Skocz do zawartości

Stacja robocza do pracy i wirtualizacji


Recommended Posts

Witam,

 

pokrótce, wymagania:
- wymaksowany procesor
- wymaksowany RAM
- bez chłodzenia wodnego
- świecidełka niepożądane
- płyta główna bez łączności bezprzewodowej

 

Ostatni raz składałem komputer bardzo bardzo dawno temu. Nie ukrywam, że głównym kluczem dobierania komponentów była ich popularność na Morele. Wprawdzie miliony much nie mogą się mylić, ale chciałbym skonsultować się, czy aby na pewno są to najlepsze opcje.

 

Budżet nie jest jakoś specjalnie określony, ale jeżeli już za coś płacę to chciałbym z tego wycisnąć jak najwięcej.

 

CPU: i7 12700K + SilentiumPC Fera - chaiłbym wdrożyć jakiś niewielki OC bez dużego kombinowania, choć z tego co czytam niewiele to daje na tym procesorze.

 

RAM: G.Skill Ripjaws V, DDR4, 64 GB, 3200MHz, CL16 (F4-3200C16D-64GVK)

Czy upakowanie tej samej ilości pamięci na mniejszej liczbie kości wpłynie jakoś na wydajność (2x32GB vs 4x16GB)? W przyszłości może (ale nie musi) wejść kolejne 64 GB.

 

Mobo: MSI PRO Z690-A DDR4 lub Gigabyte Z690 GAMING X DDR4

Bardziej skłaniam się ku MSI, ale większych różnic chyba nie ma między tymi płytami? Swoją drogą płacenie czterocyfrowej sumy za płytę główną... chore.

 

PSU: SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W (SPC169)

 

Reszta komponentów zostanie dokooptowana z tego co już mam.

 

Proszę o ocenę i sugestie nt. powyższego zestawu.

 

Pozdrawiam!

 

Edytowane przez bogdan150
Link to post
Share on other sites

12700K i lekkie OC z Fera 5, to chłodzenie zesra się na stocku, ludzie naoglądali się głupot że Fortisy i inne chińskie ulepy mają wydajność jak Noctua D15 i teraz latają takie bzdury po forach.

 

Do tego chiński zasilacz w cenie Seasonica i wielu innych platform lepszych x razy pod każdym względem.

 

 

13 godzin temu, bogdan150 napisał:

Reszta komponentów zostanie dokooptowana z tego co już mam.

A co masz konkretnie? żeby później nie było niespodzianek że cooler nie wejdzie do budy.

 

 

https://proline.pl/koszyk/f8054ad1

12700K, MOBO standard, szybsze pamięci 3600MHz, topowy cooler AC + zestaw montażowy pod LGA 1700, dużo lepszy PSU Seasonica z 10 letnią gwarancją.

 

Jakie będzie tu GPU? jak coś mocniejszego warto dopłacić do 850W.

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź @3ndurek. Chyba nie jesteś wielkim fanem SPC?

 

Co do zasilacza nie ma żadnej dyskusji, ale jeśli chodzi o cooler to ciężko znaleźć mi uzasadnienie aby wydać 4x tyle. Nie muszą być to topowe rzeczy, tylko takie po których nie będzie czuć, że wyrzuciło się kasę w błoto.

 

Czemu akurat pamięci VIper zamiast tego samego modelu co zaproponowałem, ale 3600 MHz? Na benchmarkach RAM jakie udało mi się znaleźć, te konkretne pamięci G.Skill zajmują topowe miejsca, podczas gdy Patriot jest tam nieobecny.

 

GPU będzie byle jakie, potrzebne tylko do podłączenia kilku monitorów.

 

cpu_cooler_chart_2021_temp_max_air.jpg

Link to post
Share on other sites
58 minut temu, bogdan150 napisał:

Chyba nie jesteś wielkim fanem SPC?

Nie, tylko stwierdzam że Fera nie nadaje się do tego procesora, tym bardziej pod jego OC.

 

Godzinę temu, bogdan150 napisał:

jeśli chodzi o cooler to ciężko znaleźć mi uzasadnienie aby wydać 4x tyle. Nie muszą być to topowe rzeczy, tylko takie po których nie będzie czuć, że wyrzuciło się kasę w błoto.

Screen z testu który wrzuciłeś niczego tu nie wnosi bo tu nie ma nawet Fera 5 tylko Fera 3 ARGB...

No i dodajmy do tego 100W CPU pewnie jeszcze Ryzen 1700 to tam byle co go schłodzi.

 

Problem zaczyna się przy i7/i9 gdzie trzeba schłodzić ~200W i mocniejszy CPU

Tu nawet Fortis 5 Dual dostaje po tyłku przy i9 10900K, procesor który pobiera tyle co 12700K a nawet mniej gdy ściągniemy limity mocy z 12700K

Całe 12 stopni traci do D15, chcesz tańszy to wersja standard https://proline.pl/chlodzenie-procesora-noctua-nh-d15-p933368

temp_oc_blender_intel.png

 

 

Godzinę temu, bogdan150 napisał:

Czemu akurat pamięci VIper zamiast tego samego modelu co zaproponowałem, ale 3600 MHz?

Bo są tańsze szybsze, a co za tym idzie bardziej opłacalne.

 

Nadal nie odpowiedziałeś jaka obudowa i reszta.

Link to post
Share on other sites

Fera 5 to i przy OC i5 12600K wysiądzie. 

 

W dniu 2.02.2022 o 20:49, bogdan150 napisał:

CPU: i7 12700K + SilentiumPC Fera - chaiłbym wdrożyć jakiś niewielki OC bez dużego kombinowania, choć z tego co czytam niewiele to daje na tym procesorze.

