Skocz do zawartości

Modernizacja komputera procesor + płyta 11 gen vs 12 gen


Recommended Posts

Witam. Tak ja w temacie przymierzam się do modernizacji. Rozważam dwie opcje:

 

1.   Intel Core i5-11600K + Gigabyte Z590 AORUS MASTER

2. intel Core i5 -12600k + Asus TUF GAMING Z690-PLUS D4

 

Z jednej strony 1 opcja jest o wiele tańsza zwłasza, że płytę można kupić w promocji za mniej niż 900 zł, natomiast wybierając procesor 11 generacji jestem skazany na pamięć DDR4 bez możliwości wymiany na DDR5 w przyszłości kiedy ceny będą bardziej przystępne. Wybierając opcję drugą trzeba wydać około 800 zł więcej. 

 

Czy według Was warto dopłacić do i5 12 generacji a może lepiej zaoszczędzić i zbudować platformę na 11 generacji.  

Link to post
Share on other sites

Jest jakikolwiek powód, dla którego chcesz dopłacać te 300-400 pln do TUF'a?

 

Ten msi jest obecnie na promocji a praktycznie nie ustępuje Asusowi w niczym:

 

https://www.x-kom.pl/p/691427-plyta-glowna-socket-1700-msi-pro-z690-a-ddr4.html

 

12600k demoluje w grach 11600k, zawiera 4 rdzenie więcej i fantastycznie się kręci. Tj praktycznie żaden wybór, bo 12600k jest najciekawszym Cpu obecnie w sprzedaży. 

 

 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Zgadzam się jak już to 12600k na MSI z690 a-pro czy Gigabajte z690 ud ddr4. Najtańsze z690 mają wszystko co trzeba. Ludzie wsadzają tam 12900k i po OC płyty dają radę. No i ravzej nie ma sensu teraz ddr4, ale bez zmiany płyty w przyszłości nie zmienisz na DDR5.

 

W grach już nawet 12400f jest lepszy od 11600k:

https://ithardware.pl/testyirecenzje/intel_core_i5_12400f_test_recenzja_opinia-19407-10.html

Link to post
Share on other sites

ddr5 - do czasu możliwości zakupu czegoś powyżej 6000Mhz i niskim CL nie ma co sobie nimi głowy zawracać.

 

tego asusa to nie kupuj, szkoda kasy płacisz w zasadzie tylko za napis asus bo ta płyta niczym się nie wyróżnia. Osobiście brałbym do 12600k tego MSI co Panowie wyżej zaproponowali. Będziesz miał fajny zestaw. Tylko pamięci kup jakieś sensowne, chyba że już jakieś masz.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Witam. W poniedziałek złożyłem swój nowy komputer właśnie na płycie jak wyżej kolega zaproponował msi z690-A ddr4. Też stałem pod znakiem zapytania czy nie kupić komputera identycznego jaki złożyłeś w pierwszym zestawie z 11 generacją. Po obejrzeniu testów na YT i w necie zmieniłem zamówienie i wybrałem platformę 12 generacji. Z tym że już starczyło mi na procesor i5 1240F i cenowo wyszło nieco drożej. Ale teraz nie żałuję swojej decyzji. Komputer jest fajny ma 4 sloty M2, podłączysz do płyty masę wentylatorów z obudowy i jak na tą pułkę cenową wygląda dość przyzwoicie. A w przyszłości może uda się na ten socket wsadzić nowego intelka.

Link to post
Share on other sites

Normalnie bym powiedział, że 1-gen różnicy przy Intelu to będą symboliczne poprawki. Tyle że tym razem Raptor był planowany już w fazie projektów przeciw Rafaelowi więc mogą śmiało założyć, że "+5%" to byłoby za mało. 

 

Bardzo mnie ciekawią faktyczne wyniki 5800X3D, bo to da przedsmak Zen4. Jeśli jednak potwierdzą się przecieki nt podwyżek dalszych cen Cpu to zostaje z 5900x - i przypuszczam, że to samo czeka 13. gen, aczkolwiek Niebiescy mają tutaj większe pole manewru (grubszy margines do ew. zaciśnięcia pasa). 

 

Nie sądzę, żeby był sens przesiadki z 12600k/12900k - ale czas pokaże. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...