Skocz do zawartości

Zestaw oddany pod ocenę. 10-11k


Recommended Posts

Cześć,

 

Chciałbym poznać Wasze zdanie na temat zestawu, który stworzyłem. Mile widziane uwagi odnośnie komponentów, ewentualne zamienniki też chętnie sprawdzę. Przeczytałem kilka wcześniejszych postów dotyczących zestawów w granicach tej ceny. Składane na x-kom, porównywane z komputronikiem. Ceny różnych podzespołów w zależności od sklepu różnią się. Jeszcze nie wiem gdzie zamówię, ale zależy mi, żeby komputer był złożony. Macie jakieś doświadczenia odnośnie usługi montażu w tych sklepach?

 

Przeznaczenie komputera to średnio zaawansowana obróbka w PS i LR, kopiowanie dużej ilości plików, rozrywka- muzyka, film, internet, oczywiście również granie- wszystkiego po trochu ale głównie RPG, FPS, TPS i nie mam mani, że wszystko musi być na ultra itp itd.

 

Monitor, który chciałbym do tego zakupić (poza budżetem na komp) - NEC MultiSync EA271U 3840 x 2160 (4K Ultra HD) Dość dobrze oceniany w środowisku foto więc raczej decyzja podjęta.

 

Intel Core i7-12700KF 1 949,00 zł

 

MSI PRO Z690-A DDR4 959,00 zł

 

Patriot 32GB (2x16GB) 3200MHz CL16 Viper Steel  - tutaj zastanawiałem się nad dodatkowymi 32GB patrząc przez pryzmat obróbki. Jak już składam zestaw raz na 7-10lat to może dołożyć przyszłościowo? 569,00 zł (możliwe, że x2)

 

ADATA 512GB M.2 PCIe NVMe XPG SX8200 Pro (2021) - System, programy 279,00 zł

 

ADATA 1TB M.2 PCIe NVMe XPG SX8200 Pro (2021) - LR, PS, gry 569,00zł

 

Seagate BARRACUDA 2TB 7200obr. 256MB - pozostałe, filmy, muzyka, dokumenty itp itd 249,00zł

 

Arctic Liquid Freezer II 3x120mm  499,00 zł  - tutaj też pytanie, czy przy tej konfiguracji warto iść w AIO czy przyoszczędzić i iść w powietrze bo sobie poradzi (SilentiumPC Fortis 5 140mm 189,00 zł)

 

SilentiumPC Signum SG7V TG - 429,00 zł  -wymuszona wielkością AIO, jeżeli powietrze to SilentiumPC Regnum RG6V TG Pure Black 339,00 zł

 

SilentiumPC Supremo FM2 750W 80 Plus Gold 459,00 zł

 

Microsoft Windows 10 Home PL 32/64bit BOX USB 599,00 zł (Matko, nie wiedziałem, że teraz tyle kosztuje system!!)

 

MSI GeForce RTX 3070 Ti VENTUS 3X OC 8GB GDDR6X - 4 299,00 zł   - nie ukrywam, że patrzyłem na ceny sortując od najniższej, dlatego chętnie wysłucham opinii dotyczącej firm, w którą warto zainwestować, która ma lepsze chłodzenie itp itd. A może iść w 3060Ti(okolice 3500zł) bo różnica w wydajności nie jest warta dopłaty?

 

Całość wychodzi jakieś 10800zł (bez dodatkowego RAMu, z AIO i droższą obudową) (nie wliczałem już ewentualnego składania i mocowania na socket 1700) Myślałem też o opcji z 3080 (najtańsza 5300zł), jeżeli zaoszczędziłbym na AIO i obudowie+ dołożył, może warto przemyśleć? Czy lepiej nie żydzić na innych podzespołach skupiając się na karcie graficznej?

 

Mam też pytanie odnośnie past, czy podczas montowania używane są jakieś sprawdzone pasty i warto zostawić to specjalistom (wliczone w cenę montażu) czy wrzucić do koszyka jakąś polecaną? (pytanie, czy oni w ogóle jej użyją :P)

 

Dajcie znać co myślicie i co ewentualnie byście zmienili.

