Skocz do zawartości

Komputer wywala BlueScreeny


Recommended Posts

Witam, jakiś czas temu zakupiłem pamięci ram Pamięć RAM Patriot DDR4 16 GB 3600mhz (2x8gb) który po podpięciu do płyty głównej daje częstotliwość 2666mhz zamiast 3600mhz

Włączyłem więc profil D.O.C.P lecz mimo to częstotliwość ramu ustawiło na 3400mhz zamiast obiecanych 3600mhz. Postanowiłem więc ręcznie ustawić częstotliwość na 3600mhz lecz po ustawieniu tego system jest niestabilny - wywala co jakiś czas blue screeny zarówno w grach jak i podczas oglądania ikonek na pulpicie. Co może być przyczyną? Co mogło pójść nie tak? Dodam że na profilu D.O.C.P wszystko funkcjonuje normalnie na tych 3400mhz

 

Ram: RAM Patriot DDR4 16 GB 3600mhz CL20 

  Kod producenta: PVE2416G360C0K

Płyta główna: Asus prime b450-plus

Procesor: AMD Ryzen 5 2600

Link to post
Share on other sites

Procesor ryzen 2600 rzadko pozwalał na prędkość ramu 3600, jeśli płyta sama ustawiła 3400 tzn, że zrobiła tzw auto trening pamięci, pewnie ręcznie mógłbyś pozmieniać timingi, ale jak teraz wszystko szybko dobrze działa możesz zostawić.

 

Możesz testowo odpalić https://www.userbenchmark.com/  i dać tu linka, zrób też screena z hwinfo/biosa jakie te timingi ci ustawiło.

Edytowane przez wrobel_krk
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dobry temat - z pamięciami jest pewien problem - Mnie ciekawi dlaczego kupujesz np: pamięci 3200 a program np: CPU-Z pokazuje że mam pamięci 2400 (1200mHz)

Czy to kolejne 'oszustwo' producentów czy jak ???

Bo niby da się je podbić do 3200 ale trzeba pokombinować z napięciami a nie o to w tym chodzi...

Nie po to kupuje 3200 by chodziły na 2400 a program testujący pokazywał 2400...

 

Link to post
Share on other sites

@pawluto Z tym to akurat nie provlem, jak kupujesz ram i wsadzasz go do płyty głównej to ona ustawia sobie taką wartość jaka najbardziej jej odpowiada, taką najmniejsza i wgl nie umiem tego wytłumaczyć, żeby ten problem naprawić musisz włączyć sobie w biosie coś takiego jak Profil XMP lub D.O.C.P będziesz miał jedno z tego. Wpisz w neta jak włączyć ten profil na swojej płycie głównej i wtedy automatycznie podniesie ci zegary do odpowiedniej wartości. U mnie problem polega na tym że nawet po ustawieniu tego profilu na płycie głównej taktowanie pokazuje mi na 3400 zamiast 3600. W twoim wypadku akurat spokojnie to naprawisz, płyty zawsze ustawiają na start taktowanie na 2400mhz lub 2666mhz. Zrób tak jak powiedziałem i będzie wszystko git :)

Jeśli coś źle napisałem a ktoś wie lepiej to prosze mnie poprawić :D

Link to post
Share on other sites

To wpis ze specyfikacji płyty gł. (DDR4 4400(O.C)/3466(O.C.)/3200(O.C.)/3000(O.C.)/2800(O.C.)/2666/2400/2133 MHz). Takie częstotliwości płyta ustawia z automatu, jak chcesz wyżej to niestety pozostają Ci ustawienia ręczne na 3466MHz co może być problematyczne jak wyżej.

W dniu 19.01.2022 o 07:33, wrobel_krk napisał:

Procesor ryzen 2600 rzadko pozwalał na prędkość ramu 3600

 

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...