Skocz do zawartości

Zestaw bez GPU


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez zbiku90,

Recommended Posts

Witam,

 

Z racji, że mój obecny zestaw poszedł prawie cały z dymem szukam czegoś nowego. Ostatnio składałem komputer jakieś 7 lat temu, więc zaczynam się już gubić w możliwościach.

Z obecnego zestawu ocalały:

obudowa Corsair Carbide Series™ 330R Quiet Mid Tower

zasilacz XFX Black Edition XTR 550W

karta GTX 1070

dyski ssd i hdd 

 

Zestaw głównie do grania + internet 

Zastanawiam się nad kilkoma rozwiązaniami:

  1. AMD 5 3600+B450 np. ASUS TUF GAMING B450M-PRO II
  2. AMD 5 5600x + B450 albo B550
  3. i5 11400f + z590 np. Gigabyte Z590 AORUS MASTER lub taszy ULTRA (z uwagi na obecną dobrą promocje)
  4. i5 12400f lub dołożyć i brać 12600K + z690 na ddr4 np. MSI PRO Z690-A DDR4 lub wersja z WIFI

 

do tego ram 

Crucial 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Ballistix Black 

lub

ADATA XPG SpectriX D60 (2x8GB) DDR4 3200MHz CL16

lub 

Crucial 16GB (2x8GB) 3600MHz CL16 Ballistix Black

 

Trochę to pewnie chaotyczne, ale dawno nie składałem czegoś i nie czytałem testów. Staram się to trochę nadrobić i wybrać coś sensownego, bo pewnie kolejna zmiana będzie za jakieś 5lat. 

Na obecną chwilę potrzebuję CPU+MOBO+RAM chyba, że coś z ocalałych elementów nie nadaje się do wykorzystania. 

W późniejszym czasie wymienię też GPU, bo obecnie ceny raczej nie zachęcają.

 

Został mi też radiator Thermalright HR-02 - Macho - Black White. Pytanie, czy uda się go zamontować i czy jest sens?

 

 

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, Tiamina napisał:

do internetu złóż jakiegoś złoma a do gier kup konsolę

Jeżeli bym chciał grać na konsoli, to bym nie zakładał tematu i nie prosił o pomoc. Pomijam już fakt, że do zakupu złomka i konsoli dochodzi jeszcze telewizor i gry (które już posiadam na PC) 

Link to post
Share on other sites

Najwięcej sensu ma 12400f na b660/z690 a pro i 16gb 3600cl16 crucial, taniej za 300zł kupisz 3600cl17

 

Do chłodzenia chyba są zapinki do kupienia, jak najbardziej można zostawić, dobry cooler:

http://www.thermalright.com/2021/11/23/thermalright-upgrade-mounting-kit-supports-intel-lga1700-cpu/

Jak będziesz zmieniać GPU na coś w stylu 3070 i wyżej można się pokusić o nowy zasilacz, ale to teraz nie ma sensu zmieniać

Link to post
Share on other sites
14 godzin temu, mazaki napisał:

Z racji, że mój obecny zestaw poszedł prawie cały z dymem szukam czegoś nowego.

Czy ustaliłeś przyczynę? Z tego co napisałeś wynika że padła płyta, ale czy jesteś 100% pewny że to nie wina zasilacza?

Link to post
Share on other sites
32 minuty temu, wrobel_krk napisał:

Najwięcej sensu ma 12400f na b660/z690 a pro i 16gb 3600cl16 crucial, taniej za 300zł kupisz 3600cl17

 

Do chłodzenia chyba są zapinki do kupienia, jak najbardziej można zostawić, dobry cooler:

http://www.thermalright.com/2021/11/23/thermalright-upgrade-mounting-kit-supports-intel-lga1700-cpu/

Jak będziesz zmieniać GPU na coś w stylu 3070 i wyżej można się pokusić o nowy zasilacz, ale to teraz nie ma sensu zmieniać

 Mam zamiar wymienić kartę bo wiem, że obecna nie powalczy za długo. Jak tylko ceny zejdą na ziemię pewnie coś zakupię. Chyba, że w tym czasie wyjdą nowe a ich ceny nie bedą sztucznie zawyżone.

Wiem, że przy nowej karcie może braknąć prądu i liczę się z jego w przyszłości. Póki co powinien starczyć.

 

Myslałem jeszcze nad 12600Kf tylko nie jestem pewny, czy różnica w cenie przełoży się wymiernie na osiągi.

 

16 minut temu, zbiku90 napisał:

Czy ustaliłeś przyczynę? Z tego co napisałeś wynika że padła płyta, ale czy jesteś 100% pewny że to nie wina zasilacza?

 

Sprawdziałem zasilacz miernikiem i nie znalazłem żeby coś odbiegało od normy. Wydaje mi się, że musiałem zrobić jakieś przepięcie podczas odpinania USB, bo po porostu naglę zgasł. Komputer się uruchamia, ale sypie błedem A2 bez względu na to, co bym nie zrobił i wydaje mi się, że musiała paść jedna z sekcji. Odpinanie ramu, dysków i resetowanie biosu nic nie dało.

