Skocz do zawartości

Adres IP Publiczny czy Prywatny od Dostawcy Internetu


Recommended Posts

3 godziny temu, 8gwiazdek napisał:

Ja już wyczerpałem pokłady cierpliwości, to mój ostatni post.

O co ci chodzi? Biczowalem cię, żebyś dyskutował ze mną, zmuszałem, wymuszałem? Dyskutujesz, a teraz jazda o cierpliwości. Na prawdę zastanawiam się po co są fora skoro każdy czuje się w jakiś sposób zmuszany do dyskusji i potem wyjeżdża, że traci cierpliwość. 

 

Dzięki za zjebke. Mam nadzieje, ze ci ulżyło i nie straciłeś do końca cierpliwości oraz z braku cierpliwości nie zabiłeś kogoś kogo miałeś bliżej, pod ręką. 

 

Pewnie dostanę za to bana co napisałem, ale taka prawda. 

Link to post
Share on other sites

Nie ma tam żadnej "zjebki", pytasz ciągle o to samo a totalnie błędnie podchodzisz do tematu.

Ja tylko napisałem że nie mam ochoty dalej się produkować bo już wyczerpałem temat i nie mam oraz cierpliwości żeby to dalej kontynuować.
Napisałem grzecznie, z zachowaniem maksimum kultury więc sorry ale to Ty się jakoś niepotrzebnie napinasz.

 

Chcesz precyzyjnych informacji? Poczytaj warunki świadczenia umowy z operatorem internetowym (w końcu ktoś podpisał umowę  a warunki były załącznikiem od niej). Chcesz wiedzieć jak bardzo router Xioami jest bezpieczny? Odpytaj o to prpducenta (nie wieże że odpisze ale od czegoś trzeba zacząć).
Na bezpieczeństwo w sieci musisz patrzeć globalnie czyli od operatora, po urządzenia, firmware, software na urządzeniach końcowych aż dojdziesz do najsłabszego ogniwa w tej całej układance czyli o użytkowniku końcowym. Ty się pytasz tylko o poszczególne elementy, które jak by nie było są w jakimś sensie ważne ale tylko kompleksowe podejście do sprawy może skutecznie zminimalizować ryzyko wlamania/ataku.

W sieci jest mnóstwo opracowań które są ogólno dostępne.

Zdradzę Ci tyle że ja nie zaufałbym jakiemuś tam routerkowi Xiaomi jako moje główne urządzenie brzegowe które jest wystawione na świat, dla mnie to jakieś totalne nieporozumienie, natomiast każdy robi to co lubi i nie będę w to wnikał :)
 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Postaram się odpowiedzieć w skrócie, bez wchodzenia w szczegóły omawianych tutaj mechanizmów.

 

Mając adres IP klasy prywatnej, będziesz mógł normalnie korzystać z internetu i grać w gry online. Problemy mogą się pojawić w momencie kiedy tryb sieciowy gry opiera się o model peer to peer, wtedy faktycznie mogą pojawić się problemy jeśli nie masz publicznego adresu IP. Jeśli mnie pamięć nie myli, to tak działa np. tryb sieciowy FIFy, w momencie gdy chcesz zagrać ze swoim znajomym.

 

To, że operator stosuje NAT, to normalna sprawa, u siebie na routerze też masz ten mechanizm. Jednak to nie jest jednoznaczne z tym, że ISP coś wycina. Z mojego doświadczenia wynika, że operatorzy nie robią takich rzeczy.

 

Jak już tutaj było wspomniane, bez publicznego adresu IP nie będziesz w stanie wystawić usług na świat zewnętrzny. Czyli np. chcesz postawić stronę www na serwerze w swoim domu, tak aby ludzie mieli do niej dostęp. Oczywiście da się to obejść np. poprzez DynDNS, ale to temat na inną dyskusję.

 

Generalnie, sam musisz sobie odpowiedzieć na pytanie czy potrzebujesz taki adres. Większość ludzi nie wykorzysta otwierających się możliwości, a dodatkowo obniży się bezpieczeństwo jego sieci, ponieważ Twój router jest bezpośrednio widoczny w sieci internetowej i po Twojej stronie leży jego zabezpieczenie. Jeśli nie bardzo rozumiesz do czego służą poszczególne zakładki na routerze, to po prostu został bym przy adresie prywatnym. W takim przypadku takim "widocznym urządzeniem" jest sprzęt od ISP i to on w pierwszej kolejności zbiera na siebie cały ruch zewnętrzny. Jednak operator dysponuje bardziej zaawansowanym sprzętem oraz wiedzą :)

 

Odnośnie wystawiania usług na adresie prywatnym, osobiście nie lubię takiego rozwiązania. Jeśli chciałbym mieć dostęp do zasobów swojej sieci z dowolnego miejsca, to po prostu postawiłbym sobie tunel SSL VPN w oparciu o certyfikat. Takie możliwości oferują nawet najprostsze domowe routery.

