Skocz do zawartości

Zestaw pod ocenę


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez kajtek.,

Ocena zestawu  

1 użytkownik zagłosował

  1. 1. Jak ogólnie oceniasz ten zestaw?

    • 1
      0
    • 2
      0
    • 3
      1
    • 4
      0
    • 5
      0


Recommended Posts

Witam

 

Po wielu latach korzystania z laptopów od jakiegoś czasu składam swój pierwszy komputer stacjonarny

Chcę komputer w miarę uniwersalny, który będzie mi dobrze służył przez następne lata m.in. w zawodzie programisty, zwykłym użytkowaniu, ale również pozwolił na grywanie w nowsze tytuły na przyzwoitym poziomie. Raz na jakiś czas też montuję film, nie wykluczam możliwości streamowania w przyszłości, więc to również biorę pod uwagę.

 

Korzystam z konfiguratora na morele, oto dotychczas dobrane komponenty:

Procesor: AMD Ryzen 7 5700G, 3.8GHz, 16 MB, BOX (100-100000263BOX)

Karta graficzna: brak (wyjaśnienie w dalszej części)

Płyta główna: MSI MPG B550 GAMING CARBON WIFI

Pamięć RAM: G.Skill Trident Z Neo, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL16 (F4-3600C16D-32GTZNC)

Dysk SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (MZ-V7S2T0BW)

Chłodzenie CPU: Noctua (NH-D15 CH.BK)

Zasilacz: SeaSonic Focus GX-750W (FOCUS-GX-750)

Obudowa: be quiet! Pure Base 500DX (BGW37)

 

Ze względu na słabą dostępność kart graficznych oraz ich bardzo wysokie ceny postanowiłem tymczasowo wybrać procesor z integrą i za jakiś czas ją dokupić i przy okazji wymienić procesor na Ryzen 7 5800X lub jeśli będzie taka chęć i potrzeba to jakąś 9'tkę

Jeśli chodzi o kartę graficzną to planuję włożyć 3060Ti/3070/3070Ti

 

Uwagi:

- chciałbym koniecznie podłączyć do tego zestawu dwa monitory, temu też ze względu na brak karty graficznej wybrałem płytę z dwoma wyjściami video (HDMI + Display Port)

- zastanawiam się czy dobrane RAMy zmieszczą się pod wentylatorem Noctuy

- korzystam z bezprzewodowego internetu, więc chciałbym możliwie najlepsze rozwiązanie w tym temacie jeśli chodzi o prędkości i niezawodność

- cenię sobie ciszę przy pracy z komputerem

- wygląd też dla mnie ważny, mile widziane RGB ale nie przesadzone

- póki mam integrę to nie liczę na to, że pogram na tym coś pokroju cyberpunka, mam konsole więc nie będzie mi to jakoś bardzo przeszkadzało :D

 

Liczę na fachową ocenę zestawu, chciałbym ostatecznie mieć coś bardzo wydajnego, niezawodnego i nieudającego odkurzacz i piekarnik w jednym jak mój dotychczasowy laptop

Czy wszystko do siebie pasuje? Czy może coś koniecznie zmienić?

 

Budżet jako tako nieokreślony, obecna cena zestawu na morele to ok 6800zł

Edytowane przez BlazejStopka
Link to post
Share on other sites

Jak planujesz zmieniać na 5800x to bez sensu 5700g, szedłbym w alder lake, tańszy i wydajniejszy od 5800x będzie i5-12600k, albo nawet i7 12700

nie mówię tylko o grach ale, 6 szybkich plus 4 wydajne robią robotę w kompilacji kodu też.

No i płyta msi z690a-pro pod tego procka tańsza niż ta b550

 

Code.png

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Tu i tak na start 12600K wypada lepiej od 5800X gdzie masz CPU 10/16 zamiast 8/16.

Evo 970 Plus bym odpuścił, podmienione kości i kontroler, dużo większy drop przy zapisie, za 1200zł to masz 2TB SX8200 Pro + 1TB Kingston A2000 lub po prostu coś na PCIE 4.0.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

5700G w tej cenie nie ma sesnu, a jego zmiana na 5800X to już w ogóle. 

 

Blisko 600 zł mniej z CPU 12 rdzeni i 20 wątków https://proline.pl/koszyk/e41a1eb0 razem z WIFI na mobo

 

A przy małej dopłacie masz na bogato z LF 360 ARGB oraz P500A https://proline.pl/koszyk/936abf20 gdzie możesz tutaj wrócić do PSU XPG 750W i wtedy za całość będzie prawie tyle co za Twoje 5700G na B550. Obydwa zestawy niebo a ziemia. 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dziękuję za uwagi wszystkim

 

Mój zestaw w konfiguratorze obecnie wygląda tak jak zaproponował kajtek pod drugim linkiem, z wyjątkiem RAM i o niego chciałem jeszcze spytać

Do zestawu kajtka zostały wrzucone Ripjaws V: https://www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjaws-v-ddr4-32-gb-3600mhz-cl16-f4-3600c16d-32gvkc-6471696/

które chciałbym zamienić na https://www.morele.net/pamiec-g-skill-trident-z-rgb-ddr4-32-gb-3600mhz-cl16-f4-3600c16d-32gtzrc-6446006/ dla samego wyglądu i czy będzie tu jakaś różnica w wydajności? 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...