Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam i proszę o fachową poradę. Mam następujący sprzęt:
AMD Ryzen 5 2600
Patriot 24 GB DDR4 1064 MHz
ASRock B450 Pro 4
RTX 3050
Zasilacz Vero L2 600W Bronze

Chciałbym zmienić procesor, bez zmiany zasilacza i płyty głównej.
Proszę o polecenie możliwie najlepszego procesora w stosunku cena jakość jaką warto kupić do mojego komputera. Celuje w budżet 1000 zł (+- 200 zł)

Z góry dziękuje

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Zoltan napisał:

Patriot

 

[1.] Uuu słabiutko aktualnie masz pamiątki 2133MHz, już przy obecnym konfigu sporo wydajności tracisz nie podkręcając je

pamięci najlepiej szukaj 3600MHz 2x8GB (łącznie = 16GB)

 

 

 

[2.] przed zmianą procesora zaktualizuj bios płyty głównej do obsługi serii 5000

 

 

 

[3.] tutaj okazja cenowa na Ryzen 7 5800X

https://allegro.pl/oferta/procesor-amd-ryzen-7-5800x-8-x-3-8-ghz-11981539794

 

 

 

[4.] a jak za dużo pieniążków za 5800X to szukaj tak jak krzusiu podał (5600 lub 5600X)

 

Edytowane przez mutissj
Link to post
Share on other sites

Jak Szanowni Koledzy powyżej - bądź Kolego człowiek i podaj ten ram dokładnie z modelami itp.... :-)

Plus zajęte 4 banki ramu wcale przy amd nie muszą być takie rewelacyjne - tu info wprost ze strony AMD:

Ryzen 5600 Max Memory Speed: 2x1R DDR4-3200, 2x2R DDR4-3200, 4x1R DDR4-2933, 4x2R DDR4-2667.
 
A ten chipset dźwignie nawet 5800X3D, tylko to za jakieś dwa trzy lata jak dadzą za pół darmo. Na dzisiaj od 5600, 5600X, 5800X zależnie od ceny, 5600x idzie już nowego kupić od 1067 zł BOX na sferisie, gdzie 5600 za prawie tysiaka - to ja bym brał iksa
Link to post
Share on other sites

Wiem tylko, że to pamięci marki patriot ale dam jeszcze szczegóły każdego slotu. I pytanie jak mogę sprawdzić czy mogę podnieść wydajność tego ramu? I jak będę aktualizował ten bios przed wymianą procesora to wystarczy że tylko zainstaluje ten update czy coś jeszcze muszę zmieniać? Jestem zielony w tych sprawach szczerze mówiąc:D

 

1111111.jpg

Edytowane przez Zoltan
Link to post
Share on other sites

wybierasz "LOAD XMP setting" i dajesz na pierwszy profil "XMP 2.0 Profile 1"

 

klikasz [F10] i zapisujesz 

 

dodatkowo w programie OCCT możesz sobie zrobić testy czy stabilne są 

eRgScHn.png

np.

  • test SSE = 30 minut
  • test AVX = 30 minut
Edytowane przez mutissj
Link to post
Share on other sites
7 minut temu, Zoltan napisał:

stabilność jest ok

 

noo, jeszcze zobacz w zakładce CPU_Z / memory czy faktycznie wskoczył na 3000MHz z timingami 16-18-18-36

Edytowane przez mutissj
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Zoltan napisał:

te same wartości

 

zrób najpierw aktualizację biosu może naprawi tego buga że nie mogą Ci pamięci na XMP wskoczyć,

tylko pamiętaj ten proces musi być poprawnie zrobiony czyli:

 

1. najpierw bios do ustawień fabrycznych

2. pendrive w systemie fat32

3. dopiero aktualizujesz

Link to post
Share on other sites

Zrobiłem już 3 updaty biosu (jade od najstarszej wersji którą miałem zainstalowaną) i wciąż to samo ale troche cykam się dalej bo podobno jak coś pójdzie źle podczas updatu to po płycie.

