Skocz do zawartości

Duże temperatury i5-11400f


Recommended Posts

Siemano, ostatnio do sprzętu dołożyłem nową kartę graficzną i zacząłem pykać w jakieś lepsze gierki. Zauważyłem że w warzonie na procku jest nawet 80C. Ogólnie obudowa na końcu z tyłu jest dosyć ciepła.

Cały pc to

11400f

b560m bazooka msi

3060ti 

psu 650w chieftec

3600 ballistix na xmp

Mam chłodzenie fera 5, wydaje mi się że jest ono wystarczające dla tego procka a jednak się grzeje.

Pasta to thermal grizzly.

Link to post
Share on other sites
5 minut temu, r1023 napisał:

Jaka obudowa ? Ile wentylatorów i jak zamontowane ? Próbowałeś wymienić pastę na procesorze ? Próbowałeś zmienić krzywą obrotów wentylatorów ?

a wybacz zapomniałem o obudowie, https://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-regnum-rg2-pure-black-spc161-976072/ to jest ten klocek. Tak wyglądają wentylatory.

Nie pomyślałem nawet o zmianie pasty była ona montowana bodajże w sierpniu 21', coś szybko by sie chyba zużyła. 

Właśnie ustawiłem te wentylatory na full speed, bo nie mam pojecia jak mógłbym je ustawić.

vents.png

Link to post
Share on other sites

Ja na boxowym chłodzeniu zdjąłem panel z zalman 1 z 1 strony tak gdzie masz podzespoły czyli np karta i jest 20 stopni mniej na procku i 5 stopni mniej na karcie czyli 65 stopni na karcie i 68 - 73 stopnie na procku poczas gry wszystko na ultra z rt, bez płyty obudowy komputer jest jeszcze bardziesz cichszy co mnie zdziwiło, polecam taki zabieg :)a, zdejmi chłodzenie sprawdz czy masz pastę rozprowadzoną równo i zobacz temperatury w spoczynku jak będziesz miał tak 40 stopni w spoczynku to faktycznie za dużo a tak 30 -35 to jest ok.

Edytowane przez lukasz272015
Link to post
Share on other sites
50 minut temu, lukasz272015 napisał:

Ja na boxowym chłodzeniu zdjąłem panel z zalman 1 z 1 strony tak gdzie masz podzespoły czyli np karta i jest 20 stopni mniej na procku i 5 stopni mniej na karcie czyli 65 stopni na karcie i 68 - 73 stopnie na procku poczas gry wszystko na ultra z rt, bez płyty obudowy komputer jest jeszcze bardziesz cichszy co mnie zdziwiło, polecam taki zabieg :)a, zdejmi chłodzenie sprawdz czy masz pastę rozprowadzoną równo i zobacz temperatury w spoczynku jak będziesz miał tak 40 stopni w spoczynku to faktycznie za dużo a tak 30 -35 to jest ok.

wiesz co nie ukrywam że zdejmować to chłodzenie to chciałbym żeby była ostateczność, myślałem o wyłączeniu turbo i ustawieniu sztywnego 1,1 napiecia. Podobno dużo daje 

2 godziny temu, lukasz272015 napisał:

Ja na boxowym chłodzeniu zdjąłem panel z zalman 1 z 1 strony tak gdzie masz podzespoły czyli np karta i jest 20 stopni mniej na procku i 5 stopni mniej na karcie czyli 65 stopni na karcie i 68 - 73 stopnie na procku poczas gry wszystko na ultra z rt, bez płyty obudowy komputer jest jeszcze bardziesz cichszy co mnie zdziwiło, polecam taki zabieg :)a, zdejmi chłodzenie sprawdz czy masz pastę rozprowadzoną równo i zobacz temperatury w spoczynku jak będziesz miał tak 40 stopni w spoczynku to faktycznie za dużo a tak 30 -35 to jest ok.

w spoczynku ma 31-33-35 max stopni wiec chyba jest gicior, gorzej pod stresem

ej dobra nie mam pojęcia co się stało, zmieniłem 42 kazdy core, dałem -0,050 na fixed mode w tym offset voltage i odpalilem smart fan mode. Mam teraz w tych grach co było po 77 stopni max 60?? nwm co się odwaliło ale podoba mi się to

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

W biosie masz zakładkę Hardware monitor i tam możesz sobie ustawiać krzywą wentylatorów podpiętych do płyty głównej. Płyty lubią przeginać z napięciem Vcore, jeżeli wcześniej tego nie ustawiałeś to warto się nad tym pochylić, na początek dałbym sam offset i zszedł do najniższego stabilnego Vcore, warto też ustawić vccio i vccsa.

