Skocz do zawartości

i5 10400F + Chłodzenie wodne MSI MAG CoreLiquid 240R = wysokie temperatury


Recommended Posts

Witam, mam problem ze sprzętem komputerowym. Komputer ma rok i wcześniej było wszystko w porządku poniżej podaje specyfikacje.

Problem zaczął się niedawno i od tego momentu ściągam i zakładam blok od coolera wodnego średnio co kilka tygodni ze względu na temperatury. Procesor zawsze trzymał do 55 stopni pod obciążeniem, natomiast ostatnio coś się zaczęło dziać. W grach miałem po 80/90stopni, odpaliłem stress-test CPU i pokazało 100stopni i thermal throttling. Natomiast u góry(tam gdzie jest chłodnica) wylatywało zimne powietrze. Odkręciłem chłodzenie z CPU wymieniłem pastę skręciłem, wszystko cudnie znów max 50 stopni i w spoczynku 28 stopni. Tak było przez najbliższe kilka tygodni i problem znów wrócił, znów 80/90stopni na CPU. Powtórzyłem operację i wszystko się naprawiło. I tak się bawię w kółko i widzę że coś powoli zaczyna się znów dziać bo w momencie pisania na stress-teście mam 74stopnie na CPU. A było mniej.


Przypuszczałem na początku coś nie tak z samym chłodzeniem wodnym, ale no problem ustaje przy wykręceniu i dokręceniu coolera na CPU. A to chłodzenie wodne ma pompkę w radiatorze, nie jest to bloko-pompka. Co może być przyczyną tego że tak się dzieje? Jest na to jakieś rozwiązanie, oprócz wymiany chłodzenia wodnego?

 

--------------------------------------------------

MSI MPG Z490 GAMING PLUS
Intel Core i5 10400F + MSI MAG CoreLiquid 240R (4x120mm wentylatory ułożone w przysłowiową 'kanapkę', wszystkie pchają powietrze do góry)
RTX3060Ti
Crucial Ballistix 3200Mhz 4x4GB(32GB)
Krux Anta + 2x140mm + 1x120mm wentylatory

Samsung 970 EVO Plus 256GB + Crucial MX500 2TB

 

Edytowane przez spid10055
Link to post
Share on other sites

Dwa razy przerabiałem temat AiO - CPU się gotował nawet bez OC. W obu przypadkach winny był kamień osadzający się na bloku wodnym. W Corsair H115i oczyściłem blok i wymieniłem płyn na taki od EK. W drugim to już poleciałem na grubo i w MSI 360R wyczyściłem blok, lekko go wypolerowałem, wymieniłem płyn a potem... oskalpowałem 9900K, wyrzuciłem IHS, zeszlifowałem krzem na CPU i nałożyłem bezpośrednio ciekły metal na krzem. Niedługo czeka mnie serwis tego, bo ciekły metal powoduje maleńkie desktrukcje miedzianego bloku ale póki co się nie gotuje choć temperatury się powoli zwiększają.

 

74 stopnie w stress teście to prawie nic.

Może Ci się układ zapowietrza. Gdzie masz chłodnicę? U góry? Na froncie?

Spróbuj trochę unieść przewody i popukiwać podczas pracy komputera żeby jak coś to bąbla wygonić z bloku.

Kolejna i wg mnie najważniejsza sprawa: daj test i sprawdź czy oba przewody idące od bloku mają zbliżoną temperaturę czy jeden jest gorący a drugi zimny.

Pompka na 100% obrotów?

Link to post
Share on other sites

Hmmmm... Rozumiem, ale bym musiał się doedukować jak to zrobić w 240R, nigdy nie zmieniałem płynu w chłodzeniu wodnym. A tym bardziej w takim 'bezobsługowym', bo z tego co rozumiem to w teorii nie powinno się tego płynu w przypadku tego chłodzenia wymieniać i nie jest to prosty zabieg?

Właśnie teraz powtórzyłem test na dłużej trochę i wybiło 79 stopni(co jest dziwne to dlaczego Socket ma 55 stopni, 25 stopni różnicy?). A ostatnio CPU podczas gry miał 66 stopni co też mi się nie zdarzało, bo trzymał się bliżej 55 stopni. Także coś ta temperatura się podnosi jednak w górę powoli znowu. Hmmm, u Ciebie był 9900K który ma 8/16, który boostuje się do 5Ghz, pewnie 4,6+Ghz na wszystkich rdzeniach. U mnie jest 6/12 po 4Ghz, łącznie z 30/40TDP mniej. Także miej to na uwadze. 

