Skocz do zawartości

i5 10400f czy i5 11400f


Recommended Posts

Potrzebuję pomocy w podjęciu decyzji odnośnie wyboru procesora. Posiadam już płytę Asus tuf z590 Plus kupioną w promocyjnej cenie, ramy ze starego PC czyli 4x8GB 3200 MHz Corsair RGB PRO SL oraz RTX 2070 Super. Teraz kwestia wyboru procesora bo nie mogę się zdecydować czy kupić 10 serię czy 11 serię. Procesora nie będę podkręcał ponieważ nie ma takiej potrzeby więc wersje K odpadają. Gram okazjonalnie w WoT oraz War Thunder więc żadnego hardcore'u. Oglądałem kilka filmów na YT i te procesory są mocno podobne do w kwestii wydajności. Mogę kupić 10400f za ok 600zł a 11400f za 680zl. Do tego będę potrzebował chłodzenie, myślę standardowo nad Ferą 5 za 120zł. Czytałem o zdejmowaniu limitów mocy ale czy to się rzeczywiście opłaca? Czy taka Fera 5 da sobie radę z tymi procesorami?

Edytowane przez michaldroszcz
Link to post
Share on other sites

11400f wart dopłaty, przy zdjętych limitach masz średnio 7 fps więcej niż z limitem, nie wiem czy fera wtedy nie będzie za głośna, 80 stopni wtedy w testach obciążeniowych, może lepiej wtedy dać fortisa 5 za 190zł. Jak bez limitów to fera powinna być spoko, na pewno nie am sensu fery 5 z 2 wentylatorami bo to nic nei daje:)

 

Tu masz bardzo fajny test i podsumowanie:

 

https://ithardware.pl/testyirecenzje/wielki_test_tanich_procesorow_dla_graczy_i_nie_tylko_cz_2_modele_za_ok_700_1000_zl-17336.html

 

 

Edytowane przez wrobel_krk
Link to post
Share on other sites

Hmm, ta płyta była w promocja za 550-600 pln (jeśli mówimy o wielkim czyszczeniu śmieci z magazynu u CENZURA). Może nie minęły jeszcze dwa tygodnie i możesz oddać? 

 

12400F + najtańszy B660 D4 byłby lepszym wyborem... 

  • Lubię to 1
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Mogę jeszcze oddać to fakt ale nie chcę więcej inwestować niż teraz. Płytę kupiłem dość tanio i prock też poniżej 700zł. Sam 12400f to koszt ok 900-950zł i do tego płyta pewnie minimum 600zł to o kilkaset złotych więcej niż teraz. Ferę 5 zamówiłem bo jakaś promocja na nią dzisiaj i zobaczę. Jeżeli w ciągu tygodnia trafi się 12400f w obniżonej cenie i jakaś płyta to pewnie rozważę zwrot. Tak czy inaczej zostawić jak by się nie udało po taniości 12400f kupić tego 11400f czy lepszy będzie 10400f?

Link to post
Share on other sites

Między 11 a 12 generacją są spore różnice, intel trochę bardziej się postarał, skoczył proces i wydajność. Dlatego każdy będzie polecał 12400f zamiast poprzednich generacji ponieważ są one już nieopłacalne szczególnie że celujesz w nowy sprzęt.

Link to post
Share on other sites

Rzecz jasna moja propozycja była z myślą o fajnych używanych "kąskach" w nowym sprzęcie się nie znam, a mogę polecić kupno akurat procesora używanego bo XX przeleciało mi przez ręce i nawet 10 letnie procesory działają do dziś także podejrzewam że awaryjność CPU jest względnie bardzo mała.

Link to post
Share on other sites

Dobra. Na placu boju został zestaw i5 11400f i płyta MSI B560A-Pro (cena za całość ok 1000zł) i zastanawiam się nad i3 12100f i płyta MSI Z690A (za całość ok 1300zł). Jeżeli kupię 11400f to wiem, że nic nie zmienię w tym konfigu z tą płytą i pewnie ze 3 lata będzie tak śmigał. Zakup Z690 z i3 pozwoli mi chyba pograć w WoT, war Thundera i Cyberpunka w miarę komfortowo i za jakiś rok czy dwa lata mogę sobie wstawić jakaś i5 lub i7 jak ceny spadną. Który zestaw byście wybrali na moim miejscu i czy faktycznie jest duża różnica w poborze prądu między 11 a 12 generacją podczas codziennego użytku?

Link to post
Share on other sites

12100F oferuję świetną wydajność, ale okolice 700 pln tj nieporozumie (spowodowane brakiem konkurencji w tym segmencie). 11400f przy jego obecnych cenach ma jak najbardziej sense, chociaż dla mnie 12400f nawet na płycie H610 byłby chyba sensowniejszy. 

