Skocz do zawartości

Spalona płyta główna czy zasilacz ?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez lonialomax,

Recommended Posts

Siemka wszystkim :majkel:

Mam problem ze sprzętem… :( Otóż pewnego dnia resetował się zaraz po załadowaniu się biosu. Sprawdziłem ramy, odpiąłem dysk SSD, potem dysk HDD, potem pożyczyłem świeży HDD od brata i nagle zaczął botować, ale nadal był problem… tylko teraz widziałem, że sprzętowy, bo tuż po wyłączeniu się kompa pojawiało się niebieskie światełko na płycie głównej. Pokombinowałem z ramami okazało się, że trzy z czterech portów padły… działał tylko pierwszy, więc zostawiłem jedną kość i odpaliłem kompa.

Ogólnie wcześniej podczas sprawdzania, czy to nie karta graficzna podpiąłem się hdmi pod Integrę i przy ładowaniu biosu i windowsa wyskoczyły artefakty, które po załadowaniu się ekranu logowania znikały i było ok :co: ogólnie olałem to i podpiąłem kartę zewn. wszystko działało, więc zainstalowałem system i mimo zamulania wszystko jakoś tam pracowało i tak do wczoraj. :facepalm:

Grałem sobie w świeżo zainstalowane czołgi i nagle ścinka… obraz się wyłączył, włączył i wyskoczył błąd sterownika karty graficznej… Pierwsza myśl „Ku**a padła mi karta”, a nie muszę chyba nikomu tłumaczyć w, jak chorych cenach są te gtx 1080… Dzisiaj zrobiłem test w programie OCCT i wyniki mnie zaskoczyły. Otóż, robiąc test Vram wszystko działało pięknie karta miała pod 60 stopni, więc lekki kamień z serca :wariat: za to podczas robienia testu 3d karta nagrzewała się do 85 maks i tak trzymała na full obrotach tylko „GPU hot spot point temp.” grzało się do 95 stopni :co:, wujek google podpowiedział, że to w miarę ok, ale czas wymienić pastę i termopady.

Podjarany, że portfel nie zaboli tak bardzo :jupi: zrobiłem test zasilacza i tutaj mała niespodziewanka. Po niecałych 3 minutach zielony ekran i restart kompa.

Teraz pytanie do was. O co tu może biegać? :?:

– Czy to płyta główna jest zjarana i jakoś ogranicza napięcie zasilacza?

– Czy to zasilacz się przegrzewa z powodu zwarcia na płycie?

– Czy może to zasilacz padł i przy większym obciążeniu nie wyrabia, przez co np. nie daje odpowiedniego napięcia na sloty od pamięci ram i ogranicza kartę graficzną, przez co jest niestabilna?

– Czy jednak (odpukać w niemalowane) karta graficzna padła i przy obciążeniu, ale tylko w grach wywala mi błąd sterownika, a w OCCT podczas testu zasilacza wykorzystywana jest również karta i dla tego pokazało mi zielony ekran. :>

Dodam, że sprawdzałem „ręcznie” kartę, gdzie grzeje się najbardziej i wychodzi na to, że na sekcji zasilania od strony złącza PCI …

No i teraz mam tak, że odpalam już fifę, czy Counter Strike i od razu wywala mi błąd sterownika karty graficznej, czasami system się resetuje po wczytaniu windowsa jeszcze przed ekranem logowania, ale jak już się zresetuje, to działa normalnie.

Płyta głowna - MSI gaming 3 

Procesor- Intel Core i5 4670k

Ram- 2x 8 gb Corsair Vengeance (teraz tylko 8) 

Grafika- GTX 1080 ARMOR od MSI 

Dysk- SSD 250gb Samsung 850 + dwa twarde Seagate Barracuda po 1 tera każdy 

Zasilacz- XFX xtr 650w gold 

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, rzepetto napisał:

trzy z czterech portów padły… działał tylko pierwszy, więc zostawiłem jedną kość i odpaliłem kompa.

