Skocz do zawartości

Dysk WD Red Pro 14,16,18 TB jako magazyn danych i multimedialny odtwarzacz filmów, zdjęć, muzyki?


Recommended Posts

https://www.dpreview.com/forums/thread/4516604   
Wygląda że to samo. 


Co do zwracania, cóż zależy jak kupujesz i na co się powołujesz przy zwrocie.   
Obecnie nawet firma może się powołać na rękojmię i jeśli HDD jest rzeczywiście uszkodzony, to nie powinno być problemu. 
Co do odstąpienia od umowy zakupu bez podania przyczyny, to tu jest trochę trudniej, bo jednak można żądać odszkodowania, ale w sądzie to sprzedawca musi udowodnić o ile przedmiot stracił na wartości. Tutaj też sprawdzenie powierzchni HDD nie powinno być uznane za celowe użycie, a jedynie za sprawdzenie stanu HDD.     
Nie jest to jednak uregulowane. Sam nigdy nie kupowałem HDD na allegro, aż tak odważny to nie jestem.      

Link to post
Share on other sites

WD My Book jest chyba (wiem, że chodziło wcześniej o easystore, a teraz sprawdziłem to jeszcze) gorzej wentylowany z tego co widziałem, co może mieć znaczenie. A że USB 3.0 to bez znaczenia, bo i tak szybkości HDD nie wykorzystają nawet prędkości USB 3.0.

 

I odkrylem, że bez budy ciężko chyba o WD Ultrastar DC HC550 18 TB w dobrej cenie i staje się ona chyba zbliżona do WD Red Pro 18 TB.

 

Czy kupowanie na allegro HDD to odwaga to nie wiem, w końcu jest tam chyba jakaś ochrona kupującego i też działają tam sklepy jak i poza Allegro, a Allegro to chyba dodatkowe zabezpieczenie (?). Nie będę przecież 800 zł poza tym dokładał do zakupu w x-kom np., bo tam są bezproblemowe zwroty ogólnie np. (jedynie są sprzeczne zasady ze zwrotami za przesyłkę z tego co widziałem sam, ale to stosunkowo nieduże straty nawet jak za przesylkę nie chcą którymś razem zwrócić).

 

Niemniej dzięki za wszelkie informacje i pomoc :) .

 

Zastanawiam się czy rękojmia mnie obejmuje, ale chyba tak, skoro kody PKD nie pokrywają się bezpośrednio z wykonywaną działalnością gospodarczą chyba z tego co patrzę.., więc zakup nie miałby charakteru zawodowego, zaś związany z działalnością gospodarczą. Te rozróżnienia nieraz sprawiają, że mozna zamącić w tłumaczeniu tego ..

Edytowane przez Introverder
Link to post
Share on other sites

na allegro trochę strach kupować starsze modele HDD przeznaczone do serwerów, czy centrum danych. 
Co do tych najnowszych, to może być lepiej, ale musisz mieć świadomość, że łatwiej zniknąć z allegro, niż zwykłemu sklepowi. 

Rękojmia powinna obowiązywać obecnie wszystkich, ale nie wczytywałem się zbytnio czy są wyjątki jakieś. Bo kupuję jako osoba prywatna.         

Link to post
Share on other sites

No ja nie znam się, więc nie wiem do końca jakie zagrożenia są co do kupna dysków na allegro, patrzę na opinie, ich ilość i ceny. Bo jeśli ktoś ma tysiące pozytywnych opinii i brak negatywów albo pojedyńcze to chyba znaczy, że wiarygodny sprzedawca.

 

Ale nie chciałem aż 800 zł dopłacać np. do dysku zewnętrznego - do tego WD Elements Desktop 18 TB, a i tak nie mam pewności - dopiero jak rozpakuję zaraz dysk to w jakimś HD Tune Pro czy HDDScan zobaczę mam nadzieję jaki dysk siedzi w środku.

 

A czemu akurat na starsze modele HDD przeznaczonych do serwerów czy centrów danych trzeba uważać? Starsze w sensie będące na rynku od dawna?

 

Na dysku jest wyłącznik - czy w ten sposób wyłączać dysk, żeby najpierw używać tego przycisku, a potem dopiero odpinać go od kompa i z gniazdka?