Co mnie zastanawia to jeżeli to problem z kamieniem w AIO(chłodzenie chyba na 24m gwarancji z tego co pamiętam, moje ma rok), to dlaczego gdy tylko odkręcę blok z CPU wymienię pastę i skręcę to jest OK przez jakiś czas? Dodam iż próbowałem dwóch różnych past, nakładam ich odpowiednią ilość w patternie 'X', oraz dokręcam mocno śruby mocujące. Zresztą gdyby było inaczej no to od razu miałbym wysokie temperatury, a od razu po złożeniu są idealnie, i z każdym tygodniem się pogarszają.

Sprawdziłem to co napisałeś, rozgrzałem CPU w stress-teście przez 15min. Następnie dotknąłem przewody jeden jest ciepły, drugi jest chłodny. Pompka według MSI Dragoncenter ma 4300RPM i tego się nie da zmienić nawet jak manualnie ustawie 0 to cały czas działa na maks. Dodam iż jak przyłożę rękę na górę obudowy to nie czuć w ogóle ciepłego powietrza. Wydobywa się chłód, w ogóle nie czuć ciepła w powietrzu. Temperatury mierzę HWInfo, w grach MSI Afterburner, i dodatkowo mam MSI DragonCenter. W tym momencie przy 15min CPU-Stressteście takie są wskazania:6Gej0Xy.png

AIO jest na górze, tutaj podsyłam zdjęcie PC, dodatkowo tak jak wspominałem są 4 wentylatory 120mm w układzie 'push-pull'. Wentylatory na dole(2x140mm), i tyle(1x120mm) obudowy wpychają powietrze do obudowy, a AIO na 4 wentylatorach wypycha je górą.
zmihU2x.jpg

Edytowane przez spid10055
Link to post
Share on other sites
8 minut temu, spid10055 napisał:

Co mnie zastanawia to jeżeli to problem z kamieniem w AIO(chłodzenie chyba na 24m gwarancji z tego co pamiętam, moje ma rok), to dlaczego gdy tylko odkręcę blok z CPU wymienię pastę i skręcę to jest OK przez jakiś czas?

 

5 godzin temu, bonuz napisał:

W obu przypadkach winny był kamień osadzający się na bloku wodnym.

Odkręcajac blok i wymieniając pastę prawdopodobnie obracasz też blok. Jeśli jakiekolwiek syf odkłada się bloku to może to powodować spadek sprawności jego pracy. 

 

Gdy znowu zobaczysz wysokie temperatury nie wymieniaj pasty tylko obróć cały pc do góry nogami (jeśli dasz radę, wyłączony Ofc ;)) i potrzymaj go tak chwilę. Odstaw, zrób test i porównaj temperatury. Jeśli będzie spadek tzn że jest syf w układzie i w przypadku czyszczenia na własną rękę tracisz gw. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Poza tym jeśli faktycznie problem stanowią osady wewnątrz bloku, które "wytrząsasz" gdy np właśnie odwrócisz blok (i one same grawitacyjnie na chwilę zmieniają położenie) to jeśli wyślesz na gw to jest spora szansa, że sprzęt wróci z diagnozą, że sprawny. Mogą nie wykryć tego problemu jeśli pojawią się on po jakimś czasie. 

Link to post
Share on other sites
8 minut temu, Rebelmind napisał:

 

Odkręcajac blok i wymieniając pastę prawdopodobnie obracasz też blok. Jeśli jakiekolwiek syf odkłada się bloku to może to powodować spadek sprawności jego pracy. 

 

Gdy znowu zobaczysz wysokie temperatury nie wymieniaj pasty tylko obróć cały pc do góry nogami (jeśli dasz radę, wyłączony Ofc ;)) i potrzymaj go tak chwilę. Odstaw, zrób test i porównaj temperatury. Jeśli będzie spadek tzn że jest syf w układzie i w przypadku czyszczenia na własną rękę tracisz gw. 

