Skocz do zawartości

Przycina mi filmy 4K (niektóre), a jeden momentami mocno klatuje ("Wielką ucieczkę" z 1963)


Recommended Posts

Witajcie!

 

Przycina/klatkuje mi niektóre filmy w 4K.

 

Co polecacie mi zrobić? O co chodzi? Wg mnie to chyba procek nie wyrabia, bo jego obciążenie osiąga w niektórych tytułach 90% albo nawet powyżej momentami (w innych np. 60-80%, ale bywa, że mniej jak z serialem "Breaking Bad" WEB-DL).. Menedżer zadań pokazuje zużycie procka 80-90parę% przy włączonej np. "Wielkiej ucieczce" (1963) - plik 80,5GB długość trwania 2:52. Grafa w tym czasie zdaje się być mało obciążona (jeśli patrzeć na zakładkę "Powers" w HWMonitor).

 

 

Mój sprzęt to:

 

 

pł. główna: MSI Z87 MPOWER,

procesor: Intel CORE i5-4670K (@4.0 GHz) (BX80646I54670K),

Chłodzenie CPU: Thermalright HR-02 Macho Black White (TR131),

pamięć: 2 x 8GB DDR3 Crucial Ballistix Sport 1600MHz CL9 (BLS2CP8G3D1609DS1S00CEU),
karta graficzna: MSI GeForce GTX 970 (GTX 970 GAMING 4G),

karta dźwiękowa (zewnętrzna): Questyle CMA400i (łączony z komputerem kablem Audioquest USB 2.0 A-B „Diamond”), Aune X1S,

odtwarzacz przenośny: AK KANN (może robić za zewn. kartę dźwiękową),

karta dźwiękowa (wewnętrzna): Asus Xonar DX/XD PCI-E 7.1 24 bity,
dysk SSD (system): Plextor M5S 256 GB (PX-256M5S),

dysk SSD (gry): Samsung 850 EVO 500 GB (MZ-75E500B/EU),

dysk HDD (dane): Western Digital Ultrastar DC HC550 18 TB (0F38459),
napęd: nagrywarka Blu-ray LG BH16NS40,

zasilacz:  Be Quiet! Dark Power Pro 10 650W (BN 201),

obudowa: Fractal Design Define R4 USB 3.0 Black Pearl – (FD-CA-DEF-R4-BL),

 

wentylatory do obudowy: Be Quiet! Silent Wings 2 140 mm x 4 (2x 3-pin i 2x PWM, ustawione TGPP=),

 

MONITOR: 1) – główny - LG 27GP950-B (27 cali – 3840x2160, 144 Hz (160 Hz (OC)),

2) EIZO Foris FS2333 (23 cale – 1920x1080, 60 Hz) - póki co niesprzedany,

 

 

System: Windows 10 Pro 64-bit BOX (FQC-10173),

Ochrona: systemowa.

 

 

Dawno już go nie modernizowałem nie licząc dysku na dane i monitora.

 

 

Jeszcze ktoś mi  powiedział, że to kwestia sprzętowa i że procek i grafika nie obsługują mi HEVC i pomoże upgrade tylko, przynajmniej grafiki.

 

Niektóre filmy 4K idą płynnie, inne zwykle płynnie, a "Wielka ucieczka" (1963) idzie płynnie dopiero jak w VLC media player ustawię: "sprzętowe przyśpieszenie dekodowania" z "Automatycznie" na "Wyłącz" oraz "Filtr omijania powtórki dekodowania H.264" z "Brak" na "Wszystkie" - w preferencjach podstawowych. Z tym, że to ustawienie powoduje występowanie artefaktów brzydkich w innych tytułach ..

 

 

Zastanawiałem się nad OC procesora (że to może naprawi braki płynności i klatkowanie), ale teraz nie wiem czy to ma sens, a to trochę skomplikowane chyba z tym prockiem, więc na razie się nie bawiłem w to.

 

 

--------------

 

Jeszcze taką listę mam : https://en.wikipedia.org/wiki/Nvidia_NVDEC :

 

 

Zobaczyłem, że grafa pierwsza która obsługuje w pełni H.265 to jeśli dobrze czytam to GTX 1650 ??

 

Rozumiem, że grafika (GPU) musi w pełni obsługiwać H.265, żeby 4K u mnie płynnie odtwarzało ?? .. I że procek nie musi (?).

 

Chyba na razie mogę być spokojny jedynie, że materiały do 1080p będą mi się normalnie na pewno odtwarzać ?? 

 

 

Ogólnie jestem zielony i liczę na wskazanie przyczyny i ewentualnie rozwiązań ... Z kolei jeśli wystarczyłoby i trzeba wymienić tylko grafę, to wtedy zrobiłby się bottleneck (?), bo grafiki nie chciałbym kupować raczej słabszej niż mam a procek stałby się jak rozumiem słabszym elementem zestawu i może jeszcze coś innego trzebaby wymienić ..

 

Edytowane przez Introverder
Link to post
Share on other sites
  • Introverder zmienił tytuł na Przycina mi filmy 4K (niektóre), a jeden momentami mocno klatuje ("Wielką ucieczkę" z 1963)

Ogólnie to ratuje cię gt1030 nawet . 

https://m.youtube.com/watch?v=Uzko9ObPbww

 

Albo sobie wymień tego GTX 970 na 10603gb w tej samej cenie . 

 

Choć myślałem że Twój sprzęt pociągnie 4k bez problemu , aż sobie testy zrobię w domu . Odpalę sobie YT w 8k 

 

 

 

 

Yt 8k na ryzenie 3 1200 3.7  niemożliwy , 4k 60fps potrafi też przycinać , procesor często na 100% . 

Także jak mówiłem , zmień kartę na taką ze wsparciem i obędziesz się bez dodatkowych kosztów .   

https://en.wikipedia.org/wiki/Nvidia_NVDEC

 

Link to post
Share on other sites

 

Na YT widzę, że też video 4K potrafi powodować wysokie % na procku - więc może wymiana samej grafy to jest tak naprawdę za mało nawet dla 4K na YT? :/ a zużycie karty graficznej (zakładka "Powers" w CPUID HWMonitor na dość niskim poziomie w syt. kiedy procek jest na YT mocno eksploatowany przez materiał 4K..).

Link to post
Share on other sites

 

W dniu 29.04.2022 o 02:20, Introverder napisał:

"Wielkiej ucieczce" (1963) - plik 80,5GB długość trwania 2:52.

A zmiana playera nie pomaga? A ten film to przerzuć jak masz miejsce na ten dysk SSD i odpal.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...