Link to post
Share on other sites

Masz gdzieś RTX 3080 za 5300 zł? 

 

Będziesz podkręcać CPU? Jeżeli nie, to 12700k zmień sobie na 12700 oraz mobo na B660 i jesteś do przodu.

Jeżeli chodzi o chłodzenie, w przypadku mniejszego obciążenia typu gry itp, to i Fortis 5 sobie poradzi. W przypadku pełnego obciążenia i dłuższego, no dawaj AiO 360 bo przy maksymalnym MTP będą i tak wysokie temeperatury - zostaje jeszcze kwestia undervoltingu. 

 

Jak sporo będzie kopiowania plików, weź sobie szybszy SSD. 

 

https://proline.pl/koszyk/1677a358

Link to post
Share on other sites
37 minut temu, kajtek. napisał:

Masz gdzieś RTX 3080 za 5300 zł? 

 

Będziesz podkręcać CPU? Jeżeli nie, to 12700k zmień sobie na 12700 oraz mobo na B660 i jesteś do przodu.

Jeżeli chodzi o chłodzenie, w przypadku mniejszego obciążenia typu gry itp, to i Fortis 5 sobie poradzi. W przypadku pełnego obciążenia i dłuższego, no dawaj AiO 360 bo przy maksymalnym MTP będą i tak wysokie temeperatury - zostaje jeszcze kwestia undervoltingu. 

 

Jak sporo będzie kopiowania plików, weź sobie szybszy SSD. 

 

https://proline.pl/koszyk/1677a358

Teraz widzę na x-kom już najtańszy za 5700zł. Jak pisałem post to jeszcze był ten za 5300.

 

Gigabyte GeForce RTX 3080 VISION OC LHR 10GB GDDR6X

Tak, myślałem żeby podkręcać CPU.

Tam gdzie piszesz o chłodzeniu 360 to chodzi, żeby dać to AiO 360? :) "W przypadku pełnego obciążenia i dłuższego, no dawaj AiO 360"

Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, tongpo7 napisał:

Tam gdzie piszesz o chłodzeniu 360 to chodzi, żeby dać to AiO 360? :) "W przypadku pełnego obciążenia i dłuższego, no dawaj AiO 360"

Tak

9 godzin temu, tongpo7 napisał:

Corsair TX850M 850W 80 Plus Gold będzie ok?

RMx tak, TX w takim budżecie bym sobie darował. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

A co myślicie o tym? Dostałem z jednego sklepu taką propozycje konfiguracji po podaniu swojej i mniej wiecej nakreśleniu do czego będzie używany sprzęt.

 

Płyta główna Asus TUF GAMING Z690-PLUS D4
Procesor Intel Core i7-12700KF, 3.6GHz, 25 MB, BOX (BX8071512700KF)
Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 5 Dual Fan (SPC307)
Pamięć Kingston Fury Renegade, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL16 (KF436C16RB1K2/32)
Dysk SSD Samsung 980 500 GB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (MZ-V8V500BW)
Dysk SSD Samsung 980 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (MZ-V8V1T0BW)
Karta graficzna Asus TUF Gaming GeForce RTX 3070 Ti Gaming OC 8GB GDDR6X (TUF-RTX3070TI-O8G-GAMING)
Zasilacz be quiet! Pure Power 11 FM 750W (BN319)
Obudowa be quiet! Pure Base 500DX (BGW37)

Link to post
Share on other sites

No jest całkiem spoko, ale drogie mobo przy czym nie wiadomo nadal czy będziesz kręcić CPU? 

Dyski bez DRAM do pracy raczej bym unikał i dawałbym coś z DRAM

W jakiej cenie jest ten zestaw, bo model GPU też raczej do tanich nie należy. Pure Power  11 szału też nie robi. 

 

 

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, kajtek. napisał:

No jest całkiem spoko, ale drogie mobo przy czym nie wiadomo nadal czy będziesz kręcić CPU? 