Edytowane przez r1023
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, r1023 napisał:

W biosie masz zakładkę Hardware monitor i tam możesz sobie ustawiać krzywą wentylatorów podpiętych do płyty głównej. Płyty lubią przeginać z napięciem Vcore, jeżeli wcześniej tego nie ustawiałeś to warto się nad tym pochylić, na początek dałbym sam offset i zszedł do najniższego stabilnego Vcore, warto też ustawić vccio i vccsa.

a jak mogę zmienić vcore voltage? u mnie jest dostępne tylko auto lub na fixed/dynamic mode max -0.050 (tak chodzi obecnie)

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, r1023 napisał:

nie znam wszystkich biosów płyt ale w advanced mode  w zakładce oc jeżeli jest możliwa opcja zmiana vcore to tam ją znajdziesz.

własnie niestety tylko auto, zmieniłem te wartości tutaj sa voltage na 1.3 i io 2 voltage tez 1.3. Teraz temperatury są bardzo niskie offset.png.f283e017c036ab23a820845e618a41c5.png

Link to post
Share on other sites

niestety musiałby ktoś z B560 na to zerknąć, szkoda ze nie masz "Z" bardziej bym pomógł. System agent i io warto z ręki ustawić ale to zależy od tego jakie masz pamięci i jaki trafił się kontroler pamięci, 1.3v to nadal może być opcja kalibracji.

Edytowane przez r1023
Link to post
Share on other sites
12 minut temu, r1023 napisał:

niestety musiałby ktoś z B560 na to zerknąć, szkoda ze nie masz "Z" bardziej bym pomógł. System agent i io warto z ręki ustawić ale to zależy od tego jakie masz pamięci i jaki trafił się kontroler pamięci, 1.3v to nadal może być opcja kalibracji.

własnie myślę czy coś jeszcze kombinować bo teraz prime95 i occt przeszedł na luziku 

Link to post
Share on other sites
53 minuty temu, r1023 napisał:

Temperatury może nie ale za wysokie napięcie zdegraduje procka w kilka miesięcy.

A to ci "Filip Z konopi". Nie o napięciu była mowa lecz o temperaturze bystrzaku.

Ale jak już piszesz teorie o napięciach to napisz dokładnie ile, a nie jakieś "wysokie" dla mnie "wysokie" to te przy azocie. Nie wiem czy wiesz co to chłodzenie freonem ale nie jeden człek stosował takowe i napięcia były rzekomo mordercze do długiej pracy, a procesory chodziły po 3-4lata i szły dalej jako używane bo nic im nie dolegało.

Nie powielaj pierdół bo wyczytasz gdzieś, kogoś opinie totalnego "żabojada" i powielasz to bez sensownie. :wariat:

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Z tego co pamiętam w temacie o prockach Intela z to wybrane płyty faktycznie domyślnie dają nieco większe napięcie niż wymagane minimum, tak na wszelki wypadek, żeby sztuki wykrojone z gorszego kawałka wafla krzemowego były stabilne, ale to są minimalnie podbite wartości. Chyba nie sądzicie, że inżynierowie od projektowania płyt głównych celowo wdrażaliby rozwiązanie, które groziłoby uszkodzeniem procka? 

13 godzin temu, wojtek2299 napisał:

mode max -0.050 (tak chodzi obecnie)

I tak zostaw (chyba, że pojawią się problemy ze stabilnością).