 

Widziałem też, że pytasz o zabezpieczenia przed "hakerami". Tutaj sprawa też nie jest taka prosta, w internecie funkcjonuje też sporo botów, a mechanizmy ochronne działają w zasadzie tylko na znane zagrożenia. Co w praktyce oznacza, że jeśli producent routera nie zna jakieś luki lub jej nie załatał, to taka ochrona nie za bardzo Ci pomoże.

Link to post
Share on other sites

Czyli jak mam włączony na TP-Linku NAT i to co na zrzucie poniżej to nie jestem zabezpieczany nic przy publicznym IP?

1526333843_Zrzutekranu2022-05-20o17_06_06.thumb.png.93ce7c48fa205bea0639a99751f40c8c.png

 

 

Ale jak włączę takie cos to juz tak, nawet w wersji Basic bezpłatnej? https://www.tp-link.com/pl/homeshield/

2 godziny temu, druteron napisał:

To, że operator stosuje NAT, to normalna sprawa, u siebie na routerze też masz ten mechanizm. Jednak to nie jest jednoznaczne z tym, że ISP coś wycina. Z mojego doświadczenia wynika, że operatorzy nie robią takich rzeczy.

Czyli NAT operatora w Prywatnym IP plus mój NAT na routerze to już jest podwójny NAT. Nie za dużo?

Link to post
Share on other sites
Cytat

Czyli jak mam włączony na TP-Linku NAT i to co na zrzucie poniżej to nie jestem zabezpieczany nic przy publicznym IP?

Jesteś w podstawowym stopniu, ustawienia na screenie są poprawne, aczkolwiek na domowym routerze prawdopodobnie więcej nie osiągniesz. Odnośnie samego NATu, to jest trochę bardziej skomplikowany temat. Generalnie sam mechanizm ma wiele funkcji, jedną z nich jest także zwiększenie bezpieczeństwa.

 

Cytat

Ale jak włączę takie cos to juz tak, nawet w wersji Basic bezpłatnej? https://www.tp-link.com/pl/homeshield/

Szczerze? Nie widzę w wersji darmowej nic, co warto by uruchomić. Nawet płatna opcja nie oferuje czegoś, czego nie zrobi praktycznie każdy antywirus. Jednak plusem takiego rozwiązania jest filtrowanie sieci już na poziomie routera, co oznacza, że każde urządzenie podłączone pod router będzie miał jakieś tam dodatkowe zabezpieczenie. Jak HomeShield działa w praktyce? Nie mam pojęcia, musisz poszukać testów i zweryfikować czy w ogóle warto się tym interesować.

 

Cytat

Czyli NAT operatora w Prywatnym IP plus mój NAT na routerze to już jest podwójny NAT. Nie za dużo?

Przy normalnym użytkowaniu internetu lub grach online, które do rozgrywki wykorzystują własne serwery nie powinno mieć to znaczenia. Z takich bardziej znanych usług, które są czułe na podwójny NAT, to np. VOiP. Miewałem problemy z uruchomieniem takiego połączenia przy podwójnym NATowaniu.

 

W podanym przykładzie wychodzi nam kolejna funkcja NATu, mianowicie tłumaczenie adresów sieci wewnętrznej na adres przypisany na porcie WAN. Postaram się to wytłumaczyć w miarę zrozumiały sposób, mam nadzieję, że mi się uda ;)

 

Aby zaoszczędzić pulę publicznych adresów IP stosuje się mechanizm NAT, dzięki czemu wszystkie urządzenia w Twojej sieci lokalnej "wychodzą" na świat, jednym adresem IP. W takim układzie adres Twojej sieci wewnętrznej nie ma znaczenia, bo NAT odpowiada za dostarczenie pakietu do celu. Teraz jak wygląda taka trasa przy prywatnym adresie od operatora:

 

Adres IP urządzenia z Twojej sieci -> Adres IP portu WAN Twojego routera (NATowanie) -> Publiczny adres IP na urządzeniu operatora (NATowanie)

 

Czyli jak widać podwójny NAT jest tutaj niezbędny. Teraz podobna trasa, gdy masz publiczny adres IP:

 

Adres IP urządzenia z Twojej sieci -> Publiczny adres IP na porcie WAN Twojego routera (NATowanie)

 

Jak widzisz trasa jest krótsza, masz tylko jedną translację, a Twój router "zastępuje" jakby urządzenie od ISP i to on jest bezpośrednio widoczny w sieci.