Dyski bez DRAM do pracy raczej bym unikał i dawałbym coś z DRAM

W jakiej cenie jest ten zestaw, bo model GPU też raczej do tanich nie należy. Pure Power  11 szału też nie robi. 

 

 

Tak, wysyłając zapytanie zaznaczyłem, że chciałbym żeby wykonali OC. Odnośnie dysków, zmienili argumentując, że nie są zgłaszane problemy z nimi związane i dlatego je polecają. Pure Power i obudowa zmienione ze względu na lepsze wentylatory i solidniejsza konstrukcje niż SPC. Za cały zestaw, złożenie, instalacja systemu trial, aktualizacja biosu 11100. I źle mnie zrozumieli z tym OC więc gdybym się zdecydował, żeby oni robili to dodatkowo 150zl.

 

Jeszcze odnośnie DRAM. Widzę, że te Adaty, które pierwotnie wybrałem  to posiadają. Samsungi tak jak wspominasz nie ale z tego co widzę, to producent nawet się tym chwali. Że to pierwszy dysk konsumencki bez DRAM i, że dzięki temu plus technologii bufora pamięci hosta o 56% poprawia się wydajność energetyczna. To już nie wiem jak to rozumieć, lepiej to posiadać czy nie heh.

Edytowane przez tongpo7
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, tongpo7 napisał:

Tak, wysyłając zapytanie zaznaczyłem, że chciałbym żeby wykonali OC.

I myślisz, że zrobią Ci to OC 12700K na Fortisie 5? 

 

Godzinę temu, tongpo7 napisał:

Odnośnie dysków, zmienili argumentując, że nie są zgłaszane problemy z nimi związane i dlatego je polecają

Strasznie kijowy ten argument

 

Godzinę temu, tongpo7 napisał:

lepiej to posiadać czy nie heh.

Nie czytaj marketingowych głupot o wydajności eneregtycznej SSD. Tak, lepiej żeby posiadał. 

 

Godzinę temu, tongpo7 napisał:

Za cały zestaw, złożenie, instalacja systemu trial, aktualizacja biosu 11100

Przecież w tej cenie masz https://proline.pl/koszyk/a02a8624 z systemem, dyskiem HDD, dyskiem PCIe 4.0 M.2 z AiO 360 i lux obudową oraz zasilaczem + jak coś złożenie w 5 dni za 1 zł z kodem propro

Link to post
Share on other sites
12 minut temu, kajtek. napisał:

I myślisz, że zrobią Ci to OC 12700K na Fortisie 5? 

 

Strasznie kijowy ten argument

 

Nie czytaj marketingowych głupot o wydajności eneregtycznej SSD. Tak, lepiej żeby posiadał. 

 

Przecież w tej cenie masz https://proline.pl/koszyk/a02a8624 z systemem, dyskiem HDD, dyskiem PCIe 4.0 M.2 z AiO 360 i lux obudową oraz zasilaczem + jak coś złożenie w 5 dni za 1 zł z kodem propro

Bardziej przychylam się do chłodzenia aio więc raczej bym się nie zgodził na tą zmianę, która zaproponowali.

 

Różnice między zwykłym i7-12700 a KF są zauważalne? Różnice w taktowaniu widzę.

 

A jak interpretować te oznaczenia z690 i b660? Z690 bardziej pro i nadające się pod OC i są nowszymi konstrukcjami?

 

I najważniejsze, czy masz doświadczenie lub znasz opinie na temat złożonych zestawów przez ten sklep? Najbardziej boje się właśnie samego złożenia przez któryś ze sklepow, podejścia na odwal się, "na szybko"  itp itd. Sam chyba nie dam rady zlozyc.

Link to post
Share on other sites

Jakieś tam korzyści po OC będziesz mieć w grach 1080p a w programach raczej nawet nie odczujesz.

W przypadku pełnego obciążenia CPU pod OC i7 12700K będzie bardzo gorąco więc tylko AiO 360 a możne nawet jeszcze przy tym undervolting.

Ogólnie OC jest obecnie mało opłacalne

 

Pod OC Z690, bez OC B660

 

8 godzin temu, tongpo7 napisał:

I najważniejsze, czy masz doświadczenie lub znasz opinie na temat złożonych zestawów przez ten sklep?

