Skocz do zawartości

Recommended Posts

Chciałem zapytać o DNS Relay? Jak to działa? Czy ma znaczenie ile router posiada pamięci RAM i jakie są wady takiej konfiguracji?

 

Ja posiadam router Xiaomi AX9000 z 1GB RAM i zastanawiam się czy na tym routerze nie lepiej zostawić w ustawieniach WAN automatyczne przydzielanie DNS i po LAN właśnie DNS Relay. Jak on przydziela automatycznie to ewentualny haker, który włamie się na router nie zmieni DNS-ów, które przydziela dostawca, tylko ewentualnie zmienić musi ustawienie DNS na Manual i przypisać swoje? Czy jednak może zmienić te przydzielane przez dostawcę internetu?

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, cooger napisał:

Jeśli ktoś właśnie się na router to może zmienić twoje ustawienia przecież. 

chyba miało być włamie, a nie właśnie ? :P  :P 

 

W czym gorsze jest używanie DNS Relay od ustawiania DNS-ów w routerze na sztywno zarówno w ustawieniach WAN jak i LAN?

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Arnold napisał:

chyba miało być włamie, a nie właśnie ? :P  :P 

 

W czym gorsze jest używanie DNS Relay od ustawiania DNS-ów w routerze na sztywno zarówno w ustawieniach WAN jak i LAN?

Telefon poprawił jak mu się wydawało. Czy jest gorsze? Działa inaczej, zapytania przechodzą przez router a on odpytuje DNS. Jeśli komputery znają zewnętrzne adresy DNS to komunikują się z nimi bezpośrednio.

 

Nie znam tego routera, ale sprawdź czy przy wyłączonej tej opcji nie działa czasem DNS Proxy. Wtedy teoretycznie jest szansa na szybsze działanie zapytań. W praktyce nieodczuwalne.

 

Link to post
Share on other sites

Przy okazji - pytanie - jakie macie ustawione u siebie dns ?

U mnie w  centrum Polski - 1.1.1.1 i zapasowy 8.8.8.8

 

Czy ktoś zna albo wie które dns są najszybssze w centrum Polski ???

 

Według moich testów wychodziło ze 1.1.1.1 ale jakoś nie widzę poprawy od innych...

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, pawluto napisał:

Przy okazji - pytanie - jakie macie ustawione u siebie dns ?

U mnie w  centrum Polski - 1.1.1.1 i zapasowy 8.8.8.8

 

Czy ktoś zna albo wie które dns są najszybssze w centrum Polski ???

 

Według moich testów wychodziło ze 1.1.1.1 ale jakoś nie widzę poprawy od innych...

Najszybszy jest do routera. Zawsze i wszędzie, nawet po WiFi. :bicz:

Godzinę temu, cooger napisał:

Nie znam tego routera, ale sprawdź czy przy wyłączonej tej opcji nie działa czasem DNS Proxy. Wtedy teoretycznie jest szansa na szybsze działanie zapytań. W praktyce nieodczuwalne.

Ten Xiaomi AX9000 nie ma oddzielnej funkcji DNS Relay. Proxy ustawień w ogóle nie ma. Jak się w LAN nie ustawi DNS-ów to ustawia taki jak Brama routera i jest DNS Relay, a może coś gdzieś w tle i włącza, ale to wie tylko najwyżej Xiaomi :P 

 

Na innym forum napisali mi, że jak się chce używać DNS Relay to router powinien mieć minimum 256MB RAM bo inaczej szybko zapytaniami zapcha RAM routera i będzie głupiec router. To prawda czy jakiś wymysł?

Godzinę temu, Andrew napisał:

8.8.8.8 i 8.8.4.4

 

Przetestuj AdGuard DNS bez filtrowania

 

94.140.14.140
94.140.14.141
 

Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, Andrew napisał:

Nie będę testował DNSów z nieznanych mi źródeł :D Bardzo łatwo można dać się przekierować tam, gdzie byśmy tego nie chcieli ;)

To za bardzo ufasz Google. Google więcej wie o tobie niż ty sam o sobie. Na tym robi najwieksza kasę. Jak każde wielkie korporacje w cyfrowym świecie. Kto bardziej przekierowuje kogokolwiek i cokolwiek odpowiedz sobie sam. 

