Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dzień dobry.
Chciałbym się dowiedzieć jaki router wybrać zamiast mojego leciwego B525s który zaczyna mi ostatnio szwankować. Poniżej daję screeny z LTEInspecteur jak to wygląda, wiem że o rannych godzinach mało co one mówią ale na paśmie 2100 MHz w godzinach 20.00 mam ok 15 Mb/s pobierania. Gorzej z wysyłaniem na tym paśmie ok 1 Mb/s, za to na 1800 mam wysyłania ok 10 Mb/s. Router nie ma podłączonej żadnej anteny zewnętrznej. 
Miejscowość w której mieszkam nazywa się Stępowo. Najbliższy BTS od T-mobile mam ok 5km w miejscowości Okalewo. W salonie proponowali mi przedłużenie umowy z urządzeniem ZTE MF258K. Warte jest coś to urządzenie żeby kupić je na wolnym rynku, bo umowę mam jeszcze na starych zasadach i nie chciałbym jej zmieniać? 
Widziałem też że mają router ZTE MF286D, warte to coś?

Z góry dziękuję za pomoc. 

Zrzut ekranu 2022-05-05 074552.png

Zrzut ekranu 2022-05-05 074704.png

Zrzut ekranu 2022-05-05 074749.png

Edytowane przez TheDariusz
Link to post
Share on other sites

https://www.telepolis.pl/artykuly/testy-sprzetu/t-mobile-internet-5g-home-office-odu-idu-test-opinia-reccnzja?page=1

 

Przy takim zasięgu tylko coś takiego najlepsze. Jeśli ci się kończy umowa to możesz z takim czymś przedłużyć. Montujesz przy kominie, ustawiasz w miarę jak się tylko da na najbliższy możliwy nadajnik, chodzi o to, żeby mniej więcej wiedzieć gdzie ten nadajnik i tak ustawić antenę.

Link to post
Share on other sites

Ten zestaw prezentuje się fajnie (zwłaszcza cena) ale...

1. Tekst jest jak dla mnie marketingowy

2. Ja po dwóch latach męczarni z T-mobile poddałem się, rezygnuje

Jak dla mnie to totalny dramat

Przez około rok miałem obniżany abonament, ciągłe reklamacje. Co mi po niższym abo jak usługa nie działa jak powinna

Miałem u nich 3 simki głosowe +  2 internetowe w MagentaBiznes, zawinąłem wszystko do Playa

 

W tego BTS-a co piszesz masz dostępne:
LTE 800, 1800, 2100

Masz kawalek do BTS-a

Więc... albo uwierzysz w cudowny sprzęt od T-mobile

albo np B818 + anteny (tutaj max 5m dobrej jakości kabla)

albo ostatnio pojawiła się taka nowinka od mikrotika https://mikrotik.com/product/lhg_lte18

 

Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, 8gwiazdek napisał:

zawinąłem wszystko do Playa

Lepiej chodzi w PLAY? Tylko tam nie ma bez limitu danych. Jak wykorzystasz pakiet to nawet pod nadajnikiem będzie 2Mb/s. 

 

Poza tym widocznie u ciebie T-Mobile jest przeciążone, więc pretensje nie do operatora, tylko do ludzi w twojej okolicy, ze wszyscy mają T-Mobile :D

11 godzin temu, 8gwiazdek napisał:

Tekst jest jak dla mnie marketingowy

Każdy taki test dzisiaj jest po części marketingowy, jeżeli ktoś udostępnia do testów sprzęt.

11 godzin temu, 8gwiazdek napisał:

albo np B818 + anteny (tutaj max 5m dobrej jakości kabla)

albo ostatnio pojawiła się taka nowinka od mikrotika https://mikrotik.com/product/lhg_lte18

Mikrotik wyglada fajnie i ciekawie, ale gdzie go dostać?

 

Wiesz z tymi antenami to jak z pogodą. Jak zawieje i to dosłownie. Mało, z którą anteną modemy LTE w routerach Huaweia współpracują i robią agregacje pasm. Najczęściej trzeba conajmniej 2 anteny wtedy z jednej bierze jedno pasmo i z drugiej drugie. Może wtedy zrobi agregacje, ale musiałby firmware huaweia być dostosowany do współpracy z takimi antenami.

Link to post
Share on other sites

Mikrotiki są właśnie tak dobre że je ludzie wykupują "na pniu" ;)  W internecie spotka się może jakieś pojedyncze używane sztuki LHG lub SXT ale z LAN 100Mb. Ewentualnie czasem oferta nowego LHGG ale za chore pieniądze :) 

 

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, Arnold napisał:

Lepiej chodzi w PLAY? Tylko tam nie ma bez limitu danych. Jak wykorzystasz pakiet to nawet pod nadajnikiem będzie 2Mb/s.

Play działa zdecydowanie lepiej, przede wszystkim nie mam problemów podczas rozmów. To dla mnie kluczowe.
Po co mi usługa no limit która nie działa ? Co z tego że nie ma limitów skoro nie mogę komfortowo z tego korzystać?