 

W środku jest jednak chyba inny dysk, chyba: WD180EDGZ

 

Początek testu - dziwny wzór - ale regularny układa się w dostępie do bloków w skanie powierzchni w HDDScan - co jakiś czas b. regularnie pojawiają się trochę wolniejsze bloki i zastanawiam się czy to normalne, może ten model dysku tak ma:

 

47b0d6abde26.png

 

 

Zobaczę jak skończy test (a potrwa to pewnie ze 30 godzin jak nie lepiej..), bo to dopiero początek, w SMART-ach chyba nie widzialem nic niepokojącego w HD Tune Pro i HDDScanie, ale ten wzór wolniejszych nieco bloków mnie zastanawia, bo nigdy takiego nie miałem, ale jego regularność świadczy, że chyba "ten typ tak ma" (?).

 

 

 

Kawałek dalej w teście, dalej wzór się powtarza, ale teraz widać, że regularnie w dosyć krótkim odstępie pojawia się zielony kwadracik odnośnie wolniejszego czasu dostępu:

 

1a0cc6545dcd.png

 

ciekawe jak będzie później, bo teraz zostawię ten test sam sobie i potem zobaczę ile czego przybędzie.

 

 

DAŁEM "Read test" - nie wiem czy dobrze.

 

 

HDDScan 4.1 wersja używana aktualnie do testu ..

 

2% testu ponad - zielonych bloków przybywa teraz znowu prawie w ogóle (jeśli jakieś), bo na początku nie było ich wcale, a w pewnym momencie regularnie co jakiś czas się pojawiały.

 

Po 43% (b. długi będzie ten test, bo pojemny dysk :/ ..) :

 

4f6e763460be.png

 

 

Charakterystyczny układ się powtarza, mam nadzieję, że dysk nie będzie mi spowalniał od tego. A poziom ich ułożenia wskazuje, że ten "dysk tak ma" chyba jeśli idzie o te wolniejsze sektory. Z dobrych wieści - zielone obszary przyrastają powoli, a żółtych jest niewiele - zwł. że komórek/bloków na takim dysku, czy jak się to zwie, na takim dysku jest b. dużo.

 

 

A jeszcze jedno - w systemie pokazuje, że dysk ma 16,3 TB, a nie 18 TB. Więc realnie jest 16,3 TB ?

 

Grafika pracy dysku na grafie w HDDScan póki co jest b. równomierna.

 

Co do odgłosów dysku to słychać taki stłumiony dźwięk raz na tak średnio powiedzmy 8 s - przynajmniej podczas testu, a poza nim też chyba było podobnie ale już nie pamiętam..

Edytowane przez Introverder
Link to post
Share on other sites

kokosnh:

 

 

umiesz odpowiedzieć na powyższe - czy jest się czy martwić? Mogę w razie co zapodać SMART-a z HD Tune Pro 5.70 np. czy HDDScana 4.1 - choć wydają się że są chyba w porządku.

 

I jeszcze co do tego:

 

WD Ultrastar DC HC550 - jak kupię taki bez budy zewnętrznej tylko sam dysk od razu, to też nie będzie działać bez power huba HDD?

 

Jako że nie jestem techniczny, to żeby się nie piep..ć to może jednak dlatego może Red-a Pro wezmę (ew. Gold, bo sprawdziłem, że od Red Pro tańszy, ale chyba głośniejszy z kolei), bo jakoś co do Ultrastara nie widzę nigdzie wprost potwierdzenia, że to CMR, a te Red Pro ma takowe w papierach wyszczególnione jasno, no i kwestia wspomnianego power huba HDD :/ .. na liście CMR/SMR tutaj pokazuje, że DC HC550 to CMR niby 

https://nascompares.com/answer/list-of-wd-cmr-and-smr-hard-drives-hdd/

, ale jednak power hub HDD byłby niezbędny chyba, nie wiem do niego (?) .. Gdzieś wyczytałem, że wcześniej ten model wymagał chyba power huba, a obecnie nie, ale samemu ciężko mi to zweryfikować..

 

Ogólnie kiepsko coś kupić jak człowiek się nie zna :/ .