Ale który sklep? 

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, kajtek. napisał:

Jakieś tam korzyści po OC będziesz mieć w grach 1080p a w programach raczej nawet nie odczujesz.

W przypadku pełnego obciążenia CPU pod OC i7 12700K będzie bardzo gorąco więc tylko AiO 360 a możne nawet jeszcze przy tym undervolting.

Ogólnie OC jest obecnie mało opłacalne

 

Pod OC Z690, bez OC B660

 

Ale który sklep? 

 

Link podrzuciłeś z proline ale w sumie jak masz wiedze na temat kilku sklepów to się podziel :)

 

Patrze na różnice w cenach tych B660 i Z690 i np:

 

MSI MAG B660 TOMAHAWK WIFI DDR4 959zł

Gigabyte B660 Gaming x DDR4 799zł

MSI PRO Z690-A DDR4 959zł

 

Z tego co czytam to ludzie chwalą sobie tą Z690, czy to na yt, czy komentarze w sklepach. Więc jeżeli ceny podobne do B660 to może lepiej iść w Z690.

 

Przyznam, że zgupieć można od ilości tych komponentów teraz...codziennie mi inna konfiguracja wychodzi haha

 

Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, tongpo7 napisał:

Z tego co czytam to ludzie chwalą sobie tą Z690, czy to na yt, czy komentarze w sklepach. Więc jeżeli ceny podobne do B660 to może lepiej iść w Z690.

 

Najpierw zdecyduj się jaki będzie procesor. Będzie i7 12700K pod OC, którego masz zamiar kręcić, czy i7 12700 stock. Wtedy dobierze się płytę. 

 

7 godzin temu, tongpo7 napisał:

Link podrzuciłeś z proline ale w sumie jak masz wiedze na temat kilku sklepów to się podziel :)

 

Spokojnie możesz zamawiać, polecam od nich już dłuższy czas i jakoś wielkich wtop brak. 

Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, kajtek. napisał:

Najpierw zdecyduj się jaki będzie procesor. Będzie i7 12700K pod OC, którego masz zamiar kręcić, czy i7 12700 stock. Wtedy dobierze się płytę. 

 

Spokojnie możesz zamawiać, polecam od nich już dłuższy czas i jakoś wielkich wtop brak. 

Kolejny sklep, kolejna propozycja. AIO odradzili ogólnie polecając bardziej powietrze. Niby bardziej zawodne, wiecej rzeczy do zepsucia. Z czasem wydajność spadnie bo ubędzie wody. Dyski Adata odradzili ze wzgledu na zmiane kontrolerów przez firmę.

 

Procesor: Intel Core i5-12600KF

Płyta główna: Gigabyte Z690 GAMING X

Pamięci RAM: DDR4 32GB (2x16GB) 3200MHz (w zależności od dostępności)

Karta graficzna: GeForce RTX 3060Ti 8GB - 2 wentylatorowa (w zależności od dostępności)

Dysk SSD m.2: Kingston KC2500/WD SN750/SanDisk Extreme PRO/Samsung 970 EVO Plus - 500GB M.2 NVMe PCIe (w zależności od dostępności)

Dysk SSD m.2: Kingston KC2500/WD SN750/SanDisk Extreme PRO/Samsung 970 EVO Plus - 1TB M.2 NVMe PCIe (w zależności od dostępności)

Dysk HDD: WD RED PRO / Seagate IronWolf Pro 4TB - (7200 obr/min)

Zasilacz: Seasonic FOCUS GX-850 80Plus Gold 850W

Obudowa: be quiet! Pure Base 500 TG

Chłodzenie: SilentiumPC FERA 5

Pasta: Arctic mx-2

Windows: Microsoft Windows 10 64 bit – Home

całość wycenili na 10999zł w tym  montaż + update biosu + konfiguracja, ustawienie krzywych wentylatorów, instalacja Windows + instalacja sterowników + testowanie komponentów, ubezpieczona wysyłka ręczną sortownią,3 lata gwarancji.

