami, Dlinkami i innymi z segmentu SOHO.

Nikomu nieobeznanemu w temacie nie będę polecał urządzeń Mikrotika czy Ubiquiti, bo źle skonfigurowane będą rodzić same problemy.

 

Co do mesha - uważam że Deco M4 od TP-Linka to najtańszy który bezproblemowo działa, aczkolwiek docelowo wykorzystuję go tylko jako AP, routing realizuję zawsze na innym sprzęcie (MT lub UBNT). Dla początkowego usera na pewno wystarczy, oczywiście można kupić droższe i szybsze wersje. Prostota konfiguracji z apki telefonu to dla nowych pokoleń wręcz must-have.

 

I na koniec - osobiście nigdy nie postawiłbym sieci na publicznym IP na routerze firmy Xiaomi  ;)

Edytowane przez karpior
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, karpior napisał:

I na koniec - osobiście nigdy nie postawiłbym sieci na publicznym IP na routerze firmy Xiaomi  ;)

TP-Linka też Chińczykiem składają. Każdy ma made in China więc nie rozumiem twoich uprzedzeń. Skąd wiesz, ze coś nie wgrają w firmware TP-Linka o czym możesz pojęcia nie mieć?? Mam tego Xiaomi i nie widzę nic złego w mojej sieci. Czasami mam wrażenie, ze większość forumowiczów to trolle polityczne, albo trolle do zniechęcania korzystania z danego forum. Tylko po co to forum to już kompletnie nie rozumiem.

 

Jak masz takie uprzedzenia to powiem ci tak wszystko jest składane w Chinach więc wszędzie mogą coś wgrać, nawet w iphony to kwestia chęci.

 

 

Edytowane przez Arnold
Link to post
Share on other sites
15 godzin temu, Krychu. napisał:

kupiłem TP-Link Archer AX55 w promocji za 339zł, nie wiem czy dobrze zrobiłem, będę testował, najwyżej zwrócę i wezmę Asusa

A jak zasięg w stosunku do Netgeara? Jakie nawiązuje linki z klientami? No i jak wygląda transfer.

Link to post
Share on other sites

Zasięg teraz jest w całym domu na 2.4 jak i na 5GHz, tam gdzie na r6220 nie było już zasięgu to x55 wyciąga jeszcze jakieś 50mb. Telefon mam z karta ac 867 i wyciąga około 270/200, na laptopie mam kartę ac 433 i wyciąga takie same prędkości, zamówiłem sieciówke do laptopa ax200 więc wtedy zobaczymy ile maksymalnie wyciągnie po wi-fi, oprogramowanie takie sobie ma ten TP-Link, z tego co widziałem to Asus ma bardziej rozbudowane. Za TP-Linkiem przeważył port usb, więcej pamięci ram bo 512 i szerszy kanał 160mhz, nie mam porównania z tym Asusem rt-ax55 więc ciężko ocenić co naprawdę lepsze, ale z r6220 na pewno jest przepaść.

Edytowane przez Krychu.
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

No i poległem koledzy. Zepsol się AX9000. Przez 3 dni zawieszał streaming z Tidala, Spotify i w momencie problemów z odczytaniem z tych serwosów speedtesty pokazywały poniżej 1Mb/s. 3 resety do fabrycznych ustawień, ponowna konfiguracja i nic. O 3:30 nad ranem z poniedziałku na wtorek jak się wyspałem, odpalam rano z nadzieją, ze cud się stanie, ale nie. Podłączam Tilgin od INEA i wszystko lata. Zaiweszalo tez streaming z Canal+ Online i innych video, nie będę wymieniał wszystkich. Ściągnąłem z UOiK formularz Reklamacji z rękojmią, zaznaczone oczekiwanie zwrot kasy i dziś wysłany do sklepu w Piasecznie z Allegro. 

 

Dodam, ze to było drugi raz. Raz było podobnie tylko wolniej chodził cały internet tak około od stycznia do polowy marca. Po którymś przywróceniu do fabrycznych ożył, ale teraz to już było żenujące ze strony tego Xiaomi i poniżej pasa cios. Mam nadzieje, ze uznają i oddadzą kasę. Może pechowa sztuka.  Albo zrypany firmware. Obstawiam to drugie chociaż się nie znam aż tak. 

 

Kupiłem jak autor tego tematu TP-Linka AX55 i wszystko śmiga. 

 

Apropo ten Shield darmowy ci nie wystarczył, ze wykupiłeś Pro?? :) Autorze tematu?? Ja na razie bez tego jadę bo jakoś nie mam dobrych wrażeń po niegdysiejszym podobnym od Asusa, który potrafił benchmark.pl uznać za złe i Google, ze kradnie kasę :P 

Edytowane przez Arnold
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
2 minuty temu, Krychu. napisał:

@Arnold jakie osiągasz prędkości na tym Archer AX55, bo ja po zamontowaniu karty Intela AX200 w laptopie (5GHz, 160MHz) wyciągam maksymalnie 380-400Mb/s. Szczerze liczyłem na 550Mb/s, po kabelku idzie ładnie 600.

Nie wczuwałem się aż tak. Poza tym jedyne urządzenie z AX to iphone SE 2022 jakie mam, aaa i mac mini z M1, ale on lata po kablu, a jakoś przestało mnie jarać to testowanie.  Najważniejsze, ze wszystko śmiga i nic nie wariuje z internetem :) jak chcesz więcej osiągnąć to musiał byś mieć router minimum z AX5400, np TP-Link AX73, ale też karte WiFi, a kartu WiFi póki co są maks AX3000.

Link to post
Share on other sites

@Arnold ale na routerze zapina się 2.4Gb/s i na karcie AX200 tak samo, więc powinna być większa prędkość niż te które uzyskuję..

 

283825665_524563849153138_479526135164924649_n.png

możesz zrobić jakieś testy u siebie? zobaczymy ile Ty maksymalnie uzyskasz

Edytowane przez Krychu.
Link to post
Share on other sites

To jest prędkośc miedzy kartą Wi-Fi, a routera w momencie połączenia i moze się nie zmieniać. Podziel na pół bo pół w dół i w górę i jeszcze na pół góre i dół i to jest maks ile wyciagniesz. Chyba, że sie coś zamotałem z amocno :P

 

Dla przykładu jak mialem Xiaomi Mi AX9000, mac mini po wi-fi spinał się 1.3Gb/s. Download był pełny na moim symetryku jak po kablu 620Mb, ale upload ledwo 280Mb/s  Wi-Fi to nie kabelek i fizyki nie oszukasz. Nawet Nasa nie umie jeszcze :P

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...