 

Jest to bardzo skrótowy pogląd i pisany z mojej perspektywy, gdzie niektóre rzeczy wydają się dla mnie oczywiste, więc mogłem po prostu o czymś nie wspomnieć. Gdyby coś dalej było niejasne, to postaram się rozwinąć temat ;)

Link to post
Share on other sites

@druteron

 

Ile razy spotkałeś się z włamaniem do prywatnej osoby na router czy komputery, która kożysta z Publicznego IP? Bo ja czytając od kilkudziesieciu  juz lat newsy iT jeszcze nigdy niegdzie o czyms takim nie slyszalem. Może na sam router coś czytałem, żemieniło DNSy kiedy były one w routerze dla WAN ustawione na uto, a nie na sztywno, nawet te od operatora.

 

Często na forach czyta się, że użytkownicy LTE, czyli mobilnego internetu nie moga grac bo osoby prywatne są za IP Prywatnym. Nie chodzi tu o jakieś specyficzne gry itp, tylko po prostu na konsoli, albo na Windowsie. Chodzi o granie online.

 

Zawsze się takim osobom odpisuje, ze musza mieć publiczne IP. Więc jak to wkoncu jest skoro nie powinno za NATem operatora byc co kolwiek blokowane?

 

Piszesz o VOIP, ja mając LTE od T-Mobile raz miałem problem z Whatsappem wideo gdzie apka twierdziała, ze mam NAT closed. Było to pod Windowsem, teraz mam mac mini z macOS (M1).

 

Dlatego zastanawia mnie przy takim internecie jak światłowód czemu nie lepiej mieć IP Publiczne gdzie jedynie co mozę coś zablokowac to NAT naszego routera lub takie dodatkowe jak TP0Kink Shield itp.

Link to post
Share on other sites
Cytat

Ile razy spotkałeś się z włamaniem do prywatnej osoby na router czy komputery, która kożysta z Publicznego IP?

Dwa razy. W pierwszym przypadku skończyło się to rachunkiem na ponad 4 tyś. zł, ktoś wykorzystał działającego tam VOiPa. Druga sprawa, to nie bezpośrednio router, ale wystawiona na publicznym adresie karta VOiP. Rachunek trochę mniejszy, ale też pokaźny. Aczkolwiek w drugim przypadku przyczyną były błędy w konfiguracji.

 

Cytat

...żemieniło DNSy kiedy były one w routerze dla WAN ustawione na uto...

A czy właśnie nie taki jest zamiar ustawienia DNSów na auto? ;)

 

Cytat

Często na forach czyta się, że użytkownicy LTE, czyli mobilnego internetu nie moga grac bo osoby prywatne są za IP Prywatnym. Nie chodzi tu o jakieś specyficzne gry itp, tylko po prostu na konsoli, albo na Windowsie. Chodzi o granie online.

Przypadek, przypadkowi nierówny. Przegrałem wiele lat zarówno na PC jak i konsoli mając prywatny adres IP i jedyne problemy jakie miałem, to gry, które wymagały P2P do działania trybu sieciowego. Spotkałem się natomiast z takim przypadkiem, że czat głosowy na Xbox Live nie działał poprawnie bez publicznego IP. Natomiast nie weryfikowałem tego jakoś bardzo dokładnie.

 

Cytat

Zawsze się takim osobom odpisuje, ze musza mieć publiczne IP. Więc jak to wkoncu jest skoro nie powinno za NATem operatora byc co kolwiek blokowane?

Nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem, ale mylisz pojęcia. Jeśli jest jakiś problem z połączeniem przez NAT, to zazwyczaj jest to problem związany z zasadą działania samego NATu. Przejrzyj sobie te krótkie schematy, które rozrysowałem i zauważ różnice.