Edytowane przez mazaki
Link to post
Share on other sites
41 minut temu, mazaki napisał:

Jeżeli bym chciał grać na konsoli, to bym nie zakładał tematu i nie prosił o pomoc. Pomijam już fakt, że do zakupu złomka i konsoli dochodzi jeszcze telewizor i gry (które już posiadam na PC) 

W cenie konsoli i tv masz dobrą kartę do komputera a gdzie reszta.Gdybyś dodał nawet sporadycznie i programy to widzę sens ale tylko gier i internetu nie bardzo.

Link to post
Share on other sites

 

1 minutę temu, Tiamina napisał:

W cenie konsoli i tv masz dobrą kartę do komputera a gdzie reszta.Gdybyś dodał nawet sporadycznie i programy to widzę sens ale tylko gier i internetu nie bardzo.

Nie da się np w strategie grać na konsoli i gry typu csgo tez ciężko.

 

Tu masz test ale pamiętaj tu jest 3080ti karta więc im słabsza tym mocniejszy procek ma mniej sensu

https://ithardware.pl/testyirecenzje/intel_core_i5_12400f_test_recenzja_opinia-19407.html

 

Jak monitor masz i ile hz, bo to tez ma znaczenie?

Link to post
Share on other sites
4 minuty temu, Tiamina napisał:

W cenie konsoli i tv masz dobrą kartę do komputera a gdzie reszta.Gdybyś dodał nawet sporadycznie i programy to widzę sens ale tylko gier i internetu nie bardzo.

OK masz rację. W obecnej chwili za cenę 3070 mam tak jak mówisz i telewizor i konsolę. Niestety nie potrafię grać na konsoli, próbowałem i chyba nie jestem w stanie przeskoczyć grania w FPSy na konsoli. 

7 minut temu, wrobel_krk napisał:

 

Nie da się np w strategie grać na konsoli i gry typu csgo tez ciężko.

 

Tu masz test ale pamiętaj tu jest 3080ti karta więc im słabsza tym mocniejszy procek ma mniej sensu

https://ithardware.pl/testyirecenzje/intel_core_i5_12400f_test_recenzja_opinia-19407.html

 

Jak monitor masz i ile hz, bo to tez ma znaczenie?

 

Obecnie mam jakiegoś LG UWHD i chyba 75Hz. Zakładam, że razem z kartą bedzie szedł do wymiany na jakiś wspierający G-Sync i wtedy pewnie 144Hz.

Link to post
Share on other sites
7 minut temu, mazaki napisał:

Obecnie mam jakiegoś LG UWHD i chyba 75Hz. Zakładam, że razem z kartą bedzie szedł do wymiany na jakiś wspierający G-Sync i wtedy pewnie 144Hz.

Jak jakiś 3440x1440 to 12400f spokojnie wystarczy

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, mazaki napisał:

ASRock Z97 EXTREME4 Z97 LGA1150

Wg instrukcji:

Cytat

A0 - A7 Problem related to IDE or SATA devices. Please re-install IDE and SATA devices. If the problem still exists, please clear CMOS and try removing all SATA devices.

Czy sprawdzałeś czy dyski działają w innym urządzeniu? Może dysk systemowy padł, a płyta jest sprawna. Oczywiście problemem może też być kontroler SATA w chipsecie.

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, zbiku90 napisał:

Wg instrukcji:

Czy sprawdzałeś czy dyski działają w innym urządzeniu? Może dysk systemowy padł, a płyta jest sprawna. Oczywiście problemem może też być kontroler SATA w chipsecie.

 

Sprawdziłem jeszcze raz na wszelki wypadek gdybym coś wcześniej pominął. Przełożyłem dysk do drugiego komputera i wyskoczył komunikat, że nie wykryto dysku z systemem. Podłączyłem ponownie dysk ze sprawnego i zostawiłem swój. Z tego dysku wystartował bez problemu. W systemie był widoczny też mój dysk i nie było problemu z jego działaniem. Przełożyłem jeszcze dla pewności dysk z drugiego do swojego. Na początku nie chciał nawet się włączyć, ale po chwili już zastartował bez problemu i od razu wysypał błąd A2. Wydaje mi się więc,  że chyba jednak to płyta :co:

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Jak chcesz się jeszcze pobawić to zrób linuxa live na pendrajwie i zbootuj z niego z podłączonym twoim dyskiem, wszystko na tej z97 oczywiście. Jeśli wykryje normalnie dysk to znaczy że być może tylko system się wysypał na nim albo partycja rozruchowa.

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, zbiku90 napisał:

Jak chcesz się jeszcze pobawić to zrób linuxa live na pendrajwie i zbootuj z niego z podłączonym twoim dyskiem, wszystko na tej z97 oczywiście. Jeśli wykryje normalnie dysk to znaczy że być może tylko system się wysypał na nim albo partycja rozruchowa.

Udało mi się wystartować z tego USB. Widzi jakiś dysk, ale wyrzucił błąd "unable to access" 

Udało mi się to ogarnąć. Przerzucę niezbędne pliki i spróbuję postawić system.

Komputer ożył. Nie mniej jednak i tak powoli będę myślał o wymianie. Chociaż już bez ciśnienia, dzieki czemu uda sie może wyłapać jakies sensowne promocje. Serdecznie dziękuję każdemu za pomoc.

Edytowane przez mazaki
Link to post
Share on other sites
  • worm zamknął ten temat
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...