Rozumiem, dzięki za wyjaśnienie. Moim zdaniem to już są zbyt wysokie temperatury tak jak napisał wrobel_krk. Nigdy nie dobijało 80stopni w teście obciążeniowym i w grach 66 również NIGDY się nie pojawiało. Pamiętam ogrywałem ciężkie tytuły CPU, jak np. Cyberpunk i było ZAWSZE około 48/52stopni. Przy wentylatorach skręconych na minimum. Później sprawdzę to co napisałeś, obrócę PC, poruszam nim. Podłączę i wyślę wyniki czy coś się zmieniło. Jeżeli będzie OK, to po prostu odeślę AIO na gwarancję edit: to jak reklamować takie chłodzenie w takim razie? :O, bo właśnie tego się obawiałem że jak to AIO i czasami jest OK a problem pojawia się z czasem no to ciężko to reklamować będzie. Jedyna zaleta to taka że zapłaciłem za to chłodzenie równe 111zł za nówkę prosto ze sklepu xD

Edytowane przez spid10055
Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, Rebelmind napisał:

Poza tym jeśli faktycznie problem stanowią osady wewnątrz bloku, które "wytrząsasz" gdy np właśnie odwrócisz blok (i one same grawitacyjnie na chwilę zmieniają położenie) to jeśli wyślesz na gw to jest spora szansa, że sprzęt wróci z diagnozą, że sprawny. Mogą nie wykryć tego problemu jeśli pojawią się on po jakimś czasie. 

I właśnie dlatego warto ten shit rozbierać :) Tym bardziej, że obecnie duża część CPU jest sprzedawana bez chłodzenia i nie każdy ma coś na zamianę żeby czekać dwa tygodnie na powrót :)

Ale co kto woli. Nie każdy jest śmiały na tyle albo nie ma tyle doświadczenia żeby kombinować.

Link to post
Share on other sites

A łapałeś przewody przy bloku? Podobne temperatury czy jeden gorący a jeden zimny? Bo jak jeden gorący to nie ma obiegu przez blok bo syf jest. Od tego zacznij.

Nie zmieniaj znowu pasty. X czy kropka czy rozsmarowane to prawie jeden wuj i nie różnica 20 stopni tylko ze 2. Jak rurki prawie tak samo ciepłe to spróbuj pomajstrować z obracaniem peceta i rurkami uniesionymi do góry.

Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, bonuz napisał:

właśnie dlatego warto ten shit rozbierać :)

Podpisuje się pod tym oby-trzema rękami, tyle że wtedy traci zazwyczaj gw. Ot, taki urok AiO. Z tego co kojarzę, to jedynie Alphacool pozwala wymieniać elementy / rozbudować swoje AiO ale też z tego powodu odpowiednio wyżej się ceni. 

Link to post
Share on other sites

Tą pompkę można zmienić poprzez reduktor dołączony do zestawu dla wentylatorów albo poprzez zmianę napięcia w BIOSie ale NIE KOMBINUJ bo ta pompka ma chodzić na 100% obrotów bo tak jest to zaprojektowane.

Teraz, Rebelmind napisał:

Podpisuje się pod tym oby-trzema rękami, tyle że wtedy traci zazwyczaj gw. Ot, taki urok AiO. Z tego co kojarzę, to jedynie Alphacool pozwala wymieniać elementy / rozbudować swoje AiO ale też z tego powodu odpowiednio wyżej się ceni. 

Ale jest w tym MSI AiO u mnie serwisowy korek do dolewania płynu, więc jak coś to może autor sprawdzić u siebie. Jak te nasze rady nie pomogą to niech to wyjmie i ciśnieniowo przepłuka. Tak jest obwód kierunkowy w chłodnicy więc spoko da radę. A dopiero jak to wszystko zawiedzie i nie chce rozbierać to niech odsyła :)

Można też przerzucić AiO na front rurkami do góry i porównać bo to jakieś 10 stopni straty jak jest u góry i ciągnie powietrze "po karcie".

Jak testowałem u siebie to było jakoś tak:

AiO na froncie to CPU chłodniejszy o 8-10 stopni a GPU bardziej gorące tylko o 2 z wentami na auto.

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jak będę w domu zrobię jak mówicie, dzięki za rady! Tak gdzieś pewnie za godzinkę/2. Na front nie włożę ponieważ obudowa jest oszklona z przodu, ona ma wentylatory od dołu(zasilacz jest z tyłu obudowy, pionowo). Ale no tak czy inaczej będąc u góry AIO powinno być 20 stopni mniej niż jest aktualnie. Nie wspomnę o tym że ostatnio wywaliło 100stopni.

 krx0082-krux-anta-product-hero-700x700.p

52 minuty temu, bonuz napisał:

Tą pompkę można zmienić poprzez reduktor dołączony do zestawu dla wentylatorów albo poprzez zmianę napięcia w BIOSie ale NIE KOMBINUJ bo ta pompka ma chodzić na 100% obrotów bo tak jest to zaprojektowane.