 

Cytat

Piszesz o VOIP, ja mając LTE od T-Mobile raz miałem problem z Whatsappem wideo gdzie apka twierdziała, ze mam NAT closed

Ale coś nie działało? To, że aplikacja tak twierdziła, to jeszcze o niczym szczególnym nie znaczy. Poza tym podejrzewam, że Whatsapp i VOiP działają trochę inaczej.

 

Cytat

Dlatego zastanawia mnie przy takim internecie jak światłowód czemu nie lepiej mieć IP Publiczne gdzie jedynie co mozę coś zablokowac to NAT naszego routera lub takie dodatkowe jak TP0Kink Shield itp.

Mylisz trochę pojęcia. Do blokowania portów używa się zapory sieciowej. NAT służy głównie do przekierowywania portów i podmiany adresów w locie. Przykładowo masz serwer w sieci lokalnej, który udostępnia na porcie 443 serwer WWW. Jednak nie chcesz, aby ten serwer był widoczny w internecie na wspomnianym porcie, więc dzięki NATowaniu możesz ustawić taką regułę - jeżeli przyjdzie pakiet na mój adres publiczny na porcie 8443, to przekieruj go na ten adres IP w sieci wewnętrznej na port 443.

 

Można to wykorzystać właśnie do zwiększenia bezpieczeństwa, jeśli np. chcesz wystawić zdalny pulpit na innym porcie niż domyślnym. Uwierz mi, że jest wiele botów, które skanują domyślne porty RDP i generalnie lepiej tego w taki sposób nie robić.

 

Poza tym, nie widzę tutaj powiązania pomiędzy publicznym adresem IP, a światłowodem. To zależy po prostu od konkretnych zastosowań lub jeśli faktycznie coś nie działa w sieci. Dalej uważam, że większość osób nie potrzebuje publicznego adresu IP.

Edytowane przez druteron
Link to post
Share on other sites
8 minut temu, druteron napisał:

Ale coś nie działało? To, że aplikacja tak twierdziła, to jeszcze o niczym szczególnym nie znaczy. Poza tym podejrzewam, że Whatsapp i VOiP działają trochę inaczej.

Przerywało obraz strasznie mimo, ze speedtest na tym LTE pokazywał ponad 100Mb/s wtedy.

 

U sąsiada, jakieś na oko 200 metrów ode mnie, który miał LTE na firmę z wykupionym statycznym IP do T-Mobile będac u niego i łącząc sie z jego wifi pokazywało NAT otwarty i leciało płynnie. 200 metrów ode mnie w związku z tym tez trochę bliżej bYS-a.

 

Drugi problem jaki miał mój chrzesniak to granie w NFS most wanted przez internet na LTE z prywatnym IP. Za każdym razem wywalał, zeby otworzyc porty i link doi strony na PS4.

 

Ja sie w VOIP nie bawie bo mam komorki bez limitu rozmowy więc mi to totalnie zbędne.

W IP prywatne zauważyłem, że się bawia operatorzy przy światłwodzie tacy działający na całą Polskę. Ja w swojej okolicy mam prywatnego operatora światłwodunazywa sie Świdman i oni pisza przy opcjach predkosci do wyboru, że dają stały adres publiczny. Tak samo inni l;okalni operatorzy Internetu, nie bedę tu żąglował nazwami bo nie o to chodzi. Chodzi o to, że skoro to bezpieczniejsze to czemu są operatorzy, którzy nie bawią się w ogóle w prywatne IP? Kwestia kosztów sprzetu do tego?

Link to post
Share on other sites
Cytat

Przerywało obraz strasznie mimo, ze speedtest na tym LTE pokazywał ponad 100Mb/s wtedy.

 

U sąsiada, jakieś na oko 200 metrów ode mnie, który miał LTE na firmę z wykupionym statycznym IP do T-Mobile będac u niego i łącząc sie z jego wifi pokazywało NAT otwarty i leciało płynnie. 200 metrów ode mnie w związku z tym tez trochę bliżej bYS-a.

To nie dowodzi problemów z NATem. Przepływność też nie ma tutaj większego znaczenia (tzn. ma, ale nie przy liczbach, które wskazałeś), liczy się trasa i stabilność połączenia. Twój opis wskazuje bardziej na utratę pakietów. Zmiennych jest tutaj dużo, Twój sąsiad mógł być podłączony do innego serwera Whatsappa, pakiety mogły iść inną trasą niż Twoja, nawet jeśli byliście podłączeni do jednego BTSa. Internet zakupiony na firmę, mógł mieć również większy QoS, takie rzeczy reguluje np. SLA.

