Skocz do zawartości

Skaczące zużycie dysku - freezy w grach / przeglądarce


Recommended Posts

40 minut temu, lonialomax napisał:

Aby ustrzec się jakich nieprzewidzianych scenariuszy to po wymianie dysku najpierw wejdź do biosu i w zakładce Safe end exit klikasz na opcję Load Optimized Defaults lub coś podobnego (zależy od płyty gł.) zatwierdź i zapisz ustawienie. Po ponownym uruchomieniu znowu do biosu i sprawdź czy nowy dysk jest odczytywany w biosie. Oczywiście operacje te możesz wykonać z podłączonym już USB z instalatorem systemu. Po sprawdzeniu uruchamiasz PC ponownie i w trakcie uruchamiania klikasz wielokrotnie klawisz F12 (w większości płyt gł.) aby dostać się do Menu bootowania. Wybierasz pendrive z instalatorem systemu i zatwierdzasz. Powinna rozpocząć się instalacja systemu.

Miałeś zmienić kabel, a nie prostować.

niestety z płytą główną miałem tylko taki z jedną końcówką w kształcie kolanka przez co nie bardzo mam jak ją wpiąć. Problem i tak występuje - tylko chwilowo się nie zawieszał haha. 

Pytanie następne - przejdzie jak postawi mi windowsa na dysku znajomy na innym pc a ja tylko go przerzucę później? Bo zakładam, że płyta go będzie czytać - slot ma. Pytanie co w takiej sytuacji muszę zrobić?

Link to post
Share on other sites
9 minut temu, Sheydos napisał:

przejdzie jak postawi mi windowsa na dysku znajomy na innym pc a ja tylko go przerzucę później?

Aby taki myk się udał znajomy musiałby mieć płytę gł. taką samą lub o zbliżonym chipsecie. U mnie po zmianie z Z 170 na Z 370 Windows 10 przy pierwszym uruchomieniu po stwierdzeniu nowej płyty poprosił o ponowne uruchomienie. Uruchomił się i doinstalował brakujące sterowniki. Jednak najlepiej instalować system na sprzęcie docelowym, można uniknąć ewentualnych błędów w systemie. Znajomy nie może zainstalować systemu u Ciebie? Jest to raptem 15 min. roboty.

Link to post
Share on other sites
7 minut temu, lonialomax napisał:

Aby taki myk się udał znajomy musiałby mieć płytę gł. taką samą lub o zbliżonym chipsecie. U mnie po zmianie z Z 170 na Z 370 Windows 10 przy pierwszym uruchomieniu po stwierdzeniu nowej płyty poprosił o ponowne uruchomienie. Uruchomił się i doinstalował brakujące sterowniki. Jednak najlepiej instalować system na sprzęcie docelowym, można uniknąć ewentualnych błędów w systemie. Znajomy nie może zainstalować systemu u Ciebie? Jest to raptem 15 min. roboty.

maszyne mam w lublinie a dysk przyjdzie do domu 100km stąd ale to może najwyżej spróbuje sam pierwszy raz w życiu postawić windowsa :D 

Link to post
Share on other sites

Nie cytuj postów bezpośrednio pod postem na który odpowiadasz. Podaj jaką masz płytę, pozwoli to skuteczniejsze porady.

Przepraszam jest wszystko

Dysk M2 instalujesz w pierwszym slocie M2 od góry i tu wyłączony zostanie slot PCI Express 4 czyli ten dolny. Jeśli zamontujesz w dolnym slocie M2 zastaną wyłączone- cytat: M2_2, SATA3_3 i SATA3_4 współdzielą pasy. Jeśli jeden z nich jest używany, pozostałe zostaną wyłączone.

Przepraszam, że tak na raty, ale doczytałem- jednak ze względu na posiadany przez Ciebie CPU musisz zainstalować dysk w dolnym slocie M2. Górny jest obsługiwany tylko z CPU (z Summit Ridge, Raven Ridge i Pinnacle Ridge). Twój to Matisse. 

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

to oby ten dysk był w rozmiarze takim jak fabrycznie (chyba) wkręcony dystans bo jak nie to żeby go odkręcić będę musiał wyciągać grafike + śrubkę muszę kupić bo chyba monter jak składał mi pc to sobie akurat te zawinął bo w woreczku z pudełka po płycie głównej niestety żadna nie pasuje do wkręconych dystansów.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli zamówiłeś ten dysk to jego format jest 2280 więc montujesz go w slocie na drugim otworze od tyłu płyty. Dolny slot M2 jest na tyle nisko na płycie, że wymontowanie karty graficznej będzie zbyteczne.

Screenshot 2022-01-28 at 11-27-17 Patriot 512GB M 2 PCIe NVMe P300 - Dyski SSD - Sklep komputerowy - x-kom pl.png

Screenshot 2022-01-28 at 12-50-38 B450 Pro4_multiQIG pdf.jpg

 

Instalacja na nowym dysku konkretnie do Twojej płyty.
Poniższe czynności wykonujesz z podłączonym już USB z instalatorem systemu
1. Odłączasz stary dysk i montujesz nowy M2
2. Uruchamiasz PC i klikasz ciągle klawisz <F2> lub <DEl>
3. Po uruchomieniu UEFI klikasz klawisz <F9> Load optimal default values for all the settings i zatwierdzasz klawiszem
<F10> Save changes and exit the SETUP UTILITY
4. Uruchamiasz jeszcze raz UEFI i w zakładce <Boot> w opcji <Boot option Prorities> wybierasz USB z instalatorem i zatwierdzasz<F10>
5.PC powinien uruchomić się z obrazem instalacji systemu.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

O bardzo pomocny obrazek :D Dzięki :D

To nawet dystansu nie będę musiał przekładać. Miejsce faktycznie jest ale nie ma go jakoś przesadnie dużo - 2 slotowa karta - pewnie z 4 palce miejsca pod nią są.  

Powinienem sobie z tym wszystkim jednak poradzić jak tak poczytałem więcej. Pytanie chyba ostatnie - z czystego angielskiego "Load optimal default values for all the settings" to dotyczy tylko ustawień UEFI/BIOS? Czy ramy później będę musiał jeszcze raz przeklikać XMP?

Link to post
Share on other sites

Z czystego angielskiego :) znaczy wszystkich ustawień w tym A-XMP.

1 godzinę temu, Sheydos napisał:

jest ale nie ma go jakoś przesadnie dużo

Nawet dwu slotowa karta nie zasłania Ci dolnego slotu PCI express, a slot M2 masz jeszcze niżej. No chyba, że dysk chcesz montować wygodnie i się tam położyć.:D:D

Edytowane przez lonialomax
  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...