 

Myślałem, że jak dysk jest na SATA III (6 Gbps), to przepnę kabel SATA III (z takim drugim kablem - się nie znam) z dysku WD Red 6TB do nowego dysku i tyle, a tutaj rozumiem, że z DC HC550 to może nie zadzialać (?) ..

 

10 ms mają opóźnienia tamte wolniejsze sektory (10-19ms) (prawie wszystkie, z b. nielicznymi wyjątkami chyba, ile tych wyjątków jest - za dużo ich jest by oszacować % tych wolniejszych od 10 ms a szybszych od 20ms, ale chyba znikoma ilość jak idzie HDDScan). Oprócz tego jest też kilkaset sektorów 50-149 ms np.

Edytowane przez Introverder
Link to post
Share on other sites
W dniu 31.03.2022 o 22:47, Introverder napisał:

W środku jest jednak chyba inny dysk, chyba: WD180EDGZ

 

to jest klasa 7200 rpm, czyli szybszy od WD180EDFZ i podobno nie potrzebuje zatykania 3.3V aby działać, na wtyczce zasilającej SATA. 
Najlepiej prędkość sprawdzić analizatorem spektrum dźwiękowego, normalnie aplikacją na telefon. Bo WD podaje jedynie klasy prędkości, a nie prędkości (no i dla WD180EDFZ/WD180EDGZ  nie ma oficjalnej specyfikacji)    

 

W dniu 31.03.2022 o 22:47, Introverder napisał:

Charakterystyczny układ się powtarza, mam nadzieję, że dysk nie będzie mi spowalniał od tego. A poziom ich ułożenia wskazuje, że ten "dysk tak ma" chyba jeśli idzie o te wolniejsze sektory. Z dobrych wieści - zielone obszary przyrastają powoli, a żółtych jest niewiele - zwł. że komórek/bloków na takim dysku, czy jak się to zwie, na takim dysku jest b. dużo.

 


każdy HDD ma taki "wzór" regularny. 

 

W dniu 31.03.2022 o 22:47, Introverder napisał:

A jeszcze jedno - w systemie pokazuje, że dysk ma 16,3 TB, a nie 18 TB. Więc realnie jest 16,3 TB ?

 

18TB to 16.370904632 TiB 
Tylko windows używa TiB a wyświetla je jako TB i tu całe zamieszanie. 
Jest OK. 

W dniu 31.03.2022 o 22:47, Introverder napisał:

Co do odgłosów dysku to słychać taki stłumiony dźwięk raz na tak średnio powiedzmy 8 s - przynajmniej podczas testu, a poza nim też chyba było podobnie ale już nie pamiętam..

To mogą być ruchy głowic, przy teście odczytu raczej nie powinieneś ich mieć.  Przy każdym takim ruchu pewnie masz wolniejszy sektor na skanie. 
 

 

17 godzin temu, Introverder napisał:

umiesz odpowiedzieć na powyższe - czy jest się czy martwić? Mogę w razie co zapodać SMART-a z HD Tune Pro 5.70 np. czy HDDScana 4.1 - choć wydają się że są chyba w porządku.

 

Możesz wstawić. 
 

17 godzin temu, Introverder napisał:

WD Ultrastar DC HC550 - jak kupię taki bez budy zewnętrznej tylko sam dysk od razu, to też nie będzie działać bez power huba HDD?

 

Nie interesowałem się tym, bo mam power hub-a HDD i u mnie wszystko będzie działać.  Musisz poszukać po Internecie. 
 

 

17 godzin temu, Introverder napisał:

, ale jednak power hub HDD byłby niezbędny chyba, nie wiem do niego (?) .. Gdzieś wyczytałem, że wcześniej ten model wymagał chyba power huba, a obecnie nie, ale samemu ciężko mi to zweryfikować..

 


zaklejenie lub odcięcie kabla też działa :D (ewentualnie przedłużkę zasilania sata kupić i tam odciąć 3.3V)



 

17 godzin temu, Introverder napisał:

Oprócz tego jest też kilkaset sektorów 50-149 ms np

warto mieć logowanie tych włączone i puścić sprawdzenie ponownie tylko dla tych sektorów, często wyższe czasy są spowodowane przez NCQ 

Link to post
Share on other sites

SMART-y i testy z WD Elements Desktop 18TB z bodajże WD180EDGZ na pokładzie:

 

Test powierzchni z HDDScana 4.1 (test "Read") z 1-2.04.2022 (przed wrzuceniem danych ok. 4TB na ten dysk, robione wkrótce po zakupie) - zakładka "Map", szare obszary 10-19 ms, to najpierw w ogromnej większości komórki z opóźnieniem 10ms, w dalszej części testu 11ms a od ok. 90% z opóźnieniem ok. 12 ms.