Link to post
Share on other sites

Zamówiłem 11400f (680zł), Ferę 5 i dwie płyty na testy czyli Asus TUF Z590 Gaming (ok 700zł) i MSI B560A-Pro (378zł). Zostawię sobie pewnie tego MSI bo taniej o prawie połowę ale ciekawi mnie różnica w jakości dźwięku kodeków acl1200 w Asus i ALC897 w MSI. Myślałem nad tym i3 12100f ale płyta co by mnie interesowała to mATX Gaming X za 740zł lub MSI Z690A-pro za prawie 900zł. więc sporo drożej. Mam ram Corsair 4x8GB więc musi być na płycie 4 wejścia i jak się już przekonałem wcześniej, nie zawsze wszystkie płyty go tolerują i czasem XMP nie działa.  

Edytowane przez michaldroszcz
Link to post
Share on other sites
12 minut temu, michaldroszcz napisał:

Zostawię sobie pewnie tego MSI bo taniej o prawie połowę ale ciekawi mnie różnica w jakości dźwięku kodeków acl1200 w Asus i ALC897 w MSI

Za różnicę w cenie tj. 300zł pewnie da się kupić lepszą dźwiękówkę od alc1200 i nie ma potem problemu żeby ją przełożyć do nowego kompa.

Link to post
Share on other sites

Patrzyłem właśnie na jakiegoś nowego Sound Blastera za 249zł:

https://pl.creative.com/p/sound-blaster/sound-blaster-audigy-fx-v2

Płyty przyjdą jutro to potestuję. Zerkam czasem czy przypadkiem nie wpadła jakaś promocja na s.1700 to może jeszcze rozważę zwrot i zmianę na 12 serię ale jakoś słabo to wygląda.

Link to post
Share on other sites

Za kartę dźwiękową wydać 2 i pół stówy gdy na podzespołach oszczędzasz. Moim zdaniem albo jesteś z tych "audiofilów" co kupią dla lepszego brzmienia kabel za 200pln od metra albo ci się podoba posiadanie karty dźwiękowej bo aby to wpłynęło na twoje "doznania" to nie uwierzę (wiadomo, reklama dźwignią handlu :D), jedynie to zrozumiem jeśli należysz do grupy "audiofili".

  • Haha 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
49 minut temu, Overclock666G napisał:

Za kartę dźwiękową wydać 2 i pół stówy gdy na podzespołach oszczędzasz

Nie uważam się za audiofila i doskonale rozumiem, że większości ludzi do grania może wystarczyć Integra z mobo i słuchawki za 50 pln. 

 

Sam miałem jednak do niedawna Asus Xonar u siebie, który padł więc zostałem zmuszony do przesiadki na integre w moim MSI (Realtek® ALC1200 / ALC1220P Codec) i w głupim csgo różnica była... kolosalna :o (odległość skąd dobiegał dźwięk, natężenie itp). "Da się grać" na tej integrze, tylko co to za granie... Idzie do mnie Sound BlasterX G6 (dzięki @adivxvza polecenie) więc będzie testowany. 

  • Lubię to 2
Link to post
Share on other sites

Ja nikogo tym poglądem nie obrażam ale jeśli pytasz, to tak obcowałem z jakimś wyższym modelem od creative i porównując do integry różnice były tak drobne że szczerze na sercu mogę rzec że jak dla mnie "gra nie warta świeczki". Co do "pozycjonowania" to swoje 3 grosze straciłem życia w różnej maści FPS i nie będę jakimiś rangami jak 5 latek tutaj błyskał czy też poziomem ELO bo to totalnie bez sensu w końcu mowa tu o sprzęcie i wszystko można MOIM zdaniem osiągnąć na monitorze kineskopowym i myszce za 30-40pln jak i integrze i słuchawkach niskiej półki. Rozumiem że są koneserzy sprzętu i za te drobne różnice dopłacą.

Tylko mój cały komentarz nie dotyczy tego co wyżej tylko tego że nie rozumiem jak można za kartę dźwiękową bulić 250zł skoro na bazowych podzespołach się oszczędza. Co do "audiofili" i reszty koneserów przeróżnych sprzętów to ich toleruje, nie robią nikomu tym krzywdy, a pieniądze są ich nie moje także i 200pln mogą płacić za metr kabla i nie mam absolutnie nic do tego. ;)

Link to post
Share on other sites
W dniu 2.02.2022 o 12:45, Overclock666G napisał:

Za kartę dźwiękową wydać 2 i pół stówy gdy na podzespołach oszczędzasz. Moim zdaniem albo jesteś z tych "audiofilów" co kupią dla lepszego brzmienia kabel za 200pln od metra albo ci się podoba posiadanie karty dźwiękowej bo aby to wpłynęło na twoje "doznania" to nie uwierzę (wiadomo, reklama dźwignią handlu :D), jedynie to zrozumiem jeśli należysz do grupy "audiofili".