Ale jest w tym MSI AiO u mnie serwisowy korek do dolewania płynu, więc jak coś to może autor sprawdzić u siebie. Jak te nasze rady nie pomogą to niech to wyjmie i ciśnieniowo przepłuka. Tak jest obwód kierunkowy w chłodnicy więc spoko da radę. A dopiero jak to wszystko zawiedzie i nie chce rozbierać to niech odsyła :)

Można też przerzucić AiO na front rurkami do góry i porównać bo to jakieś 10 stopni straty jak jest u góry i ciągnie powietrze "po karcie".

Jak testowałem u siebie to było jakoś tak:

AiO na froncie to CPU chłodniejszy o 8-10 stopni a GPU bardziej gorące tylko o 2 z wentami na auto.

 

Sprawdziłem to co zalecaliście, poobracałem PC, troszkę poczepałem na boki. Postał sobie do góry nogami kilka minut, na boki lewo. No karuzela. Odpaliłem stress-test. I tu się jaja zaczęły dziać.

Wpierw na procesorze dobiło 75 stopni, lekko zacząłem ruszać rurkami temperatura zaczęła gwałtownie spadać aż do 68 stopni. Tam się zatrzymała nagle, kilka sekund tak zostało. Po czym nagle zaczęła gwałtownie wzrastać i wywaliło 95stopni na CPU. :| no i teraz trzyma 93-95stopni ciągłe. 

Edytowane przez spid10055
Link to post
Share on other sites

No nic, złożyłem zgłoszenie reklamacyjne. Podłączę na razie oryginalne stockowe chłodzenie, ciekaw jestem jakie będą temperatury. Jeżeli nie uznają mi tego na gwarancję, to zwrócę się do Ciebie bonuz jeżeli można. W kwestii pomocy jak to chłodzenie ogarnąć, nigdy wcześniej tego nie robiłem.

 

Sprawdziłem jak temperatury z stockowym coolerem i podczas testu obciążeniowego wyszło 68 stopni MAX. 10 stopni mniej niż chłodnica wodna 240mm, na 4 wentylatorach. Nie wspominając o ostatnim teście gdzie 95 wywaliło. No cóż taki urok AIO... Fajnie wygląda, nic poza tym :|.

Edytowane przez spid10055
Link to post
Share on other sites

Jak się kupi msi ze świecidełkami to tak jest, żadne powietrzne chłodzenie mi by tak dobrze nie schłodziło 5800x jak arctic liquid freezer 360, ale wodne chłodzenie do 10400f to od razu był zły pomysł, dużo wyższa połka od alfa to już trzeba iść w custom loop co w sumie za parę lat. A takie msi 240 to ani lepsze ani wydajniejsze od takiego np darck rock pro4. Na 1400f spokojnie by fera 5 starczyła za 120zł, a fortis 5 za 190zł to już na zapas.

 

Godzinę temu, spid10055 napisał:

Fajnie wygląda, nic poza tym

Więc podsumowując dobre aio nie tylko fajnie wygląda, ale trzeba wiedzieć po co i jakie się kupuje i do jakiego procka:)

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, spid10055 napisał:

No cóż taki urok AIO... Fajnie wygląda, nic poza tym :|.

Jedno AiO drugiemu nie równe więc nie ma co generalizować. Ale faktem pozostaje, że to Twoje MSI to już na pierwszy rzut oka wygląda jak z RGBTmasterRacingTeam... :/

Link to post
Share on other sites
15 minut temu, wrobel_krk napisał:

Jak się kupi msi ze świecidełkami to tak jest, żadne powietrzne chłodzenie mi by tak dobrze nie schłodziło 5800x jak arctic liquid freezer 360, ale wodne chłodzenie do 10400f to od razu był zły pomysł, dużo wyższa połka od alfa to już trzeba iść w custom loop co w sumie za parę lat. A takie msi 240 to ani lepsze ani wydajniejsze od takiego np darck rock pro4. Na 1400f spokojnie by fera 5 starczyła za 120zł, a fortis 5 za 190zł to już na zapas.