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, Player1 napisał:

Z tego co pamiętam w temacie o prockach Intela z to wybrane płyty faktycznie domyślnie dają nieco większe napięcie niż wymagane minimum, tak na wszelki wypadek, żeby sztuki wykrojone z gorszego kawałka wafla krzemowego były stabilne, ale to są minimalnie podbite wartości. Chyba nie sądzicie, że inżynierowie od projektowania płyt głównych celowo wdrażaliby rozwiązanie, które groziłoby uszkodzeniem procka? 

I tak zostaw (chyba, że pojawią się problemy ze stabilnością).

 

Daleko nie szukając filmik poniżej, miałem podobny przypadek z pamięciami taktowanymi 4000Mhz, dlatego warto zwrócić na to uwagę.

 

 

Link to post
Share on other sites

 

           

Aż się specjalnie zarejestrowałem na benchmarku.

Mój zestaw jest identyczny jak twój widzę, tez miałem ten problem co ty. Po zastosowaniu zmian w moim zestawie temp. na procku (core package) nie przekracza - 60 stopni. Przy normalnym użytkowaniu  youtube itd. - 30 stopni.

 Teraz do rzeczy.

Ściągasz program ThrottleStop obniża napięcia procesora

Wchodzisz do biosu 

w advenced cpu configuration

 zmieniasz long duration power limit (PL1) na 110 i

            short duration power limit (PL2) na 154

wychodzisz z tego i z biosu F10.

Wchodzisz ponownie do biosu

zjeżdżasz na dół do Volttage Setting ustawiasz

  CPU SA Voltage na 1.150

  CPU IO 2 Voltage na 1.100 wychodzisz z biosu F10 w biosie to wszystko  

  teraz odpalamy ThrottleStop

 


   Ustawiamy tak jak na zdjeciach:

  -klikasz na FIVR

  -zaznaczasz Unlock Adjustable Voltage

   W save voltage changes ustawiasz na samym dole (save voltages immediately).

  -na pozycji Offset Voltage zmniejszasz wartosc o 100.6 i apply ja tyle ustawiłem

  -Identycznie robisz z CPU Cache 100.6 i apply

  -zakładka TPL 

   Speed Shift ustawiamy taktowanie procesora min. 800 max. 4400 ja mam 33-44 apply ok i 

   w options zaznaczasz start minimizad i minimize on close ok i to wszystko w tym programie

   Teraz trzeba ustawić ThrottleStop zeby uruchamiał się z systemem.

 Film pokazuje jak to zrobić - dodac program do harmonogramu zadan.

 W ogólne zmień użytkownika lub grupę ustawiamy (Administratorzy). link do filmu jak zmaslo dodaje throttleStop do haramonogramu zadań

 

 

 

 

 

Mam nadzieję że pomogłem.

 

Po tym zabiegu komputer będzie śmigał jak szalony a ty zapomnisz o temperaturach. 

 

Daj znać czy wszystko ok.

 

                                                                       

Druga część ustawień.jpg

tak musi to wygladać.jpg

ThrottleStop_9.4_www.INSTALKI.pl.zip

Aha zapomniałem o jednym ustawieniu. Po odpaleniu ThrottleStop

 

pierwsza od góry  ustawiasz na Balanced wtedy procesor pracuje w przedziale minimum - maximum wydajnosci.

 

w high performance pracował by cały czas na max

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Polecam powyższą metodę, bo sam przy użyciu "turbo fivr"  na laptopie "gaming" zrobiłem dzięki niemu "cuda" bo laptop zaczął działać jak powinien, a nie w sekundę przegrzewanie i zbijanie taktów. Tylko mówię ja to w laptopie robiłem, w stacjonarce miałbym to daleko w poważaniu mając jak ty 80 stopni, ja w tym laptopie po chwili miałem setkę wybitą także zwyczajnie musiałem to zrobić, ty masz luzik. :D

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 20.02.2022 o 23:16, czarny10411 napisał:

 

           

Aż się specjalnie zarejestrowałem na benchmarku.

