Skocz do zawartości

Zamiana 6600k na coś nowszego


Recommended Posts

Cześć,

 

zbieram się do wymiany mojego 6600k na coś nowszego. Komputer używany do wszystkiego - gry (głównie rdr2, hitman 3, gta:o, r6) + programowanie (ale tutaj nie ma jakichś konkretnych wymagań).

 

Główne wymagania są takie, żeby płyta była pod mATX i fajnie żeby miała 4 sloty na ram (obecnie mam 4x4 DDR4 2133mhz od goodrama IRDM, myślałem nad tym żeby przyciąć na ramie i zamiast kupować nowy, to przerzucić obecny pod nowego komp - u mnie śmiga podkręcony na 2900mhz). Co do podkręcania - obecny procesor jest podkręcony na 4.4ghz, aczkolwiek nie ma wymogu żeby nowy setup też miał taki wymóg.

 

Myślałem nad czymś takim:

 

https://www.x-kom.pl/lista/kf34s7x8e

 

Naczytałem się trochę o problemach z temperaturami VRM na B560 które występują po ściągnięciu PL, więc po researchu wybrałem B560m Aorus Elite. Ponoć Gigabyte B560M DS3H v2 też daje radę, ale w testach widziałem że dobija do około 80 stopni na VRM. Do 12400f nie ma chyba sensu dopłacać, a znowu brać 10400f z B460 (które w sumie wyszłoby jeszcze taniej) też chyba nie ma sensu.

 

Myślałem nad Ryzenem, ale sam procesor to już 1k, doliczając płytę robi się już 1400 zł. Budżetu nie mam jakiegoś konkretnie sprecyzowanego, aczkolwiek nie ma też sensu wydawać nie ma wiadomo ile na sprzęt, który służy głownie do okazyjnego grania w 1080p.

 

Kartę mam GTX 1070 Ti, za miesiąc-dwa będę zmieniał na RTX 3060.

 

Co myślicie? Pchać się w ten procek i kartę co mam wyżej, czy coś lepszego znajdę w podobnych pieniądzach? 

 

 

Link to post
Share on other sites

Chyba najlepsza opcja aktualnie.

Ryzena musiałbyś brać minimum 5600, który jest 300zł droższy, a w grach minimalnie szybszy.

Co do płyty osobiście bym nie wziął Gigabyte, tylko dopłacił do Msi Mortara albo wział Asrock pro4.

Zestaw całkiem spoko jedynie chłodzenie Ci do obudowy nie wejdzie :D (Max 155mm a Fortis 159mm)

Link to post
Share on other sites

Z tego co widzę to Asrock potrafi się ładnie przygrzać przy 11400f bez PL, więc chyba dopłacę do Mortara. Wtedy zestaw z Ryzenem jest równo o 200 zł droższy.

 

Najtańszy zestaw na Ryzenie wyszedł mi za 1528 - https://www.x-kom.pl/lista/yxzq676tm. 

 

Warto dopłacać, czy zostać przy tym co jest?

 

I dzięki za uwagę co do chłodzenia, faktycznie nie sprawdziłem tego :P

Takie coś ulepiłem - https://www.x-kom.pl/lista/jdcydnn86. Do tego wleciałby może od razu MSI RTX 3060 Ventus i byłby komplet, bo moja obecna karta nie weszłaby do Naosa (1070 TI AMP)

Link to post
Share on other sites

Ja bym do tematu podszedł w ten sposób: weź gierkę lub dwie, w które najwięcej grasz, jako jurora w tym konkursie (Hitman 3?) i porównaj przyrosty... 

 

https://www.purepc.pl/test-intel-core-i5-12400f-alder-lake-najlepszy-procesor-do-1000-zl-porownanie-z-intel-core-i5-10400f-core-i5-11400f-i-ryzen-5-36?page=0,28

 

https://ithardware.pl/testyirecenzje/intel_core_i5_12400f_test_recenzja_opinia-19407-12.amp

 

Różnica między 12400f a 11400f nie jest spektakularna ale takoż i dopłata do Aldera nie jest duża. Poza tym, w pełni działający zestaw z 12400f i spełniający twoje kryteria złożysz za 1448 pln... 

 

https://allegro.pl/oferta/plyta-glowna-asus-prime-b660m-a-d4-12104089870

 

https://allegrolokalnie.pl/oferta/procesor-intel-core-i512400f

Link to post
Share on other sites

W ME jest obecnie i5-11400F za 600zł.

Ten cepek wraz z budżetową B560M to głos rozsądku, podkreślając to wszystko GPU które wymieniłeś.

14 godzin temu, razoreg321 napisał:

Gigabyte B560M DS3H v2 też daje radę, ale w testach widziałem że dobija do około 80 stopni na VRM.

80 stopni to jest nic dla sekcji, szczególnie w takich warunkach w jakich została przetestowana.