 

Więc podsumowując dobre aio nie tylko fajnie wygląda, ale trzeba wiedzieć po co i jakie się kupuje i do jakiego procka:)

Pewnie masz rację, gdyby nie jeden fakt. Ja to chłodzenie wodne kupiłem za 111zł, nowe ze sklepu z 3 letnią gwarancją. Wyszła taka cena ponieważ była dobra promocja a do tego Cashback + gra gratis od MSI. Więc za 111zł uważam że nic lepszego bym nie kupił, no gdyby się nie spierdzieliło. Fanem RGB nie jestem, ale szczerze kupuje podzespoły ZAWSZE z RGB, ponieważ później taki sprzęt łatwiej odsprzedać i jest bardziej 'atrakcyjny' dla innych. Poza tym procesor będę upgrejdował, także chciałem chłodzenie z zapasem. 

Link to post
Share on other sites

Dajcie spokój, każdy co innego lubi... Jeden wszystko czarne a drugi tęczę. Ja osobiście mam wszystkie wentylatory RGB, klawiaturę i myszkę RGB i kartę z MOBO też RGB. Na co dzień tylko pasek na karcie świeci ale raz na miesiąc mam ochotę i całość rozświetlam w jednym kolorze. Najczęściej... różowym xD

5 godzin temu, spid10055 napisał:

No nic, złożyłem zgłoszenie reklamacyjne. Podłączę na razie oryginalne stockowe chłodzenie, ciekaw jestem jakie będą temperatury. Jeżeli nie uznają mi tego na gwarancję, to zwrócę się do Ciebie bonuz jeżeli można. W kwestii pomocy jak to chłodzenie ogarnąć, nigdy wcześniej tego nie robiłem.

Nie ma problemu. Odzywaj się co i jak poszło ;)

P.S. Ten tylny wentylator co wieje do środka to testowałeś czy pomaga czy szkodzi?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 16.01.2022 o 17:23, bonuz napisał:

Dajcie spokój, każdy co innego lubi... Jeden wszystko czarne a drugi tęczę. Ja osobiście mam wszystkie wentylatory RGB, klawiaturę i myszkę RGB i kartę z MOBO też RGB. Na co dzień tylko pasek na karcie świeci ale raz na miesiąc mam ochotę i całość rozświetlam w jednym kolorze. Najczęściej... różowym xD

Nie ma problemu. Odzywaj się co i jak poszło ;)

P.S. Ten tylny wentylator co wieje do środka to testowałeś czy pomaga czy szkodzi?

Super, dzięki! Nie testowałem, ale raczej obstawiam że powinien pomagać CPU, dzięki temu więcej powietrza jest wtłaczane do chłodnicy, tak to wtłaczały by powietrze jedynie 2x140mm wentylatory które rozgrzane przez GPU już by było. 2x140mm i 1x120mm wieją do środka obudowy. A 4x120mm wypluwają powietrze górą. Gdy wszystko działało sprawnie temperatury były świetne, znakomite wręcz. Obstawiam że przy takim overkillu AIO do 10400F to różnicy nie zrobi. Pamiętam jak złożyłem wszystko i odpaliłem stress test na GPU+CPU. To było około 48stopni na CPU i 73 GPU. (GPU ma około 68 stopni w grach gdy ma 100% użycia, w stress teście wyjątkowo te 5 stopni więcej wykazało).

Link to post
Share on other sites

Uhhh.... Ja docelowo miałem robić upgrade z 10400F na 10600KF. Ale na razie sam pewien nie jestem, raczej przy 3060Ti nie ma to większego sensu. Ja już to chyba na coś z serii 12000. Z tego co widziałem podkręcona 12400 rozmiata wszystko. Widziałem podkręcali ją przez BCLK do 5,2Ghz(mówię o wersji bez K, bo rozmiata wszystko w kwestii cena/wydajność), a seria 12000 ma to do siebie że BCLK jest odizolowane od reszty podzespołów. I można się śmiało bawić, ale tu już kwestia płyty głównej też. Ale chyba jak upgrade to już do czegoś 8/16, ale czas pokaże. Pierw zobaczę co z AIO, na razie widzę że stockowe Intelowe bez problemu daje sobie radę i tak naprawdę nic więcej nie potrzeba bo nie mam większych temperatur niż 65 stopni.

Edytowane przez spid10055
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
31 minut temu, spid10055 napisał:

Widziałem podkręcali ją przez BCLK do 5,2Ghz(mówię o wersji bez K, bo rozmiata wszystko w kwestii cena/wydajność)

Będziesz potrzebował do tego płyty z Async Bclk generatorem od Asusa (pewnie u innych AiB też to będzie), gdzie na chwilę obecną najtańszy Z690 ROG kosztuje ~1700 pln więc nawet przy atrakcyjnej cenie za 12400f (900 pln) trzeba wyłożyć tyle co na 5900c + B550... 

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...