Co za głupoty piszesz ,to aż nie chce mi się komentować. Audiofile za 200zł ? to pokazuje zupełny brak wiedzy ,ignorancji i głupotę. Od ponad 12 lat polecam sprzęt tu ludziom do odsłuchu  i wiem kiedy im coś warto polecać, a kiedy nie. Zawsze znajdzie się jakiś mądrala niedosłuchem albo beznadziejnymi słuchawki 5.1  .Nie usłyszał specjalnej różnicy, to już nie warto.Daj sobie spokój z takimi poradami.

W dniu 1.02.2022 o 13:22, michaldroszcz napisał:

Zostawię sobie pewnie tego MSI bo taniej o prawie połowę ale ciekawi mnie różnica w jakości dźwięku kodeków acl1200 w Asus i ALC897

Kiedyś byłem bardzo sceptycznie nastawiony do jakości kodeka ALC1150+ .Naprawdę się zdziwiłem jak to całkiem dobrze gra ale to też musi być dobrze zaimplementowane w płytę główną. No i koniecznie trzeba posiadać czułe, dobre słuchawki/głośniki i nie najgorszy słuch.

W dniu 1.02.2022 o 13:52, michaldroszcz napisał:

Patrzyłem właśnie na jakiegoś nowego Sound Blastera za 249zł:

https://pl.creative.com/p/sound-blaster/sound-blaster-audigy-fx-v2

Płyty przyjdą jutro to potestuję. Zerkam czasem czy przypadkiem nie wpadła jakaś promocja na s.1700 to może jeszcze rozważę zwrot i zmianę na 12 serię ale jakoś słabo to wygląda.

Nie warto takiej karty kupować. Creative w swoim portfolio ma masę kiepskich cenowo sprzętów.Tylko część z nich jest wart uwagi.

 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

A w ogóle @adivxvto browar dla Ciebie, bo upolowalem tego XG6 bezpośrednio z polskiego odziału producenta ostatniego dnia promocji, o której pisałeś w działe audio... 

 

Także razem z wysyłką wewnątrz PL i do Se (pl oddział SB nie chciał wysłać bezpośrednio do mnie nawet za opłatą) wyszło mnie ponad 2.5x taniej niż te karty kosztują u mnie. DT990 Pro 250Ohm będzie wykarmione, takoż i moje uszy :D

 

Na koniec dodam, że usłyszeć csgo na podstawowym sprzęcie (Integra + gejmerskie słuchawy) to jak nie usłyszeć wcale :peace:

Link to post
Share on other sites

ALC897 to dno, 1200/1220 niby lepsze ale już w porównaniu z np: AE-5 szału nie robi, jedyne co trzeba mieć to prawdziwe słuchawki, wtedy bardzo łatwo wyłapać różnicę w jakości dźwięku.

Edytowane przez r1023
Link to post
Share on other sites
20 minut temu, adivxv napisał:

Do tych słuchawek warto z czasem wzmacniacz lamopwy kupić .Rośnie w nich cały dźwięk, robiąc się przy tym jeszcze bardziej przyjemniejsze w odbiorze. :)

Proszę nie usuwaj mi postów które bez powodu się nie wzięły, zwróciłem ci uwagę bo ja nikogo tu nie obrażam i sam napisałem w poście że to tylko "MOIM" zdaniem. Także napisać mi że piszę bzdury, ok przytaknę, przymknę oko ale na "wypad" i tego typu nie przymknę oka i na przyszłość kulturalnie się zwracaj do użytkowników którzy jak widać prezentują wyższy stopień wypowiedzi (nie myl z wiedzą, bo tą może faktycznie w przypadku audio masz wyższą).

Co do tego że głuchy jestem czy coś może racja, słuchawki mam BT także też mnie pewnie nie bierzecie pod uwagę, jest to model JBL BT700 serdecznie polecam każdemu bo porównywałem je z takimi "beyerami DT990 PRO" bo też wierzyłem że słuchawki muszą być na kabel.

Ale powiem tak wydałem 250zł za te JBL +/- tamte odesłałem, dlaczego? 1. primo BT, 0 kabla, ulga, wygoda, robi wrażenie. Wygoda mega. Opóźnienie jest masakryczne porównując do 3 par innych słuchawek w okolicach 250-450pln (tak kupiłem łącznie 6 par słuchawek i 5 odesłałem :) ). Max jakie jest to pół sekundy, a szczerze sądzę aby się zmieściło w 1/3 sekundy, nie potrafię zrobić miarodajnego testu ale rękę dam uciąć że jest dużo poniżej sekundy.

Wszystko jest MOIM spostrzeżeniem. Reklamy i tego typu nie są dla mnie, dla mnie liczy się praktyka. :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...