Mój zestaw jest identyczny jak twój widzę, tez miałem ten problem co ty. Po zastosowaniu zmian w moim zestawie temp. na procku (core package) nie przekracza - 60 stopni. Przy normalnym użytkowaniu  youtube itd. - 30 stopni.

 Teraz do rzeczy.

Ściągasz program ThrottleStop obniża napięcia procesora

Wchodzisz do biosu 

w advenced cpu configuration

 zmieniasz long duration power limit (PL1) na 110 i

            short duration power limit (PL2) na 154

wychodzisz z tego i z biosu F10.

Wchodzisz ponownie do biosu

zjeżdżasz na dół do Volttage Setting ustawiasz

  CPU SA Voltage na 1.150

  CPU IO 2 Voltage na 1.100 wychodzisz z biosu F10 w biosie to wszystko  

  teraz odpalamy ThrottleStop

 


   Ustawiamy tak jak na zdjeciach:

  -klikasz na FIVR

  -zaznaczasz Unlock Adjustable Voltage

   W save voltage changes ustawiasz na samym dole (save voltages immediately).

  -na pozycji Offset Voltage zmniejszasz wartosc o 100.6 i apply ja tyle ustawiłem

  -Identycznie robisz z CPU Cache 100.6 i apply

  -zakładka TPL 

   Speed Shift ustawiamy taktowanie procesora min. 800 max. 4400 ja mam 33-44 apply ok i 

   w options zaznaczasz start minimizad i minimize on close ok i to wszystko w tym programie

   Teraz trzeba ustawić ThrottleStop zeby uruchamiał się z systemem.

 Film pokazuje jak to zrobić - dodac program do harmonogramu zadan.

 W ogólne zmień użytkownika lub grupę ustawiamy (Administratorzy). link do filmu jak zmaslo dodaje throttleStop do haramonogramu zadań

 

 

 

 

 

Mam nadzieję że pomogłem.

 

Po tym zabiegu komputer będzie śmigał jak szalony a ty zapomnisz o temperaturach. 

 

Daj znać czy wszystko ok.

 

                                                                       

Druga część ustawień.jpg

tak musi to wygladać.jpg

ThrottleStop_9.4_www.INSTALKI.pl.zip 1 MB · 0 pobrań

Aha zapomniałem o jednym ustawieniu. Po odpaleniu ThrottleStop

 

pierwsza od góry  ustawiasz na Balanced wtedy procesor pracuje w przedziale minimum - maximum wydajnosci.

 

w high performance pracował by cały czas na max

dzięki za tak obszerną instrukcję, powiedz mi ty masz z płytę główną? bo u mnie na sztywno nie da się ustawić core voltage, z auto moge tylko na fixed i zmniejszyc na 0.050 maks

i mam jeszcze jedno pytanko, tobie faktycznie boostuje 1 czy 2 coe na 4.4? bo ja mam ciagle z turbo nawet włączonym 4.2 wiecznie 

Link to post
Share on other sites

Jak już pisałem mam MAG B560 TOMAHAWK WIFI, a to chyba ta sama płyta co twoja tylko ty nie masz wifi.

Ja ci nie kazałem zmieniać napięć vcore  w boisie tylko miałeś je obniżyć  tym programem ThrottleStop.

W biosie miałeś tylko zmienić 

  Long Duration Power Limit i

  Short        - ll -                     .

Tu chodzi o to żeby nie było power limit throttlingu i innych thottlingów sprawdzałem na Intel Extreme Tuning Utility a testowałem w aida64 / narzędzia / test stabilności systemu. Załączam zdjęcia.

Pod obciążeniem w aida64 wszystkie rdzenie idą na 4200 po wyłączeniu aida64 wszystko wraca do normy 3500 do 4400 zależy od zapotrzebowania procesora też załączam zdjęcie poniewważ w ThrottleStop zmieniłem sobie teraz w TPL na 35 - 44

 

Sorry zapomniałem wrzucić zdjęcia.

Przechwytywanie.PNG

Przechwytywanie 2.PNG

Przechwytywanie 1.PNG

Link to post
Share on other sites
  • 10 miesięcy temu...
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...