 

i7 12700K sam w sobie ma bardzo niewielki potencjał OC, który przekłada się na spory wzrost temperatur. OC tych procesorów raczej nie ma sensu. Jeżeli jednak chcesz, to nie masz innego wyjścia i musisz brać topowe chłodzenia za kilka stówek, tym bardziej jeżeli procesor będzie w pełni obciążany. 

 

Fera 5 na 12700K stock, wcale nie przy takim długim obciążeniu może dobijać do 100 stopni jeżeli np poza pełnym obciążeniem CPU będzie jeszcze jakieś obciążenie GPU, słabo wentylowana obudowa itp

 

 

W dniu 3.02.2022 o 14:52, bogdan150 napisał:

GPU będzie byle jakie, potrzebne tylko do podłączenia kilku monitorów.

 

Jakie rozdzielczości, jakie odświeżania i ile tych monitorów? Może tutaj wystarczy sama integra? 

 

Powiedz jeszcze jaką masz obudowę? 

 

Link to post
Share on other sites
  • 9 miesięcy temu...
W dniu 3.02.2022 o 09:41, 3ndurek napisał:

12700K i lekkie OC z Fera 5, to chłodzenie zesra się na stocku, ludzie naoglądali się głupot że Fortisy i inne chińskie ulepy mają wydajność jak Noctua D15 i teraz latają takie bzdury po forach.

 

Do tego chiński zasilacz w cenie Seasonica i wielu innych platform lepszych x razy pod każdym względem.

 

 

A co masz konkretnie? żeby później nie było niespodzianek że cooler nie wejdzie do budy.

 

 

https://proline.pl/koszyk/f8054ad1

12700K, MOBO standard, szybsze pamięci 3600MHz, topowy cooler AC + zestaw montażowy pod LGA 1700, dużo lepszy PSU Seasonica z 10 letnią gwarancją.

 

Jakie będzie tu GPU? jak coś mocniejszego warto dopłacić do 850W.

 

Ostatecznie wziąłem pamięci które zaproponowałeś i chłodzenie Fortis (NH-D15 ma absurdalnie duży rozmiar, a jedyne obudowy które do niego pasują są drogie i badziewiaste). Zdecydowałem się także na zasilacz półmodularny Pure Power (w sumie nie wiem po co zasilacze w pełni modularne, przecież niektóre wiązki zawsze trzeba podłączyć). Zestaw śmiga już wiele miesięcy 24/7 na 100% obciążeniu, wszystko jest cicho i nie przegrzewa się. Obudowę wziąłem najtańszą która mi się podobała.

 

OT: Jak zasilacz ma jakieś dziwne przyciski na obudowie (oprócz włącznika) to mam wrażenie, że to badziewiasta chińszczyzna.

Link to post
Share on other sites
19 godzin temu, e1f0x napisał:

to mam wrażenie, że to badziewiasta chińszczyzna.

 

19 godzin temu, e1f0x napisał:

Obudowę wziąłem najtańszą która mi się podobała.

 

:D 

 

Zawsze można sobie zmienić z czasem, a dobra obudowa naprawdę robi robotę. Sam kiedyś częściej zmieniałem obudowy niż sam sprzęt :D

Link to post
Share on other sites
W dniu 8.11.2022 o 05:25, AudiAWX napisał:

Te dziwne przyciski to na przykład wyłączenie ledów, więc nie przeginaj. emoji1787.png

W tym przypadku przycisk nie kontroluje wodotrysków, a prędkość/tryb pracy wentylatora. Według mnie taki parametr w ogóle nie powinien móc być kontrolowany przez użytkownika, w końcu to krytyczny komponent.

 

"Markowy" zasilacz za 700 zł z literówkami na obudowie...

focus-gx-750_5.jpg

 

W dniu 8.11.2022 o 16:24, kajtek. napisał:

Zawsze można sobie zmienić z czasem, a dobra obudowa naprawdę robi robotę. Sam kiedyś częściej zmieniałem obudowy niż sam sprzęt :D

 

Jak chcesz dać "porządne i markowe" NH-D15, to:

 

1. Kupujesz cooler za 537 złotych.

2. Ojej, okazuje się, że cooler nie pasuje do LGA 1700. Musisz dopłacić 47 złotych za coś co powinieneś dostać za darmo.

3. Ojej, okazuje się, że większość fajnych obudów nie pasuje do tego coolera. Po odfiltrowaniu na Morele, najtańsza pasująca buda bez okna kosztuje 650 złotych.

 

vs. jak chcesz dać "chińskiego ulepa" Fortis

 

1. Kupujesz Fortisa za 180 zł. Pasuje od razu.

2. Kupujesz obudowę która ci się podoba. Ja sobie kupiłem Ventum za tyle samo co cooler i śmiało stwierdzam, że to genialna minimalistyczna obudowa.

 

Reasumując: Nie trzeba się bać tego procesora. Nic tu się nie "zesra". Inwestowanie 900 złotych więcej w coś czego nie zauważymy to wydawanie pieniędzy w błoto.

Link to post
Share on other sites
W dniu 10.11.2022 o 00:57, 7oldo napisał:
W dniu 8.11.2022 o 17:24, kajtek. napisał:

Zawsze można sobie zmienić z czasem, a dobra obudowa naprawdę robi robotę. Sam kiedyś częściej zmieniałem obudowy niż sam sprzęt :D

 

Jak chcesz dać "porządne i markowe" NH-D15, to:

Ale o co chodzi? 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...