Ogólnie wcześniej podczas sprawdzania, czy to nie karta graficzna podpiąłem się hdmi pod Integrę i przy ładowaniu biosu i windowsa wyskoczyły artefakty

Te zachowania świadczą o problemie z łącznością płytą gł. a CPU. Z kolei sloty PCI Express w tym karta graficzna zależne są też od CPU więc podejrzewam usterkę płyty gł. lub CPU. Sprawdziłbym stan pinów w socket płyty gł. W tym stanie sprzętowym nie wykonuj testów, a sprawdzaj je przez podmianę jak karta graficzna na inną płytę i CPU na inną płytę. Oczywiście po kolei.

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
9 minut temu, lonialomax napisał:

Te zachowania świadczą o problemie z łącznością płytą gł. a CPU. Z kolei sloty PCI Express w tym karta graficzna zależne są też od CPU więc podejrzewam usterkę płyty gł. lub CPU. Sprawdziłbym stan pinów w socket płyty gł. W tym stanie sprzętowym nie wykonuj testów, a sprawdzaj je przez podmianę jak karta graficzna na inną płytę i CPU na inną płytę. Oczywiście po kolei.

Powiem Ci że ta diagnoza brzmi dosyć rozsądnie bo procesor posiada zintegrowaną grafikę i tak jak wspominałem po wpięciu się kablem HDMI w integre pojawiały się jakieś artefakty typu zielone kreski itd. Procesor był kręcony i działał tak przez bardzo długi czas więc pewnie nie wyrabia już.. no i kupiłem używkę bo nie chciałem więcej ładować hajsu w przestarzały już sprzęt (lga1150) Tylko zastanawiam się dlaczego pojawił się zielony ekran podczas testu PSU w OCCT.. 

Edytowane przez rzepetto
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Przy teście zasilacza wszystkie podzespoły są obciążane na maksa, co tym samym powoduje zwiększone wymagania dla CPU i pamięci RAM. Jeżeli jest jak wyżej problem relacji płyta- CPU to wywala błędy. Nie testuj, bo możesz uszkodzić kartę lub płytę/ CPU jeżeli któreś z nich jest sprawne

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
25 minut temu, lonialomax napisał:

Przy teście zasilacza wszystkie podzespoły są obciążane na maksa, co tym samym powoduje zwiększone wymagania dla CPU i pamięci RAM. Jeżeli jest jak wyżej problem relacji płyta- CPU to wywala błędy. Nie testuj, bo możesz uszkodzić kartę lub płytę/ CPU jeżeli któreś z nich jest sprawne

Rozumiem, dla bezpieczeństwa zdemontuje gtx-a i będę śmigał na zintegrowanej bo i tak teraz nie pogram przez błąd sterowników a niebawem będę składał nowy zestaw i szkoda by było dokładać jeszcze zakup innej karty graficznej. Dzięki za szybką i fachową odpowiedz :)

2 godziny temu, lonialomax napisał:

Przy teście zasilacza wszystkie podzespoły są obciążane na maksa, co tym samym powoduje zwiększone wymagania dla CPU i pamięci RAM. Jeżeli jest jak wyżej problem relacji płyta- CPU to wywala błędy. Nie testuj, bo możesz uszkodzić kartę lub płytę/ CPU jeżeli któreś z nich jest sprawne

Mam jeszcze pytanie.. bo zrobiłem test z wyciągniętą kartą graficzną i na zintegrowanej przeprowadziłem test zasilacza i wszystko śmigało.. czy to może być znak że jednak karta jest zepsuta ? test zrobiłem bo nie zależy mi już na tej płycie czy procku bo i tak ich nie sprzedam dalej a do nowego zestawu idzie tylko grafika i zasilacz o ile są sprawne

 

Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, rzepetto napisał:

czy to może być znak że jednak karta jest zepsuta ?

Raczej kierowałbym się w stronę uszkodzonego zasilacza, a konkretnie usterki zabezpieczeń przeciążeniowych w zasilaczu. Na karcie zintegrowanej  wykonaj: Uruchom HWiNFO z apletu Sensors, ilość kolumn odczytu zwiększasz klikając na strzałki w lewym dolnym rogu. Spuść okno odczytu do paska zadań i uruchom test w FurMark. W programie ustaw rozdzielczość monitora. Po 10 min zakończ test i pokaż screen z odczytów HWiNFO.

