Skocz do zawartości

Problem z instalacją Windows 10.Pilne!


Recommended Posts

Witam,

Dzisiaj jak zawsze po pracy siadam do komputera a tutaj błąd bootowania. Myślałem że to tylko pierdoła i wystarczy zmienić dysk z menu bootowania ale to nic nie dało.

Po wejściu w tryb awaryjny przez oryginalny pendrive instalacyjny okazało się, że dysk sam sie sformatował.

Wykluczam wirusy, bo komputer służy mi do oglądania yt i sprawdzania poczty.

Przystąpiłem do instalacji Windows 10 i najpierw dostałem błąd że nie można zainstalować systemu na tym dysku(ustawione w bios jako legacy/uefi). Po zmianie na samo UEFI błąd zniknął ale i tak nie mogę zainstalować. W okienku gdzie tworzy sie partycje komputer wiesza się kiedy chcę utworzyć nową...

Mój komputer: Płyta: Msi h310 pro-vd

Ram: 8GB DDR4

Dysk SSD: Goodram Irdm 120 gb

Procek: Jakiś Intel Gold g5400

Zasilacz: Firmowy, więc odpuście sobie pytania o to czy kupiłem zasilacz u chińczyka.

Z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Musisz coś więcej powiedzieć.
Bo jak to IRDM to one są na kontrolerze Phison S11 i tam jest taki problem, że firmware jest zapisany prosto w NAND. Jak dane w tym konkretnym miejscu NAND ulegną uszkodzeniu, to leci wszystko.


Jeśli dane nie są problemem ( zakładam że jak próbowałeś instalować windowsa, to nie próbujemy nic odzyskać z tego ).

Na początek spróbowałbym secure erase zrobić, później zainicjować w GPT i dopiero próbować coś instalować.
Secure erase np przez parted magic.
(usuwa nieodwracalnie dane z całego ssd)

Co innego jak kontroler przestawił się w tryb serwisowy ( przyczyna ta sama ). Wtedy w kolejce bootowania wyświetla się "satafirm s11" lub coś podobnego.

Link to post
Share on other sites
48 minut temu, kokosnh napisał:

Wtedy w kolejce bootowania wyświetla się "satafirm s11" lub coś podobnego.

Miałem taki przypadek z Patriot Burst trochę ponad pół roku po zakupie. Prawdopodobnie padł kontroler bo zapisane miał raptem kilka TB. Sklep wymienił na nowy.

Jeśli problem jest z NAND to faktycznie secure erase może go wskrzesić.

Link to post
Share on other sites

To nie tak hop siup. To jest wydzielone miejsce ale nadal na tym samym NAND. Srcure erase nie ruszy tego obszaru.
Oraz ogólnie kontroler przy każdym starcie potrzebuje firmware z tego obszaru aby działać poprawnie.
Jak firmware jest uszkodzony, to musisz zacząć od wgrania nowego firmware ( są narzędzia do tego ). Bo inaczej kontroler SSD siedzi w trybie serwisowym.

Ale jak ssd jest na gwarancji, to nie ma się co bawić. Jeszcze się by czepili, że ingerowałeś w firmware.

Oczywiście mówię na podstawie tego co przeczytałem w internecie. Sam nie mam jak tego potwierdzić.

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, kokosnh napisał:

Co innego jak kontroler przestawił się w tryb serwisowy ( przyczyna ta sama ). Wtedy w kolejce bootowania wyświetla się "satafirm s11" lub coś podobnego.

 

Dokładnie coś takiego mam.

Jeśli chodzi o próbę zmiany z gpt na mbr i odwrotnie nie przynosi to skutku. Po prostu wyrzuca błąd.

Dysk ma ponad 3 lata.

Edytowane przez Sauron13
dodatkowe info
Link to post
Share on other sites

No to już wyżej odpowiedziałem. Nie ma co się bawić, jeśli jest jeszcze na gwarancji.

Żeby było ciekawiej, phison jest świadomy problemu i nawet wydał poprawiony firmware aby temu zapobiec. Niestety producenci nie współpracują i nie wypuszczają narzędzi do aktualizowania firmware.

Link to post
Share on other sites

Ja bym się nie rozwodził nad uszkodzonym dyskiem, mam nadzieję że robisz kopie bezpieczeństwa. Po prostu kup nowy dysk i po kłopocie, a najlepiej z 5 letnią gwarancją 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...