Ale chyba mogę dowolną wersję wybrać zamiast jechać pod warunkiem że mam wersję 1.80 chociaż na pokładzie, nie wiem tylko o co chodzi z wpisem

ASRock do NOT recommend updating this BIOS if you are going to use Pinnacle, Raven or Summit Ridge CPU on your system.

Zostawiłem wszystko na auto ale zmieniłem DRAM na 2866 (powyżej nie łapał już), komputer od razu to załapał a CPUZ pokazuje teraz wartość którą jeśli przemnożyć przez 2 daje prawie 2866. Czy to oznacza że mój procesor dla tej pamięci obsłuży nie jest pełny potencjał a właśnie 2866 maksymalnie? I czy gdy zmienie procesor na 5600 będzie można wykorzystać XMP wpełni?

111111.jpg

Edytowane przez Zoltan
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Zoltan napisał:

podczas updatu to po płycie.

 

ta jeśli będziesz miał pecha to uwalisz płytę i trzeba w serwisie programatorem ją wskrzesić

 

 

 

1 godzinę temu, Zoltan napisał:

Ale chyba mogę dowolną wersję wybrać zamiast jechać pod warunkiem że mam wersję 1.80

 

nie wiem, na normalnych płytach się aktualizuję pod najnowszą wersję i po sprawie 

 

 nazwa kodowa  seria  architektura  tech. proces  zin. grafika
 Summit Ridge   1000  Zen  14nm  -
 Pinnacle Ridge   2000  Zen+  12nm  -
 Raven Ridge   2000G  Zen  14nm  TAK
 Matisse   3000  Zen2  7nm  -
 Matisse 2   3000XT  Zen2  7nm  -
 Picasso  3000G  Zen+  12nm  TAK
 Renoir   4000G  Zen2  7nm  TAK
 Cezanne   5000G  Zen3  7nm  TAK
 Vermeer   5000  Zen3  7nm  -
 Vermeer (2)  5000 +3D  Zen3 +3D  7nm  -

 

tak czy siak można to rozumieć w taki sposób że na najnowszych biosach nie zalecają używać starych procesorów 

 

 

 

*wygląda na to że musisz pamięci ram ręcznie ustawić... a nie z profilu XMP

 

 

 

1 godzinę temu, Zoltan napisał:

Czy to oznacza że mój procesor dla tej pamięci obsłuży nie jest pełny potencjał a właśnie 2866 maksymalnie? I czy gdy zmienie procesor na 5600 będzie można wykorzystać XMP wpełni?

 

ciężko powiedzieć jak te płycisko zareaguję przy cpu 5000 i najnowszym biosie

 

może być też tak że ta płyta się gryzie z tymi pamięciami ram

 

 

 

Edytowane przez mutissj
Link to post
Share on other sites
2x1R DDR4-2933
2x2R DDR4-2667
4x1R DDR4-2133
4x2R DDR4-1866
to info z AMD odnośnie zen1+ taki jaki jest w np 3400G i w Twoim 2600
 
Miałem 2600 normalnie ustawiało XMP z 2 ramów 3000/15 na 2933, Ty masz 4 kości więc XMP ma problemy i działasz z ręki.
 
Chcesz się bawić w xmp wyjmij dwie kości po 4gb i wtedy działaj. Pójdą w XMP prawdopodobnie od strzała. Wtedy dodasz te dwie 4 i zobaczysz co będzie.
 
Bios zaktualizuj przed włożeniem nowego. Tak jak z MSI i biosami bez MAX nie mieściły się wszystkie wpisy od całej palety proców AM4 (w końcu jest ich w s.... od wersji 1xxx do 5xxx) więc kolejne biosy dodając obsługę nowych proców często kasowały obsługę najstarszych. Biosy MAX w MSI miały już dwa x więcej pojemności i wchodziły wszystkie instrukcje każdej serii. Może o tym właśnie pisze Asrock.
 
Panowie nie prowokujcie człowieka bo zaraz poza procem będzie zmieniał płytę.
Link to post
Share on other sites

Aż założyłem konto żeby Ci wytłumaczyć co i jak.