8 godzin temu, Arnold napisał:

Poza tym widocznie u ciebie T-Mobile jest przeciążone, więc pretensje nie do operatora, tylko do ludzi w twojej okolicy, ze wszyscy mają T-Mobile

Poruszam się po całym Trójmieście i obrzeżach, ciężko mi w to uwierzyć że wszędzie sieć była przeciążona (bo jeżeli tak, to znaczy że operator nie ogarnia infrastruktury co tylko o nim świadczy). W kilkunastu miejscach telefon wskazał mi 5G, no du..y mi to nie urwało, speedtesty nie wypadały wcale lepiej niż na LTE.

9 godzin temu, Arnold napisał:

Każdy taki test dzisiaj jest po części marketingowy, jeżeli ktoś udostępnia do testów sprzęt.

Co wprost oznacza że nie jest miarodajny i nie powinien być brany pod uwagę w procesie decyzyjnym.

9 godzin temu, Arnold napisał:

Mikrotik wyglada fajnie i ciekawie, ale gdzie go dostać?

Jak pisałem to nowinka, jeszcze nie trafił do Polskiej dystrybucji. Sam czekam na ten sprzęt, mam już nawet klienta u którego to zainstaluje.

9 godzin temu, Arnold napisał:

Mało, z którą anteną modemy LTE w routerach Huaweia współpracują i robią agregacje pasm.

Wybacz, to teoria wyssana z palca albo zbyt uogólniona. Antena to element pasywny który ma swoje parametry. Na tej podstawie trzeba ja dobierać do posiadanego sprzętu. Warto dodać że najmniej połowa sukcesu to dobry przewód.

9 godzin temu, Arnold napisał:

Może wtedy zrobi agregacje, ale musiałby firmware huaweia być dostosowany do współpracy z takimi antenami.

To zdecydowanie opowieść z mchu i paproci :)

8 godzin temu, karpior napisał:

W internecie spotka się może jakieś pojedyncze używane sztuki LHG lub SXT ale z LAN 100Mb.

U mnie taki leży w garażu i się nudzi :)Jego miejsce zajął B818, robi jako łącze backupowe. Jak coś się dzieje na głównym łączu to w 60 sekund mój router przerzuca trasy na LTE.

8 godzin temu, karpior napisał:

Ewentualnie czasem oferta nowego LHGG ale za chore pieniądze :) 

To najgłupszy zakup jaki mogę sobie wyobrazić :D. Na co komu port 1Gbs w urządzeniu które ma modem LTE CAT.6 ?

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, 8gwiazdek napisał:

To zdecydowanie opowieść z mchu i paproci :)

Trudno powiedzieć. Bardziej nie wierzę tym co tak pisza lub mówią bez uzasadnienia czy poparcia swojej tezy.

 

Jezeli router agreguje pasma np jako podstawowe pasmo 800Mhz, a antena tego nie obsługuje to nie zagreguje w ogóle. Oczywoscie to przykład teoretyczny. Ja miałem w sumie 8 lat LTE jako domowy internet bo do konca lipca 2021 nie było opcji inaczej po 12 latach zabawy w ADSL do 6Mb/s i miałem B525 i B818/ Aplkikacja do tych routerów pokazująca pasma, wiesz jaka bo zapomniałem nazwy, najcześciej mimo, ze do nadajnika w lini prostej około 800 metrów, widziany cały BTS z okna, najczęściej jako podstawowe pasmo wybierał B818 800Mhz, potem roznie 1800, 2100, 2600, czasem 2600 zamieniał z 2100. Rzadko jako główne było 2100, czasami 800Mhz zamieniał z 2600 jako glowne i na 2600 bylo czuc prędkosc.

 

Oprocz agregacji B818 obsluguje MIMO4x4 jak dobrze pamiętam i chyba QAM256 co też przyspiesza predkośc i zmniejsza ping. Oprocz tego, ze te rzeczy obsluguje router musi obslugiwac BTS,a  jak antena zewnetrzna to i antena. Nie spotkalem sie, z sytuacją, żeby antena jakas podlaczana do modemu LTE (zewnetrzna) takie rzeczy obslugiwala, natomiast antena zewnetrzna z zewnetrznym modemem juz tak.

Link to post
Share on other sites

Nadal powtarzam że antena to element pasywny. Ona nie decyduje czy obsługuje agregację, mimo czy QAM.
Z agregacją może być problem jeżeli któraś ze składowych częstotliwości (upraszczając) ma kiepskie parametry odbioru.

Nie ma anten które idealnie obsługują jednocześnie wszystkie od 800 do 2600. Tylko w tym wypadku antena ma na to wpływ.

Rzecz jasna już nie rozdrabniam się na to czy antena pracuje w dwóch polaryzacjach czy jednej (uogólniam dla lepszego zrozumienia tematu).

Edytowane przez 8gwiazdek
Link to post
Share on other sites

OK, to z tą antena faktycznie poczytałem jeszcze dokładniej i masz racje. Przxepraszam, za wprowadzanie w błąd.

 

Natomiast taka antena nie bedąca anteną z modemem LTE zewnętrznym, jak m. in. daje T-Mobile bo ciężko takie znaleźć w sklepie, podłączane są kablami antenowymi, zakręcanymi(wyleciała mi nazwa tego), a antena z modemem najczęściej jest podłączana do routera w domu kablem ethernet i tutaj jak nie przekracza 100 metrów nie ma aż takiego wpływu na jakość i prędkość.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...