 

Za <1000zł masz zupełnie wystarczającą podstawkę i dopłata do i5-12400F 5 stówek nie jawi się już tak lukratywnie.

W każdym razie, pamięci tutaj będą ograniczały wydajność w niektórych tytułach, sam posiadam te kości i 2933Mhz to już był ich peak, gdy w nich dłubałem.

Link to post
Share on other sites
53 minuty temu, Leminairre napisał:

W ME jest obecnie i5-11400F za 600zł.

Ten cepek wraz z budżetową B560M to głos rozsądku, podkreślając to wszystko GPU które wymieniłeś.

80 stopni to jest nic dla sekcji, szczególnie w takich warunkach w jakich została przetestowana.

 

Za <1000zł masz zupełnie wystarczającą podstawkę i dopłata do i5-12400F 5 stówek nie jawi się już tak lukratywnie.

W każdym razie, pamięci tutaj będą ograniczały wydajność w niektórych tytułach, sam posiadam te kości i 2933Mhz to już był ich peak, gdy w nich dłubałem.

Już tej promocji nie ma :/ Czyli RAM też warto wymienić? Widziałem, że 2x8 3200 kupię już za 330 zł, stary bym sprzedał za te 150-200 zł, to i tak tragedii by nie było.

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Rebelmind napisał:

No to na upgrejdzie Ramu zyskasz więcej niż gdybyś zamiast Rakiety wziął Aldera. 

zawsze mogę wziąć ram i rakiete, budżet mnie nie ogranicza - tutaj się rozchodzi tylko o kwestie opłacalności. Nie wiem czy różnica między 11400f a 12400f będzie aż tak zauważalna, skoro gram w 1080p i najmocniejsza karta jaka będzie w tym pc na przestrzeni 3-4 lat to rtx 3070

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, razoreg321 napisał:

zawsze mogę wziąć ram i rakiete, budżet mnie nie ogranicza - tutaj się rozchodzi tylko o kwestie opłacalności. Nie wiem czy różnica między 11400f a 12400f będzie aż tak zauważalna, skoro gram w 1080p i najmocniejsza karta jaka będzie w tym pc na przestrzeni 3-4 lat to rtx 3070

Patrząc na to jak często przejawia się 11 generacja na promocjach, to naprawdę tanio możesz zebrać do kupy budżetową podstawkę.

Do casualowego gamingu, nie miałbym przepychu w stronę 12 generacji, na pewno nie przy takiej karcie jak RTX3060/RTX3060Ti.

 

Fajnie jest patrzeć na słupki, ale w realnym zastosowaniu IMHO nie zauważysz za bardzo różnicy pomiędzy i5-11400F a i5-12400F, nie w wymagających tytułach.

Upolowałbym coś za ~1300zł wraz z pamięciami i MOBO, a zaoszczędzony papier przerzucił na RTX3060Ti, przeskok jest jednak zauważalny pomiędzy Ti a podstawową wersją, bardziej niż w przypadku CPU, a skoro będzie to konfig na parę lat, to jak najbardziej dopłata do karty ma sens.

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Leminairre napisał:

Patrząc na to jak często przejawia się 11 generacja na promocjach, to naprawdę tanio możesz zebrać do kupy budżetową podstawkę.

Do casualowego gamingu, nie miałbym przepychu w stronę 12 generacji, na pewno nie przy takiej karcie jak RTX3060/RTX3060Ti.

 

Fajnie jest patrzeć na słupki, ale w realnym zastosowaniu IMHO nie zauważysz za bardzo różnicy pomiędzy i5-11400F a i5-12400F, nie w wymagających tytułach.

Upolowałbym coś za ~1300zł wraz z pamięciami i MOBO, a zaoszczędzony papier przerzucił na RTX3060Ti, przeskok jest jednak zauważalny pomiędzy Ti a podstawową wersją, bardziej niż w przypadku CPU, a skoro będzie to konfig na parę lat, to jak najbardziej dopłata do karty ma sens.

 

Poszedłem twoją radą i zacząłem myśleć trochę bardziej rozsądnie a nie patrząc faktycznie na same słupki. Grać nie wiadomo ile nie gram, przeskok i tak będzie bardzo duży (względem leciwego 6600k, który ma tylko 4 wątki), a wyhaczyłem 11400f na amazonie za 645 zł. Do tego MSI B560m Mortar żeby nie mieć problemów z VRMem i cały zestaw wyszedł mi dokładnie 484 zł mniej (idealne, na wypełnienie luki między 3060 a 3060 Ti za jakiś czas). Dodatkowo odchodzi koszt zakupu/albo opłacenia nawet tej wysyłki (SPC tak deklaruje) i robi się około 500 zł. A 500 zł to raczej kwota nie warta aż tak małej różnicy. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...