Skocz do zawartości

Jaki HDD do trzymania danych offline?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez kokosnh,

Recommended Posts

Hej, potrzebuję zakupić jakiś dysk HDD aby podłączyć go jednorazowo po usb do komputera, zgrać na niego dane i później starannie zabezpieczonego schować głęboko do szafy.
Będzie to moje takie jakby archiwum, zawierające kopią całego innego dysku przed jego sformatowaniem - na wypadek gdybym po pół roku przypomniał sobie że czegoś zapomniałem zachować ( ͡º ͜ʖ͡º)

 

Czyli można powiedzieć że będzie podłączany średnio raz na pół roku lub rzadziej :)

 

Na ten dysk nie chcę wydać więcej niż 500-600zł, no i potrzebować będę z 3-4TB+

 

Od dłuższego czasu pracuję tylko na dyskach 860 i 970 Evo Plus od Samsunga, także trochę nie jestem na bieżąco w temacie "ha de de ków" :D

 

Jesteście w stanie polecić coś ciekawego co akurat nada się do takiego trzymania schowanego w szafie?

 

Tak patrząc na oferty sklepów X i M, to w tej cenie najpopularniejsze są tam:

Hu26roe.png


Warto wziąć któregoś z nich? (Zastanawiam się dosyć mocno nad P300 Performance od Toshiby)

Link to post
Share on other sites

W związku z tym że cena za 4TB nie jest super różna, to bym brał ironwolf 4TB CRM (moim zdaniem najlepszy z stawki) 

Ps. Wiesz że potrzebujesz specjalnej kieszeni USB z zewnętrznym zasilaniem aby podłączyć takiego HDD, bo on potrzebuję 5V i 12V (tylko nie używaj tych tanich adapterów bez obudowy z chin). 

Sam mam coś podobnego, ale używam power HUB-a HDD i dyski siedzą wyłączone w PC (jeden guzik i mam włączony, do tego mogę mieć wszystkie na raz włączone)     

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 20.03.2022 o 17:58, kokosnh napisał:

W związku z tym że cena za 4TB nie jest super różna, to bym brał ironwolf 4TB CRM (moim zdaniem najlepszy z stawki) 

Ps. Wiesz że potrzebujesz specjalnej kieszeni USB z zewnętrznym zasilaniem aby podłączyć takiego HDD, bo on potrzebuję 5V i 12V (tylko nie używaj tych tanich adapterów bez obudowy z chin). 

Sam mam coś podobnego, ale używam power HUB-a HDD i dyski siedzą wyłączone w PC (jeden guzik i mam włączony, do tego mogę mieć wszystkie na raz włączone)     

 

Zapoznałem się z pewnym raportem awaryjności dysków i wynika z niego to, że dyski od Seagate wykazują się największą awaryjnością (dowiedziałem się tego też z Reddita i Quory), także chyba lepiej będę dmuchać na zimne i wezmę coś od innego producenta ( ͡º ͜ʖ͡º)

 

Jeżeli chodzi o obudowę, to myślę dosyć mocno nad taką od Uniteka z USB 3.1 - chyba powinna się nadać?

Wracając do dysku - będzie mi on potrzebny tylko do jednorazowego zrzucenia danych przed ponowną instalacją systemu i konfiguracją środowiska - będzie to coś w stylu jakby "snapshota", z którego to odpukać mógłbym zaciągnąć dane gdybym po paru miesiącach przypomniał sobie że czegoś mi brakuje ( ͡º ͜ʖ͡º)
Czyli krótko mówiąc coś w stylu "write once, read many" (ale głównie będzie leżeć wyłączony i schowany w bezpiecznym miejscu)

 

Jak myślisz, czy do tego celu nadał by się WD Blue 4TB SMR 256mb 5400rpm (WD40EZAZ)? (tak wiem.. przeklęty smr..)

Edytowane przez Teglo
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

na te raporty musisz patrzyć po konkretnym modelu, do tego i tak musisz liczyć na szczęście, aby nie trafić na wadliwy.
Mimo małej awaryjności HDD, to nadal ktoś musi trafić te słabe.        
Obudowa OK, choć nie powiem jak z temperaturami będzie.            

Nie widzę sensu kupować WD blue, według mnie najfajniejszym HDD na liście jest ironwolf (mimo że jak widać z sygnatury lubię WD, to jednak nie WD blue na SMR)     

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...