Skocz do zawartości

Wentylatory do karty graficznej


Recommended Posts

Witam, chciałbym prosić o radę w sprawie doboru wentylatorów do karty graficznej. Problem polega na tym, że te oryginalne są zbyt głośne. Moja karta to już stara gtx 670 a na chwilę obecną wstrzymuję się z kupnem nowej. Podczas gry zauważyłem (instalując MSI Afterburner), że jej temperatura dochodzi do 75 st. C i staje się dość słyszalna. Zmieniłem więc krzywą wentylatorów aby zbić temperaturę i się to częściowo udało, ale jest jeszcze głośniej. Dodatkowo drugi wentylator włącza się dopiero gdy ten pierwszy osiąga 85% obrotów i wtedy to już jest odrzutowiec. Wymieniłem pastę na nową - niewiele pomogło. Dobrze by było, aby dwa wentylatory chodziły razem nawet na mniejszych obrotach. Udało się to osiągnąć poprzez połączenie pewnych przewodów. Mianowice, są 2 wentylatory. Jeden 3 żyłowy i ten pracuje cały czas, i drugi 4 żyłowy, który włącza się później. Oba łączą się we wtyczce 4 pin do płyty GPU. Pierwszy - kabel czarny, żółty i niebieski. Drugi - dodatkowo kabel zielony. Metodą prób połączanie przewodu zielonego żółtym sprawiło że oba wentylatory kręcą się od początku i działa płynna zmiana obrotów. Teraz przy podobnym hałasie przy pełnym obciążenie temperatura oscyluje w okolicy 55 - 57 st. C(50 -60 % obr. 2 wentylatory) zamiast 68 - 74 st. C(73 % obr. -jeden wentylator). 

    Teraz dochodzimy do sedna. Chciałbym wymontować obecne wentylatory 70mm razem z metalową osłoną i mocowaniem i zostawić tylko radiator do którego przymocował bym 2 większe(100/120mm) za pomocą trytytek lub innego rzemiosła. Czy da mi to większy przepływ powietrza przy jednoczesnej cichszej pracy niż dotychczas? Jakie wentylatory byście polecili? Czy jest możliwość podłączania 3 pinowych wentylatorów do GPU tak aby to działało tak jak teraz? Czy lepiej podłączyć je do płyty głównej lub zasilacza tak aby pracowały z pełną szybkością ale i tak ciszej niż teraz? Obecny wentylator (spojrzałem tylko na jeden) ma 0.35A. Czy trzeba dobierać o podobnym prądzie a jeśli nie ma takich to brać mniej czy więcej?

 

Wstępnie znalazłem wentylator Arctic P12 PWM. Nada się?

Edytowane przez huberthm1
Link to post
Share on other sites

Ja kiedyś w karcie miałem podobny problem z jednym wentylatorem kiedy wymieniłem go na zamiennik o nie identycznych parametrach jak drugi, bo dostanie o identycznych było niemożliwe. Wymiana drugiego wentylatora na taki sam model naprawiła synchroniczną pracę. Minus tego rozwiązania był taki, że zamienniki kosztowały ponad 50zł za jeden, do tego wada konstrukcyjna chłodzenia powodowała terkot przy uruchamianiu wentylatora co przy start-stop było irytujące. Dlatego poszedłem w dwa 120mm PWM z przejściówką i krzywą w afterburner.

Najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie Arctic P12 PWM PST. Wersja PST ma rozgałęzienia, do tego przejściówka GPU PWM do PWM. Powinno być znacznie ciszej i chłodniej z odpowiednią krzywą wentylatorów. Wentylatory są bardzo ciche, wydajne i tanie, ale czasami zdarzają się im wibracje na niektórych prędkościach obrotowych.

Link to post
Share on other sites

Teraz pomyślałem jeszcze o jednej rzeczy. Skoro jeden z wentylatorów jest 3 pinowy i działa regulacja obrotów a ten 4 pinowy jest zdrutowany(zielony z żółtym) więc do 4 pinowego gniazda na GPU podłączone są tylko 3 przewody. Więc może wziąć wentylatory 3 pinowe? Jak wezmę 4 pinowe to trzeba będzie znowu drutować oba tak aby były na 3 pin?

Link to post
Share on other sites

W 4 pinowym (+,-,obroty,impuls) na wentylator zawsze jest podawane 12v a czwarty pin podaje impulsy dla modulacji pracy wentylatora, w 3 pinowym (+,-,obroty) zmieniane jest napięcie do regulacji jego pracy. Jeżeli zepniesz oba wentylatory razem będą działały ale ten 3 pinowy zawsze będzie miał 100% bo będzie dostawał 12v jeżeli gniazdo jest w trybie PWM.

Najlepiej podaj dokładny model karty bo dla mnie jest dziwne, że przy 4 pinowym gnieździe PWM na karcie dano wentylator 3 pinowe.

Link to post
Share on other sites

No po modelu i jego wentylatorach widać, że powinien to być podwójny zestaw PWM żółty +, czarny -, zielony obroty i niebieski impuls PWM. Ten "3 pionowy" poprostu nie ma zielonego bo mieć nie może ponieważ tylko jeden może podawać wartość obrotów.

 

19 godzin temu, huberthm1 napisał:

4 pinowy jest zdrutowany(zielony z żółtym)

Czyli tutaj połączyłeś 12v z obrotami. Atfterburner widzi obroty, HWinfo też? Takie rzeźbienie "a może się uda" nie jest wskazane.

Sprawdź czy oba wentylatory to 12v 0,35A albo 0,5A.

Doprowadź okablowanie do porządku, a przynajmniej rozepnij zielony z żółtym bez podłączenia zielonego nadal powinno działać. Może wentylator podawał dziwne wartości obrotowe i regulator w karcie wariował, a tak bez wartości obrotowych działa na standardowych ustawieniach.

Link to post
Share on other sites

Afterburner i HWinfo widzi obroty. Odłączyłem zielony od żółtego, ale nie podłączałem go do wtyczki tylko zaizolowałem. Działa tak samo jak połączone, w programach też to samo. Jak zielony był podłączony do wtyczki to jeden wentylator stał do momentu gdy ten o 3 kablach osiągał ok. 85 % obrotów.

d7443710de3a.jpg
3dfddb1f6a44.jpg
0e175c4859e1.jpg

 

Czy jak kupie wentylatory 4 pin to też będę musiał odpiąć z nich zielony? Czy kupić 3 pinowe, ale czy będą one miały regulację obrotów?

Edytowane przez huberthm1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Udało mi się wszystko poskładać. Spawy mają się mniej więcej tak:
-temperatury oscylują w okolicy 55 st. C. pod pełnym obciążeniem
-wentylatory na 100% obrotów są cichsze niż te w obudowie, które terkoczą, więc duży plus
-wydajność jest nieco mniejsza od oryginałów, ponieważ te poprzednie na 100 % obrotów mogły zbić temperatury do ok. 52 st. C.
-gdy by ktoś chciał zrobić podobnego moda to bym brał o większym zakresie obrotów niż 1800, ponieważ w razie potrzeby jest większy zapas
-podłączyłem tylko 3 przewody do wtyczki GPU, tak jak wyżej w temacie i działa tak jak powinno
-połączyłem dwa wentylatory ze sobą (dwie trytytki) a potem całość do radiatora za pomocą trzech trytytek, trzyma się bardzo dobrze

I to chyba tyle. Dzięki za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...