Skocz do zawartości

Crucial M4 - freez systemu


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez mutissj,

Recommended Posts

  • Rozwiązanie

Witam, jak w temacie - dzisiaj nagle komputer dostał freeza, jedynie co działało to ruch kursorem myszki,

zrobiłem restart PC i system Windows 10 z dysku Crucial M4 nie chciał się włączyć,

 

przełączyłem na Windows 7 z innego dysku... i już przed startem W7, CHKDSK wykrył dużo błędów na dysku Crucial M4

po naprawię błędów przez CHKDSK (W7), ustawiłem ponownie w biosie bootowanie z Cruciala M4 z W10,

 

po czym W10 poinformował mnie o błędzie i że coś tam trzeba naprawy - pominąłem,

następnie przy uruchamianiu systemu W10, ponownie następuję po paru sekundach freez i wszystko stoi (oprócz myszki)

 

 

przełączyłem z powrotem na W7, wykonałem testy diagnostyczne:

 

 

... jak widać programy nie podały na zdjęciach problemów

ale przy próbie skopiowania nie których plików, następuję błąd:

 

 

i podobna sytuacja występuję przy próbie zrobienia obrazu Cruciala M4 programem [EaseUS Todo Backup],

tylko że w tym przypadku cały dysk znika z [MÓJ KOMPUTER]

 

 

pytanie czy ktoś się orientuję w czym tu problem? a może już dysk umiera po prawie 10 latach służby? :/

 

Edytowane przez mutissj
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, BlackCoffe napisał:

Zmień gniazdo SATA i sprawdź czy będzie lepiej, jak nie to zmień kabel SATA. 

 

tak zrobiłem, nowy kabel SATA + inny port SATA + jeszcze poluzowałem kabel zasilający

 

na początku windows 10 przy starcie coś tam naprawił

wchodzę do systemu działa wszystko normalnie,

(zrobiłem szybko backup dysku)

 

po czym z powrotem wróciłem do starego kabla/portu SATA 

i o dziwo wszystko działa...

 

nie wiem co to mogło być, może to wina taniego przedłużacza kabla SATA co wpięty jest do dysku, może był za mocno ściśnięty

 

 

 

 

 

Edytowane przez mutissj
Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, mutissj napisał:

nie wiem co to mogło być, może to wina taniego przedłużacza kabla SATA co wpięty jest do dysku, może był za mocno ściśnięty

Całkiem możliwe, że to jego wina, może też wtyczka się poluzowała w gnieździe, tak się zdarza. Ważne, że jest już w porządku :)

  • Że co, proszę? 1
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

widać różne wartości w C7 z różnych programów, czyli błędy występowały również podczas diagnostyki. 
Obserwuj ten parametr czy nie rośnie co jakiś czas. 

Sam miałem problemy z 1-metrowymi przewodami SATA III, 2 z 4 kupionych spytały błędami CRC, przedłużkom bym nie ufał wcale. 
(zakładam że to przedłużka sygnałowego kabla SATA była)    

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...