Skocz do zawartości

Jakie wentylatory do pc 140mm? (ew.120, z/bez rgb)


Recommended Posts

 

Tak w tytule szukam wentylatorów, które chciałbym zamienić z obecnymi, które dostarczył producent obudowy(zestaw na dole). 
Myślałem o umieszczeniu 3 wentylatorów na przodzie obudowy i dwóch wyciągających - 1 na tyle i drugi na górze tuż przy tylnym wentylatorze.
Moimi priorytetami są:
1) głośność
2) wydajność (ilość powietrza)
3) wygląd 
4) cena
Spędziłem dzisiaj pół dnia i cóż... wyników bardzo nie ma, dlatego pisze tutaj post z nadzieją, że ktoś mi doradzi co wybrać...
Początkowo szukałem wentylatorów 140mm z rgb w wersji białej... tutaj niestety jest praktycznie jedna opcja - Corsair QL/LL - o ile budżetu nie mam bardzo ograniczonego to jednak mój rozsądek nie pozwala mi na zakup tych wentylatorów, które o ile próbek nie mogłem znaleźć to raczej na pewno nie należą do najcichszych. Niby byłaby też opcja od Lian-li, ale wersja dostępna w 140mm to tylko z serii SL - tutaj słyszałem że poza wyglądem i ceną jest bardzo kiepsko, seria AL podobno mocno to poprawiła, ale niestety nie doczeka się rozmiaru 140mm bo podobno po re-design'ie producent postanowił zrobić to gruntownie i wyda to jako nową linie - bez szans na ten rok... 

Wydaje się więc, że jestem zmuszony zrezygnować z rgb... Najwyżej zamiast wentylatorów rgb dorzucę 2 paski LED albo nałożę nakładki od phanteksa tylko na przednie wentylatory.

Łatwo dotrzeć do informacji, że budżetowym i mocno rywalizującym z topką wyborem jest P14 PWM PST od Arctica - choć sporo osób narzeka na brak szczęścia i wylosowanie wentylatorów z dziwnym wysokotonowym dźwiękiem podczas pracy wentylatora w okolicach 880-1150 ppm. Tutaj znajdzie się kolor biały plastiku. I jest niby opcja rgb, która nie ma tego dziwnego dźwięku, ale niestety brak tej jednej kombinacji - 140mm, biały, rgb :/ 

Od niedawna są na rynku Be Quiet Light Wing - i tutaj znowu - wersja taka niby rgb, ale nie pełna, brak białego wykończenia, nic nie wiem na temat głośności - a z wydajnością wentylatorów od BQ to zazwyczaj bywało że było słabo ... 
Opcja bez rgb, którą najczęściej czytałem od tego producenta w polecanych w komentarzach to SW3 - ale i tych też nie jestem pewien, same też posiadają dziwny dźwięk pojawiający się już w niskich prędkościach.

Gentle Typhoons - wydawały by się najlepszym ratio głośność/wydajność ale są dosyć słabo dostępne, brak białego plastiku, już nie pamiętam jak z głośnością podczas pracy na niskich obrotach (ale na pewno bardzo głośne nie były)

Sporo osób polecało zwrócić uwagę na T30 od Phanteksa ... ale po raz kolejny - brak wersji 140mm i chyba też białej skórki - wersja 140mm dopiero w rozwoju jak podaje producent - brak szans na 2022.

Pozostała Noctua ... najbardziej polecana wersja - NF A12-25 i niby czytałem że dopiero w rozwoju jest wersja 140mm - ale niby już jest dostępny NF-A14 - sam już nie wiem czy właśnie chodziło o to ... niby najlepszy, ale jednak nie do końca - pojawiały się głosy, iż pare modeli jest lepszych- cichszych albo zwłaszcza wydajniejszych, albo że model wydaje niby ciche ale dziwne dźwięki - trochę jestem zmieszany - niemniej jednak - wersji białej brak :/ no tutaj cena też się robi ciekawa.

Po tym wszystkim obejrzałem jeszcze kilka materiałów co tylko bardziej zmieszało mój jakikolwiek wybór - Tech Buyers Guru nagrał materiał z testem P14 i P12, i pod koniec padło stwierdzenie, że wentylator pracujący jako wyciągający umiejscowiony na górze skrzynki de facto najbardziej hałasuje - tzn. bardzo łatwo go słychać z wiadomych powodów - kolejna "podbudowująca" wiadomość. Z kolei stary klip od LinusTecha, choć oceniłbym na słabo powtarzalny, ale niby wyszło że 140mm w ilościach powyżej 4 generują zbyt dużo hałasu i raczej jest to odradzane i nawet 6 wentylatorów 120mm produkowało lepsze rezultaty w nie większej głośności :/ Powołałbym się na inny jeszcze klip, który pamiętam dawno oglądałem, zdaje mi się publikowany przez Gamers Nexus albo JayzTwoCents, gdzie było dosyć porządnie przedstawione w jakiej ilości, wielkości i jakim trybie(intake or exhaust) pracy wentylatory są najbardziej polecane - ale niestety nie mogę tego znaleźć :/ 

Doradźcie mi proszę, w którą stronę iść - 120 czy 140mm, ile wentylatorów powinienem umieścić (4-6), i w jakim trybie? (Obecne, mógłbym rzec, że nie spełniają do końca swojego zadania).