1. Masz włożone Patriot Viper jak mniemam 2x8 GB + 2x 4 GB na B450 Pro4 nawet ostatnia aktualizacja biosu nie pozwoli Ci odpalić XMP bo XMP jest przewidziane w Dual Mode a Ty działasz w quadzie co pokazuje Ci CPUZ (2x 64bit)

2. Jak chcesz mieć XMP i wykorzystać maksymalny potencjał procesora i pamięci wyjmij te 2 kości po 4 GB. UWAGA - ważne jest byś kości 8 GB miał włożone w slot 2 i 4 liczony od lewej strony procka.

3. Zamów 5600 i jak nie chcesz nic skaszanić idź do dowolnego sklepu komputerowego oferującego serwis, poproś o montaż procka wraz z aktualizacją biosu i ustawieniem XMP pod 4 kości (seria 5k nie powinna mieć już problemu tak jak Zen1. Ja tak zrobiłem u siebie zmieściłem się w 100 zł jeszcze mi kompa z kurzu wyczyścili w pakiecie. Jakby jednak był problem to sprzedaj te 2 kości po 4 GB i może trafisz na dobrą promocję dodatkowych 2x8

4. Niektórzy mogą to uznać za zbędny ruch ale postaw od nowa Windowsa gdy już nowy procesor będzie zamontowany

Edytowane przez Gieszu
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Jest całkiem spora szansa, że odpali XMP na układzie 2x8 + 2x4 i to wstanie poprawnie ale musi mieć kostki o identyko profilu (taktowanie, opóźnienia, napięcie) -> tyle że moja szklana kula mówi, iż nie ma autor takowych. 

 

7 minut temu, Gieszu napisał:

akby jednak był problem to sprzedaj te 2 kości po 4 GB i może trafisz na dobrą promocję dodatkowych 2x8

Jeśli wykorzystuje 24GB Ramu to najlepsza opcja to sprzedać wszystkie 4 kostki i kupić 2x16 GB, np Patriot Viper Steel 3600/3733. 

Link to post
Share on other sites

Z tego co pokazuje CPUZ na ss które wysłał ma takie same kości na slotach tyle że z różnicą GB no i pisał, że ma Patrioty więc zakładam że z serii Viper ale B450 na R5 2k nie pozwoli mu w Quadzie odpalić XMP, musi mieć albo Duala na teraz albo quada na Ryzen 5 5k. Asus chyba dopiero pod koniec 2019 roku poradził sobie z obsługą XMP na Quadach ale bez sensu updatować teraz biosa pod aktualizacją serii 5k jak jeszcze procesora nie zmienił a drugie to,że jak było pisane wcześniej aktualizacja biosu to ruletka zwłaszcza na płytach z 2018 roku

Edytowane przez Gieszu
Link to post
Share on other sites

Na MSI B450 tomahawk max w zeszłym roku udało mi się ustawić 2x16GB + 2x8GB 3200 cl16 z profilu XMP w Dual-Channel (G.Skill Ripjaws V kostki), przy R7 3700x u kolegi. Wymagało to jednak przełożenia kości 1*16GB do pierwszego slotu w każdym "kanale" (Cpuz zgłaszał memki o całkowitej pojemności 48GB, pracujące z taktowaniem 3200 MHz, opóźnieniem CL16 w Dual-Channel). 

Link to post
Share on other sites

Specjalnie sprawdziłem kilka sklepów w mojej okolicy (Dąbrowa Górnicza). Gdzie bym nie dzwonił podpięcie procka + update bios + xmp maksymalna cena 100 zł więc autorze nie kombinuj a poświęć ten dzień bez kompa żebyś mógł się cieszyć dobrze zrobioną robotą i spać spokojnie, nie kombinuj.

Ps. Gdzie nie gdzie jeszcze wymienią dodatkowo pasty na podzespołach i kurz usuną za około 30 zł ;) ale to tak przy okazji

Edytowane przez Gieszu
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...