Skocz do zawartości

Komputer do internetu do 2,5-3 tys.


Recommended Posts

Witam wszystkich,

Prawie 15 letni PC mojej siostry coraz gorzej pracuje, dlatego planujemy w najbliższym czasie zakup nowego - samej jednostki, monitor i inne elementy są trochę nowsze i zostają. Zależy nam na zakupie całkiem nowego PC, wymiana podzespołów w obecnym nie wchodzi w grę. Mamy ograniczony budżet, i chcemy zmieścić się w 2,5-3 tysiącach maksymalnie, ale jeśli dałoby się nieco taniej to tym lepiej. Będę wdzięczna za pomoc w wyborze.

 

Siostra nie ma dużych wymagań, używa komputera głównie do przeglądania internetu (facebook, twitter, allegro, youtube itp.), oglądania filmów (yt, z dysku i z płyt) i brania udziału w online kursie języka obcego (raz w tygodniu przez skype z kamerą i mikrofonem). Jedyne gry w które czasem zagra to pasjans i inne gry karciane które pójdą na wszystkim - czasem lubi też wrócić do Cupheada (chodzi bez problemu na starym PC), w żadne inne gry nie gra. Przechowuje też na komputerze część filmów i dużą ilość zdjęć, więc zależy jej by dysk miał chociaż 1TB pojemności (jeśli da się więcej w tej cenie to nawet lepiej).

 

Po zakupie w PC raczej nie będą wymieniane żadne podzespoły (jeśli naprawdę nie będzie takiej potrzeby), dlatego chcemy dobrać wszystko od razu tak żeby za 3-4 lata komputer nie wymagał żadnej wymiany podzespołów do normalnego użytkowania. Komputer będzie podłączony do internetu przez kabel sieciowy a nie przez wifi (nie wiem czy ma to znaczenie ale wolę wspomnieć). Mile widziana byłaby nagrywarka DVD lub możliwość jej montażu oraz Windows 10 w zestawie (stary komputer wciąż chodzi na siódemce). Nie chcemy też wydawać za dużo na duży dysk SSD, myślimy o konfiguracji mniejszy dysk SSD do systemu i programów + większy HDD na pliki (np. 256GB SSD + 1-2 TB HDD) - taka konfiguracja ma sens?

 

Przeglądając różne oferty udało mi się znaleźć te 2 PC które wydają mi się wystarczające do potrzeb siostry, ale nie jestem pewna czy warto kupić w tej cenie któryś z nich:

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/komputery-pc/komputery-stacjonarne/komputer-x-qunatum-r3r16gs240gh1t-w10-ryzen-3-2200g-16gb-240ssd-1thdd-w10

https://www.x-kom.pl/p/724152-desktop-asus-d500tc-expertcenter-i3-10105-16gb-2561tb-win10p.html

Czy któryś z tych PC jest wart kupienia w tej cenie, czy lepiej rozejrzeć się za czymś innym?

 

Myślałam też o złożeniu czegoś np. w proline, ale nie nie mam odpowiedniej wiedzy o podzespołach by dobrze dobrać je razem, dlatego będę wdzięczna za rady lub inne propozycje.

 

 

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, Monna napisał:

Mile widziana byłaby nagrywarka DVD lub możliwość jej montażu oraz Windows 10

Jeżeli szukacie oszczędności, to jeżeli jest to domowy użytek, to darowałbym sobie zakup systemu. 

 

Pobrać system stąd na pendrive, wgrać i zostawić bez aktywacji 

https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows11

 

Aktualizacje, bezpieczeństwo wszystko będzie aktualne. W lewym dolnym rogu na ekranie będzie znak wodny przypominający o aktualizacji systemu 

 

A może używka USFF z allegro z i5 starszej generacji za kilkaset złotych? 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
15 godzin temu, kajtek. napisał:

Jeżeli szukacie oszczędności, to jeżeli jest to domowy użytek, to darowałbym sobie zakup systemu. 

 

Pobrać system stąd na pendrive, wgrać i zostawić bez aktywacji 

https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows11

 

Aktualizacje, bezpieczeństwo wszystko będzie aktualne. W lewym dolnym rogu na ekranie będzie znak wodny przypominający o aktualizacji systemu 

 

A może używka USFF z allegro z i5 starszej generacji za kilkaset złotych? 

Dziękuję, pomyślę nad tym systemem. Tak, domowy użytek, zwykły pecet do internetu dla osoby która się komputerami nie interesuje i nie ma zbyt dużych wymagań.

W sumie używany USFF by się pewnie nadał, chociaż w miarę możliwości wolelibyśmy nowy sprzęt, bo są mniejsze szanse że trafi się jakaś niemiła niespodzianka którą da się ogarnąć na gwarancji. Ale pomyślę nad tym, zwłaszcza że sporo byśmy zaoszczędzili :)

 

A te 2 PC z moich linków mają jakiś sens (zwłaszcza ceny do podzespołów, bo raczej ze wszystkim spokojnie sobie poradzą) czy ogólnie nie polecacie?

 

2 godziny temu, olo163 napisał:

Ja do takich zastosowań polecałbym laptopa do 3tys spokojnie można coś wybrać i dorzucić 2 dysk na dane, to co tu wkleję to tylko przykłady na szybko trzeba poszukać a promocje są co tydzień na coś innego.