Mój setup:

be quiet! Silent Base 802 Window Biała

SeaSonic PRIME Platinum 750W

Crucial Ballistix, DDR4, 2x16 GB, 3600MHz, CL16

MSI MAG Z590 TOMAHAWK WIFI

Intel Core i9-10900F

SSD WD Black SN750 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 

Noctua NH-D15S chromax.black

RTX Gigabyte 3080 Vision OC
Crucial MP600 Pro 2TB

 

Link to post
Share on other sites

Mam 12 P14 PWM w obudowie i 7 P12 PWM, wszystkie działają bez problemu. Fakt, wentylatory w pewnym zakresie generują dziwny dźwięk ale ominąłem problem i w ustawieniach zakres obrotów dźwiękowych, np. z 950rpm wchodzi od razu na 1150 z pominięciem pośrednich. A tak normalnie to te wentylatory słychać w okolicy 1400.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Ilość i umiejscowienie wentylatorów ma znaczenie względem hałasu i wydajności. Ja jestem wrażliwy na dziwne dźwięki i denerwuje mnie zbyt duży hałas dlatego wybrałem 140mm które w idle kręcą 400-450 obrotów i tylko przy podniesionej temperaturze w obudowie dzięki czujnikowi temperatury który umieściłem w przestrzeni pomiędzy gorącą trójca CPU-GPU-NVME zmieniają obroty.

Ilość i wydajność najlepiej ustawić tak żeby w obudowie panowało lekkie ciśnienie pozytywne dlatego moje dwa przednie wentylatory kręcą 450 obrotów a dwa wyciągające z tyłu i maksymalnie przesynięty do tyłu górny 400. Różnica nie jest duża ale zapewnia to długie okresy pomiędzy czyszczeniem wnętrza obudowy, a wydajność i głośność jest idealnie zbalansowana.

Ja u siebie zastosowałem Noctua NF-A14, wczesniej próbowałem rożne wentylatory i tylko te odpowiadały mi tonem dzwięku i brakiem dziwnych terkotań, pisków czy rezonansów. Oczywiście nie ma się co nastawiać, że będą niesłyszalne, przy odpowiednich obrotach każdy usłyszysz ale te akuratnie dla mnie mają przyjemny dźwięk przy wyższych obrotach, no i do 1100-1200 obrotów przy wysokim obciązeniu mają akceptowalną głośność. NF-A14 jest identyczny do NF-A15 który masz na chłodzeniu procesora. Próbowałem wcześniej bardzo polecany model NF-A12-25 ale uważam, że jest tak samo głośny albo nawet głośniejszy od NF-A14/15.

A12-25 tak samo jak Arctic P14/12 jest wentylatorem z przeznaczeniem do chłodnic i mają wysokie ciśnienie a nie koniecznie przepływ dlatego mogą nadawać się jako wyciągowe albo dmuchające jeżeli masz gęsty grill i filtry przeciw kurzowe.

 

Phanteks T30 - drogi i niewymiarowy na grubość, ale wydajny i niestety głośny jak Noctua Industrial

Noctua NF-A12-25 - do radiatora super, po za tym uważam, że troche przereklamowany ale jest cichszy od bliźniaka czyli Gentle Typhoon

Arctic P12/14 - zaskakująco ciche (nawet od Noctuy) i wydajne jak NF-A12-25, niestety potrafią wpadać w wibracje i potrafią popiskiwać/jęczeć - problem podobno zminimalizowany w ARBG albo Bionixach

Be quiet Pure Wings - słyszałem terkotanie PWM, a zaraz potem terkotało łożysko

Be quiet Silent Wings - padł w 3-4 tygodnie

Osobiście zdecydowałem się na Noctua NF-A14 - nie są najcichsze przy maksymalnych obrotach, ale jak dla mnie mają dźwięk ok i dobrą wydajność, no i tylko jeden trafił mi się z wadliwym łożyskiem prosto z pudełka

 

Każdy ma inne postrzeganie dźwięku dlatego polecam skorzystać z dobrodziejstawa zamawiania przez internet i przetestować. Ja sprawdził bym Artica a potem Noctue jeżeli ten pierwszy by mi nie odpowiadał. A co do ilości to ja bym dał 3x140 na przód i 2x140 tył/góra, takie same obroty i powinno być ok, a jeżeli było by za głośno to można dać 120 wydajnośc nieznacznie spadnie ale zmieni się też dźwięk i głośność.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