 

https://adguard-dns.io/pl/public-dns.html

Link to post
Share on other sites

No i po miesiącu prysnął czar AdGuard dni bez filtrowania. Nagle ni z gruchy ni z pietruchy TIDAL zaczął przerywać, mimo, ze strony WWWW latały, a nawet YouTube przerywało. Wróciłem do DNS Relay i internet śmiga z DNS-ami pobranymi od dostawcy automatycznie. Na każdych DNSach mam tak począwszy od Google, "jedynkowych", a nawet Quad9 bez filtrowania bo są takie czy jak oni piszą uncesored. Nie wiem dostawca coś blokuje, ale to samo mialem niegdyś na LTE T-Mobile i własnym routerze z LTE od Asusa. Czy Huawei B818 w trybie bridge modę i jakimkolwiek innym routerze. Nie rozumiem tego. 

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
  • BlackCoffe zmienił tytuł na DNS Relay i inne DNS serwery
  • 2 miesiące temu...

Po prawie pół rocznej zabawie z różnymi DNS-ami, na róznych routerach stwierdzam, że tylko na DNS od Google działa bez żadnych zastrzeżeń. Na DNS 1.1.1.1 miałem np ciągłe przerywania streamingu na każdym urządzeniu w sieci domowej i ciągłe komunikaty , że brak internetu. Na innych to już w ogóle masakra. Niestety DNS-y Inea też potrafią paść bez powodu czego juz kompletnie nie rozumiem.

Jeszcze ten serwer DNS z Polski na OpenNiC działą nieźle:

 

https://servers.opennic.org/edit.php?srv=ns1.pl.dns.opennic.glue

 

1536976786_Zrzutekranu2022-08-30o16_59_00.png.ab34ba97c57c38ff7fff8db277191146.png

Link to post
Share on other sites
  • 3 miesiące temu...

Nie wiem czy ktoś odpowie.

 

Jak to jest z ustawieniami na routerze DNS-ów na auto, które uruchamia DNS Relay ustawiając jako serwer DNS IP bramy sieciowej  IP routera względem tego, ze ktoś może się włamać do routera i to przestawić?

 

Jak to jest w Ubiquiti i Unifi OS, czy lepiej zabezpiecznopne przez czeste aktualizacje? Czy po 2 letniej gwarancji na router Ubiquiti z sygnaturki długo będę dostawał aktualizacje? - to tak przy okazji pytam.

Link to post
Share on other sites

Jak ktoś się włamie na router to i tak sobie wszystko może przekonfigurować... Nie rozumiem tego roztrząsania.

Zabezpieczenie przed włamem i jego skutkami to skomplikowane (pod względem słownikowym) hasło, zmieniony login, wyłączenie telnet/ssh jeśli nie używasz, zmiana portu web serwera i aktualizacje software.

Samo dns relay jako zastosowanie gdzie router pośredniczy w zapytaniach dns uważam za niepotrzebne.

Co do softu - co ma gwarancja do aktualizacji softu? Na stronie UBNT masz softy to wszystkiego co ta firma wyprodukowała i uaktualniasz je kiedy chcesz. Do anten produkowanych prawie 10 lat temu ostatnie softy airOS są nawet z 2021 roku... UDR i inne będą jeszcze wspierane na pewno przez długie lata, bo dzielą jedną platformę oprogramowania (podobnie jak np. Mikrotik)

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, karpior napisał:

Samo dns relay jako zastosowanie gdzie router pośredniczy w zapytaniach dns uważam za niepotrzebne.

Jak tak czytam po internecie o tym mniej techniczne opisy bo te bardziej techniczne jakos wypadają za szybko z głowy  :P, to nie bardzo rozumiem czemu to tak uwazasz?

 

Wezmy taki Unifi OS Ubiquiti gdzie dla WAN (zwane Internet) masz ustawienia DNS lub Auto i nigdzie nie pokazuje co on robi na tym auto i jakie ma DNSy, a dla LAN (zwane NETWORK) mozna ustawić az 4 DNS (w WAN tylko 2).

 

Wiec jesli ustawie w WAN Auto to dla Network - LAN nie ma sensu moim zdaniem na sztywno ustawiac bo całe to auto traci jakikolwiek sens :)

 

Tak ja uwazam. Poza tym przy Auto nas nie obchodzi czy operator je nagle zmieni, a mając ustawione na sztywno mozemy stracic polaczenie. Dla nas i wszystkiego co jest w sieci domowej DNS-em jest IP routera czy brama sieciowa routera.

 

Wydaje mi sie, że jak taki UDR ma 2GB RAMu to w warunkach domowych trudno bedzie skatowac mu DNS Relay.

 

Ja tylko byłem ciekaw jak to sie ma pod względem bezpieczenstwa do ustawien na sztywno jakichkolwiek DNS-ów?

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...