 

Dziękuję za radę by wybrać laptopa, ale wydaje mi się że w tym przypadku nie ma to sensu i lepiej kupić zwykłego PC.

Siostra używa komputera tylko w  domu przy biurku, ma miejsce dla zwykłego PC i lubi mieć wszystko w jednym miejscu (bez podpinania dodatkowo dysku czy nagrywarki przez pendrive kiedy potrzebuje ich użyć, dlatego zależy nam by była możliwość montażu nagrywarki od razu w obudowie).

 

Dodatkowo wydaje mi się że PC jestem jej jednak w stanie kupić nieco taniej z podobnymi parametrami co laptopa, a nie ukrywam że cena ma dla nas znaczenie.

Komputer nie musi być mobilny, więc zakup laptopa i dokupowanie do niego osobno jeszcze dysku czy nagrywarki wydaje mi się mało praktyczne i mniej opłacalne niż zakup nowej jednostki i podłączenie jej do monitora i innego sprzętu który już jest w domu.

Ale dziękuję za propozycje, zawsze warto przemyśleć wszystkie możliwe opcje :)

 

Link to post
Share on other sites

A taki na przykład używany DELL Vostro 3800 nie byłby? Całkiem przypadkowo :-) dysponuję takim, w którym padła dellowska płyta i na jej miejsce poszły:

- płyta AM4 od Gigabyta B450m s2h (2019-03 z morelową 5 letnią gwarancją)

- athlon 200ge box całe 35W (2019-05) postawiony na osobnym ryzenowym chłodzeniu stealth bo ten box jakiś taki mały i został się nieużywany

- ramy DDR4 Ballistixy 2 x 4gb 2666 (2018-03 i 2018-11) dożywotnie gwarancje

- SSD Patriot Burst 480 (2019-04) mający może z 1500 godzin pracy (?)

- formalnie miał dellowskiego W8pro, podniesiony oczywiście do 10pro, elegancka cyfrowa aktywacja, full aktualny 21H2

- dvd jest, wifi jest dołożony TpLink na pcie1

- miejsce na HDD jest przygotowane, tylko kupić nówkę i włożyć

Jedyne co w nim trzeba jeszcze zrobić to dokupić wewnętrzną przedłużkę usb do dwóch na przednim panelu, bo brakuje kurczaczek 5cm na przedni panel (dell miał wszystkie łącza na płycie "od frontu") - ale już jest namierzony takowy na aledrogo...

Płyta przyjmie na pokład (bios ma F61) wszystkie obecnie dostępne ryzeny G, więc w każdej chwili można dołożyć chociażby 5600G... Nawet Ryzen 9 5950 na nią wejdzie, ale to bym chciał na własne oczy zobaczyć :-)

 

A tak a'propos systemu - jak dziewczyny mają przez kolejne 15 lat odstawiać jaja (już widzę te reakcję przy pokazaniu pulpitu kamerą - co się zdarza, ale przy próbach personalizacji pulpitu) to bez urazy, ale już lepiej kupić klucz na G2A za te 100pln... Może odpali i ponoć legalny hehe jest. O tym za naście pln z netu nie wspomnę.

Tak publicznie sugerować zostawienie pirackiej kopii na oficjalnym portalu...? Moderator? A feee Panie Kajtek :-)

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Dziękuję za ofertę, ale siostra jednak po przemyśleniach zdecydowała się na zakup nowego PC-ta, chce być trochę pewniejsza co do ewentualnej gwarancji.

Rozważamy tego Asusa z x-komu, ale patrzymy też na inne sklepy czy nie trafi się jakaś okazja. Faktycznie wolimy też jednak oryginalnego Windowsa, lepiej dołożyć trochę i mieć spokój i brak problemów.

W przyszłym tygodniu jeśli nic innego ciekawego nie znajdziemy, to kupimy Asusa, bo w tej cenie zdecydowania wystarczy, i spokojnie popracuje jeszcze ładnych parę lat.

Bardzo dziękuję wszystkim za rady, dały nam trochę do myślenia, i pomogły dokonać wyboru :)

Link to post
Share on other sites

Co nowe to nowe :-)

To tak ze swojej strony jako starego zwolennika procesorów amd... Jeśli ten komp nie ma służyć do prawdziwego cieżkiego grania - czytaj nie mieć osobnej grafiki - to szukałbym czegoś na ryzenie z mocną integrą (coś z Vegą na pokładzie zawsze będzie lepsze do casualowego zagrania niż integra z intela) niż Intela

Począwszy od 3400G (8 watków i vega 12) poprzez 4600G (12w i bodajże vega 7) czy nawet 4700G (16w i vega 8)

Znajomek ostatnio kupił nowego 4700G za 850 zł. To naprawdę mocny procesor z bardzo dobrą integrą.

Bo 5600G chyba nadal za drogie - chociaż można za ~1000 go kupić.

Tylko nie wiem jak one w gotowych zestawach? Złożyć kompa bym wolał. Na spokojnej płycie z AM4 będzie można przez lata włożyć każdy obecny proc amd.

I za W10pro płąci się więcej niż za zwykłego home, a raczej funkcjonalności pro tak do domu to nie potrzeba...

 

W każdym razie powodzonka :-)

 

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...