T30 jest drogi owszem ale NF-A14 jest nie wiele tańszy, nie mniej jednak po pewnym czasie doszedłem do wniosku, że być może najlepszym rozwiązaniem będzie zamówienie P14 w wersji ARGB - tak bo wychodzą najtaniej - najmniej będzie mi żal ich :D a jak już Noctua wyda w Q3 tego roku "next-gen" wentylator 140mm, Phanteks t30 w wersji 140mm, ewentualnie Lian-li ulepszoną wersje 140mm   - to wtedy będę się zastanawiał nad ewentualnym upgradem, zwłaszcza jak jednak p14 argb nie przypadną mi do gustu (bo niestety w pełni białej wersji producent nie ma).

Tak jak piszesz użyję 5 wentów, aczkolwiek może o ile będzie takie mocowanie to użyję szóstego wentylatora na samym spodzie obudowy w konfiguracji pull.

Link to post
Share on other sites

Bedę monotematyczny, jak chcesz białe wentylatory, w zasadzie biało-czarne, to polecam Noiseblockery e-Loopy. trochę kasy pójdzie, ale wentylatory na lata. No niestety dla Ciebie nie ma wersji ARGB. Są nieco grubsze od standardowych 140-tek. Bawiłem się jakiś czas w różne kombinacje wentylatorowe, począwszy od Arcticów ( oprócz serii 140 F i P) po  BeQuiet, Noctua, Noiseblocker, Thermalright i jeszcze trochę. W zasadzie moim zdaniem nie ma nic lepszego w relacji cisza/wydajność niż wcześniej wspomniane Noiseblockery serii e-Loop. To z mojego doświadczenia. Są jeszcze tańsze wersje e-Loop od Phobya, ale nie wiem czy mają akurat białe wersje. U mnie mam je zamontowane w czarnej wersji BQ 802 ;)

 

A jednak są, mimo, że na stronie producenta ich nie znalazłem, ale dokopałem się: https://www.aquatuning.pl/chlodzenie-powietrzne/wentylatory-osiowe/140mm/26779/noiseblocker-nb-eloop-x-b14-p-argb-pwm-140mm-white-fan?c=25589

Cena niestety koszmarna:(

a tu nieco taniej : https://www.morele.net/wentylator-noiseblocker-nb-eloop-x-b14-p-argb-bialy-itr-b14x-p-6477863/?gclid=Cj0KCQiAu62QBhC7ARIsALXijXTxqPzzl9_SA2fvTp7kLFTPMgC9snW5PPOdAvTDV7eVf4eaeHaIMy0aAjwGEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Właśnie zapomniałem wspomnieć o Noiseblocker b14-ps przy czym pierwsze primo cena jest "gigant" :D cenowo półka argb corsair ML, i drugie primo jak czytałem komentarze innych użytkowników jest problem z głośnością w konfiguracji pull zwłaszcza przy występowaniu bliskich elementów przed wentylatorem :/ a tak to byłby to całkiem zacny wybór.

Link to post
Share on other sites

Noiseblocker e-Loop ma ten problem w kombinacji push- pull, z tym że nie wiem czy masz na myśli kombinację push-pull czy tylko pull, czyli filtr przed wentylatorami ? Ja w tej chwili w 802-ce mam 4 wentylatory e-Loop. Trzy na wlocie jeden wylotowy, a chłodnica EK 360 na topie. W mojej wcześniejszej obudowie od Coolermastra była podobna kombinacja, tyle że piąty był na topie przy wylotowym. Coolermaster na wlocie filtr miał większy odstęp od wentylatorów, około 3 cm., w BQ jest nieco mniejszy, ale nie ma praktycznie różnicy na "słuch", i nie mam w problemów z pasożytniczymi odgłosami wentylatorów. W każdym bądź razie ja nie słyszę. Bardziej słychać wentylatory z chłodnicy EK, z racji ich kulkowego łożyska.

Edytowane przez choleryk65
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Tak jak widać na zdjęciach - nowe wenty już są doszły 5x Noiseblockers (3 zdobyłem po 130, i niestety 2 kolejne musiałem po 150) b14-ps. I tak ... jak widać brakuje mi jeszcze rozdzielacza sygnału ARGB (płyta główna posiada tylko 2 złącza) - Jakieś sugestie, co warto rozważyć?  (zdjęcia z wczoraj, dzisiaj jeszcze musiałem poprawić przednie bo poprzez dopchanie wentów na górę nie mogłem włożyć filtru, a to znowu wymuszą niezłą gimnastykę z złączkami :/ )
shvk6OG.jpegZ4TTEAC.jpeg

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...