Link to post
Share on other sites

Jak masz latać po sklepach z pytaniami i wrzucać wiecznie propyzcje do oceny, to nie ma co tego ciągnąć bo nie będzie końca. 

12600K oraz 3060 Ti za 11 000 zł ... ktoś sobie niezłe żarty z Ciebie chce zrobić. 

 

Jeszcze raz, w tej cenie masz https://proline.pl/koszyk/db507d19 z i7 12700 oraz RTX 3070 Ti. 

 

Nie ma sensu porównywać tych pseudoofert w których naciągają Cię na gruby hajs. Absurd. 

 

Jak nie chcesz AiO, daj https://proline.pl/chlodzenie-procesora-noctua-nh-d15-chromax-black-p7103157

  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, kajtek. napisał:

Jak masz latać po sklepach z pytaniami i wrzucać wiecznie propyzcje do oceny, to nie ma co tego ciągnąć bo nie będzie końca. 

12600K oraz 3060 Ti za 11 000 zł ... ktoś sobie niezłe żarty z Ciebie chce zrobić. 

 

Jeszcze raz, w tej cenie masz https://proline.pl/koszyk/db507d19 z i7 12700 oraz RTX 3070 Ti. 

 

Nie ma sensu porównywać tych pseudoofert w których naciągają Cię na gruby hajs. Absurd. 

 

Jak nie chcesz AiO, daj https://proline.pl/chlodzenie-procesora-noctua-nh-d15-chromax-black-p7103157

Wydaje mi się, że po to są właśnie fora, żeby dzielić się doświadczeniami, czy to ze znajomości komponentów czy właśnie z podejścia sklepów do klienta. Akurat tutaj sklep z mojego miasta, żeby nie było wysyłki, kurierów itp itd. I np co rzuca się od razu w oczy, ten tekst "w zależności od dostępności" i brak cen przy danym podzespole. Trochę mnie to przeraża, że sklepy tak podchodzą do klienta. Nawet nie znam kosztów ich usługi! Nie każdy użytkownik komputera musi potrafić go sam złożyć i wszystko ustawić, tak jak być powinno, ale to nie znaczy, że mogą robić ludzi w bambuko. Napisałem też do sklepu znanego gościa z YT, który składa kompy i też wrzuca swoje propozycje na dany msc. Nie ukrywam, że sugerowałem się trochę tymi propozycjami ( u różnych osób), i sporo części było tych polecanych. Ale kiedy ten sklep mi odpisał, mocno się zdziwiłem, bo z wszystkich komponentów został tylko procesor. Kiedy poprosiłem o uzasadnienie i wyjaśnienie, dlaczego proponują coś, z czego później nie korzystają to odp, że oczywiście mogą złożyć sprzęt z tych podzespołów, które wybrałem. Więc to, że wrzucam propozycje sklepu nie znaczy, że jestem podatny na sugestie, tylko właśnie próbuje u innych źródeł ocenić, czy propozycja jest ok. 

Czerwona lampka zapaliła mi się, jak zobaczyłem, że ja za 11k miałem w zestawie 3070ti, chłodzenie wodne i 12700KF a oni za tą samą kasę zaproponowali mi 12600KF, powietrze i 3060ti...

Link to post
Share on other sites
W dniu 11.03.2022 o 14:09, tongpo7 napisał:

Dysk SSD m.2: Kingston KC2500/WD SN750/SanDisk Extreme PRO/Samsung 970 EVO Plus - 500GB M.2 NVMe PCIe (w zależności od dostępności)

Dysk SSD m.2: Kingston KC2500/WD SN750/SanDisk Extreme PRO/Samsung 970 EVO Plus - 1TB M.2 NVMe PCIe (w zależności od dostępności)


Chwila moment chyba nie piszesz poważnie o tym żeby brać dwa SSD 512GB i 1TB ??
Przecież jeden dobry 2TB jest tańszy + masz więcej pamięci + podzielisz sobie go na partycję zawsze jak tylko będziesz chciał.
https://proline.pl/dysk-kingston-ssd-skc2500-2tb-m-2-pcie-nvme-gen3-3500-2900mb-s-skc2500m8-2000g-p8078341
https://proline.pl/dysk-corsair-ssd-mp400-2tb-m-2-pcie-nvme-gen3-cssd-f2000gbmp400-p8078117
No przecież nawet jak dopłacisz 50zł to masz 512GB ekstra....

