Skocz do zawartości

Zacinanie/zawieszanie się komputera


Recommended Posts

Witam,

miałem kartę graficzną RTX 3080ti minęło pół roku odkąd ją kupiłem i nagle komputer zawiesza się podczas oglądania youtube myszka się nie rusza, dźwięk nadal się odtwarza, wentylatory na maksa ginie obraz i koniec. Zresetowałem komputer, uruchomił się wszystko działało jak trzeba minęło ok. 15 minut znowu to samo. Lecz tym razem reset nie pomógł przepiąłem więc przewód DisplayPort to grafiki zintegrowanej, komputer się uruchomił lecz karta była już nie wykrywana ;( Oddałem ją na gwarancji. Postanowiłem na czas oczekiwania kupić cokolwiek, wybór padł na RTX 3050. Podłączyłem ją i wszystko było fajnie, ale do pewnego momentu gdy na drugi dzień używania podczas przeglądania Internetu dzieje się to samo co na poprzedniej karcie czyli myszka staje, wentylatory na maksa ale od CPU ten na karcie się nie kręci bo i karta delikatnie ciepła tylko i później czarny ekran, lecz tym razem po paru sekundach obraz wraca i wszystko wraca do normy. Dzieje się to spontanicznie ale tylko zaobserwowałem to podczas przeglądania internetu - jak gram jest w porządku. Pomyślałem ok, może to wina sterowników, może coś się mu pomieszało, więc przeinstalowałem windowsa. Wczoraj robiłem test 5 godzin przeglądania intenetu i nic się nie wydarzyło. Dzisiaj uruchomiłem komputer i już po 5 minutach się ten problem pojawił minęło parę minut i znowu. Pomyślałem kurczę czyżby znowu wadliwa karta? Czy mam, aż takiego pecha? Zrobiłem testy programami przeróżnymi Memtest86 nie wykazał żadnych błędów OCCT tak samo, 3D Mark jak i PCMark przechodzi bez problemu wszystkie testy ok. I już sam nie wiem co może być przyczyną płyta główna? A może zasilacz (nie czyściłem go od nowości, a już co najmniej 4 lata go mam)? Czy możliwe że to karta graficzna? Podczas testu GPU wiatraki na karcie się kręcą, temp. nie przekracza 60 stopni.

 

Aktualizacja:

Zainstalowałem program BlueScreenView - wnioskuję, że to do odczytu dziennika zdarzeń z windowsa ;) - a w nim takie oto coś:

020522-11203-01.dmp    05.02.2022 00:42:22        0x00000133    00000000`00000000    00000000`00000501    00000000`00000500    fffff802`288fa320    ntoskrnl.exe    ntoskrnl.exe+3f73b0                    x64    ntoskrnl.exe+3f73b0                    C:\Windows\Minidump\020522-11203-01.dmp    16    15    19041    7 585 180    05.02.2022 00:43:25    
 

 

BlueScreenView.png

HWinfo.png

Edytowane przez d3xt3r
Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, d3xt3r napisał:

ntoskrnl.exe

Ten błąd wyświetla się przy "nieczystym" ponownym uruchomieniu i nie wskazuje na nic szczególnego. Jeśli na 2 różnych kartach jest taki sam to szukałbym przyczyny gdzie indziej. Możliwe że zasilacz (jaki model?) bo piszesz że ma co najmniej 4 lata. Dałbyś radę załatwić jakiś inny, podstawić i przetestować? OCCT test Power przechodzi minimum 15 minut?

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, zbiku90 napisał:

Ten błąd wyświetla się przy "nieczystym" ponownym uruchomieniu i nie wskazuje na nic szczególnego. Jeśli na 2 różnych kartach jest taki sam to szukałbym przyczyny gdzie indziej. Możliwe że zasilacz (jaki model?) bo piszesz że ma co najmniej 4 lata. Dałbyś radę załatwić jakiś inny, podstawić i przetestować? OCCT test Power przechodzi minimum 15 minut?

Specyfikację mam w sygnaturze, zasilacz to: Corsair RM650X 80 Plus Gold

Link to post
Share on other sites

W pierwszej kolejności sprawdził bym zasilacz, po drugie sprawdził bym dyski masz 2 dyski m2, 1 ssd i 2 talerzowce razem daje  5 dysków (moim zdaniem może coś być z kontrolerem w płycie może też być że linie są przeciążone, piszesz że myszkę zamraża). Zostaw podłączony system i ten dysk na którym są gry i programy do przetestowania sprawdź. pozostałe odłącz posprawdzaj.

Link to post
Share on other sites

Dzisiaj znowu się to stało. W dzienniku zdarzeń błąd "Display". Obecnie talerzowców już nie mam zamiast nich mam dodatkowe dwa dyski ssd po 2tb. Najgorsze w tym jest to, że to dzieje się nie zawsze czasami od razu, a innym razem cały dzień jest w porządku wszystko.

 

Dziennik_zdarzen.png

Edytowane przez d3xt3r
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Ja mam kartę Zotac 3050 (od kilkunastu dni) i mam podobny problem, raz wywala i restart systemu jest a czasami tylko restart karty graficznej. Wcześniej na innej karcie wszystko było ok, zero zawieszania się. Ciekawe czy to nie coś z kartami 3050.

W dniu 6.02.2022 o 12:45, d3xt3r napisał:

Dzisiaj znowu się to stało. W dzienniku zdarzeńbłąd "Display". Obecnie talerzowców już nie mam zamiast nich mam dodatkowe dwa dyski ssd po 2tb. Najgorsze w tym jest to, że to dzieje się nie zawsze czasami od razu, a innym razem cały dzień jest w porządku wszystko

 

Dalej masz ten sam problem?

EDIT: Znalazłem inny wątek, aby wyłączyć akcelerację sprzętową w chrome. Zobaczymy ile to zmieni, bo u mnie w sumie tylko podczas przeglądania neta wywala. Stara karta graf. pewnie nie obsługiwała tej funkcji w chrome, więc nie było z tym problemu. d3xt3r daj znać czy to pomogło Tobie, ja właśnie zmieniłem to ustawienie i za kilka dni dam znać czy jest ok.

Edytowane przez Kris86
Znaleziono prawdopodobnie rozwiązanie.
Link to post
Share on other sites

Sterowniki dla RTX 3070 Ti i dla 3050 są z tej samej paczki. U mnie problem nie występuje od czasu wyłączenia akceleracji sprzętowej w chrome. Dodam że problem nie występował w innych przeglądarkach, więc albo to wina samej funkcji albo jakiś inny nieznany problem. Ogólnie temat można uznać za połowicznie rozwiązany, może komuś się przyda porada odnośnie wyłączenia akceleracji w chrome.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...