Skocz do zawartości

Komputer nie włącza się na 2 lub 4 pamięciach RAM


Recommended Posts

Procesor i5-4670k

Karta gtx 1060 3gb

Płyta z97-g43

Ram 4x4gb adata xpg ddr3 1600MHz

Zasilacz be quiet L8 pure power 630W

 

Zakładam ten temat, bo mam problem z pamięciami. Otóż kupiłem teraz pamięci 4x4gb 1600 zamiast moich starych goodramow 4x4gb 1333. Tamte stare były bez radiatorów i 2 byly dwustronne, a 2 jednostronne, mimo tego samego modelu. Od początku jak kupiłem tą płytę i procesor nie działały wszystkie wsadzone 4 na raz. Działały jak były wsadzone 2 lub 3. Sądziłem, że to chodzi o to, że tak jak wyzej pisałem troche się jednak różniły i się "gryzły"

 

Teraz wsadziłem te w pełni sprawne adaty, bo chodziły w komputerze brata kilka lat bez problemów i komputer tez wpada w bootloop jak na goodramach, jak na tym filmie, odpala i gaśnie po 2 sekundach: 

https://we.tl/t-ij2J0PzjQM

 

Tutaj są wsadzone 2 kości w niebieskie sloty. Nie odpala, jak wsadze w czarne 2 kości to odpala (te czarne wg instrukcji są jako podstawowe do dual channel).

 

Jak włożę do czarnych i do lewego niebieskiego to tez działa, jak włożę do prawego niebieskiego to odpala ale brak obrazu, niestety nie mam głośniczka, bo może coś pika wtedy.

 

Jak wsadze tylko 1 kość do któregoś z niebieskich slotów to też odpali.

 

W uefi pamięci deklarują się jako 1333, ale po włączeniu xmp wchodzą same na 1600mhz. 

 

Czy ja robię coś nie tak, czy to coś jest uszkodzone?

 

 

Link to post
Share on other sites
15 minut temu, jakub1t napisał:

Wygląda to dobrze .  Może proc uszkodzony , masz możliwość podmiany na jakikolwiek inny ?

 

Tak się składa, że mam pod ręką i5 4570.

Włożyłem go, ale to samo niestety...

 

Najpierw na tym działającym secie zrobilem bios do domyślnych oczywiście 

Edytowane przez szczepan997
Link to post
Share on other sites
4 minuty temu, jakub1t napisał:

No to została płyta do sprawdzenia 

Możesz jeszcze pomieszać sobie pamięci 1333 z 1600 nowymi , ale pewnie to nic nie zmieni .

 

Do czarnych włożyłem adata 1600 cl 9 do niebieskich goodram 1333 cl9 i o dziwo odpalił za pierwszym i w Windowsie pokazuje 16gb... Ja już nic nie rozumiem.

 

 

Link to post
Share on other sites

To zobacz jeszcze czy te 1333 pójdą na 1600 i masz po problemie . 

6 minut temu, szczepan997 napisał:

Ja już nic nie rozumiem

 

Tak już jest ze sprzętem komputerowym . Ostatnio z ramem walczyłem rok temu , tez myślałem że kupiłem uszkodzony sprzęt . A jednak wszystko było ok po paru zmianach konfiguracji .

Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, jakub1t napisał:

To zobacz jeszcze czy te 1333 pójdą na 1600 i masz po problemie . 

 

Tak już jest ze sprzętem komputerowym . Ostatnio z ramem walczyłem rok temu , tez myślałem że kupiłem uszkodzony sprzęt . A jednak wszystko było ok po paru zmianach konfiguracji .

 

Tylko te 1333 one są gołe bez radiatorów, dokładnie to są goodram GR1333D364L9/GDC.

Boję się żeby się nie przegrzały czy cos. No i co z timingami i napięciem, bo to chyba wszystkie sloty się podkręcają, razem z adatami w tym przypadku?

Link to post
Share on other sites

Czasami zdarza się że stabilne działanie pamięci RAM o różnych częstotliwościach w jednym kanale jest nieosiągalne np. w płytach ASUS-a to częsty przypadek. Możesz spróbować włączyć XMP, jak będzie niestabilnie to próbuj  ręcznie ustawić taktowanie dla każdego kanału na 1600 MHz. Jak masz dobrze wentylowaną obudowę to brak radiatorów na modułach RAM nie będzie miał zbytnio wpływu na ich przegrzewanie przy tej częstotliwości.

Link to post
Share on other sites

Zależy od gry w większości wystarcza 8gb , góra 12gb . Takie co potrzebują więcej to i tak twój sprzęt jest zbyt mało wydajny trzeba założyć .

Problemem może być bark pełnego dual channel choć przy tak starym sprzęcie też czasem może być niezauważalne .  Asynchroniczny dual channel czasem działa wolniej jak single channel .  

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...