Link to post
Share on other sites
37 minut temu, android717 napisał:


Chwila moment chyba nie piszesz poważnie o tym żeby brać dwa SSD 512GB i 1TB ??
Przecież jeden dobry 2TB jest tańszy + masz więcej pamięci + podzielisz sobie go na partycję zawsze jak tylko będziesz chciał.
https://proline.pl/dysk-kingston-ssd-skc2500-2tb-m-2-pcie-nvme-gen3-3500-2900mb-s-skc2500m8-2000g-p8078341
https://proline.pl/dysk-corsair-ssd-mp400-2tb-m-2-pcie-nvme-gen3-cssd-f2000gbmp400-p8078117
No przecież nawet jak dopłacisz 50zł to masz 512GB ekstra....

Zawsze jest to w pewnym stopniu zabezpieczenie. Na jednym myślałem, żeby mieć system i programy a drugi przeznaczyć na pracę w LR i PS plus magazyn fotografii. Takie moje myślenie :) Ale z drugiej str dałeś mi do myślenia.

Link to post
Share on other sites
Teraz, tongpo7 napisał:

Zawsze jest to w pewnym stopniu zabezpieczenie. Na jednym myślałem, żeby mieć system i programy a drugi przeznaczyć na pracę w LR i PS plus magazyn fotografii. Takie moje myślenie :) Ale z drugiej str dałeś mi do myślenia.

Noooo ok, ale zabezpieczenie możesz zrobić na: 
Dysk HDD: WD RED PRO / Seagate IronWolf Pro 4TB - (7200 obr/min)
4TB żeby zabezpieczyć nawet pełne 2TB to aż za dużo.

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, tongpo7 napisał:

Wydaje mi się, że po to są właśnie fora, żeby dzielić się doświadczeniami, czy to ze znajomości komponentów czy właśnie z podejścia sklepów do klienta. Akurat tutaj sklep z mojego miasta, żeby nie było wysyłki, kurierów itp itd. I np co rzuca się od razu w oczy, ten tekst "w zależności od dostępności" i brak cen przy danym podzespole. Trochę mnie to przeraża, że sklepy tak podchodzą do klienta. Nawet nie znam kosztów ich usługi! Nie każdy użytkownik komputera musi potrafić go sam złożyć i wszystko ustawić, tak jak być powinno, ale to nie znaczy, że mogą robić ludzi w bambuko. Napisałem też do sklepu znanego gościa z YT, który składa kompy i też wrzuca swoje propozycje na dany msc. Nie ukrywam, że sugerowałem się trochę tymi propozycjami ( u różnych osób), i sporo części było tych polecanych. Ale kiedy ten sklep mi odpisał, mocno się zdziwiłem, bo z wszystkich komponentów został tylko procesor. Kiedy poprosiłem o uzasadnienie i wyjaśnienie, dlaczego proponują coś, z czego później nie korzystają to odp, że oczywiście mogą złożyć sprzęt z tych podzespołów, które wybrałem. Więc to, że wrzucam propozycje sklepu nie znaczy, że jestem podatny na sugestie, tylko właśnie próbuje u innych źródeł ocenić, czy propozycja jest ok. 

Czerwona lampka zapaliła mi się, jak zobaczyłem, że ja za 11k miałem w zestawie 3070ti, chłodzenie wodne i 12700KF a oni za tą samą kasę zaproponowali mi 12600KF, powietrze i 3060ti...

Tak, po to są fora i właśnie na forach dostajesz najlepsze opcje z najlepszych. 

Porady ze sklepów można sobie darować, raz że średnią się znają, dwa że doliczają chore kwoty nie wiadomo za co, to jescze im wszystko jedno co sprzedadzą, ważne że zarobią. 

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...