 

Swoją drogą, tak samo zachowywało się moje łącze światłowodowe, kiedy miałem problemy z pakietami i to niezależnie od typu IP. Prędkości miałem zgodne z umową w tym czasie ;)

 

Cytat

Drugi problem jaki miał mój chrzesniak to granie w NFS most wanted przez internet na LTE z prywatnym IP. Za każdym razem wywalał, zeby otworzyc porty i link doi strony na PS4.

Być może był tutaj problem spowodowany NATem, aczkolwiek nie będę się wypowiadał, bo nie wiem jak działa tryb sieciowy w NFS MW.

 

Cytat

W IP prywatne zauważyłem, że się bawia operatorzy przy światłwodzie tacy działający na całą Polskę

Powód jest zazwyczaj prozaiczny. Liczba publicznych adresów IP jest ograniczona, jeśli duży ISP miałby dawać każdemu publiczny adres, to prawdopodobnie wykorzystałby całą swoją pulę, przez co ucierpi klient biznesowy. A nie oszukujmy się, tutaj jest kasa i bywa często tak, że firmy wykupują kilka adresów IP.

 

Cytat

Ja w swojej okolicy mam prywatnego operatora światłwodunazywa sie Świdman i oni pisza przy opcjach predkosci do wyboru, że dają stały adres publiczny

To już decyzja dostawcy, ale może też dawać publiczny adres, który będzie zmienny. Tak robiła chyba kiedyś Telekomunikacja Polska.

 

Cytat

Chodzi o to, że skoro to bezpieczniejsze to czemu są operatorzy, którzy nie bawią się w ogóle w prywatne IP? Kwestia kosztów sprzetu do tego?

Koszty nie mają tutaj znaczenia. Jest im po prostu prościej z jakiegoś powodu, uznali, że przez to będą mieli mniej zgłoszeń lub po prostu średnio ich interesuje bezpieczeństwo Twojej sieci ;) Powodów może być dużo. Generalnie należy mieć na uwadze to, że adres prywatny nie chroni Cię całkowicie, aczkolwiek znacząco zmniejsza zakres potencjalnego ataku.

Link to post
Share on other sites

Lokalni operatorzy mają prawdopodobnie wolne pule adresowe IPv4 i je rozdają w cenie usługi - zawsze to sposób zawalczenia o klienta z konkurencją. Jeszcze kilka(naście) lat temu jako ISP otrzymanie puli /24 było niezbyt trudne - teraz natomiast praktycznie niemożliwe :)

 

Jeżeli operator do każdej taryfy daje adres publiczny - to albo ma dużo adresów, albo ma mało podłączeń ;)

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, druteron napisał:

Powód jest zazwyczaj prozaiczny. Liczba publicznych adresów IP jest ograniczona, jeśli duży ISP miałby dawać każdemu publiczny adres, to prawdopodobnie wykorzystałby całą swoją pulę, przez co ucierpi klient biznesowy. A nie oszukujmy się, tutaj jest kasa i bywa często tak, że firmy wykupują kilka adresów IP.

Tylko przy Prywatnym IP mamy też ten Publiczny i jak się zmienia najczęściej Prywatne IP to zmienia się tez jego Publiczne IP. Tak przynajmiej miałem w LTE ORange, T-Mobile. Więc jeżeli jest mało Publicznych IP to czemu przy Prywatnym IP też tak samo czesto się zmieniają?

W INEA powiedzieli, ze zmieniic sie mi może IP czy to Publiczne czy Prytwatne jak wyłącze na 24 godziny router, ale tez nie musi, po prostu usługe przy Puvlicznym nazywają zmienny. Na pewno by się zmienił jak bym wyjechał i an conajmiej 2 dni wyłączył w INEA router. Zmienia się też w INEA jak np zmienie MAC adres w klonuj MAC w routerze.

 

Dla mnie jeśli publicznych IP operator duży ma mało do zmiany i idzie w prywatny to na prostą logikę powinien wykupic dla każdego klienta STATYCZNY publiczny IP, zrobić Prywatne IP, które będzie się tylko zmieniać. Natomiast jak się zmieniają oba IP to tłumaczeniem braku ilości zmiennych Publicznych IP traci logiczny sens. Pomijam w tej chwili kwestie bezpieczeństwa przy Prywatnym IP.

