Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dzień dobry,

 

Mamy w domu problem z siecią(Internet Orange LTE), wydaje mi się, że router już się zużył mamy go około 5 lat i chyba przyszedł czas na jego wymianę. Sieć znika, przerywa połączenia ogólnie jest do bani.

Stary router Huawei B525s-25a   - aktualny router z wbudowanym modemem

Aktualna antena    - antena dwukierunkowa

 

Myślałem o przejściu na Router z wbudowanym modemem firmy ASUS, inny ASUS 2 lub TP-LINK, jak macie propozycje w budżecie do 1500 to jestem otwarty na sprawdzone pomysły.

Dodam, że fajnie by było do sieci dorzucić drugi router jako Bridge (mam aktualnie tak skonfigurowany router ASUSA przez kabel LAN).

Nie wykluczam wymiany anten jak coś jesteście w stanie polecić tak aby to działało najlepiej jak to możliwe.

Aktualnie wykorzystuje częstotliwość LTE1800MHz do momentu kiedy działał router dało radę wyciągnąć około 100 do 150Mb/s co było wystarczające jak na odległość od nadajnika(ok 2km). Dostępne pasma na nadajniku to: LTE800, LTE1800, LTE2100 oraz LTE2600

 

Z góry dzięki za pomoc!

Edytowane przez Rzool
Link to post
Share on other sites

Antena do bani. Nie obsługuje 800Mhz i 2600Mhz i pewnie nie działa na niej agregacja pasm tylko lata na jednym paśmie.

 

Asus dobry pomysł, ale nie z zewnętrzną taka anteną. Bez agregacji pasm nie pomoże ci dzisiaj najdroższa antena. Jeżeli masz zasięg Orange to i masz zasięg T-Mobile. Ci dwa operatorzy wspoldzielą nadajniki.

 

Pomyśl o nowej ofercie LTE/5G T-Mobile i przeczytaj ten test.

 

Ceny moze nie są najniższe, ale coś za coś. Taka antena zewnętrzna z modemem LTE/5G zewnętrznym daje to, że jest wszystko dopasowane do siebie i jest agregacja pasm zarówno po stronie modemu jak i anteny.

 

https://www.telepolis.pl/artykuly/testy-sprzetu/t-mobile-internet-5g-home-office-odu-idu-test-opinia-reccnzja?page=1

 

To co ty masz to było dobre 5 lat temu kiedy agregacja pasm dopiero raczkowała. Teraz bez agregacji pasm w LTE zapomnij o korzystaniu z LTE. Dlaczego? Bo modem LTE nie jest zoptymalizowany do takiej anteny i najprawdopodobniej lata na jednym , najbardziej obciążonym paśmie. Tobie złapie 1800Mhz, a innym co mają agregacje pasm złapie np 1800=800Mhz, a jak mają modem z agregacją 4 pasm to może pójść 2100=1800=800=2600, dętego dla LTE modem włączy MiMo itp dopiero przy agregacji pasm, to włącza.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź,

 

Spoko artykuł, i faktycznie dobra oferta. Jest tylko problem w postaci takiej, że mam umowę w Orange do maja 2023 i płacić dwa abonamenty to tak średnio. Patrzyłem się za tymi routerami ODU-IDU i w zasadzie to co znalazłem to :

-router ZTE mf258 odu-idu  LTE CAT15

-router D-LINK dwp 812kt odu-idu LTE CAT6

-router od t-mobile LTE CAT20 (trochę podejrzane czy będzie działać)

dodatkowo znalazłem osobny zestaw ale nie wiem na ile to ma sens żeby w to się bawić natomiast ma na pewno mimo 4x4 

-Miktortik rbd53g plus antena do tego routera ale nie wiem na co patrzeć i czy jest w ogóle kompatybilna do tego sprzętu

 

Co o tym myślisz?

Link to post
Share on other sites

ZTE jest spoko, sam rok temu sprzedałem takiego za ponad 5 stow bo dali na przedłużenie umowy.

 

D-Link bez sensu. 

 

Co do tego od T-Mobile to ja mam wrażenie, ze niektórzy bardziej się cenią niż producenci, aczkolwiek może to tyle być warte. Dzisiaj modemy LTE nie maja sim loka więc powinno działać z karta Orange. Z tych trzech wybrał bym ZTE.

 

Mikrotik fajna sprawa, ale nie wiem czy coś na nim więcej zyskasz niż na ZTE chociażby

 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

ZTE zakupione zamontowane i działa, po kablu w godzinach szczytu (19-22) prędkości 60-70Mb/s z niskim pingiem w okolicach 15-20ms, jest super, ale jest jeden problem. Zasięg routera jest słaby, inna sprawa jest taka, że niestety ale router muszę mieć na strychu, jednak mam porozprowadzany po domu Ethernet dzięki czemu mogę wyprowadzić router na dół. Jednak po podłączeniu routera do anteny przez switcha nie chce zaskoczyć połączenie pomiędzy anteną a routerem. 

 

Jedynym rozwiązaniem dla takiej sytuacji jest chyba tylko zakup jakiegoś routera, ale obawiam się o konflikt pomiędzy tymi dwoma urządzeniami. Czy jest możliwość ustawienia routera ZTE w tryb modemu? 

Co proponujecie do zakupu z routerów do domu o powierzchni ok 200m2, fajnie jak by dało się coś kupić z WIFI 6. Preferował bym zakup z firmy ASUS ale jestem otwarty na propozycje.

Edytowane przez Rzool
Link to post
Share on other sites

Czy przypadkiem w tym zestawie ZTE, ODU nie jest zasilane przez port PoE WAN z jednostki IDU? Dlatego jak wstawisz zwykłego switcha pomiędzy to nie zadziała.

Masz kilka dróg do wyboru - wstawienie pomiędzy jakiegoś "injectora PoE", lub switcha PoE jeśli to ZTE posiada aktywne PoE af/at, albo pozostawienie IDU na strychu z bezpośrednio podpiętym ODU do Wan i skorzystać np. z jakiegoś mesha do wifi w całym domu - bo masz rozprowadzone okablowanie LAN

Link to post
Share on other sites

No właśnie myślałem o tym meshu tylko z tego co czytałem tutaj na forum to polecacie Asusa, ze względu na technologię OFDMA. Tylko pytanie czy przy takiej konfiguracji nie będą się gryzły dwa routery? Jeżeli takie rozwiązanie to jaki sprzęt do takiego metrażu?

Link to post
Share on other sites

OFDMA to nie domena Asusa lecz ogólnie Wifi 6 (ax). Każdy sprzęt 802.11ax wspiera OFDMA.

Jeżeli sieć ma ogarniać router (IDU) ZTE który posiadasz, to kupujesz dowolny mesh i ustawiasz go w trybie AP bo nie ma sensu podwójnego NATa robić (czyli 2 routerów wpiętych w szeregu).

Całość czyli routing, firewall, serwer DHCP będzie robił ZTE a mesha użyjesz tylko do wifi i ewentualnie switcha kablowego bo jednostki mesh posiadają z reguły 2 porty gigabitowe.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...