Skocz do zawartości

Duża ilość fps, ale gra nie jest płynna.


Recommended Posts

Witam

 

Jakiś czas temu zakupiłem sobie laptopa lenovo ideapad gaming 3 ze specyfikacją:  Ryzen 7 4800 h

8 GB ram ddr4

512 GB SSD

Gtx 1650 ti 4 GB gddr6 , wyświetlacz ma 60 Hz.  System obecnie Windows 11.

 

Laptop został zakupiony, aby od czasu do czasu zagrać sobie w starsze tytuły, typu GTA V, battlefield 4. Z wydajności jestem dosyć zadowolony, bo na praktycznie najwyższych ustawieniach w GTA V fpsy nie spadły  mi poniżej 60. Problem lub moje "przewrażliwienie" następuje w grze battlefield 4. Gram na ustawieniach najniższych, wszystko off, oprócz tekstur i siatki, to mam na Ultra, ale dzieje się tak na każdym rodzaju ustawieniach.  Gra, mimo wysokiej wartości fps, mam wrażenie że podczas większej akcji na mapie, podczas ruszania myszką, gra nie chodzi płynnie, jakby się przycina, ruszam myszką z jednego końca na drugi na mapie np oblężenie Szanghaju i w niektórych miejscach są odczuwalne jakby dziwne przycięcia, gdy spojrzysz w niebo, lub teren zamknięty, czegoś takiego nie ma. Nie ma znaczenia czy to serwer 32/48/64 graczy, zawsze jest tak samo. Fps mam zablokowane na 60,nigdy nie spadły poniżej, nawet podczas tych przycinek wszystko jest w normie. Blokując fps na 120 w sterownikach Nvidia podczas takich przycinek i dużej akcji na mapie spadały mi najmniej do 80. Vsync jest wyłączony w grze jak i w sterownikach.  Sterowniki są zaktualizowane jak i cały system.  Tryb wydajności jest maksymalny zarówno w opcjach zasilania jak i te różne duperele w sterownikach Nvidia, wszędzie jest preferuj maksymalną wydajność. Odinstalowane programy antywirusowe, w tle zbytnio nic mi nie obciąża systemu. Dodam że ram w systemie pokazuje mi tylko 6,13 GB. Może to w czymś pomoże, użycie procesora podczas gry nie przekracza 35℅. Ram potrafi być nawet 90℅, a karta czasami nawet 100. Męczę się obecnie z aplikacją Xbox Game bar, chce ja wyłączyć, ale wciskając okienko Windows +g dalej się odpala mimo ręcznego wyłączenia, dodatkowo też z poradnikami wyłączyłem ją przez rejestr. 

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Natan222 napisał:

Dodam że ram w systemie pokazuje mi tylko 6,13 GB

Reszta jest pewnie zarezerwowana dla grafiki zintegrowanej. Trzeba poszukać w biosie czy da się to zmienić.

2 godziny temu, Natan222 napisał:

Ram potrafi być nawet 90℅

No i tu jest pewnie problem, średni fps daje radę ale występuje wymiana z pamięcią wirtualną na dysku i w tych momentach występują przycinki. Do tego prawdopodobnie single channel. Dokupienie 8gb ramu powinno pomóc. Wrzuć gdzieś screeny z cpu-z z zakładek memory i SPD - wszystkie sloty z osobna.

No i witamy nowego użytkownika ;)

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, zbiku90 napisał:

Reszta jest pewnie zarezerwowana dla grafiki zintegrowanej. Trzeba poszukać w biosie czy da się to zmienić.

No i tu jest pewnie problem, średni fps daje radę ale występuje wymiana z pamięcią wirtualną na dysku i w tych momentach występują przycinki. Do tego prawdopodobnie single channel. Dokupienie 8gb ramu powinno pomóc. Wrzuć gdzieś screeny z cpu-z z zakładek memory i SPD - wszystkie sloty z osobna.

No i witamy nowego użytkownika ;)

IcMItM.pngfm0eta.png

4 godziny temu, MiK napisał:

Wyłącz blokady fps i spróbuj grać na synchronizacji pionowej czyli v sync. Powinno być wtedy niezmienne 60 klatek. 

Nie ma to żadnego znaczenia. Przy tych ścinkach tak czy siak  fps  mi nie spadają. Gdy mam zablokowane na 60, to nie spadnie nawet na 59. Jak sobie otworze blokadę i ustawie w sterowniku nvidia np 120 fps, to przy takich "ścinkach" fpsy nie spadają poniżej 80

Link to post
Share on other sites
23 minuty temu, zbiku90 napisał:

1. Upewnij się czy gry odpalają się na dedykowanej karcie graficznej a nie integrze.

2. Jeśli masz wolny slot (trzeba sprawdzić ale raczej tak) to powinno pomóc:

https://allegro.pl/oferta/pamiec-ram-ddr4-samsung-m471a1k43db1-cwe-8-gb-11783416297

 

Na chwilę obecną przy takich parametrach te ścinki nie występują ( screen z gry) - zużycie ram nie przekracza w grze 83 %, gdy włącze przeglądarke i zminimalizuje grę, to wzrasta ram do 92-93 %.  Laptop w stanie spoczynku bez grania ma 34-37 % zużycia ram. Co do tej karty graficznej, czy po parametrach w screenie z gry jesteś w stanie stwierdzić, która jest obecnie używana?  A jeśli nie, to masz jakiś pomysł aby szybko sprawdzić na której karcie gra się odpala ?   n0fzjC.png

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Natan222 napisał:

A jeśli nie, to masz jakiś pomysł aby szybko sprawdzić na której karcie gra się odpala ?   

Jakikolwiek program diagnostyczny z podglądem zużycia zasobów np. hwinfo64 albo może nawet menedżer zadań w windowsie.

2 godziny temu, Natan222 napisał:

gdy włącze przeglądarke i zminimalizuje grę, to wzrasta ram do 92-93 %

8gb to jest na styk do grania w starsze gry obecnie, jakikolwiek multitasking odpada. Przy nowszych grach problem będzie się pogłębiał więc rozszerzenie do 16gb mocno polecane

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...