Link to post
Share on other sites
Cytat

Tylko przy Prywatnym IP mamy też ten Publiczny

Aby pakiet mógł dotrzeć do hostów w Internecie, ostatecznie musi wyjść adresem publicznym, taka jest zasada działania. Różnica jest taka, że ISP może puścić np. 50 klientów z adresem prywatnym przez jeden publiczny. Jeżeli przydzieli Tobie statyczny, publiczny adres IP, to tym adresem wyjdzie tylko jeden klient. Widzisz różnicę i oszczędność?

 

Cytat

Więc jeżeli jest mało Publicznych IP to czemu przy Prywatnym IP też tak samo czesto się zmieniają?

Bo tak sobie ISP skonfigurował serwer DHCP, którzy przydziela adresy, nie ma tutaj żadnej filozofii :) Dokładnie tak samo działa przydzielanie adresów w Twojej sieci domowej, a czas dzierżawy, czyli to po jakim okresie adres się zmieni, można bez problemu konfigurować. Jeśli ustawisz sobie czas dzierżawy na 8 godzin, to Twój komputer przez 8 godzin będzie miał jeden, przydzielony adres. Jeśli po tym czasie komputer dalej będzie aktywny, to serwer DHCP przedłuży mu dzierżawę z tym samym adresem. Jeśli wyłączysz komputer np. po 6 godzinach i włączysz go ponownie po 4, to dostaniesz inny wolny adres IP.

 

Cytat

po prostu usługe przy Puvlicznym nazywają zmienny

Są dwa rodzaje przydzielania zewnętrznych IP, zmienny oraz stały. Ten pierwszy charakteryzuje się takim zachowaniem, jakie opisałeś. Dlaczego? Masz wyjaśnione wyżej :)

 

Cytat

Zmienia się też w INEA jak np zmienie MAC adres w klonuj MAC w routerze

To też nic dziwnego. Adres MAC jest unikalny i na stałe przypisany do interfejsu sieciowego, serwer DHCP do każdego adresu MAC przypisze inny IP, ponieważ w sieci nie może być duplikatów.

 

Cytat

Dla mnie jeśli publicznych IP operator duży ma mało do zmiany i idzie w prywatny to na prostą logikę powinien wykupic dla każdego klienta STATYCZNY publiczny IP, zrobić Prywatne IP, które będzie się tylko zmieniać. Natomiast jak się zmieniają oba IP to tłumaczeniem braku ilości zmiennych Publicznych IP traci logiczny sens. Pomijam w tej chwili kwestie bezpieczeństwa przy Prywatnym IP.

Przyznam szczerze, że rozumiem za bardzo Twojej logiki o do czego zmierzasz. Nie ma fizycznej możliwości, by dla każdego klienta wykupić stały, statyczny adres IPv4. Możesz to sobie przeliczyć we własnym zakresie. W ramach ciekawostki: https://en.wikipedia.org/wiki/IPv4_address_exhaustion

Link to post
Share on other sites
11 minut temu, druteron napisał:

Aby pakiet mógł dotrzeć do hostów w Internecie, ostatecznie musi wyjść adresem publicznym, taka jest zasada działania. Różnica jest taka, że ISP może puścić np. 50 klientów z adresem prywatnym przez jeden publiczny. Jeżeli przydzieli Tobie statyczny, publiczny adres IP, to tym adresem wyjdzie tylko jeden klient. Widzisz różnicę i oszczędność?

Teraz rozumiem. Myslałem, że jeden IP publiczny za Prywatnym IP dla każdego klienta :)

 

OK. To teraz ostatnie moje pytanko :)

 

Czy an Publicznym IP operator może jakąkolwiek i w jakikolwiek sposób usługę zablokować bo za Prywatnym IP pewnie tak jakby chciał? Pytam ogólnie.

Link to post
Share on other sites
Cytat

Czy an Publicznym IP operator może jakąkolwiek i w jakikolwiek sposób usługę zablokować bo za Prywatnym IP pewnie tak jakby chciał? Pytam ogólnie.

Tutaj nie odpowiem Ci jednoznacznie na to pytanie, ale wydaje mi się, że jest taka możliwość. W końcu twój pakiet musi przejść przez infrastrukturę ISP, zanim wyjdzie na zewnątrz. Myślę, że na pewnym etapie może wyciąć niechciany ruch. Druga sprawa to DNS, jeśli korzystasz z tych od operatora, to tutaj może coś kombinować.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...