 

6b6d6a5bb2c5.png

 

 

 

ta sama zakładka z testu wykonanego już z wgranymi danymi (ok. 4TB) po paru dniach - 6-7.04.2022):

 

687e3b2be651.png

 

 

 

zakładka graficzna pracy dysku w trakcie pierwszego testu z 1-2.04.2022 sprzed wgrania danych - zakładka: "Graph":

 

187762966e52.png

 

 

 

zakładka graficzna pracy dysku w trakcie drugiego testu z 6-7.04.2022 po wgraniu danych - zakładka "Graph":

 

17d393fcc0de.png

 

 

 

1-y SMART dysku (z HDDScan 4.1) wkrótce po pierwszym podpięciu dysku - 1.04.2022 :

 

a05833ab14f6.png

 

 

 

SMART dysku z HDDScan 4.1 z 7.04.2022 - po wgraniu danych:

 

cdaa2fb35a63.png

 

 

 

SMART dysku z HD Tune Pro 5.70 z 3.04.2022 - przed wgraniem ok. 4TB danych:

 

379770860028.png

 

 

 

SMART dysku z HD Tune Pro 5.70 z 7.04.2022 - po wgraniu około 4TB danych:

 

bb73d39756a5.png

 

 

 

Error Scan - tryb wolny z HD Tune Pro 5.70 z 4.04.2022 - sprzed wgrania danych, już po wgraniu danych nie chce mi się robić, bo to żyłuje chyba niepotrzebnie dysk, dysk wiele godzin może mieć chyba wysoką temperaturę (?) i trwa to b. długo - ponad 27 godzin gdzieś.

 

 

2f6c5321e67c.png

 

 

 

To samo tyle że ze "Speed map" pokazującym przybliżoną prędkość sektorów:

 

3794d83da430.png

 

 

 

Zwracać czy nie - martwi mnie ponad 5% sektorów o prędkości 10-12 ms (bo z tych 10-19ms jak widzę ogromna większość to sektory o prędkości 10-12ms) i nie wiem czy normalne, że w trakcie pracy dysk co kilka sekund wykonuje taki dźwięk.

 

Zastanawiam się czy takie pojedyńcze "tykanie", bo nie wiem jak to nazwać, taki przytłumiony dźwięk - zwykle raz na parę sekund - czy jest normalny?

 

 

Co do zwrotu 14-dniowego sklep może będzie chciał, bo mi to sugerował przed kupnem, że w razie zwrotu i jak się podepnie dysk już, to traci on ich zdaniem na wartości i że jego wartość zostałaby mi obniżona. Nie wiem czy to nie jest ograniczenie prawa do zwrotu, bo uniemożliwia właściwie normalne i bezstratne zwrócenie rzeczy, jeśli chce się w ogóle sprawdzić jakoś dysk w okresie na zwrot.

Edytowane przez Introverder
Link to post
Share on other sites
21 godzin temu, Introverder napisał:

Zastanawiam się czy takie pojedyńcze "tykanie", bo nie wiem jak to nazwać, taki przytłumiony dźwięk - zwykle raz na parę sekund - czy jest normalny?

 

Tak jest normalny niestety. jeśli co 5 sekund klika. głowice się ruszają. 
https://images-eu.ssl-images-amazon.com/images/I/81Rw5GhVrbS.pdf 

 

 

21 godzin temu, Introverder napisał:

Zwracać czy nie - martwi mnie ponad 5% sektorów o prędkości 10-12 ms (bo z tych 10-19ms jak widzę ogromna większość to sektory o prędkości 10-12ms) i nie wiem czy normalne, że w trakcie pracy dysk co kilka sekund wykonuje taki dźwięk.

 

HDD wygląda na zdrowy, tak wygląda większość HDD na skanie. Możesz sobie zobaczyć na poradnikach. 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...