Edytowane przez lonialomax
  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, majster klepka napisał:

Testuj kompa na integrze a kartę podrzuć jakiemuś kumplowi niech się pobawi i przekona czy sprawna jest

Mieszkam w Anglii i wszyscy moi znajomi mają lapki albo kompy ale ze zbyt słabym zasilaczem takie all in one. Muszę oddać do gościa od serwisu i zapłacić albo poczekać na nowy zestaw. 

6 godzin temu, lonialomax napisał:

Raczej kierowałbym się w stronę uszkodzonego zasilacza, a konkretnie usterki zabezpieczeń przeciążeniowych w zasilaczu. Na karcie zintegrowanej  wykonaj: Uruchom HWiNFO z apletu Sensors, ilość kolumn odczytu zwiększasz klikając na strzałki w lewym dolnym rogu. Spuść okno odczytu do paska zadań i uruchom test w FurMark. W programie ustaw rozdzielczość monitora. Po 10 min zakończ test i pokaż screen z odczytów HWiNFO.

Ok zrobię tak dzisiaj wieczorkiem i dam znać co i jak. Fajnie by było gdyby to był zasilacz.. A tym sposobem sprawdzę procesor czy zasilacz ? 

Link to post
Share on other sites

FurMark mocno obciąża kartę grafiki i na zintegrowanej będzie obciążony CPU więc zobaczymy czy wysypie się podejrzewane połączenie CPU- płyta gł. Poza tym w odczycie będą widoczne parametry pracy podzespołów. Jak Będzie wszystko dobrze można pokusić się o taki odczyt z GTX 1080 i jeżeli przejdzie test, będą widoczne parametry pracy GTX 1080.

Edytowane przez lonialomax
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 11.02.2022 o 13:52, lonialomax napisał:

FurMark mocno obciąża kartę grafiki i na zintegrowanej będzie obciążony CPU więc zobaczymy czy wysypie się podejrzewane połączenie CPU- płyta gł. Poza tym w odczycie będą widoczne parametry pracy podzespołów. Jak Będzie wszystko dobrze można pokusić się o taki odczyt z GTX 1080 i jeżeli przejdzie test, będą widoczne parametry pracy GTX 1080.

 

Zrobione. Ogólnie nic się nie działo, nic się nie wysypało więc nie wiem czy to procek.. Możliwe że zasilacz bo bez gtx-a nie będzie takiego obciążenia jutro zrobię test z kartą graficzną i wrzucę screena bo dzisiaj już mi się nie chciało jej montować

screen 2.jpg

screen 3.jpg

Screen 4.jpg

screenshoot 1.jpg

Edytowane przez rzepetto
Link to post
Share on other sites

W tych odczytach nie widać nic niepokojącego także możesz powtórzyć test z GTX 1080 na pokładzie. Dowiedz się czy w serwisie nie pożyczyli by CI zasilacza (odpłatnie), może być 500W. Sprawdź też kartę w dolnym slocie PCI Express, bo jednak ten zielony ekran jest niepokojący dla karty graficznej.

Jak zamontujesz już GTX 1080 uruchom test w GPU-z. W oknie głównym klik na znaczek zapytania i w oknie które się pojawi klik na Start Render test następnie w oknie głównym w pasku górnym klik na Sensors, odczekaj około minuty, zrób screen i pokaż tu.  

ps Jakbyś mógł przyciąć np. w Paint te screeny, a będą bardziej czytelne niż z pulpitem.

Edytowane przez lonialomax
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

A więc z ogromną radością oświadczam że to jednak płyta główna :) Przełączyłem kartę na drugi slot pci express i wszystko hula jak wcześniej :jupi:

Sprawdziłem najpierw tak jak doradzałeś w GPU-z i zrobiłem ten test i ku mojemu zdziwieniu temp. stały w normie i world of tanks znowu hula jak wściekłe na ultra :peace:

A więc mogę z radością zakończyć ten wątek i podziękować za porady. A więc dzięki lonialomax mistrzu za pomoc 8-) benchmark to jedyne z kilku for na którym wstawiłem ten temat i mi w ogóle odpowiedziano także szacun :peace:

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...